Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 31.07.2005, 21:02
Benutzerbild von balikiz
balikiz balikiz ist offline
Neuer Benutzer

Standard Maul! o.T.

ohne Text
Alt 31.07.2005, 21:04
Benutzerbild von balikiz
Neuer Benutzer

Standard Ayetleri getirdim

Bak daha önceki yazdiklarima.

Size ayet bilene tesir etmiyor. O halde bakarsan bile neye yarar?
Alt 31.07.2005, 21:05
Benutzerbild von balikiz
Neuer Benutzer

Standard Maul! o.T.

ohne Text
Alt 31.07.2005, 21:52
Benutzerbild von balikiz
Neuer Benutzer

Standard Eniskaya ve Alpi-duosuna...

Cennetten size müjdemi geldi"de kendinize bu kadar güveniyorsunuz?
Alt 31.07.2005, 22:38
unknown

Standard o.T.

“Kim de Allah’a ve Peygamberine asi olur da O’nun (hükümlerini istemeyerek) sınırlarını aşarsa, Allah, onu ebedi kalacağı ateşe koyar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır.” (Nisa 14)

“Ey iman edenler, Allah’a itaat edin, Rasule itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de... Eğer herhangi bir şey hakkında çekişir (anlaşamaz) sanız, eğer gerçekten Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, O’nu, Allah’a ve Rasulü’ne arzedin. (Kur’an ve Sünnetle halledin.) Bu, (sizin için daha hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir.” (Nisa 59)

**
60- Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor.

61- Onlara: "Allah"ın indirdiğine ve Peygambere gelin!" denince, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

62- Ya nasıl, elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelince, hemen sana geldiler de: "Biz sadece iyilik etmek ve arayı bulmak istedik." diye Allah"a yemin ediyorlar.

63- Onlar, Allah"ın kalblerindekini bildiği kimselerdir; Onlara aldırma, onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!

64- Biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah"ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah"tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve Resul de onların bağışlanmasını dileseydi, elbette Allah"ı affedici, merhametli bulurlardı.

65- Hayır! Rabbine andolsun ki iş bildikleri gibi değil, onlar aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp sonra da senin verdiğin hükme karşı içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olamazlar.

66- Eğer biz onlara: "Kendinizi öldürün, veya yurtlarınızdan çıkın." diye yazmış olsaydık, içlerinden pek azı hariç, bunu yapamazlardı. Fakat kendilerine verilen öğütleri tutsalardı, elbette haklarında hem daha hayırlı, hem de daha sağlam olurdu.

67- Ve o zaman elbette kendilerine katımızdan büyük mükafat verirdik.

68- Ve onları elbette doğru yola iletirdik.

69- Kim Allah"a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah"ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaştır!

70- Bu lütuf Allah"tandır. Bilen olarak Allah yeter. ( NISA )

Senin Anliyamadigin Noktayi acikliyayim :

Bütün tefsirlerde Peygamber yasarken ona gidilmesi gerektigi aciklanmisir. Öyle tefsire parantez acarak Sünnet yazmakla olmaz

Kuran da sünnet kelimesi tekil ve cogul olarak 16 yerde gecer Bunlarin 10 tanesi:

Sünetullah ( Allahin Sünneti) anlamindadir tabiat Kanunlarini ifade eder..

Kullanimlarin Hic birinde " PEYGAMBER SÜNNETI " seklinde bir kullanim yoktur...
Ve olamaz..
Cünkü Peygamber aramizda iken onun Hükmü gecerlidir. Zamanimizda ise KURAN !.

Bu kadar basit..

Sen Kalkip Onun Bunun Hezeyanlarini Kuran disi bir sekilde aleme " Peygamber Sünneti " diye dayatirsan Komik Olursun..
Siz Namazda sünnet kilarsiniz..
Bildiginiz Gibi Farz Allah rizasi icin kilinir..
Peki sünnet kimin Rizasi icin kilinir..
Tapilan Baska bir yer daha mi var bizim bilmedigimiz ?..

Nisa suresinin devamini okursan Sizlerdeki haller konusunda ISARET vardir..

hoscakal
Alt 31.07.2005, 22:43
unknown

Standard Ben cenneti Bir Kibritle yakdim

Cehennemi bir bardak su ile söndürdüm..
Allah a olan ibadetim cennet kaygisi ve cehennem korkusu ileyse..
Varsin Rabbim beni Cehenneminin Dibinde yaksin !..

Biz sadece HAKKI söyler ona tapariz !..
Teslimiyetimiz Alemlerin Rabbinedir !..

