Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 05.12.2003, 13:48
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Tja, haupsache Ring am Finger

über den Rest kann man sich später noch Gedanken machen. Und wenn s gar nicht geht, lässt man sich halt scheiden.

Mit deinem "dumm ist es", hast du vollkommmen recht, denn nichts anderes ist es, wenn Frau sich darauf fixiert einen Mann abzubekommen.
Alt 05.12.2003, 14:13
Benutzerbild von burcu
burcu burcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Super Beitrag! o.T.

ohne Text
Alt 05.12.2003, 14:14
Benutzerbild von burcu
burcu burcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard nach dem motto

ben "namuslu" bir kizim

*g*
Alt 05.12.2003, 14:55
Benutzerbild von eysevgili
eysevgili eysevgili ist offline
Neuer Benutzer

Standard KISA KISA

Merhabalar
mümeyyiz = temyiz kudretine (iyiyi kötüden ayirt edebilme yetenegine) sahipolan kisiye denir. (Hukuk fakültesinde öyle ögrendik)
Dinde zorlama yoktur cümlesini dogru anlayalim lüften; "Dinde zorlama yoktur"dan kastedilen hiçkimse din degistirmek için zorlanmaz yani müslüman olmasi için kimseyi zorlayamayiz o cümle bu anlamdadir. Ama bir kimse kendi hür iradesi müslüman olduktan artik bir takim seylerden sorumludur ve gerektiginde de zorlanabilir.Çok basit bir örnek:Birisi Almanya"ya geldi ve Alman vatandasliginageçti nasil ki otomatikman Almanya"da bir vatandasin uymasi gereken tüm kurallardan sorumlu olur.Birisi TR"ye tatile geldi havaalanindan ya da SINIRDAN giris yaptigi anda TR"nin tüm hukuk kurallarindan sorumlu olur. Bir ise girersiniz ordaki kurallara uymak zorundasiniz. Bir ünv"de ögrenime baslarsiniz bu bir takim sorumluluklar getirir. iste bunlarda oldugu gibi de bir kisi müslüman olduktan sonra islam"in bütün emirlerine uymak zorundadir.
Zaten islam"in manasi "teslim olmak" demektir.
Gelelim akil konusuna
insanin herseyi SINIRLI akli da, görme duyusu da isitme duyusu da...yani SINIRLI bir varlik oldugumuzu kabul edelim ilk önce. islam dininin tüm kurallari akla uygun mudur degil midir , insan akli herseye erer mi ?

Özellikle cennet ve cehennem konusunda, kiyamet günü konusunda akil yaya kalir. O konuda Allah (cc) ve Resulünün (sav) bize verdigi bilgiye itimat etmeliyiz.

Akil konusunda basit iki tane örnek verecegim
Birinci örnek : yemekten önce ve sonra elleri yikamak sünnettir. Peygamber Efendimiz döneminde mikroskoplar yoktu ve mikrop günümüzde oldugu gibi bilinen seyler degillerdi. Ama o gün müslümanlar yemekten önce ve sonra ellerini yikiyorlardi dinimizin geregi oldugu için. Oysa insanlik mikrobu 19.yüzyilda tanidi yani bin küsür yil sonra.

ikinci örnek: Gusül abdesti alirken burnumuza 3 kere su çekiyoruz. Çogu insan,"Zaten tüm vücudumuzum yikiyoruz burnumuza 3 kere su çekmenin ne anlami var ?" diye sorabilir. Daha yeni anlasilmistir ki özellikle cinsel münasebetten sonra asiri isinan beyni tekrar sogutmanin tekyolu burundan soguk su çekmekmis. insanlik gusül abdesti alirken buruna su çekmenin hikmetini 14-15 yüzyil sonra ögrendi.

Yani demek istedigim islamdaki her bir emrin hikmetini aramak yerine "islam"in kelime manasinda oldugu gibi" islamin emirlerine teslim olmaliyiz. Zaten emirlerdekibütün hikmetleri anlamak için -haşa-Allah olmak lazim çünkü o emir ve yasaklari koyan bizzat Allah cc)"in kendisi.
Örnegin namazi spor olsun diye ya da çok yararli diye kilarsak yani hikmeti için kilarsak bunun dünyada faydasini görsek de ahirette mükafatini göremeyiz.
------
Sonuç olarak insan duyu organlari ile akli ile SINIRLI bir varliktir ve SINIRSIZ bir ilim sahibi olan HZ. ALLAH"in emir ve yasaklarinin hikmetini "tam olarak" kavramaya yetmez.
-----------------------------------
Aklimizi hem dünyamizi hem deahiretimizi mamur etmek için kullanmaliyiz.
"Akilli insan aklini kullanir ama daha da akillisi baskasinin aklini da kullanir yani onlarin tecrübelerinden istifade eder.
------
SAYGILAR
Alt 05.12.2003, 15:23
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard ÂH YAZIK!

ÂH YAZIK!
Ömrüm boş şeylerle geçti, âh yazık!
Yarını hiç düşünmedim, âh yazık!

Hep havaya bina kurdum, şaşkınca,
din temeli çürük oldu, âh yazık!

Affı sonsuzdur diyerek, pek azdım,
"Kahhâr" ismini unuttum, âh yazık!

Daldım günâha, yapmadım hiç hayr
niçin doğru yoldan saptım? Âh yazık!

Mal için, makam için hep uğraşdım,
sonsuz nimetlerden oldum, âh yazık!

Yol bozuk ve karanlık, önde şeytân,
günâh ağır, ağlarım hep, âh yazık!

Hesâb defterimde yok bir iyilik,
nasıl kurtulur bu Hâlid? Âh yazık!

Mevlana Halid Bağdadi hazretleri
Alt 05.12.2003, 15:40
unknown

Standard o.T.

ich bestreite auch keineswegs, dass es wichtig, was man innerlich denkt und fühlt... es gibt viele junge Mädchen, die gezwungen werden, K. zu tragen aber auch viele, die es freiwillig tun.deshalb muss man nicht gleich alle in einen Topf schmeißen und das Kopftuch in jeder Hinsicht negativ dastellen....
Alt 05.12.2003, 16:33
Benutzerbild von eysevgili
eysevgili eysevgili ist offline
Neuer Benutzer

Standard KolayGelsin bu arkadaslar ne diyor ?

Bir tercüme etsen biz de anlasak
saygilar
Alt 05.12.2003, 16:49
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Türkce özet

Kimi bayanlarin, erkek tavlamak icin, dini alet ettiklerinden bahsediyorduk.

Her firsatta, hele hele yeni birisiyle tanisinca, ne kadar dindar oldugunu dile getiren bayanlari pek inandirici bulmadigimi belirtmistim.
Tek amac o erkegi "ayarlamak".
Kimin ne oldugu er ya da gec zaten belli oluyor, olduk olmadik yerde "ben dinime cok bagliyim" demek gereksiz, hatta ikiyüzlülükten baska bir sey degildir.

Bu sekilde davranan bayanlarin da saglam bir kisilige sahip olduklarina inanmiyorum. "Koca bulma" takintilari var gibi....
Alt 05.12.2003, 16:52
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard aynen öyle :-)

digerleri namussuz oluyor bu durumda, degil mi :-)
Alt 05.12.2003, 16:53
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hoe?

Sag mal, genau das schreibe ich doch die ganze Zeit. Man kann über keine Kopftuchträgerin pauschal urteilen, jede ist anders.
Antwort