Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 22.12.2003, 01:58
Benutzerbild von kardelencilesi
kardelencilesi kardelencilesi ist offline
Neuer Benutzer

Standard Malum ayetlerin anlami

1. "DE Kİ: "BEN SİZİ YALNIZCA VAHİY İLE UYARIP KORKUTUYORUM." (21/45)
· Bu ayetin neresi Peygamber Efendimizin Sünnet-i Seniyyesine tersmis pek anlayamadim. Oysa Müslümanlar Sünnet-i Seniyyeni Kuran-i Kerimin tefsiri olarak algiliyorlar.

2. "ONLARA BİR AYET GETİRMEDİĞİN ZAMAN, "ŞURADAN BURADAN DERLESEYDİN YA" DERLER. DE Kİ: "BEN SADECE RABBİMDEN BANA VAHİY EDİLENE UYUYORUM. BU, RABBİNİZDEN OLAN BASİRETLERDİR, İMAN EDECEK BİR TOPLUM İÇİN DOĞRUYA İLETİLME VE RAHMETTİR"." (7/203)
· Bu ayetin sebebi nüzulü söyledir: Müsrikler Peygamber efendimizden sürekli mucizeler istiyorlardi ve bir mühlet vahiy gelmeyince Müsrikler Peygamber Efendimizden (sas) uydurmasini istemislerdi. Cünkü Müsrikler Peygamber Efendimizin (sas) hasa sözleri kendi uydurup bunlari ayet diye ilan ettigini iddia ediyorlardi.Oysa Kuran’in ayetleri ne siirdi ne de edebiyat. Cünkü hic bir Edebi yazi Kuran gibi olamaz. Fakat Müsrikler Peygamberlik vazifesini dair algilamada sorun cektiklerinden ondan birseyler uydurmasini istiyorlardi. Peyagamber Efendimize (sas) „sen Rabbine baski yap veya kendin uydur. Bu baglamda 6:37 ayetlerine de bakiniz. Bu bedevi Müsriklerin Peygamber Efendimizden (sas) sürekli görsel mucize istemeleri ayetlerin gücüne ragmen onlarin entelektüel seviyesizliklerinin bir belirtisi olsa gerek. Oysa Peygamber ancak Allah’dan (c.c.) ne aldilarsa onlarla teblig ederlerdi. Ve sadece Allah (c.c.) kendi kozdugu kanunlari bir tarafa iterek insanlarin muciye diye algiladiklari seyleri Peygamber vasitasiyla gösterirlerdi. Peygamber Efendimizin (sas) Müsrikleriden istegi ise: benden Mucize isteyeceginiz yerine size gelen Ayetlerin icerigi hakkinda düsünün, cünkü ben ancak Allah (c.c.)’in bana gösterdigi yol istikametindeyim, Onun emrinin disina cikamam. Yani bu ayetde de kesinlikle Peygamber Efendimizin (sas) Sünniyet-i Seniyesinin hasa yanlis olduguna dair hic bir bilgi ve kanit yoktur. Tam aksine bu ayet Peygamber Efendimizin (sas) ve ondan gelenlerin dogruluguna bir isaret ve kanittir!

3. "DE Kİ: "SİZE, -ALLAH"IN HAZİNELERİ YANIMDADIR- DEMİYORUM, GAYBI DA BİLMİYORUM VE BEN SİZE -BİR MELEĞİM- DE DEMİYORUM. BEN BANA VAHYEDİLENDEN BAŞKASINA UYMAM"." (6/50)
· Peygamber Efendimiz (sas) kendisinin Müneccim veya Falbakici olmadigini söylüyor, oysa onun zamanindaki insanlarin bazilari onun gaybdan haber verdigine inanirlardi, yani yarin ne olacak gibilerden. Peygamber Efendimiz (sas) kendisininde etden kandan bir insan oldugunu, fakat onun diger insanlara farkinin Allahin (c.c.) ona gayb hazinesinden bilgiler vermesidir. Müsrikler sihir ile vahyhi birbirne karisrtirmaktadiylar. Peygaberligi yanlis biliyorlardi.

