Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 23.03.2015, 16:14
seyrangah

Standard Tayyip Erdoğan: Derviş bizim partimize çok yakışır

Tayyip Erdoğan: Derviş bizim partimize çok yakışır

Eskişehir mitinginde yazarımız Mustafa Ünal'ın sorularını cevaplayan AK Parti lideri Erdoğan, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ekonomi politikalarını büyük oranda benimsediğini belirterek, 'Biz genel çağrı yaparak herkesi partiye davet etmiştik. Bu, Derviş'i de kapsıyor.' dedi.

Eskişehir’in Odunpazarı Meydanı ‘sıcağın ağırlaştırdığı havaya rağmen’ büyük oranda dolu. Eskişehir’in ‘büyükşehir’ olduğu dikkate alınırsa meydanın AK Parti potansiyelinin biraz altında kaldığı söylenebilir. AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’la biraz sonra halka hitap edeceği otobüsün içinde konuşma fırsatı yakalıyorum. Erdoğan oldukça rahat, üzerinde spor gömlek var. ‘Sıcaklar başladı, takım elbise gitti, bak herkes spor giymiş.’ diyor. “Kemal Derviş, ‘yerini bulamamış; ancak siyasette var olmak isteyen’ bir politikacı. Derviş siyaset yapacağı partiyi arıyor, bu AK Parti olabilir mi?” diye soruyorum. Erdoğan çarpıcı bir cevap veriyor:

Derviş’in ekonomi politikalarını büyük oranda benimsiyorum. Bir bakıma iktidara geldiğimizde bizim uygulayacağımız ekonomi programının zeminini oluşturuyor. Biz genel çağrı yaparak herkesi partiye davet etmiştik. Bu, Kemal Derviş’i de kapsıyor. Derviş partimize çok yakışır.

Bu arada otobüsün üzerindeki konuşmacı Derviş’in uyguladığı ekonomi politikalarının ülkeyi çıkmaza sürüklediğinden söz ediyor.

Erdoğan ‘Partimizin ilkelerini kabul ettiği takdirde’ diyor ve ekliyor: Kemal Derviş’e kapımız açık. AK Parti’ye çok yakışır. Partimizin gücü ortada. Derviş’in siyasi iradeye ihtiyacı var. Kendisini bekliyoruz...

Bu sıcak sözlerle Erdoğan, Kemal Derviş’e davetiye çıkarıyor.

Son zamanlarda AK Parti’nin çok oy almaktan çekindiğine ilişkin izlenimim var. Bazı milletvekillerinin sözlerinden, kimi parti yöneticilerinin üslubundan böyle bir sonuç çıkarıyorum.

Erdoğan’ın bu konudaki düşüncesi şöyle: ‘Yok hayır seçimlerde çok oy almaktan korkmuyorum. Aksine çok oy istiyorum. Çünkü yapısal reformlar için siyasi güce ihtiyaç var. Bu da ancak oyla sağlanıyor.’ AK Parti lideri ‘Ancak bir korkum var.’ diyor ve ekliyor: Partinin taban tuttuğu büyük potansiyelinin bize yüklediği sorumluluk doğrusu beni çok korkutuyor. Bu desteğin hakkını, karşılığını mutlaka vermek zorundayız. Beklentileri boşa çıkarmamak için altına girdiğim misyonun mesuliyetinden korkuyorum.

Bu sözler Erdoğan’ın iktidarı ‘ateşten gömlek’ gibi algıladığını gösteriyor.

Siyaseti ısrarla meydanlara taşımak isteyen partilerin başında AK Parti var. Erdoğan, bugüne kadar 62 ilde açılış, miting yaptı. Bu yönüyle seçimin havasına en erken giren partilerden...

AK Parti’nin öteden beri en yakın tarihte erken seçim istediği biliniyor. Erdoğan seçim tarihi konusunda ne düşünüyor:

Herkes anladı ki Türkiye’de erken seçim kaçınılmaz. 2002’nin sonbaharı, ekim veya kasımda seçim olabilir. En geç 2003’ün ilkbaharında ülke seçime gider.

Seçim konusunda hükümete her türlü destek vereceklerinin altını çizen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürüyor:

DSP’nin içinden herhangi bir isim veya MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başbakanlığına seçim şartıyla evet demeye hazırız. Türkiye’yi seçime götürecek 4–5 aylık hükümetin her türlüsüne destek veririz...

Erdoğan’ın Kemal Derviş, iktidar sorumluluğu ve seçim konusunda verdiği önemli mesajlar özetle böyle. Bu sohbetin ardından Erdoğan otobüsün üzerine çıktı ve yaklaşık 45 dakika boyunca halka hitap etti.

Birkaç saat sonra da Bursa’da halkın karşısına çıktı. Mitingde vurguları ‘seçim ve geçim’ üzerineydi.

Mustafa Ünal / HABER ANALİZ

27.05.2002
Alt 23.03.2015, 22:34
seyrangah

Standard

Zitat:
Zitat von T9 Beitrag anzeigen
2002 yilinda bu davetiye yapilmistir ama dervisin santajlarindan sonra bir daha öyle bir davet cikmamistir.

imf, devlet bankasi ve kemal dervis kim oluyorda ecevit, yilmaz ve bahceliyi tehdit edebiliyor?

iste gücsüz bir türkiye bunlarin önünde diz cöktürtüldü ama artik diz cöken türkiye kalmadi.

hala kemal dervisin para politikasini bekliyoruz.
Dedigim gibi hafta sonu insallah bu konu hakkinda bir yazi yazacagim!
Antwort