Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 29.03.2008, 21:18
unknown

Standard Muhahahhahahahhaha

O halde sen bana hayat felsefeni söyle )
Alt 29.03.2008, 21:18
Benutzerbild von tweet25
tweet25 tweet25 ist offline
Neuer Benutzer

Standard celi$ki sende dindar karde$im :-)

evrende degil, ama $imdi cikmam lazim sonra izah ederim.

eline diline beline sahip ol

hü dost!
Alt 29.03.2008, 21:19
unknown

Standard he he he

ben hic bir yerime sahip olmam..

) yine gel beklerim )
Alt 29.03.2008, 21:24
unknown

Standard Bu Anlayis kendilerine Kemalist

Yaftasi vuran Sabalak elitlerin bu gün Milletin Hakimiyetine Darbe vurmak Histerileri ile paraleldir )
Bu gün Türkiye gündemine bakarsaniz Bu sabalaklar da Ilhancigim Arsel "in simartilmis ve balkonda yasayan Insanlardan kopuk " Apartman cocugu " sendromunu görürsünüz..

Ne aciklidir ya..
Bilim ve Demokrasi adina )
Alt 29.03.2008, 21:42
unknown

Standard Celiski ve Ayse hoca :o)

Tahsililerin ve bilgililerin temsil ettigi sekliyle,yani akil yoluyla elde edilen bilgi,yasamin
anlamini inkar etmektir.Insanligin büyük bölümü ise bu anlami akla dayandirilmamis bilgide
görmektedirler.Akla dayandirilmamis bu bilgi ise inanctir.Yani senin Red etmen gerektigine inandigin
inanc.

Bir ya da üclü bir Tanri ya,dünya nin 6 günde yaratilmis olduguna,Seytan a,melege ve senin aklini
kaybetmedigin sürece kabul etmiyecegin her seye duyulan inanc..

Icinde bulundugun durum dehset verici.Biliyorsun ki akla dayali bilgi yolunu izlediginde yasami
inkardan baska bir sey bulamiyacaksin.Akla dayali Bilgiden cikan sonucda sudur:Hayat Bir beladir ve
insanlar bunu bilirler.Yasamamak Insanlarin elindedir.Fakat onlar yinede yasadilar ve
yasiyorlar.Sende hayatin anlamsiz bir sey bir bela oldugunu cok iyi bildigin halde yasadin ve
yasiyorsun.Yasamin anlamini kavramak icin kendini akildan kurtarmalisin;yani bu anlam olmadan var
olmayan akildan.Inancdan cikabilecek en iyi sonuc budur.

Icine düstügün celiskilerle beraber iki yol aciliyor önünde: ya senim akla yatkin dedigin sey
senin düsündügün kadar akla yatkin degil,Ya da sana sacma olarak görünen sey düsündügün kadar
sacma degil. )

Ne dersin ?..

)
Alt 30.03.2008, 00:12
Benutzerbild von aysenisahoca
aysenisahoca aysenisahoca ist offline
Neuer Benutzer

Standard geldim geldim alpi hocam :-) o.T.

ohne Text
Alt 30.03.2008, 01:10
Neuer Benutzer

Standard bravo alpi dindar karde$im :-)

inanan insanlarin akildan gecip timarhanelik oldugunu bundan daha güzel izah edemezdin!

senin evrenselligini iddia edip durdugun kuranda derki:
"insanlarin coguna uyarsan, seni Tanri´nin yolundan saptirirlar"
"akil sahiplerinden baskasi inanmaz"
"apacik bir kuran´dir, dü$ünmezmisiniz?"
gibi ayetler, $imdi arayamicam.

efendim, benim kurani anladigim kadariyla akilsiz iman olmaz. olsada degeri olmaz, zira bilmedigin bir$eyin ardina dü$meyi yasakliyor.

sen bunu bile inkara kalki$ip, akilsiz bir inanc ögütlüyosun. ben sana ne diyeyim?

aklimi baz alamadigim yerde, meryem ana heykelinden kanli gözya$lari döküldügünemi inanim, muhammed´in tepesinde bulutla gezen gölgesiz bir adam oldugunami, bir hint fakirinin gösterdigi olaganüstü halleremi yoksa david copperfield´emi?

demekki akilli olmaya cali$mak senin hayatinda olumsuz etki yaratmi$!
ya da sen kendine yol cizme yönünde degilde hayatin her alanina akli yerle$tirmeyi denedin ama bir türlü hislerinle mantigin bagda$amadi ve mademki sevgi mantikla olmuyor, demekki her$eyi akilcilikta arayinca hayat berbat oluyomu$ neticesine vardin?!