4. "BU KURAN UYDURULACAK BİR HADİS (SÖZ) DEĞİLDİR. AKSİNE ÖNÜNDEKİLERİ TASDİKLEYİCİ, HERŞEYİ DETAYLANDIRICIDIR. İNANAN BİR TOPLULUK İÇİN DE KLAVUZ VE RAHMETTİR." (12/111)
· Ayetin baslangicini es gecmissin Elazizlim (BazKIHAK), orada söyle gecmekte: Onların (Peygamerlerın) kıssalarından elbette tam akıl sahıplerı ıcın alacak dersler vardır. Peygamber Efendimizin Kuran-i Kerimin hic bir ayetini kendisinin uydurmadigina delil olan nice ayetlerden biridir. Bu kissalar laf olsun diye gecmiyor Kuran’da bunlarin hepsinden cokca dersler cikarmak icindir. Bu ayetde gecen hadis kelimesi anlamindadir. Peygamber Efendimizin hadisi dedigimizde de sözlerini kastediyoruz. Az bucuk Arapca bilen herkes araplarin Lafiz,Kelam gibi sözlerin yaninda hadis sözünün de Söz anlaminda oldugunu bilir. Yoksa burada söz oyunu yaparak gördünüz mü bakin Kuran’da hadis Kuran’a karsidir diye birsey yoktur. Tabiiki simdi hadis dedigimizde Peygamer Efendimizin sözleri aklimiza geliyor,zira dini terminolojiye evrim gecirerk böyle yerlesmistir. Bizim Türkce de bile bazi kavramlar vardir ki degisime ugramistir. Misal olarak oglan kavrami Osmanlilarda hem kiz hemde erkek cocuk anlaminda kullanilirken 16. YY.dan sonra sadece erkek cocuklar icin kullanilmaya baslamistir. Sözün yillarca kullana kullana evrim gecirerek icerik anlaminin gelismesiyle etimolojik anlamlarinin karistirilmasi sathi ve yüzeysel düsüncelere hastir.

"İŞTE BUNLAR ALLAH"IN AYETLERİDİR Kİ, ONLARI SANA GERÇEK OLARAK OKUYORUZ. HAL BÖYLEYKEN ALLAH"TAN VE AYETLERİNDEN SONRA HANGİ HADİSE İNANIYORLAR?" (45/6)
· Buradaki Hadis kavrami da söz anlamindadir,kesinlikle Peygamber Efendmizin hadis (sözleri) degildir.

5. "KİMİN HADİSİ ALLAH"TAN DAHA DOĞRU OLABİLİR?" (4/87)
· Bir önceki ayetin aynisi bura icinde gecerlidir.

"EĞER DOĞRU SÖZLÜLER İSELER O"NUN BENZERİ BİR HADİS GETİRSİNLER." (52/34)
· Hatta bu ayetin tercümesinden bile Hadis sadece söz anlaminda, fakat Peygamber Efendimizin sözleri anlaminda olmadigini anlayabiliriz.

6. "İNSANLARDAN ÖYLELERİ VARDIR Kİ, ALLAH YOLUNDAN BİLGİSİZCE SAPTIRMAK İÇİN HADİS EĞLENCESİ SATIN ALIRLAR. İŞTE BÖYLELERİNE REZİL EDİCİ BİR AZAP VARDIR." (31/6)
· Hadis kelimesi burada bos laflar anlaminda kullanilmaktadir, yoksa Peygamber Efendimizin sözleri anlaminda kesinlikle degil. Bos laflar ise Allah’a itaatten alikoyan, meyve vermeyen ve hicbir faydasi olmayandir. Hüsrana ugramis insanlar bu ucuz bos laflari Allah’in kiymet bicilmez sözleri karsi satin almaktalar. Peygamer Efendimiz zamaninda Nadr ibn Al-Harit vardi, o Kurays kabilesine Farslarin kahraman hikayelerini anlatiyor ve bu hikayelerin hasa Kuran-i Kerim’den cok daha degerli oldugunu iddia ediyordu. Nadr Al-Harit ve benzerleri güya bir felsefeyle Müminlerle alay ettiklerini, onlara böylelikle üstün geleceklerini saniyorlardi, fakat asil onlarla alay edilecek ve azab göreceklerdir, cünkü onlar sapitmislardir. Sapitmislardi,zira o ve onun gibiler Allah ve Peygamerini asagilamaya calismislardi.

