Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 14.05.2005, 17:32
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard TÜRKIYE ve EU üzerine bir yazi.

Derviş, Türkiye, UNDP ve AB
6 Mayıs Cuma günü Sayın Şeref Özgencil liderliğinde düzenlenen Forum İstanbul toplantılarından birinde Sayın Kemal Derviş ile aynı oturumda konuşmacı olma olanağını yaşadım.

Türkiye maalesef bazı yerleşik kanıların aksine insan sermayesi çok da öyle zengin bir ülke değil ve biz buna rağmen Sayın Derviş’den kanımca yeterince yararlanamamış bir ülke konumundayız.

Sayın Derviş’in 2001 büyük krizinden çabuk nispeten sıyrılmamızda çok önemli rolü oldu; siyasi sürece ve özellikle AB ile olan ilişkilerimize daha fazla katkı yapmak istiyor idi ama bu tam gerçekleşemedi.

Bendeniz bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak Sayın Derviş’in UNDP Başkanlığı’na seçilmesinden ziyadesi ile gurur duyuyorum ama esas konuya ilişkin sevinç nedenim Sayın Derviş’in üzerinden Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının UNDP adlı kuruma ve bu kurumun her yıl yayınladığı insani gelişmişlik endekslerine olan ilgisinin artacağına olan kanım ve inancım.

Bilindiği gibi Sayın Derviş’in başına seçildiği Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) her sene Haziran sonu ya da Temmuz başında Birleşmiş Milletler’e üye ve güvenilebilir istatistik üretebilen ülkeleri insani gelişmişlik kriterleri açısından bir sıralamaya tabi tutuyor.

2004 Temmuz’unda yayınlanan son İnsani Gelişmişlik Raporu’nda UNDP 177 ülkeyi üç temel kriteri esas alarak sıralamaya tabi tutmuş ve bu sıralamada Norveç birinci ve Sierra Leone son sırada yeralmış idi.

Ülkemiz Türkiye bu sıralamada 88. sırada yeralıyor ve bendeniz bu sıralamadan ziyadesi ile rahatsız oluyorum.

Sıralamaya temel teşkil eden üç kriter şunlar: Satınalma gücü paritesine göre (PPP) kişi başına düşen gelir, 14 yaş ve yukarı nüfusun ortalama eğitim yaşı ve 2000 yılında dünyaya gelen bebeklerin ortalama yaşam beklentisi.

Araştırma bunların dışında daha yüzlerce kritere yer veriyor ama ülke yaşam kalitesi sıralaması bu üç temel kritere göre yapılıyor.

Bendeniz bu sıralamaya bir anlamda ülkelerarası mutluluk sıralaması da demiyor değilim; bu tanımlamama itiraz edenler oluyor, mutluluk sıralamasının başka bir konu olduğunu ifade ediyorlar.

Ama ben yine de mutluluk tabirinde israrlıyım zira bu üç kriter birarada bir toplumun zenginliğini, eğitim düzeyini ve aldığı nitelikli sağlık hizmetini gösteriyor yani bu sıralamada yukarılarda bir yerde iseniz zenginsiniz, eğitimlisiniz ve sağlıklısınız, bir toplum Allah’tan başka ne ister ve bu sıralama kanımca bal gibi mutluluk anlamına gelir.

Bu sıralamada yukarıda belirttiğim gibi Türkiye 88. sırada ve AB üyesi (15’ler AB’si) en kötü ülke olan Portekiz 26. sırada yani tüm AB ülkeleri ilk 26’ya girmişler.

Bu istatistik seti 1975’den beri düzenli olarak yayınlanıyor ve maalesef ülkemiz Türkiye özellikle 1990’ların başından beri sistematik olarak daha geri pozisyonlara itilir iken AB’nin en fakirleri olan Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İrlanda istikrarlı bir biçimde yukarı sıralara doğru tırmanıyorlar.

Forum İstanbul 2005’in ana teması 2023 Türkiyesi ve hedefleri idi; bildiğiniz gibi 18 sene sonra yani 2023’de Türkiye genç Cumhuriyet’in 100. yılını kutlayacak, kanımca Forum İstanbul’un bu seneki toplantı başlığı çok yerinde olmuş.

2023 yılına Türkiye muhtemelen AB üyesi bir ülke olarak girecek ama kanımca temel hedef 2023 yılında yayınlanacak olan UNDP istatistiklerinde ülkemizin 40. sıra civarında bir yere yerleşiyor olması; bu sıra çok hayali değil zira bir yıl önceki sıralamada 40. sırada Uruguay yeralıyor idi.

18 yıl içinde yani 2005’den 2023’e kadar Türkiye’nin 88. sıradan 40.sıraya yükselmesi çok zor ve bu ilerlemenin bendeniz ancak ve ancak çok gecikmeyen bir AB üyeliği ve çok verimli geçecek bir müzakere süreci sayesinde olacağına inanıyorum.

Şayet 2020’li yıllarda Türkiye hala söz konusu sıralamada 80’li ya da 90’lı sıralarda (bir yıl önce 96. sırada idik) kalır ise 2023 Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarının çok da kıvançlı geçmesinin olanaksızlığı ortada.

Bir cumhuriyetin başarısı toprak bütünlüğünü ve laikliği korumak ile değil (bunlar asgari koşulllar) yurttaşlarına üretebildiği zenginlik, eğitim ve sağlık ile ölçülmeli.

Eser Karakas.
Alt 15.05.2005, 16:02
Benutzerbild von frankenstein
frankenstein frankenstein ist offline
Neuer Benutzer

Standard konuyla fazla bir alakasi yok ama, ....

