Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 30.03.2008, 13:33
unknown

Standard Bu soru :o)

Dostum diyorsun ki:
"benim akilcilik aramadigim tek nokta sevgi baglarimdadir, ve dü$ünebildigimi akilci olmami hicbir zaman hayatin ne anlami var gibi sorularla zedeleme ihtiyaci duymadim.
beni bu duruma getirebilecek tek $ey sevgisizlik olur, hayatim o zaman anlamsizla$ir, o zaman sorarim bu soruyu kendime.
$imdiye kadar böyle bir durum olmadi.
umarim hicbir zamanda olmaz. "

Evet Allah a inaniyoruz;daha dogru söylemek gerekirse Allah i inkar etmiyoruz ama nasil bir Allah a inaniyoruz,iste bunu anlatamayiz.

Sen belki yanlizca kendi adina tek gercek olduguna inandigin seyi,ulastigin bu gercek bilgiyi yazilarinda diger insanlara ögretmeye calisiyorsun.Yani senin simdi sürdürdügün gibi yasamak gerektigini ve insanin en rahat yasadigi yerin ailesinin yani oldugunu oarada akilcilik aramadigini ve bunun sevgi baglarin oldugunu anlatiyorsun insanlara.Yasantin böyle sürüp gidiyor.Fakat yasantinin bu akisa girmesinden sonra tuhaf bir seyle karsilasacaksin belki de karsilastin bile.Bazi anlarda zihnini birden bire kuskular sariyordu.Sanki yasam böyle Anlarda duruyor zaman akmiyordu.Nasil yasaman ne yapman gerektigini bilmiyor gibi oluyordun.Dengeni yitiriyor ve melankoliye düsüyordun.Fakat bu durum kisa bir süre sonra geciyor yasantini kaldigi yerden yine eskiden oldugu gibi sürdürmeye basliyordun ki ki,bu kusku anlari daha SIK hem de öncekine göre cok daha yogun bir halde tekrar etmeye basladi.Hayatinin durdugu bu anlarda hep ayni sorular ortaya cikiyordu:

NICIN ?..
Peki,ya sonra ne olacak ?...

Baslangicta bunlarin anlamsiz sacma sorular oldugunu düsündün.Saniyordun ki bunlarin cevaplari belli,ortada olan cevaplari var ve sen cevaplara kolayca ulasacaksin her seyden önece bu sorularin cözümü ile ugrastiginda meselenin ortadan kalkacagini düsünüyordun.Fakat bununla ugtrasacak zamanin yoktu.Eger günün birinde "canim isterse cevaplari bulabilirim" diye düsünüyordun.Ancak sorular gittikce daha SIK ortaya cikmaya basladi,üstelik Bu sorular cevaplarini bulmanin cok güc oldugu sorulardi.Durmadan ayni yere düsen noktalar gibi,bu cevapsiz sorular da kara bir leke halinde toplanip büyüyordu.Bir ic hastalik nedeni ile aci ceken hastanin hali nasilsa senin halinde öyleydi.

Önce Hastanin Önem vermedigi kücük isaretler belirir,sonra bu isaretler daha SIK tekrarlanir ve zamanla kurtulmanin imkansiz oldugu bir istirap haline gelir.Aci giderek büyür ve hasta düsünmeye vakit bulamaz olur.O zaman sunu fark eder ki,kendisinin saglik icinde yasarken pek fazla önemsemedigi sey aslinda dünya da onun icin en önemli seydir:

Yani, ÖLÜMDÜR !..

"Bunun simdiye kadar olmadigini ve hic bir zaman olmayacagini" umuyorsun

Inan ki bu olacak.. )
Düsünen bir insansan ve egitimli bir insansan ki öylesin;

BU OLACAK !..

)
Alt 30.03.2008, 13:58
unknown

Standard Baska bir boyutta yasamin devam ettigine

inaniyorsan sana zaten sözüm yok )
Berhudar ol evladim )

O halde baska bir soru yönelteyim;
Baska Bir boyutda devam edecek yasam evrimin baska bir boyutu olabilir mi ?..
Alt 30.03.2008, 13:59
unknown

Standard Yani Islam filozoflari diyor ki:

Bu evrende hic bir sey yok olmaz !..
Sadece Suret degistirir.

Bu konu hakkinda ne düsünüyorsun ?..
Alt 30.03.2008, 14:08
unknown

Standard MUHAMMED !...