7. "ONLARIN SANA GETİRDİKLERİ HİÇBİR ÖRNEK YOKTUR Kİ, BİZ SANA GERÇEĞİ VE EN GÜZEL YORUMU GETİRMİŞ OLMAYALIM." (25/33)
· Müsrikler Kuran-i Kerim’in mesajini yalanlamayi Peygamber Efendimizin hatalarini aciga vurmakla ugrasmislardir, fakat neticesiz zira Peygamer Efendimiz (sas) Allah’in korumasi altinda Islam misyonunu eda etmekteydi. Müsrikler güya argüman olarak bir iki seyler ortaya atiyorlardi, fakat Kuran onlarin mesnedsiz sözlerini ayetleriyle bir pacavra gibi yüzlerine carpiyordu. Müsrikler cok seyleri yanlis anliyorlar ve böyleliklede Kuran’in ayetlerini de yanlis yorumluyorlardi, bu yüzden Allah (c.c.) onlara ayetlerini acikliyor,yani tefsir ediyordu. Kuran’da sadece Hükümler ve ahlaki degerler yoktur, bunlarin yaninda birde böyle tartismalara yer ayrilmistir ki ileride ayni tartismalar ciktiginda insanlar dogruyu yanlistan ayirabilsinler. Burada vaz edilen taktik, Islam’in tedrici metodur. Bir insana birsey anlatmak istiyorsan yavas yavas hazmettirerek anlatma metodudur.

8. "KİTAPTA HİÇBİRŞEYİ EKSİK BIRAKMADIK." (6/38)
· Allah (c.c.) yarattigi herseyi icin onun ihtiyaclarini giderecek araclar da yaratmistir. Insanlar icin de bu ayniyla gecerlidir, insanlara birde Peygamber göndermistir ki onunla kendi ahlaki, zihni ve dini ihtiyaclarini gidersinler. Allah (c.c.) herseyi yerli yerinde yaratmistir. Hic birseye haksizlik yapmaz Allah (c.c.), zira Adil-i Mutlaktir. Bu ayetdeki kitab ile bazi müfessirler Lehv-i Mahfuz kastediliyor demisler, bazilari da Kuran-i Kerim kastediliyor demisler, fakat bu ayetden ve önceden zikredilen ayetlerden kesinlikle Peygamber Efendimizin (sas) Kurandaki genel hükümleri aciklayarak biz müminlere vaz ettigi sözleri yanlistir onlara uymayin anlami cikmamaktadir. Tam tersine kesinlikle Peygamber Efendimizin yalan ve dolandan uzak oldugu acik ve net bicimde belirtilmekte.
Alt 22.12.2003, 02:25
Neuer Benutzer

