Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 16.12.2003, 22:45
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Gök tanrısı vb

Bu kadar zahmete girmenize gerek yoktu.
Mitolojide politeizm inancı hâkimdi, yazsaydınız yeterli olurdu :-)

Yalnız bir kez daha dikkatinizi çekerim, şahadet getiren herkes, "Tanrı`dan başka tapacak yoktur ve Hz. Muhammed onun kulu ve peygamberidir" fikrini benimser. Diğer tanrılara inanmaz.
Ayrıca şuna da dikkat ediniz: Dişi tanrı, sinek tanrısı, fırtına tanrısı, gök tanrısı vs....
Hepsinin bir eki vardir. Hiç biri ,tek olan, o TANRI değildir!

"Tanrı" dememi, küfür olarak algılamanıza hâlâ gülüyorum. Ama bir yandan da soruyorum kendime, gerçekten ciddi mi? Ne bileyim, Tanrı`yı sövgü kabul eden kimseye rastlamamıştım daha :-)
Alt 17.12.2003, 09:25
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kırıcı olmadan

Arkadaşlar,
Ben bu bölüme münakaşa etmek,insanları kırmak için girmiyorum,
Maksadım;
"Din nasihattır" sözü mucibince bildiklerimi tazelemek, bilmediklerimi öğrenmektir. Ve sağlam kaynaklardan olan bilgileri, arkadaşlarla paylaşmak. Yoksa, büyük alimlerin, müctehidlerin verdikleri hükümleri tartışmak ne haddimize...
DİNİ KONULAR FARKLI
Dini hususlar; hiçbir zaman futbol, politika veya başka konularla mukayese edilemez.
O bakımdan, dini konularda hepimizin çok dikkatli olması gerekir. Bizim işimiz, karar vermek, hüküm vermek değil de, verilen hükümleri aktarmak olmalıdır. Bilhassa itikadi konularda hassas olmalıyız. Günahımız, noksanlıklarımız çok olabilir. Yeter ki bilmediğimizi bilenlerden olalım. "Sadece doğruyu ben biliyorum" diyen zaten makbul değil.
Ben şahsen,Osmanlı devrinde yazılmış, muteber kitapları kaynak (Ey Oğul ilmihali, mızraklı ilmihal), almaya çalışıyorum. (İmamı Gazali, İmamı Rabbani gibi onbinlerce alim ve eserlerini bize ulaştırmışlar)
İslamiyet"te çözülmemiş bir mesele yotur. Mesela İmamı Azam hazretlerinin 500 bin meseleyi çözdüğü bildirilmiştir. O"nun yetiştirdiği yüzlerce müctehid ve büyük alim bizleri büyük müşkülattan kurtarmışlardır.

Hepsinden Allah razı olsun..

"Kötü söz sahibininidir, Kabın içinde ne varsa dışarıya o sızar, münakaşa dostla dostluğu giderir, düşmanla düşmanlığı arttırır" sözlerini gözönüne alarak birbirimize daha itidalli olmaya çalışmalıyız.

Sözü fazla uzatmadan saygılar sunuyorum.
Alt 17.12.2003, 10:18
Benutzerbild von nejo
nejo nejo ist offline
Neuer Benutzer

Standard 95% der Einträge hier sind C & P o.T.

ohne Text
Alt 17.12.2003, 10:28
unknown

Standard der macht immer copy&paste lol o.T.

ohne Text
Alt 17.12.2003, 13:55
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Burası....

İyi niyetine inanıyorum, ama buranın işlevini kavrayamamışsın gibi. Burası bir forum, bir tartışma platformu, kullanıcıların, fikir alışverişinde bulunabilmeleri için açılan bir bölüm.

Buraya yazı eklediğinde anda, gelen/gelebilecek her türlü yorumu göz önüne almalısın. "Haşa, dini konular tartışmak, ne haddimize", diyemezsin. Yazıyı foruma eklediğin anda, konuyu tartışmaya açmış oluyorsun.
İstediğim bu değil, diyorsan, yanlış yerdesin. Yazılarını, board`a/panele eklemen daha doğru olacak belki de.
Sana önceleri de yazmıştım, yardım bölümüne girip, forum kurallarını okursan, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın. Ve copy paste`ın da aslında yasak olduğunu göreceksin....

Yazınla ilgili düşüncelerime gelince, sana katılmıyorum. Bir şeyi, hele hele söz konusu dinse, ancak irdeleyerek anlarsın. Anlamak için de soru sormak lâzım. Bir başkası (kul) dedi diye, körü körüne inanılmamalı her şeye. Kıyaslayarak, araştırarak, doğruyu bulmayı/ayırt etmeyi öğreneceksin. Senin de yazmış olduğun gibi, din diger alanlara benzemez. Dinde esas olan inançtır, inancını sağlamlaştırmanın tek yolu da, dini öğrenmekten/irdelemekten/anlamaktan geçer.
Alt 17.12.2003, 14:07
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Vayyy Beeee

Evde doganlar kayida gecmiyor o zaman heheheheh

Daha neler varmis !!!
LOL

Benim Sahidim yok ... koruyucum da yok ...
... demek ki ne Seytan, nede Melekler icin enteressanim ... acaba niye !?!

Onlari hice saydigim icin?

HEHHEHE
Alt 17.12.2003, 16:32
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard dört çeşit insan

İmam-ı Gazalî hazretleri insanları dört kısma ayırmaktadır:
1- Yiyip içmek ve zevk etmekten başka bir şey bilmeyenler.
2- Şiddet, zulüm ile hareket edenler.
3- Hile ile etrafındakileri aldatanlar.
4- Güzel ahlâk sahibi olan, gerçek müslümanlar.
Alt 17.12.2003, 19:48
unknown

Standard imama gazalide kimmis ?

sen zaman tunelinden mi ciktin yoksa baska gezegendenmi geldin `?
okuyacak baska sacma sapan kitab bulam&ltdini8zmi ?
Alt 17.12.2003, 19:55
unknown

Standard YAhudilesmis Müslümanlar !!

burdaki yazilardan anlasiliyorki burada yine yahudilesmis müslümanlar var !
kuran dini islam diye... atálarindan kalma sacma sapan kitaplardan cikardiklari sacma sapan kurallari din kurallari diye yutturup insanlari manupile ediyorlar !
din adamlarini alimlerini kutsayip putperest olmaniz icin sizleri kandirioyrlar.. ve islam diye israiliyat kanunlarinini size yutturuyorlar..yaqzdiklari seylerin cogunun kuran dayanagi yoktur...
Yasin( 36) 62 şeytan sizden pek çok milleti kandırıp saptırdı. Hâla akıl erdiremiyor musunuz?
Alt 17.12.2003, 20:02
unknown

Standard büyük alim kücük alim büyük PUT kücükPUT

hükümü koyan sadece allahtir..senin peygamber diye taptigin kisiler bile hük+üm koyamaz hük+üm veremez sadece birer elcidirler !
hal böyle iken bakiyorum sen küyük h+ük+ümc+ü alim b+y+ük h+k+mc+ alim bilmem k+c+k put orta put diye cok güzel putperestlik bataginin icindesin !
en kisa zamanda bu sacma sapan dini unut ve sadece kurana dön..inancini bir tek allaha özgüllestir..
birak su alimleri hacilari hiocalari mizraklari ilmihalleri sacmaliklari..
ondan baska hükm verici istersen putperest bir inanca sahibsin demektir !
inanmiyorsan ac kurani oku.. ama nerde..sen nerde kuran oku a nerde sen ancak gecmis putlarin alimlerin fantasilerini okuyorsundur ..sira kurana zor gelir
Antwort