Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 12.01.2004, 14:42
unknown

Standard yanlis denklem

hayr ve ser ancak allahtan gelir. onun müsaadesiyle rizasi arasinda ince hat cizilmis. bizi allaha inandiran ve allahin bize inandirdigi elcisi ve en sevgili kulunun üzerinde yine allahin rizasi oldugunu tartismiyoruz herhalde? zira yaratan onu bizzat öyle deklare etmis... seytaniysa onun zit kutbu olarak kabul edebilmem icin onunda öyle deklare edilmesi gerekiyor. yani onunda bir nevi allahin rizasini -dikkat edersen lanetini degil- almis olmasi gerekiyor. hal bu ki, o ancak bizim gibi müsaadesini almis durumda. öyleyse senin deyiminle bunlar, ilahi gercegin cift kutuplu karsilikli uclari, olamaz... ama sen yinede derinleri gir bakalim ne hazineler cikaracaksin. merakla bekliyorum, vesselam.
Alt 12.01.2004, 20:05
unknown

Standard guter beitrag

vielen dank für den guten beitrag.

mehr über darwin könnt ihr bei www.harunyahya.de finden...

saygilarimla
Alt 12.01.2004, 22:11
unknown

Standard $EYTANNNNNNNNNN

bu seytan anarsist yaw
baskaldiri var
alayina isyan var
efendilik yok
allaha bile kafa tutuyor ve hic bir yaptirimla karsilasmiyor yüzyillardir!
sizce hersey normalmi?
bence yukarda bir dolaplar dönüyor valla!
birileri bizi isletiyor!
neyse uyaninca haber verinde baliga cikalim!
Alt 12.01.2004, 22:12
unknown

Standard gut das du nix mod

denn du nix möge meinungsfreiheit

ANARCHIIIIEEEEEEE!
Alt 12.01.2004, 22:53
unknown

Standard o.T.

Hazineleri Cikariyorum ortaya:
Yaratici tek olduguna göre ISIK ve IMAN gibi karanlik ve Sapiklikta Allah in mahlukudur !. Bu Mahluklardan biri ( HIDAYET ) Muhammed e ötekisi ( DELALET ) Iblis e havale edilmistir.
Yani Muhammed de Iblis de Allah in verdigi görevi yapmaktadir,.

Buradaki hareket noktasi sudur:

Allah in isimleri Zitlik ilkesine göre düzenlenmistir.Bu isimlerin her biri kendisinin Ziddi ile bilinir.Bu isimlerin varlik ve olusta CEMAL ve LUTUF ifade edenlerini Hz. Muhammed, CELAL ve KAHIR ifade edenlerini IBLIS temsil etmektedir.

O halde iblis de Muhammed kadar gereklidir.

Bu noktada Insanin durumuda diger varliklardan farklidir.Diger varliklarin her biri görev yapmak üzere sartlanmistir.Insan ise özgürlügü kullanmak üzere sartlanmistir.Onun icin secme imkan ve yetisi Insanin bir tür mecburiyetidir..Her varlik bir seye mahkum edilmistir ( Yaratilistan) Insanda özgür secme imkanini kullanmaya mahkumdur.Su icin söndürmek ates icin yakmak nasil onlarin dogasi ise Insanin dogasi da ÖZGÜRLÜKTÜR.Insan bunun icin sorumludur.Ürettigi isleri kendisi yarattigi icin degil.

O halde Iblis de Tipki MUSTAFA gibi Allah in iradesine uygun olarak görevini yapiyor Bu Görevin Karanlik ve SAPIKLIK konumunda olmasi Iblis i Görev yapmayan varlik durumuna düsürüp Allah in iradesi disina Cikarmaz.

Tam bu noktada KURANSAL GERCEGI ifadeye koyalim:

Kuran da Allah in yani göklerin ve Yer in NUR u olan ( Nur;35 ) Isigin isim ve sifatlari yani esmaül Hüsna ( eger tamlama seklindekileri de sayarsak ) 99 dur.

Kuran da Göklerin ve yerin karanligi,karanlik ilkesinin kotaricisi olan Seytan in da adi tam 99 kez geciyor 88 yerde seytan olarak 11 yerde Iblis olarak..

Baska bir ürpertici gercekte sudur:

Kuran da melek kelimesi 88 yerde gecmektedir.Melekler sadece kendilerine emir edileni yerine getirirler isyana gitmezler yani bir nevi emir Kuludurlar Rahman in isik ilkesini isletmekle görevlidirler.

Seytan ise Yine ayni RAHMAN in karanlik ilkesini isleten emir kuludur.Ve Kuran bu iki prensip arasinda 88 e 88 esitlik olduguna dikkat ceker..

Yani Yaratilisi özgürlükle esitlenmis olan insan esit gücteki iki merkezin ortasindadir.Kendi secimi ile bu yana ya da öbür yana gidecektir.

tartismasiz olan sudur.Ilahi plandan baktigimizda bir Dualite yani IKILIK yoktur Tek yaratici esastir. Isik ve karanlik Kuvvetleri O" nun emrinde O" nun Planina göre hareket etmektedir.

Gercek olan su ki Insan da da Iblis de de Allah dan olan bir sey vardir.

birinde CEMAL birinde CELAL !..