Standard Kuran ve Sünnet iliskisi

Tekrar Merhaba Elazizlim (BayKIHAK)
Bilirsin senin düsünce altyapin herkesce malum, burada yaydiginda senin degil, fakat Edip Yüksel adindaki bir sahsin düsünceleridir. Edip Yüksel ise Tevbe Suresinin iki ayetinin hasa uydurma oldugunu iddia etmisti, fakat neden sonrada diger Kuran tercümelerini yetersiz görerek kendisi meal yazdi. Ne hikmetse insanlarin hassasiyetlerini bildigi icin bu iki ayeti cikarmaktan vaz gecer. Her Müslüman bilir ki Kuran’i Kerim’in bir ayetini bile inkar eden Kafir olur. Bu nasil bir anlayissa, Peygamber Efendimize ragmen Islam icin calistiklarini ve didindiklerini iddia ediyorlar. Dogrusu pek mantikli gelmiyor bana. Düsün kainati var eden Allah (c.c.) herseyi dünü bugünü ve yarini mekani ve zamani ve icinde olan tüm seylere kadir olan bir Allah var o ise en önemli mesajini birine verecek. Tabiiki en önemli mesaj en önemli vasitalarla olacaktir. Bu ise en müstesna biri olmali, ve öylede oldu. Bu sahis Hz. Muhammed (sas) Efendimizdir. Peygamber Efendimize hakaret edersek, onun sözleriyle alay edersek insanlar bilmeliler ki Allah’la alay ederler, bu kesinlikle hasa ve kella Allah (c.c.) ile Hz. Muhammed’i (sas) ayni tutmak degildir, ama Allah’i Peygamberi inkar etmekle hasa bilgisiz, kudretsiz gibi göstermis oluruz ki Allah cümlemizi (Müslümanlari) böyle bir yanlitidan muhafaza etsin. Simdi ise Kuran’dan Peygambere itaat etmeye ve onun getirdigini almaya dair sadece bir kac ayet siralamak istiyorum. Biliyorum Peygamber Efendimiz vefat etmistir. Fakat onun müstesna sözleri (hadisleri) mevcuttur. Hangi hadis sahih, hasen veya zayif tartisilabilir, fakat tümüyle red etmek Kuran-i Kerim’e de muhalefet etmek sayilir zira Kuran-i Azimussan söyle diyor:
· “Biz hiç bir peygamberi, Allah’ın izni ile kendisine itaat edilmesinden başka bir hikmetle göndermedik.” (Nisâ: 64)
· “Resulullah size ne verdiyse onu alın, neyi yasak ettiyse ondan sakının!” (Haşr: 7)
· “Resulüm gördün mü o nefis arzusunu ilâh edineni, ona sen mi vekil olacaksın? (Onu şirkten sen mi koruyacaksın?)” (Furkan: 43)
· “Onlar hakikaten kendilerinin bir şey üzerinde bulunduklarını sanırlar. İyi bilin ki onlar yalancılardır. Şeytan onları istilâ etmiş, onlara Allah’ı anmayı bile unutturmuştur. Onlar şeytan fırkasıdır. İyi bilin ki, asıl kayba uğrayanlar şeytan taraftarı olanlardır.” (Mücâdele: 18-19)
· “O Peygamber’e uyun ki, doğru yolu bulasınız.” (A’raf: 158)
· “Peygamber’e itaat edin ki rahmete erdirilesiniz.” (Nûr: 56)
· “Eğer siz gerçekten müminlerseniz, Allah’a ve Peygamberine itaat ediniz.” (Enfâl: 1)
· “Peygamber’e itaat eden, muhakkak ki Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisâ: 80)
· “Kim Allah’a ve Peygamber’ine itaat ederse, o gerçekten büyük bir kurtuluşa ermiştir.” (Ahzab: 71)
· “Ey insanlar! Allah’a ve Peygamber’ine inanasınız, ona yardım edesiniz, onu büyük tanıyıp saygı gösteresiniz.” (Fetih: 9)
· “Allah’ın Peygamber’ini incitip üzenlere acıklı bir azap vardır.” (Tevbe: 61)
· “Allah’ı ve Peygamberi’ni incitenlere, Allah dünyada da âhirette de lânet etmiştir. Onlara alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.” (Ahzab: 57)
· “Resul’e itaat ediniz.” emr-i ilâhîsidir. (Nûr: 54)
· “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tâbi olun.” (Âl-i imran: 31)
· “Resulullah size neyi emrettiyse onu alın, neyi yasak ettiyse ondan sakının.” (Haşr: 7)
· “Resulüm! Biz sana da Kur’an’ı indirdik ki, kendilerine indirileni insanlara açıklayasın.” (Nahl: 44)
· “Muhammed içinizden herhangi bir adamın babası değil, o Allah’ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur.” (Ahzab: 40)
· “O kendiliğinden konuşmamaktadır. Onun konuşması, ancak kendisine bildirilen vahiyden başka birşey değildir.” (Necm: 3-4)
· Âyetlerimizi inkâr etmek için yarışırcasına gayret sarf edenler var ya, işte onlar için acıklı bir azap vardır.” (Sebe: 5)
· “Allah’ın âyetlerini yalanlayanların durumu ne kötüdür! Allah zâlimler güruhunu doğru yola erdirmez.” (Cuma: 5)
· “Onlar yeryüzünde durmadan fesad çıkarmaya koşarlar.” (Mâide: 64)

PS: Ayetler Ömer Öngüt"ün tercüme ettigi "KUR"AN-I KERİM VE
TÜRKÇE MEÂL-İ ÂLİSİ"inden alinmistir.
Alt 22.12.2003, 02:54
Neuer Benutzer

