Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 30.05.2014, 00:33
Benutzerbild von __CENK__
__CENK__ __CENK__ ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Seyh Bedrettın

Yaşamı hakkında bilinenler büyük oranda torunu Hafız Halil'in yazdığı Menakıbname'ye dayanır. Şeyh Bedrettin' in atası olan Abdülaziz, Osmanlı beyliğinin Rumeli fethine katılmış ve Dimetoka' da yapılan savaşta hayatını kaybetmiştir. Abdülaziz' in İsrail adındaki oğlu Dimetoka kalesi Rum beyinin kızıyla evlenmiş ve bu evlilikten Şeyh Bedreddin doğmuştur. Şeyh Bedreddin, Edirne yakınlarında ve Karaağaç ile Dimetoka arasında kalan Samona kalesinde doğduğundan kendisi Samavna kadısıoğlu diye tanınmış, daha sonradan yakıştırma sonucu yanlışlıkla Kütahya' nın Simav yerleşimiyle ilişkilendirilerek Bedreddin Simavi denilmiştir.[2]

Şeyh Bedreddin eğitim çağına gelince Bursa' ya gelerek ders arkadaşı Kadızade-i Rumi diye bilinen Musa (meşhur matematikçi ve astrolog) ile birlikte onun babası Bursa kadısı Koca Mahmud efendiden ve daha sonra da Konya' da Allame Feyzullah' dan ders almıştır. Buradan sonra önce Suriye' ye ve sonrasında Kahire' ye gitmiştir. Burada Mübarekşah Mantıki' den ilahiyat, felsefe ve mantık okuyarak yüksek eğitimini tamamlamış ve bu arada Kahire' de inziva halinde yaşayan Hüseyin Ahlati' den de tasavvuf okumuştur. Onun emriyle Tebriz' e ve sonrasında Kazvin' e giderek Bâtınî inancını öğrenerek Kahire' ye dönmüştür. Şeyh Bedreddin, Memlûk sultanı Berkuk' un saygı gösterdiği Hüseyin Ahlati' nin tavsiyesiyle sultanın oğlu Ferenc' in hocalığına tayin edilmiş ve burada bulunduğu sırada fıkh eserlerini yazmaya başlamış ve 1397' de şeyhinin ölmesi üzerine onun yerine şeyh olduktan bir süre sonra Anadolu' ya dönmüştür.Anadolu'ya geldiği zaman yerleşimleri dolaşarak tasavvufunu yaymaya başlamıştır.[2]

Şeyh Bedreddin önce Karaman ve Germiyan Beyliklerinin topraklarına gider. Gittiği yerlerde tanınmaktadır. Buradan Menderes Vadisi boyunca ilerleyerek Aydın'a gelir. Menakıbname'ye göre, yolu üzerindeki Nizar köyünde en önemli müritlerinden Börklüce Mustafa ile tanışır. Daha sonra Tire üzerinden İzmir'e geçer. Menakıbname'de İzmir'den, Hıristiyan nüfuslu Ceneviz hakimiyetindeki Sakız Adası'na geçtiği anlatılır. Kütahya ve Domaniç üzerinden Bursa'ya yaptığı yolculuğu sırasında Sürme köyünde diğer önemli müridi Torlak Kemal ile tanışır.

