Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 05.03.2014, 14:21
Caka_Bey

Standard Cennet ucuz değil!..

Bir köyde, köy halkıyla sohbet ettik. Onlara dedim ki, “Bakınız, bu köy açık hava fuarı gibi. Şunlar tavuk, şunlar at, şunlar koyun… Çok beğeniyorsunuz bu hayvanları.

Neden? Çünkü işinize yarıyor. Peki bu hayvanlar kitap okur mu? Hayır. Namaz kılar mı? Hayır. Sadaka verir mi? Hayır. Çünkü hayvanlar dinden anlamaz. Hayvanların dini yoktur. Yeryüzü büyük bir kitap. Büyük bir müze. Buralarda gezerken bu hakikatleri de görmek lazım.” Bir şahıs çıktı dedi ki, “Aman ağabey, biz seni buraya çağırdık ki, iki tane ayet, bir tane hadis okuyasın; cennete mi gideceğiz, cehenneme mi anlayalım. Sen kalkmış tavuk diyorsun, yumurta diyorsun. Ne oluyor böyle?” “Kardeşim”, dedim, “Canımızın istediği gibi yaşarsak, biz de böyle hayvan gibi bir şey oluruz.” Bakınız hayvanlar kitap okumuyor, namaz kılmıyor. Bu meseleleri düşününce Amerika’daki günlerim gelir aklıma… Öğrenci olarak Amerika’da bulunduğum sıralarda, Amerikalı öğretim üyesi ne emir verirse onu yapıyorduk. Mesela diyor ki: “Şu cihazı öbür barakaya götürün veya dışarıya çıkarın.” Kocaman cihaz, dört kişi zor taşıyoruz. Düpedüz hamallık yani… İtiraz yok. Tek başına götür dese, “Nasıl götüreyim, gücüm yetmez.” diyemeyiz. Hemen, “Yes, sir.” diyoruz. “Kabloları irtibatlayın.” İrtibatlıyoruz. “Cihazı çalıştırın.” Çalıştırıyoruz. “Ölçmeleri yapın.” Yapıyoruz. Bunlar öyle kolay işler değil. Adam tepemizde dikilip emir yağdırıyor. Biz de baş üstüne diyoruz. Allah Allah… Amerikalıya böylesine itaat edeceğim, gözlerimi yaratan, tahsil için bana akıl veren, ellerimi, kollarımı, ayaklarımı veren, bana sağlık veren, hayat veren Rabb’ime itaat etmeyeceğim? Olur mu ya? Müdür emretti diye işime zamanında başlayacağım amma namazımı kaçıracağım? Olur mu? Olmaz. Böyle terslikler benim aklıma yatmaz. Şimdi bir Müslüman’ın düşünmesi lazım? Ben en çok kime itaat ediyorum, en çok kimin sözünü dinliyorum, kimin gönlünü yapıyorum? Hah işte onu, bulacak, diyecek ki, “Ben falan kişiyi razı etmeye uğraştığım gibi, Allah’ı da razı etmeye uğraşıyor muyum? O’na itaat ediyor muyum?”

Sonra bir koyunu yakaladım. Tabii köylüler de saygıyla benim yanıma gelmişler. Koyunun başını okşuyorum. Bu koyun, bu koyun, ah bu koyun, hiç namaz kılmaz bu koyun… Gördünüz mü vaziyeti? Bu koyun istediği gibi gezip tozuyor, istediği kadar uyuyor. Ne derse gider, ne kitap okur, ne ibadet eder. Bu koyunu acaba ne yapsak? Sonra koyunun gözlerini öptüm, “Sen masumsun.” dedim, “Sen alınma, hakkını helal et.” Adamlara döndüm, onlar başlarını sallıyor. “Hocam çok sert bir ders verdin.” diyorlar. Hakikat bu kardeşim. Allah’a şükür, bak Allah bizi insan yaratmış, insanlar içinde Müslüman yaratmış. Müslümanlar içinde bizi şuurlu Müslüman yapmış. Ne kadar büyük nimetler iç içe... Böyle bir nimetin şükrü gerekmez mi?

“Efendim, ibadet etmek zorumuza gidiyor.” diyor mesela… Abdest almak çok zor geliyormuş! Bu zorluklar ne ki? Siz gidin de Avrupa’da, Japonya’da, Almanya’da işçiler nasıl çalışıyor, bir görün. Hiç yoruldum diyen var mı? Çünkü yoruldum diyeni işten atacaklar, nereye yoruluyorsun. Bakınız, üç kuruşluk dünya menfaati için böylesine yoruluyoruz. Peki cennet ucuz mu?