Standard Kader inanci

Kardesim ben sana Alevisin demedim, cünkü Alevi arkadaslar Allah Peygamber bilen insanlardir, onlar dinsiz imansiz asla degillerdir, zaten ismilerinden belli degilmi dini yönlerinin oldugu? Alevi demek Hz. Ali’yi seven ve sayandir Hz. Ali’de Islam’da degeri cok yüksek bir mertebeye sahip kisilerdir. Benim burada ne cömezleri ne de comarlari etkileme gibi bir amacim ve hedefim yok, sadece dogru bildigim seyleri arkadaslarla paylasiyorum ve bu sayede de kendi sahsi gelisimime bir katiki sagladigini saniyorum. Hele hele Islam’in entelijansiyani oldgumu kesinlikle iddia etmedim etmemde. Ben daha kücük lokmayim. Asil Entelijansiya dedigin Türkiye’de Hayrettin Karaman gibi alimlerdir. Bizler haddini bilenlerdeniz. Senin de dedigin gibi Ahiret ve Hasir meselesinde bir baska zaman fikir alis verisinde bulunabiliriz (malum vakit gecikti ve yarin sabah okula gitmem lazim). Ama su „Allah neden insanlari cehennemlik olacaklarini bile bile yaratir“ cümlesine vesairine bir iki söz söylemek istiyorum. Allah insanlari O’nu tanisinlar diye, O’na kulluk etsinler diye var etmis. Insanlari dünya denen gezegene göndermis ve burada onlari imtihana tabii tutuyor. Allah baska hic bir varliga ihsan etmedigi cok degerli birsey insana hediye etmis, bu da iradedir (akildir); insanlar kendi hür istekleri dogrultusunda ya iyiyi veya kötüyü secerler. Allah’da insanlari bu secimlerinden dolayi sorgu suale cekecektir. Fakat Allah (c.c.) zalim olmadigindan insanlara dogru yolu gösterecek ve Allah’in muradini anlatacak Peygamberler göndermistir, ki insanlar sonra mazeret öne sunmasinlar „ben ama birsey bilmiyordum“ vesairler gibi. Allah Kuran-i Kerim’inde diyorki „Bir toplumu kendini degistirmedigi müddetce Ben onlari degistirmem!“ Hal böyle iken Allah’a sucu atmak kolay ama kesinkez yanlis. Insanlar iradesini kullanarak küfre saplanirlar, öyle saplanirlarki artik gönüllerine bir damla gibi isleyen küfür cogala cogala bütün kalbi kiskivrak sararda kararmamis bir nokta bulunmaz. Böyleleri zaten artik mucize gelsede inanmazlar. Bu yüzden Allah onlarin degismegecegini bildigi icin onlarin kalblerini gözlerini mühürler. Allah mühürlüyor insanlarin hic bir etkisi olmadan iddiasinda bulunursak o zaman insanin hür iradesinin variligini inkar etmis oluruz, bu da cebriyecilik olur. Bunu tam aksini iddia edenler ise herseyi insan yaratir Allah müdahele etmez derler, ki bunlarada mutezile derler. Ehl-i Sünnet’in Kader anlayisi ise Insan hür iradesiyle (istegiyle) bir seye meyl eder fakat bu meyilden sonraki fillerin tüm islemlerini Allah (c.c.) yaratir. Bir misal verecek olursak, örnek olarak asansörü düsünebiliriz. Insan dügmeye basar ve asansör hareket eder. Simdi bu dügmeye basab insan bu asansörü hareket ettirdi dersek dogru söylemis olmayiz (mutezile). Ama kendiliginden de hareket ediyor dersek, bu da dogru olmaz (cebriyecilik). Asil olan insan dügmeye basiyor (meylediyor hür iradesiyle ve istemesiyle) ve asansör de teknigi geregi hareket ediyor (Allah’in koydugu tabiat kanunlariyla hareket ediyor). Bir insan lokmayi agzi götürüyor, cigniyor, onun meyl etmesiyle beyni ile eli kolu ve agzi arasinda sinyaller gelip gitmekte, fakat mutalk olarak insan bu hareketlerini bilincli olarak yapmiyor, bu bir kanun geregi oluyor. Yoksa aksi takdirde insan beyin hücrelerine sen sunu yap, sen de suraya su sinyalleri götür vesairler demesi gerekirdi... Örneklemeler cogaltilabilir. Allah’da insanin tabiatina dair kanunlar vaz etmis. Bir insan küfürde inat ederse ve bu inadi onu mutlak anlamda inkara götürürse o insanin kalbi de gözüde kulagida dilide mühürlenir ve böyle bir insan ancak cehenneme layiktir (laik degilJ). Fakat dedigim gibi yatmam lazim, cünkü yarin sabah okula gidecegim. Okuyup adam olacagim J
Alt 22.12.2003, 03:34
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Buddhismus