Baska Merci tanimayiz..
Alt 31.07.2005, 22:47
unknown

Standard NISA 59

Said b. Cübeyr"den rivâyet edildiğine göre bu âyet, Abdullah b. Huzafe b. Kays dolayısıyla indirilmiştir. O sırada Hz. Peygamber onu bir müfrezeye komutan olarak göndermişti. Süddi"nin rivâyetine göre de Resulullah, Halid b. Velid kumandasında bir müfreze göndermişti ki, içlerinde Ammar b. Yasir de vardı. Gittiler, geceleyin hareket hedefleri olan kavime yakın bir yere kondular. Onlar da casuslarından aldıkları bir haber üzerine sabaha kadar kaçtılar. Yalnız içlerinden bir adam çoluk çocuğuna eşyalarının toplanmasını emretmiş ve kendisi gece karanlığında yürüyüp Halid"in askerine gelmiş ve Ammar b. Yasir"i sorup yanına varmış, "Ey Ebu Yakzan! demiş, Ben müslüman oldum diye şehadet ettim, kavmim ise sizin geldiğinizi işitince kaçtılar, ben kaldım; benim müslüman olmam yarın bir fayda verir mi, yoksa ben de kaçayım mı?" diye sormuş, Ammar da, "Hayır kaçma! Sana fayda verir." demiş. O da kaçmamıştı. Sabahleyin Halid akın etmiş, o adamdan başka kimseyi bulamamışlar. Onu malı ile beraber tutmuşlar. Ammar, haber alınca Halid"e gelmiş, "O adamı bırak, çünkü o müslüman oldu ve ben ona eman verdim." demiş. Halid de, "Sen kim oluyorsun da adam kurtarıyorsun." diye çıkışmış ve bundan dolayı birbirlerine söz atmışlar. Nihayet Resulullah"a mahkeme için başvurmuşlar. Hz. Peygamber, Ammar"ın eman vermesine izin vermiş ve bir daha amire karşı böyle kendi kendine söz vermemesini de hatırlatmış, bunun üzerine peygamberin yanında da atışmışlar. Halid, "Ey Allah"ın elçisi! Bu burnu kesik kölenin bana sövmesine müsaade eder misin?" demiş. Resulullah da: "Ey Halid! Ammar"ı kötüleme, çünkü Ammar"ı kötüleyeni Allah kötüler Ammar"a karşı kin besleyenden Allah nefret eder, Ammar"a lanet edene Allah lanet eder." buyurmuş. Ammar da öfke ile kalkmış. Bunun üzerine Halid, arkasından koşup elbisesinden tutmuş, özür dilemiş, o da razı olmuştu. İşte âyeti bunun üzerine indi, diye nakledilmiştir. Bu iki rivâyetin çözümüne göre âyet, müfreze komutanları ve askerî işler sebebiyle inmiş ve fakat itaat meselesini genel olarak esaslı bir nizama bağlamıştır.

Bundan dolayı Ey müminler! gerek genel bir şekilde birbirinizle ve gerek yetkililer ile sizin aranızda ve gerekse yetkili olanlar arasında herhangi bir şey hakkında tartışırsanız onu Allah"a ve Resulüne götürünüz. Yani yalnız kendi arzu ve isteğinizle halletmeye kalkışmayınız. Çarpışmalara düşmeyiniz. Başkalarına da gitmeyiniz de önce Allah"ı, ikinci olarak Hz. Muhammed"i kendinize başvurulacak yer biliniz, bu hükme ve bu mahkemeye müracaat ediniz. Aranızda biricik hakem ve hakim Allah ve Peygamberini tanıyınız. Değişik hükümlerinizi, fikirlerinizi Allah"ın âyetlerine ve Hz. Muhammed"in açıklamalarına tatbik ederek ve uydurarak birleştiriniz ki, Allah"a müracaat, Allah"ın birliğine inanmada samimiyetle Allah"ın âyetlerini araştırmak ve incelemekle, Resûlüne müracaat da zamanında kendisine ve ondan sonra sünnetine ve halifelerine durumu arzetmekle olur. Zâhiriyye (mezhebi âlimleri) bu âyetten hareketle ihtilafa düşülen meselelerde mutlaka Kur"ân ve Sünnete başvurmanın vacib olduğunu ve bundan dolayı kıyas ile amel etmenin caiz olamayacağını zannetmişlerse de besbellidir ki, Kur"ân ve Sünnetle açıkça anlatılmamış hususların, çekişme halinde Kur"ân ve Sünnete başvurmak için sebeplerini ve illetlerini düşünmekle benzerleriyle mukayese etmekten başka bir yol yoktur. Kıyastan maksat da zaten budur. Fıkıh ve hikmet de budur.

Dogrusunu Allah Bilir !..
Alt 31.07.2005, 22:53
unknown

Standard Ben erdur degilim :o)

Yanildin..
ben türk dünya da da alpi yim burada da..
Nick degistirme gibi hobbilerim yoktur..
O sana Mahsus )

Ben 4 yil önce ne yazdiysam Hesabini veririm..
Basim Dik anlim acik..

Her ne kadar karanlik kisilik Filan diye siir yazanlar olsa da..

)
Alt 31.07.2005, 22:56
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

Terörist kiliklilar Demokrasinin arkasina siginirken...
Alt 31.07.2005, 22:57
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

sana anlatmak istediğim bu Enis.
Antwort