Hoscakal
Alt 12.01.2004, 22:57
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ja hauptsache blödsinniges gelabere

weil mit MEINUNGSFREIHEIT hat das ja wohl OFFENSICHTLICH NIX zu tun !
Alt 13.01.2004, 10:24
unknown

Standard o.T.

katiliyorum, yaratmak ancak allaha mahsustur. ama bundan nasil (madem o yaratti o halde ondan veya onun yankilarindan razidir) gibi bir ölcü cikariyorsun dogrusu anlayamiyorum. diger anlayamadigim meseleyse: (Yani o da Iblis de Allah in verdigi görevi yapmaktadir,.) acaba seytan neden mahser gününe dek lanetlendi? görevini yerine getirdi diye mi, yoksa aksine beceriksizliginden mi? mesela:

a1) sayet o ancak bir emir kuluysa, yerine getirdigi görevden dolayi neden cezalandirilsin? bu iki sekilde ilahi adalete uymaz:
- ne yapsin yani, emri yerine getirmesin mi?
- mahserde cehennemlikler, tövbe hasa, (rabbimiz, hem bizi peygamber vesilesiyle hidayete cagirdin, hemde seytana emrederek bizi senden uzaklastirdin. kaderimize razi degiliz, bize vaad edilen adalet istiyoruz!) diye haykirsalar ne konuma düserler?

a2) veya, görevini basarisizlikla yürütüyor. bu da....
- onun, senin deyiminle: (celal ve kahr)i temsil etmedigini, ki bu da senin tezinin kendi kendini cürüttügünü gösterir.
- allahin koydugu (hicbir nefse takatinin kaldiramiyacagindan fazla yük bindirmedik) ölcüsüyle örtüsmez. gecelim...

insanlar secme hürriyetine, bazilarida üstelik secebilme kabiliyetine sahiptirler; ama iki görevli varlik olarak gösterdiklerinden birisi -alemlerin efendisi- nitekim bir insandi, yani zaten senin degiminle: (dogasiyla özgürdü), digeriyse insan olmamasina ragmen aynen secme hürriyetine sahipti... bu nasil görev üstleme anlayisiysa?.. hadi bunu da gecelim... daha öncede belirtmistim ama belli ki (müsaade) ile (riza) arasinda pek bir fark görmüyorsun. benim anlayisimda allahin müsaadesi olmadan hicbir sey olmaz, mesela rüzgar esmez, yaprak düsmez; sevap veya günah islenmez vesaire. eger bütün bunlar direk veya indirek allahin emriyle olmus olsaydi isledigim günahtan benim payima ne düserdi? hani yazmistinya: (IRADEN karsisinda kim durabilir ?)... yani kastettigimde allahin rizasindan cok müsaadesi var. ancak bu sekilde hukuk modeli isleyebilir... rakam hokkabazligina tenezzül etmiyorum.

seni bilmem ama iblis bana hic gerekli olmadigi gibi, varligidan da pek memnun oldugum söylenemez. konuyu biraz daha genis ele alabilirdim ama buna gerek kalmiyor. bence sen bu hazineyi yine buldugun yere aynen defnet... saygilarla, vesselam.

(not: ayrica cok merak ettim, bu fikirleri aldigin kaynakta kurani kerimden de mahluk olarak bahsediliyor mu?)
Alt 13.01.2004, 13:14
unknown

Standard o.T.

Dostum bu fikirleri aldigim Kaynak ahmed GAZALI..Hallac-mansur,Aynulkuddat Hamadani ve Muhyiddin Ibn"ul ARABI dir.

Gazali nin deyisi:
Tvhisi Iblisden ögrenmeyen ZINDIKTIR !.. ( Ahmed Gazali ;Sevanihu"l USSAK )

Bu Konu Cok Ince bir konudur..Bildigin Gibi Bu insanlarin Yakilmalarina neden olmustur.

Mesela Hallac Emir ile IRADE arasinda kalmaktan dogan bu istiraba Isaret ederken su ünlü beyiti önümüze koyar

** Onu Suya firlatti,elleri basi üstünde bagli
Ve seslendi Ona: Dikkat et sakin Islanma !.. ** ( Hallac-i MANSUR ; TAVASIN ezel ve iltibas tasini )

Sevgiyle ayrilik olur mu yoldas
Ayrildim; ayrilik oldu arkadas
EY TEVFIKI veren,SENA HAMT sana

Seckin Kul Egilmez Baskasina..

dedigim gibi Burada kimse Seytan i Masum gösterme cabasinda degil Sadece tevhid i ortaya cikarma cabasi var..

Daha genis olarak anlatacagim..
TAVASIN den bölümler vererek..
Ve Final olarak Hallac in Seytan hakkindaki görüslerini bildirecegim..
Alt 13.01.2004, 13:16
unknown

Standard o.T.

TEVHID i IBLIS den Ögrenmeyen ZINDIK tir olacakti..
Düzeltir özür dilerim
Alt 13.01.2004, 14:13
unknown

Standard Ayrica..

Insanlarin Mahserde bir adaletsizlikten yakarmalarina olanak yoktur..
Neden dersen esit oranda temsil edilen güclerden birine kendi özgür iradeleri ile teslim olmuslardir..

Allah Kullarina Zulüm etmez !..
Insanlar kendilerine zulüm ediyorlar
Antwort