Rumeli' ye geçerek Edirne' ye yerleşen Şeyh Bedreddin burada kendisini ziyarete gelenlerle görüşerek faaliyetlerini genişletmiştir. Şeyh Bedreddin' in bu faaliyetleri Osmanlı Devleti' nin parçalanıp şehzadelerin birbirleriyle mücadele ettiği döneme denk gelmiştir. İlim ve erdemi etrafta duyulmuş ve Edirne' de hükümdarlığını ilan etmiş olan Musa Çelebi tarafından 1411 yılında kazasker tayin edilmiştir. Çelebi Mehmet kardeşi Musa Çelebi karşısında galip gelip 1413 yılında hükümdar olunca Şeyh Bedreddin kazaskerlik görevinden alınmış, ilim ve erdemine saygı duyulduğundan maaş bağlanarak İznik' te oturtuldu. Şeyh Bedreddin, eski müridleri Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal ayrı ayrı yerlerde (Aydın ve Manisa) faaliyetlerini arttırdıklarını duyunca hacca gitmek bahanesiyle çocuklarını bırakarak Kastamonu' ya gitmiş, buradan da Karadeniz yoluyla Eflak voyvodasının yanına gitmiştir. Eflak' tan ayrılarak Osmanlı topraklarına geçerek Silistre, Dobruca ve Deliorman taraflarında görüşlerini yayarak çok sayıda taraftar kazandıktan sonra ayaklanmanın merkezi olarak Deliorman' ı seçmiştir. Şeyh Bedrettin üç ayrı yerde birden müridleriyle birlikte ayaklanma çıkartmıştır. Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal isyanlarının bastırılması sonucu Şeyh Bedreddin ve yanındakilerin morali bozulmuş ve şeyhin etrafındakilerin bir kısmı dağılmıştı. Küçük bir çarpışmadan sonra ele geçirilen Şeyh Bedreddin padişahın bulunduğu Serez' e gönderilmiş ve burada yargılanan Şeyh Bedreddin 1420 yılında Serez' de idam edilmiştir.[2] 1961'de kemikleri, Divanyolu'ndaki II. Mahmut Türbesi haziresine defnedilmiştir.
Alt 30.05.2014, 14:21
Erfahrener Benutzer

Standard Günün Sözü

Hayatı ve dünyayı kendi küçük dünyaları ile sınırlı tutanlar bizi anlamazlar.SEYH BEDRETTIN
Alt 30.05.2014, 16:47
Ask_Sehidi

Standard

Derin konulara giriyorsun Cenk! Seyh Bedrettin destani agir madde!
Bu konuda sagdan soldan yazilanlari degilde örnegin benim Pir Sultan Abdal, Karac'oglan gibi asiklarin hakkinda bildiklerimi kendi cümlelerimle yazmistim. Senden öyle yazsan daha güzel olur.
Senin düsüncülerini okumak isterim ben sahsen!
Alt 30.05.2014, 17:07
Erfahrener Benutzer

Standard Seyh Bedrettın!

Zitat:
Zitat von Ask_Sehidi Beitrag anzeigen
Derin konulara giriyorsun Cenk! Seyh Bedrettin destani agir madde!
Bu konuda sagdan soldan yazilanlari degilde örnegin benim Pir Sultan Abdal, Karac'oglan gibi asiklarin hakkinda bildiklerimi kendi cümlelerimle yazmistim. Senden öyle yazsan daha güzel olur.
Senin düsüncülerini okumak isterim ben sahsen!
Bir yazi okuyordum oradan oraya derken,seyh bedrettine denk geldim yayinladim!
Ben sadece genel bilgi olsun diye paylastim,zaten seyh bedrettin kendini sözleriyle anlatiyor,fazla söze gerek yok kanimca!
Alt 30.05.2014, 17:11
Erfahrener Benutzer

Standard Seyh bedrettin!

Yârin yanağından gayri her şeyde, her yerde, hep beraber!SEYH BEDRETTIN
Alt 30.05.2014, 17:11
Ask_Sehidi

Standard

Her neyse! O kendini kendi sözleriyle anlatabilir. Ama sen onun sözlerinden ne anlam cikariyorsun. Iste fark burasi!

Zitat:
Zitat von __CENK__ Beitrag anzeigen
Bir yazi okuyordum oradan oraya derken,seyh bedrettine denk geldim yayinladim!
Ben sadece genel bilgi olsun diye paylastim,zaten seyh bedrettin kendini sözleriyle anlatiyor,fazla söze gerek yok kanimca!
Alt 16.06.2014, 15:20
___EZEL___

Standard Seyh bedrettin!

Yârin yanağından gayri her şeyde, her yerde, hep beraber!SEYH BEDRETTIN
Antwort