Der Buddhismus ist eines der interessantesten Religionen.
Es heißt sogar, das Jesus von Nazareth und Mohammed kontakt zu Buddhisten gehabt haben sollen.
Daher möchte ich euch ein bischen den Buddhismus nahe bringen:

Der Buddhismus ist eine Religion und Philosophie, welche auf den Lehren von Siddhartha Gautama beruht. Siddhârtha Gautama war ein indischer geistiger Führer, der ungefähr 563 v. Chr. - 483 v. Chr. lebte. Er wurde später Buddha (Erleuchteter, Erwachter) genannt.

Buddha hob hervor, dass er weder ein Gott noch der Überbringer einer göttlichen Wahrheit war und dass er sein Gedankensystem nicht aufgrund göttlicher Offenbarung erhielt, sondern dass es vielmehr ein Verständnis der Natur des menschlichen Verstandes enthielt, welches durch jedermann für sich selbst wieder entdeckt werden könnte. Auch warnte er vor jeder Autoritätsgläubigkeit und hob dadurch die Selbstverantwortung (Autonomie) des Menschen hervor.

Zu den buddhistischen Überzeugungen gehört u.a. die Reinkarnation und das Gesetz des Karma. Buddha selbst hat jedoch keine metaphysischen Aussagen, z.B. über das was nach dem Tode passiert, gemacht.

Laut den Statistiken von adherents.com leben weltweit ungefähr 230 bis 500 Millionen Buddhisten, die genaueste Zahl dürfte ungefähr bei 450 Millionen liegen. Die Länder mit der stärksten Verbreitung des Buddhismus sind Thailand, Kambodscha, Myanmar und Japan, während er in seinem Ursprungsland Indien praktisch verschwunden ist.

...

Ich habe das alles natürlich selbst recherchiert und war live vor ort(zeit!).
Habe es "türlich nicht bei
<a href="redirect.jsp?url=http://de.wikipedia.org/wiki/Buddhismus
kopiert" target="_blank">http://de.wikipedia.org/wiki/Buddhismus
kopiert</a> !
Wer das behauptet solle eine 6S fan sein LOL!
Alt 22.12.2003, 05:07
unknown

Standard ÖLMÜS TOPRAK OLMUS INSANA NASIL ITAAT

ediceksin anlamadim ?
medineye gidipü mezar basinda laptopla obür dünya ile chat mi yapican.. verdigin kendi show dini yahudi kopyasi sunni ekolü dinine göre kuran ayetlerini masallah cok güzel tahrif etmeye calisiyorsun,..
ama biz yemiyoruz....
verdigin akil mantik disi öreklere geri örnek verdigimizde hemen yaygara kopartiyorsunuz dalga geciyor diye...
zaten kafanda sacma sapan seyler belirli bir sistematik sablon oldugu ve bu sablonun en büyük unsuruda sirk ve bu sirki inkar etme oldugunu cok iyi biliyoruz.. ayni problemle hz muhammedde karsilasmisti ve gelen vahiylerle mücadele etmisti ..
allah ile resul derken adeta ikisini ayni kefeye koyarken kendi bulundugun carpik din sistemine mesru zemin aramaktan baska birsey görmüyorum bunu ...yani minareyi calan kilifini hazirlar misali ve bbunu sizler seytan yardimiyla yüzyillardir yapiyorsunuz !
tek amaciniz hadis denilen seytani olguyu kurana KUMA getirmek...
ama akli selim kurancilar bu KUMA oyununa gelmiyecektir bundan emin ol...sen putlasmis ve sanal tanri olmus bir peygamberin o söylemis diye sacma sapan laflarini allahin kelamiyla es deger tutmakta hatta allahin kelamini tamamaliyici nitelikte göstererek kafir olmaktasin...ne yazikki bunun bile farkinda degilsin....
gercek peygambere itaat yanlizca kurana itaat demektir...
cünkü biz ..."O"NUN ELÇİLERİ ARASINDA HİÇBİRİNİ AYIRDETMEYİZ." (2/285)

ve ALLAH"A İTAAT = KURAN"A İTAAT = ELÇİYE İTAAT oldugunu biliriz hemde bunu hadis pisligine arab masllarina katismadan yapariz
Alt 22.12.2003, 05:16
unknown

Standard KIVIR KIVIR BAKALIM NEREYE KADAR:..