" Muhammed her zaman Evangelizm in üstüne cikiyor.O insani Allah saymiyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor.Müslümanlarin Allah dan Baska ilahi yoktur Ve Muhammed O"nun peygamberidir.Burada hic bir Muamma ve sir yoktur. " ( Lev Nikolayevic TOLSTOY )

Bu kitabi Okumanizi öneriyorum..
Cok enteresan bir kitap.

Ayse hocam ile beraber su anda islemeye basladik )
Alt 30.03.2008, 14:13
unknown

Standard Hic olabilmek icin

"Varligin aynasi yokluktur !..
Ahmak degilsen yoklugu sec !.. " ( Mevlana Celaleddin-i RUMI )

Hastalik yaslilik ve ölümü hic görmemis ve onlarin ne oldugunu bilmeyen genc mutlu prens Sakya muni
bir gezinti sirasinda Görünüsü perisan disleri dökülmüs salyalari akan bir ihtiyara rastlar.O zamana
kadar Ihtiyarligin ne oldugunu bilmeyen prens saskinlik icinde arabacisina bunun ne oldugunu adamin
nasil olupta bu acinasi itici hale düstügünü sorar.Bunun bütün insanlarin ortak kaderi oldugunu
kendisi Kral oglu olsa bile ayni seyin kendi basina gelmesinin de mukadder oldugunu ögrenince
gezisine devam edemez ve bu konuda düsünmek icin geri dönmek ister.Tek basina bir köseye cekilerek
günler boyunca düsünür ve anlasilan sonunda bir teselli bulur.Cünkü yine keyifli ve mutlu olarak bir
geziye cikar.Bu defa karsisina vucudu sisler icinde gücsüz gözlerinin feri sönmüs hasta bir adam
cikar.O güne kadar hastaligi hic bilmeyen Prens arabayi durdurur ve arabaciya bunun ne oldugunu
sorar.Bunun hastalik oldugunu herkesin basina gelebilecegini,saglikli ve mutlu bir kral olan
kendisinin bile ayni hastaliga yakalanabilecegini ögrenince yine nesesini ve cesaretini
kaybeder,geri dönmeyi emreder.Daha önce oldugu gibi yine düsüncelere dalarak teselli arar.Aradigi
teselliyi bulur ki ücüncü kez geziye cikar.Bu ücüncü gezisinde yine bir manzara ile karsilasir .bir
seyin insanlar tarafindan tasinmakta oldugunu görür arabaciya sorar:

-Bu nedir ?..
-Bir Cenazedir efendim
-Cenaze ne demek ?Bu herkesin sonudur.
-Prens ölüye yaklasir,örtüyü acar yüzüne bakar.
-Simdi ne yapacaklar onu diye sorar
-Onu gömecekler
-Niye ?
-Cünkü artik kesinlikle canlanmayacak ve gelecekte ondan sadece pis bir koku ve kurtcuklardan baska
hic bir seykalmayacak.

-Ve Bu insanlarin Kaderi öyle mi ?Benim de mi ?Beni de gömecekler benden geriye de pis bir koku ve
kurtcuklardan baska bir sey kalmiyacak öyle mi ? Beni de kurtcuklar mi yiyecek ?

-Evet
-Geri dönelim artik gezmek istemiyorum ve bir daha bunu istemiyecegim.

Sakya Muni bu defa teselli bulamadi ve yasamin en büyük dert oldugu sonucuna vardi.Bütün gücünü
kendini ve baskalarini bundan kurtarmaya harcadi.Yasamdan öyle kurtulsunlar kiölümden sonra hic bir
bicimde tekrarlanmasin ve yasam kökünden kazinmis olsun.

Yasamin sorularina cevap verdigi zaman Insan bilgeliginin cevaplari bu dogrultudadir.

Sokrates:"Maddi hayat bir derttir ve yalandir.Bu yüzden maddi hayatin yok edilmesi bir mutluluktur
ve biz bunu dilemeliyiz " der.

Schopenhauer:"Hayat olmasi gereken bir seydir ama bir derttir.Hiclige gecis ise hayattaki tek
mutluluktur " der.

Hz. Süleyman:"Dünyada ki her seydelilik ve bilgelik,zenginlik ve yoksulluk,sevinc ve aci;bunlarin
hepsi bostur,HICTIR.Insan ölüp gider ve ardinda hic bir sey kalmaz ve bu sacmadir" der.

