Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Foren Archiv

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 24.12.2004, 10:18
Benutzerbild von dicle19
dicle19 dicle19 ist offline
Neuer Benutzer

Standard git vaybee dekilerine saldir

onlar seni cekerler herhalde demis :-))))
Alt 24.12.2004, 10:20
Benutzerbild von dicle19
Neuer Benutzer

Standard peki de bence özgürlük o degildi ki

bak yeni yil da yaklasiyor kavgasiz girecegim bu sene ....

özgürlük ama sorumsuzluk degildir arkadasim...

neyse ya benim icime bööö geldi artik
Alt 24.12.2004, 10:20
Benutzerbild von dicle19
Neuer Benutzer

Standard cok mu önemli? o.T.

ohne Text
Alt 24.12.2004, 14:26
Benutzerbild von berlinfatih
berlinfatih berlinfatih ist offline
Neuer Benutzer

Standard Bence Sence Özgürlük yoktur :-)

Halen inat etmektesin sen, yeni yil girsede özgürlük manasini kaybetmeyecektir, senin icine bööö de girse bilmem baska seyde girse, birsey degismeyecektir. üstelik yeni yili ben kutlamiyorum, das nebenbei.
Alt 24.12.2004, 15:10
Benutzerbild von berlinfatih
berlinfatih berlinfatih ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hic kimsede :-)

Batil yani pislik kalkinca, ortada temizlik kalacak. Herhalde sen temizlikten hoslanmiyorsun galiba dimi?
Alt 24.12.2004, 20:04
Benutzerbild von hamsiye61
hamsiye61 hamsiye61 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Uzun Mesele

neyse uzun zamandan beri katilmadim su basörtü konusunda, nede olsa bu mesele beni ilgilendiriyor cok yakindan ondan bazi arkadaslar hala bizim basörtümüzün, baski altinda kaliyormusuz gibi nitelendiriyorlar. vallahi suana kadar baski altinda kalmadim ve beynimde hala calisiyor diger insanlar gibi.

gelelim su kuran meselesine, evet kurani kerimde yaziyor ayetlerde belli. bazi arkadaslar diyorki kaynak getirin, arkadaslar getiriyor sonra bakiyorum bunlar baska sahada oynamaya basliyorlar.

kuranda belki ayetlerin cogu acik ve net sekilde degildir. o zaman sünnetleri takip edeceksiniz ve bakmak zorundasiniz.ikisinden birisini terk edemezsiniz. cünkü biri digerine bagli.birbirinden asla ve asla kopmaz.

Eger ki modern bir yüzyilda yasiyoruz o zaman kimse kimseye karisamaz kimin nasil giyindigini.
Alt 26.12.2004, 20:44
Benutzerbild von dicle19
Neuer Benutzer

Standard bu kadar lafin arasinda....

en mantikli cümlen bu

"Eger ki modern bir yüzyilda yasiyoruz o zaman kimse kimseye karisamaz kimin nasil giyindigini."
Alt 27.12.2004, 12:56
Neuer Benutzer

Standard Uzun zamandan beri

bende bunu savunuyorum. Eger ki ben basörtü takiyorsam bu benim kendi hür irademdir. Ben bunu kendim ve allah icin yapiyorum baskalari icin yapmiyorum.

Ama maalesefe burda cok kötü sözler de okudum ve yakistiramadim.

Kimsenin baska birisinin üzerine hakki yoktur söyle giyin veya böyle giyin diye.Fikrini söyleyebilirsin karsindakini incitmeden ve rencide etmeden.Her insanin Fikirleri degisiktir ama en önemlisi saygi duymak ve bunu kabullenmek gerekiyor, ama ben bunu burda görmedim veyahut göremedim.
Alt 28.12.2004, 10:49
Benutzerbild von dicle19
Neuer Benutzer

Standard anladigim kadariyla tesettürlü bir

...bayansin...
cok merak ettigim birsey var... almanya da okula giderken. okul müdürü de dahil basörtün icin ileri geri konustu mu? yani kayitsiz sartsiz izin veriyorlar mi?

bir de calisan bir bayanmisin bilmiyorum ama is konusunda bu sebepten dolayi sorun yasadin mi???

gelmek istedigim nokta su... sadece arkadasin dostun karissa giyimine eyvallah... gerekirse tartismani yapip cekilirsin, gerekirse hic görüsmezsin... ama mesela okul müdürü veya is yerinde ki patron yaptigi zaman ne yazik ki hic bir tepki veremiyorsun...
ben cok üzülüyorum mesela türk kizlarinin sirf basörtüsü taktigi icin sadece türklerin calistirdigi yerlerde saati 5 € bütün gün calismalarina... halbuki acik bayanlardan ne eksikleri var... anlatabiliyormuyum????
umarim yanlis anlamamissindir
Alt 28.12.2004, 20:07
Neuer Benutzer

Standard hayir anlamadim yanlis

cünkü bu dediklerinin su yönlerdinden cektim. ben burda okudugum zaman aciktim, burdaki okulu bitirdim elime diplomami aldim sonra trye gittim ve ordaki liseyi okudum. Sonra devam okumak istemedim üniversite sinavlarina girmek istemedim ailemin hasretligi daha cok agir bastigi icin geri döndüm almanyaya.

Almanyaya döndügümde beni cok zor sartlar bekledigini frakindaydim ama bu kadar savasacagimi bilmiyordum. Ben tam iki sene bir meslek yeri icin savastim. bana ac basini dediler sana en alasini verecegiz bende basim kapali iken verin diyordum. diplomalarim süperdi ama yinede meslekyeri bulamiyordum.doktorlarin yaninda bir doktoryardimcisi olmak da istemiyordum.cünkü en kolay meslekyeri bulmak orasiydi. doktorlarda artik gerci daha kapali almiyor. ben tam iki senemi verdim savastim. oraya gittim olmadi hertarafa müracaat ettim ama enin sonunda en güzel meslege sahip oldum oda Büyüksehir Belediyesinde meslek yapabilme sansim oldu kapali olarak. bu meslek icerisinde ve hala ordayim hicbir zaman basörtü hakkimda ters tavir vermediler.

Tabii ki ilk önce biraz cengingen davrandilar herhangi bir bölüme gittigimde ama en önemlisi kisilikle biten bir is oldugunu savunan bir insanim. ben güleryüzlü alcak gönüllü ve konuskan bir insan oldugum icin bir problem yasamadim. ben suan sozialamta calisiyorum abteilungsleiter sekreteriyim. düsün bir kapali bayan bir patronun sekreteri. adam benden cok memnun.herseye saygisi var. diger isarkadaslari da öyle hicbir zaman ben müslümanim veya kapaliyim diye birsey dediklerini duymadim arkamdan bile olsa.

dedigim gibi kapaliysan bu basörtü ile bitmiyor. kendi kisiliginde cok önemli bir yabanciya karsi nasil davranacagini cok iyi bilmen lazimsin hele ki senin dini bilmeyen ve anlamaya zorluk ceken insanlara karsi cok daha alcak gönüllü ve ince ruhlu olman lazimsin. umarim sorularinin cogu cevaplandirilmis olmustur. eger ki bir sorun daha varsa sorabilirsin. dedigim gibi her insanin fikri ayridir buna saygi duymak gerekir ve karsindakini incitmeden ve rencide etmenden.

sevgilerimle
Antwort