benim akilcilik aramadigim tek nokta sevgi baglarimdadir, ve dü$ünebildigimi akilci olmami hicbir zaman hayatin ne anlami var gibi sorularla zedeleme ihtiyaci duymadim.
beni bu duruma getirebilecek tek $ey sevgisizlik olur, hayatim o zaman anlamsizla$ir, o zaman sorarim bu soruyu kendime.
$imdiye kadar böyle bir durum olmadi.
umarim hicbir zamanda olmaz.
insanlar iclerindeki sevgi eksikligini inanc eksikligiyle kari$tiriyorlar.
belki senin satanizm diye adlandirdigin ögretilere olan akin bu yüzden. bir$eylere sahip olabilmek, biryere ait olabilmek icin.

dü$ünmeden, aklini kullanmadan inanma istegi anne rahmindeki $efkate duyulan özlemden kaynaklandigini saniyorum. rahati bozmadan göbekten beslenmek :-).

soguk suya atlamak ürkütücü gelir ilk ba$ta, ama öyle degil.
mesele din ve ideoloji olunca akilci bir yakla$im gözetirim, bunu hislerimle kari$tirmam.
Alt 30.03.2008, 01:26
Neuer Benutzer

Standard dü$ünüyorum....

gerisini getirmeme gerek varmi?
dü$üncede varligini hissedebilmek varliginin bilincinde oldugunu gösterir. varliginin bilincinde olmak, kelimeden anla$ilmasi gerektigi gibi "bilmek"ten gecer.

diger yandan, dü$üncelerin enerjik gücüne hayatimda tanik oldugum icin inanirim.

ölümü bir yok olu$ olarak görmem, ba$ka bir boyutta yine ya$amaya devam edecegime inanirim.
eger dü$ünce/bilinc maddeyi etkileyebiiyorsa, varligim maddenin ötesindedir.

tanri benim icin sonsuz bir zeka ve benligimin icinde gizlenmi$ daha yüce bir varliktir.
Alt 30.03.2008, 13:00
unknown

Standard Muhahahahhahahahaa

Ben sana akilsiz inanc ögütlemiyorum..
Okudugunu önce anla )

Iinanmayan insanlarin Inanci akil disi buldugundan bahsediyorum. ikisi gece ve gündüz kadar ayri seyler.

Sana Edebiyatdan da sifir verdim cocugum )

Kacti bakiimmm senin numaraannnn ?..

Yeni Talebeler de cok gerzek canim )
Alt 30.03.2008, 13:15
unknown

Standard Felsefe derseleri :o)

Insanlarin büyük bir kismi inanc esaslariyla hic bir ortak noktasi olmayan,hatta cogunlukla ona ters düsen ilkelere bagli olarak yasiyorlar.Inanc ögretisinin yasantimizda pek yeri yok;ne baska insanlarla olan iliskilerimizde rastliyoruz ona,ne de bizzat kendi yasantimizd onunla iliskimiz oluyor.Inanc esaslarini her hangi bir yerde yasamdan uzakta ve yasamdan bagimsiz olarak kabulleniyoruz.O,herhangi bir zamanda karsimiza cikinca da yasami icten hic ilgilendirmiyen ve sanki sadece distan bir olaymis gibi karsiliyoruz.

Bir insanin dindar olup olmadigini eski zamanlarda oldugu gibi simdi de o insanin hayatindan ve davranislarindan anlamak oldukca güctür.

Inanc bu gün ya da eski devirlerde olsun hep dis baskilarla ayakta tutulmaya calisilmistir. ve insanlar sonsuz bir güven duyarak,yasamlarinda inanca bütünü ile yer verememeislerdir..Inanc bu gün artik bilimlerin ve inanc esaslariyla ters düsen hayat deneyimlerinin etkisi altinda erimektedir,ve erimistir.

Insanlarin büyük bölümü kendisine daha cocuklukta ögretilen dini inanclarin kendisinde hic bozulmadan varligini devam ettirdigini sanir.Oysa ki Bu bu ögretiyi,o inanci coktan kaybetmistir.

Bu durum insanlarin cok büyük cogunlugunda sanirim aynidir.Elbette bizim gibi egitim görmüs insanlardan yani kendi kendine samimi davranan insanlardan bahsediyorum;yoksa inandiklari dinleri dünyevi amaclarina alet eden insanlardan degil.Aslinda bu tip insanlar gercek inancsizlardir;cünkü inanc onlar icin herhangi bir dünyevi amaca ulasmak icin arac durumundadir.Bu ise süphesiz ki asla INANC DEGILDIR. Bazi insanlar bilginin ve hayatin isiginin yiktigi o cürük binanin kalintilarini coktan silip süpürmüs bazilari ise bunu henüz fark edememislerdir.

Buraya kadar dogru mu " CIN " kardesim ?..

)
Antwort