Buda:"Istirabin acinin gücten düsmenin ihtiyarligin ve ölümün kacinilmazliginin bilinci ile yasanmaz
insan kendini hayattan ve hayatin her imkanindan kurtarmak zorundadir " der.

Bilimlerin Icinde dolasmam beni caresizlikten kurtaramadigi gibi,bu caresizligimi daha da
arttirdi.bu bilimlerden biri yasamin sorularina hic cevap vermedi. Bir baska bilim ise digerinin
tersine soruma dogrudan cevap vererek benim caresizligimi onayladi ve bana gösterdi ki,Ulastigim
sonuc benim yanilmisligimin,benim hastalikli ruh halimin meyvesi degil.Yani benim dogru düsündügümü
ve insanligin dahileri ile ayni sonuclara vardigimi onayladi.

bunda yanilma yok;her sey bos ve ölüm yasamdan cok daha iyi:Insanin yasamdan kendini mutlaka
kurtarmasi gerek hic dogmamis olan ise ne mutlu.

Cözümü bilim de bulamamistimve bu cözümü yasamda aramaya baslamistim;umudum onu cevremdeki
insanlarda bulabilmekti.Böylece insanlari gözlemlemeye basladim.Beni caresizlige sürükliyen bu
sorulara karsi diger Insanlarin nasil tavir takindiklarini merak ediyordum.Peki.Ögremim seviyeleri
ve yasam tarzlariyla bana benziyen bu insanlar nasil bir cevap bulmuslardi ?Gördüm ki benim
cevremdeki bu insanlar icinde bulundugumuz bu korkunc durumdan kurtulmak icin dört farkli cikis yolu
bulmuslardi

birinci cikis yolu Bilgisizlik yoluydu ve bu yol sundan ibaretti:

Hayatin bir bela ve sacmalik oldugunu bilmek ve kavramamak

Ikinci cikis yolu ise Epikürcü cikis yoluydu Bu düsüncenin esasi suydu:

Insan Hayatin Umutsuzlugunu bilse de onun sundugu nimetleri tatmaktir.

Benim cevremdeki insanlarin cogunlugu yasama imkanini ancak böyle buluyordu.Icinde bulunduklari
sartlar ise onlarin dertten cok nimet kazanmasini sagliyor ve ahlaki duyarsizliklari sayesinde
unutma imkani buluyorlardi.Bu ahlaksizlik ve duyarsizliklarina ragmen iyi durumda olmalari ise
sadece Rastlantidir.

Cagimiz Insanliginin büyük bölümü böyle düsünmekte böyle hisetmektedir.Bu insanlardan bazilarinin
düsünce ve hayal güclerinin felcini felsefe diye ilan etmeleriyse bu Insanlari yasamin sorunlarini
görmemek ici bali yalamayi sürdürenler gurubundan ayirmaz. benim bu insanlara da uymam mümkün
degildi.onlarin Hayal gücünün duyarsizligi bende olmadigi icin,yapay olarakta bunu
sagliyamazdim.Gözlerimi onlari bir kere görmüs olan herhangi bir insan gibi,farelerden ve ejderhadan
ceviremezdim.

Ücüncü Cikis yolu ,güc ve enerjinin cikis yoluydu esasi suydu:

Insan Hayatin dert ve sacmalik oldugunu anlayinca ONU YOK ETMELIDIR !..

Dördüncü Cikis yolu ise Zayiflil yoluydu ve bunun esasi suydu:

Insan yasamin dert ve sacmalik oldugunu kavradigi ve bu yasamdan bir sey cikmayacagini bildigi halde
onu sürdürmeye son vermez.

bu gurubun insanlari Ölümün hayatdan daha iyi oldugunu bilirler.Fakat onlar yanilgilarina bir an
önce son vererek kendilerini öldürecek akillica davranma gücüne sahip olmadiklari icin,sanki bir
seyler bekliyorlar gibi davranirlar;Bu zayifligin yoludur;cünkü ben daha iyi olani biliyorsam ve
buna gücüm de yetiyorsa kendimi daha iyi olana vermekten neden geri kalacaktim ?

Iste ben bu guruptaydim.