"DE Kİ: "BEN SİZİ YALNIZCA VAHİY İLE UYARIP KORKUTUYORUM." (21/45)
demek bu ayeti9 anlamiyacak kadar sirk batakliginin icindesin.. diger ayetleride ne güzel kivirta kivirta sanki allah peygamber hadisi ve normal hadis diye ayrim yapmis casina yalan söylerek ..kendi yahudi dönmesi kopyasi sünni ekolunu sirf hakli cikarmak ugruna anlamsizb bir hirsla ayetleri nasil anlamini kaydiriyorsun eglenerek okudum...
diger ayetleri tek tek ele almiyacam sadece tesadüf diye en bastaki bu ayetin YANLIZCA kelimesine dikkatine cekicem... ne diyor ayette YANLIZCA vahiyle diyor yani demkki hz muhammed ..ebu ibni malik ebu ibni ömer böyle yapti söyle yapti takla atti havada zipladi o yüzden yasaklandi sünnet oldu masallah diye sizler gibi MASAL anlatarak degil yanlizca vahiyle uyarir ve yanlizca vahiye uyardi..
vahiyin ne oldugunuda herhalde burda tartismiyalim..
görüdügn gibi yüzlece alimde gerek yok bu ayeti anlamak icin..... istersen almancasina bakalim veya istedigin dilde inceliyeim...sonuc ve anlam ayni cikacakdir...

simdi söyle bajkalim evlat.. SENDE hic utanma arlanma saahsiyet ve karakter yokmu bile bile böyle sirke giriyorsun ????
Alt 22.12.2003, 08:27
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Selbstmord....

3 Monate nach meiner Anmeldung las ich zum ersten Mal vom Tod eines Mitglieds. Damals war es ein Autounfall, der glimpflicher hätte ausgehen können, wenn die Sicherheitsgurte benutzt worden wären. 1-2 Monate später folgte der zweite Todesfall. Wieder ein junger Mann, der, aus was für einem bescheuerten Grund auch immer, in irgendeinem Internetcafe erschossen wurde. Wieder Monate später dann ein drittes Opfer: Eine junge Frau wird von ihrem Ex erschossen, vor den Augen des gemeinsamen Kindes.
3 Schicksale, die wohl jeden hier in V! berührt haben. 3 junge Menschen, die von heute auf morgen nicht mehr da waren, denen das Leben vielleicht noch so viel zu bieten gehabt hätte....

Eigentlich hätte ich von vier Todesfällen schreiben müssen, denn V! hat nun, wie im Bereich Liebe zu Lesen ist, noch ein Mitglied weniger....
Wieder ein junger Mensch, den ich persönlich nicht mal kannte, und dessen Tod mir doch nahe geht. Um ehrlich zu sein, berührt mich diese Geschichte noch viel mehr, als die anderen zuvor. Diesesmal ist die Tote kein Opfer des Todes. Nein, sie hat sich ganz bewusst für den Tod und somit gegen das Leben entschieden....

Fast jeder Mensch hat wohl mindestens einmal in seinem Leben an Selbstmord gedacht, zumindestens den Wunsch gehegt tot/nicht mehr da zu sein. Doch den Freitod ausüben, tun nur die Wenigsten, was auch gut so ist.
In meinem Leben gab es (und wird es vermutlich immer wieder) Momente (geben) in denen ich, auch nicht mehr "da sein" wollte. Momente, in denen mir einfach alles zu viel wurde, und ich nur denke: "Alles ist scheisse, keine Lust mehr", aber wenn ich dann weiter denke, merke ich, dass ich Unsinn rede. Denn was mich nach meinem Tod erwartet, weiss ich nicht, dafür weiss ich aber, dass mein Tod (insbesondere Freitod) eine Menge Leute in tiefe Trauer stürzen und Schuldgefühle hervorrufen würde, und so egoistisch darf ich einfach nicht sein.

Nein, Selbstmord begehen ist einfach nur falsch....
Der Mensch muss stark sein, er darf sich nicht von Niederlagen unterkriegen lassen, er muss versuchen Schwierigkeiten zu meistern. Natürlich gibt es Momente, in denen man nicht mehr kann, aber man darf nicht vergessen, nach jedem Regen erscheint wieder die Sonne.