Rahata alışmış insanlar ibadet etmekten rahatsız olurlar. Mesela namaza kalkmayan adam tenperesttir, vücudunu çok seviyor. Aman vücudum yorulmasın, incinmesin, ağrımasın. Allah Allah olur mu kardeşim, biz insanız. Vücudumuz yorulacak, ağrıyacak…

Müslümansak Allah’ın emrini yerine getirelim, Allah ne emretmişse onu yapalım. Çünkü cennet ucuz değil…

Hekimoğlu İsmail
Alt 05.03.2014, 20:42
KENAN_KILICKAYA

Standard

Cennet cennet dedikleri
Bir kac köskle bir kac huri
Isteyene ver onlari
BANA SENI GEREK SENI....

Asik Yunus Emre!

Geändert von KENAN_KILICKAYA (05.03.2014 um 20:45 Uhr).
Alt 05.03.2014, 21:34
Caka_Bey

Lächeln

Oda güzel...

ama oda ucuz degil!

isteyene ver onlari BANA SENi GEREK SENi diyebilmekte, ayni seyi yapmayi gerektiriyor...
Alt 06.03.2014, 15:10
KENAN_KILICKAYA

Standard

Zitat:
Zitat von Caka_Bey Beitrag anzeigen
Oda güzel...

ama oda ucuz degil!

isteyene ver onlari BANA SENi GEREK SENi diyebilmekte, ayni seyi yapmayi gerektiriyor...
Aslinda Sirat köprüsünü bu dünya geciyorsun, ya da ordan bu dünyada düsüyorsun. Hani su kildan ince kilinctan daha keskin olan köprü var ya, mimari Cenab-i Hakk'in taa kendisi olan, o köprüden bahsediyorum!

Cehennem de ates olmaz nar yoktur
Herkes astesini burdan götürür...

Değme arif bunu böyle bilemez
Bilse dahi yine arif olamaz
Her mürsit ölüyü diri kılamaz
Hünkar Hacı Bektaş Vel'olmayınca

İki melek gelir sual sorarlar
Dökerler hurcunu gevher ararlar
Bir kılın üstüne köprü kurarlar
Geçemezsin Hakk'a kul olmayınca

Pir Sultan'ım baştan dalga aşırır
Taşırır da aşıkları coşurur
Her bildiğin rehber çiğ mi pişirir
Yanıp ateşlere kül olmayınca

Geändert von KENAN_KILICKAYA (06.03.2014 um 15:15 Uhr).
Alt 12.04.2014, 19:29
Caka_Bey

Standard

Niyetini acikca belli et, bu bakis acisini, metod'u begenemediysen begenmedim de....
Alt 13.04.2014, 23:12
Benutzerbild von Calikusu81
Calikusu81 Calikusu81 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Cennet ucuz degil, Cehennemde kolay degil. Yani: Hersey günah, ayip, kaka degil. Günümüzde hersey ayiplanip herseye günah deniliyor. Din öyle zor degil.
Alt 16.04.2014, 21:21
Caka_Bey

Standard

Zitat:
Zitat von Calikusu81 Beitrag anzeigen
Cennet ucuz degil, Cehennemde kolay degil. Yani: Hersey günah, ayip, kaka degil. Günümüzde hersey ayiplanip herseye günah deniliyor. Din öyle zor degil.

Din öyle zor degil diyorsun da, insanlar öyle zorlasti ki, dini yasamak nasil kolay?

sen bana, daha sigarayi birakamayan, kendi dininden insana itimad etmeyen, akrabalarinin sürekli giybetini yapan, mac yüzünden dövüs cikaran, dindarim deyip 10 saat siyaset yapan insanlarin bazi seyleri kolay yasayabilecegini mi söylüyorsun?
Alt 16.04.2014, 21:48
Ask_Sehidi

Standard

Cennetti düsünmek bile güzel. Sevdigimiz ve özlemini cektigimiz insanlari orda görecegiz.
Buna yürekten inaniyorum. Hani derler arayan Mevla'sini da belasini da bulur derler ya yönden yani..
Alt 17.04.2014, 05:44
Benutzerbild von Milliirade
Milliirade Milliirade ist offline
Erfahrener Benutzer

Ausrufezeichen lan ask boku

Zitat:
Zitat von Ask_Sehidi Beitrag anzeigen
Cennetti düsünmek bile güzel. Sevdigimiz ve özlemini cektigimiz insanlari orda görecegiz.
Buna yürekten inaniyorum. Hani derler arayan Mevla'sini da belasini da bulur derler ya yönden yani..
senin düsüncene cakayim

siz aleviler neden böyle paranoyaksiniz??
Alt 17.04.2014, 18:02
Ask_Sehidi

Standard

Zitat:
Zitat von Milliirade Beitrag anzeigen
senin düsüncene cakayim

siz aleviler neden böyle paranoyaksiniz??
Sana namazdan sonra hep böye mi yaptilar milliyetsiz irade?
Antwort