Benim Gurubumun Insanlari kendilerini O korkunc celiskiden cesitli sekillerle kurtariyorlardi.Aklimi
ne kadar zorlasamda,bu dördüncü cikis yolunun yanina bir besinci yol koyamiyordum.Sadece bazi
careler vardi.Bu carelerden biri yasamin sacmali ve dert oldugunu bos oldugunu ve bu yasami
sürdürmemenin daha iyi bir yol oldugunu kavramamakti.Fakat bunu bilmemek benim icin mümküm
degildi.Bunu bir kere görmüstüm ve bilmemezlikten gelemez ve gözlerimi bundan ceviremezdim..
Alt 30.03.2008, 14:27
unknown

Standard Ateist forum

oradaki "tohtur" ( dr ) arkadaslar benimle bu konu hakkinda konusmaktan vazgectiler )
Diyorlar ki:

Hoş Geldiniz: alpi001 ( Çıkış )

Kontrol Panelim · Yeni İletileri Göster · Arkadaşlarım
&gt Ateistforum

&gt Hata Mesajı

Özür dileriz, bir hata oluştu. Özelliği nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz ya da neden bu hata mesajını aldığınızı bilmiyorsanız, daha fazla bilgi için yardım dosyalarına göz atmayı deneyiniz.
Hata mesajı:

Bu hesap geçici olarak askıya alınmıştır. Bu durum Jun 8 2034, 01:43 AM sonra erecektir.

Kullanışlı Linkler

Beni Kimse sevmiyor (

Degil mi Muhterem Peder ?..

)
Alt 30.03.2008, 14:51
Benutzerbild von aysenisahoca
aysenisahoca aysenisahoca ist offline
Neuer Benutzer

Standard evet

her nefs ölümü tadacak.
ölümün ürkütücü bir yok olup gidi$ oldugunu hicbir zaman dü$ünmedim. ahiretten kabir azabindan cübbeli hocani vaizleriyle beni imana getirmeye cali$an cevreme herdefasinda "kac kere gidip geldiniz?" diye sormak zorunda kaldim, onlarda beni imansiz görmekle yetindiler.
alpicigim, hicbirimiz gitmedik daha, gidincede bu dünyaya ayni kalipta geri dönü$ü yok!
bir yandan tanriya teslimiyetin etiketi önemli degil diyorsun, diger yandan insanlarin tanriya teslimiyetinin senin inancin dogrultusunda $ekil almasini istiyorsun!

her insanin hayatinda bo$luga dü$tügü, bunalimlara girdigi olur. olmadi diyen yalan söyler. hayatin zorluklari ceza degil güclenmek icin ödüldür. ben bu ödüllerden kolleksyon bile yaptim :-)
gelip gecici piskolojilerin etkisiyle degil, selimiyetle dü$ünmek lazim.
ama melankolik durumlar kronik duruma gelirse, tedavisi gerekir.
aile ici veya dostlar arasi sevgi baglarinin ara sira depremlerle zedelendigine inanmam, saglamsa dahada güclenir.

ben inananlari benim gibi inanmaya davet etmiyorum, böyle bir misyonum yok. basit sorulara sacma sapan cevaplar vermenizi yadirgiyorum, özellikle kuran hakkinda.
ben hicbirinizin kurani yeterince bilmedigine tanimadigina kanaat getirdim. yoksa coktan agzimin payini verir, küfürlere, nickimi sildirtmeye ve tehditlere ihtiyaciniz kalmazdi.
bu durumda $ahsen seni kastetmiyorum.
Alt 30.03.2008, 15:03
Neuer Benutzer

Standard burasi OK

itirazim yok.
ps: zamanla kaybedilen inanc, ba$indan beri yokmu$tur, sadece gelenek üzre kabul edimli$tir. bu yüzden cocuklarin neutral yeti$tirilip, tanri hakkindaki görü$lerinin kendilerine ait olmasindan yanayim.
Alt 30.03.2008, 15:04
unknown

Standard Allahim ne kadar güzel tartisiyoruz

)

Ben Inancima etiket vuruyor degilim yanlis görüyorsun.
Senin de dedigin gibi " aklin yolu birdir "
Allah a teslimiyetin yolu da birdir.
Benim Islam dedigim bu yoldur.
Ve bu yol kimsenin tekelinde degildir.

Olur ki tarihte kendilerine " en büyük müslümanlar " payesi verilen insanlar " Bu yolda " tarihin En büyük Seytancilarina dönüsebilir.

Bu yüzden Teslimiyet Yoluna etiket vurmak olanaksizdir.
Alt 30.03.2008, 15:05
Neuer Benutzer

Standard burasi OK degil :-)

inanan insanlari akilsiz bulmuyorum. bilgisiz buluyorum. neye neden inandigini bile izah edemezsen, at gitsin :-)
Antwort