Wenn ich jetzt an das tote Mädchen denke, überkommt mich ne Wut, nicht auf sie, sondern eher auf die Gesellschaft. Wieso wurde ihr nicht beigebracht zu kämpfen, wieso wurde ihr nicht genügend Lebenswille eingeblüht! Ihr Tod erscheint mir am Unsinnigsten von allen. Tag täglich brechen Milllionen von Frauen Männern das Herz und Millionen von Männern brechen Frauenherzen, deswegen sucht man sich doch nicht den Tod aus! Wer weiss, was sie sich alles weggenommen hat mit dieser schrecklichen Tat. Vielleicht war sie nur kurz davor das Glück in allen Bereichen zu finden....

Ich hoffe keiner ist mir böse wegen diesem Text. Ich möchte kein Salz in Wunden streuen, aber die Geschichte hat mich wirklich berührt und ich musste das einfach schreiben. Und diesmal nicht um irgendeine Diskussion zu starten, denn nach Diskutieren ist mir wirklich nicht im Moment. Falls dennoch irgendwer, was dazu schreiben will, vergesst nicht, es heisst Religion&Glauben, und mir geht es mehr um den allgemeinen Glauben, denn das keine Religion Suizid toleriert, ist bekannt.

P.S: Geteiltes Leid ist halbes Leid. Lynchpolitik hilft keinem weiter. An Schuldkomplexen sind schon viele gebrochen, doch einen Toten zurückbringen, tun die nicht....

Möge sie ihren Frieden finden....
Alt 22.12.2003, 09:54
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kur?an-ı kerimdeki bilgiler üç kısımdır

Biz kaldığımız yerden devam edelim.. İnkarcı üyenin copylerindeki ifadeleri gibi rakamları da, kafası kadar karışık sahte.. (52/34), (25/33)ne demek?.. Çala kalem küfrünü katmerleştiriyor.. Ayrıca, SORUMUZA DAHA CEVAP VEREMEDİ... Namazın nasıl kılınacağını ve namazların kaç rekat olduğunu ayetlerde GÖSTEREMEDİ..

Alimin kıymatini alim anlar... Güneş balçıkla sıvanamaz..
------------
Kur?an-ı kerimdeki bilgiler üç kısımdır:

Birincisini hiçbir kuluna bildirmemiştir. Kendisini, isimlerini ve sıfatlarını kendinden başka kimse bilemez.

İkinci kısım bilgileri, yalnız Muhammed aleyhisselama bildirmiştir. Bu yüce Peygamberden ve onun vârisi olan rasih âlimlerden başka kimse bunları anlayamaz. Müteşabih âyetler böyledir.

Üçüncü kısım bilgileri, Peygamberine bildirmiş ve ümmetine öğretmesini emir buyurmuştur. Bu ilimler de ikiye ayrılır: Birinciler, geçmiş insanların hallerini bildiren (Kısas) ve dünyada, ahirette yaratmış olduğu ve yaratacağı şeyleri bildiren haberler (Ahbar)dır. Bunlar, ancak Resulullahın bildirmesi ile anlaşılır. Akıl ile, tecrübe ile anlaşılamaz. Üçüncü kısım bilgilerin ikincileri, akıl, tecrübe ve arabi ilimler ile anlaşılabilir. Kur?an-ı kerimden ahkâm çıkarmak ve fen bilgilerini anlamak böyledir. İmam-ı Nesefi Akaid"de buyuruyor ki, arabi ilimlere göre manâ verilir. İsmaili sapıkları gibi, başka manâlar vermek, ilhad ve küfür olur.

(Mevduatül ülum"dan)
Alt 22.12.2003, 10:18
Benutzerbild von pinsel
pinsel pinsel ist offline
Neuer Benutzer

Standard Wieder ein Quartal vorbei...

Pro Quartal hole ich mir immer einen Update, ob es Neuigkeiten aus der Religionsecke gibt.
Neue Erkenntnisse, die vielleicht unsere Ansichten ändern...

Gibt es was Neues?

Danke für ein Update...

just ;-pinsel
Alt 22.12.2003, 15:17
unknown

Standard o.T.

(ömer öngüt)ün kimligi, izah ve idrak anlayisi hakkinda bilgin var mi?
Antwort