ASALA ve PKK biz türkleri EU ile isbirligi yaparak, türkiyeden kovarsa?
olurya yani, diye düsündüm.

Türkistan kan icinde kaldi. bir günde 500 ölü ve 2000 yarali. her sey bir komunist eskisinin iktidar hirsindan kaynaklandi.

15.05.2005 14:03

Özbekistan"da Ağır Bilanço
Çıkan çatışmalarda ölen 500 kişi defnedildi.

TÜM HABERLER
Özbekistan"ın Andican kentinde yönetim aleyhtarı gösterilerin bastırıldığı bildirildi. Gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda 500 kişinin öldüğü, ikibinin üzerinde de yaralı olduğu haber veriliyor.
Cuma günkü gösteriler sırasında polisin ateş açması sonucu ölen yaklaşık 500 kişi düzenlenen törenle defnedildi. Reuters haber ajansı, ölenlerin, yakınları tarafından toprağa verildiğini bildirdi.

Haberde, tören sırasında olay çıkıp çıkmadığına dair bilgi verilmedi. Gösteride kaç kişinin öldüğüne ilişkin çelişkili açıklamalar yapılırken, Andican"da görevli bir doktor, 500 kadar cesedin kimlik tespiti için kentteki bir okulda teşhir edildiğini, okulun askerler tarafından korunduğunu söylemişti.

Binlerce Özbek"in yeni olaylar çıkabileceği korkusuyla Kırgısiztan"a kaçmaya çalıştıkları bildiriliyor.

Andican"da göstericilerin kent meydanından çekildiği de bölgeden gelen haberler arasında yeralıyor.

Associated Press ajansının telefonla bağlantı kurduğu bir kent sakini, gece önemli bir çatışma çıkmadığını, sokaklarda askerlerin devriye gezdiklerini söyledi.
Alt 20.05.2005, 17:25
Benutzerbild von mrdragon
mrdragon mrdragon ist offline
Neuer Benutzer

Standard 19 Mayis ve ATATÜRK!!!!

ATATÜRK"ÜN TÜRK GENÇLİĞİNE ARMAĞAN ETTİĞİ 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN!

"Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, kimseyi üstün görmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Ülke için gerçek idealin neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır; önüne sonsuz engeller yığacaktır. Fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın. Kendini büyük değil, küçük, bir hiç sayarak, kimseden yardım görmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın... Bütün bunlardan sonra da "büyük" derlerse, söyleyenlere gülüp geçeceksin."

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

"Ben 1919 senesi Mayısı içinde Samsun"a çıktığım gün elimde maddî hiç bir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti"nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu kuvvete ve bütün milletime güvenerek işe başladım."

ve genclige hitabesinden bir bölüm:

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"

M. K. Atatürk
Alt 22.05.2005, 01:48
Benutzerbild von abdesstar
abdesstar abdesstar ist offline
Neuer Benutzer

Standard NRW Wahl heute!!! SPD wählen!!

Türkei - EU? Dann wählt lieber SPD als CDU --- die CDU (scheiss Rassisten) wollen die Türkei nicht aufnehmen ...nicht mit uns!!!!!
Wählt heute SPD od. Grün...wir Ausländer können die Wahl entscheiden!!! Heute bis 18Uhr wählen!!! Jede Stimme ist wichtig...momentan lt. Umfragen ist das Rennen knapp! Jeder, der wählen darf( deutscher Pass), geht auf jede Fall wählen!!!

1) "Kinder statt Inder" - war mal eine Kampagne von Herr Rüttgers (Jahr 2000 Landtagswahl!!) Inder wählt dafür Rot/Grün!
2) Unterschriftenkampagne der "CHRISTLICHEN" Parteien CDU/CSU gegen Ausländer / Menschen strömten an die CDU/CSU-Stände, um „gegen Ausländer zu unterschreiben“.
3) Fremdenfeindliche Mobilisierungen bei Wahlkämpfen (u.a. Zuwanderung zum Wahlkampf-Thema machen ) CDU/CSU
4)Einbürgerung / Familenzusammenführung als Altersgrenze ab 16 Jahre /
CDU Forderung : "Kinder nur bis zum Alter von sechs Jahren zu ihren in Deutschland lebenden Eltern nachziehen zu lassen"
5)EU - Beitritt Türkei dagegen!!!Scheiss CDU/FDP!!! Mit Unterschriftenaktion!!!
6)...
kann gerne erweitert werden!

Wie ausländerfeindlich ist die CDU? Das die CDU ausländerfeindlich ist, dürfte schon dem Dümmsten aufgefallen sein.

Meine Stimme bekommt die SPD!!!
Alt 23.05.2005, 20:11
Neuer Benutzer

Standard önce vatan

sizin övdügünüz o dervis sadece bir amerikan usagidir! bunu da ispatlamistir.. türkiye"ye türkiye"yi sevdigi icin gelmedi.. amerika onu gönderdi kendi cikardiklari bir krizi yine kendileri ortadan kaldirmak icin ve türkiye"yi kendilerine daha cok muhtac etmek icin!!.. eger o dervis gercekten vatanperver bir insan olsaydi sözde ermeni soykirimi hakkinda "kabul edelim olsun bitsin" demezdi.. tam aksine, onun bu aciklamalarindan sonra onun bir vatanhaini olup olmadigi tartisilmalidir.. chp"den neden uzaklastirilmak istendigini düsünün..
ve son birsey daha.. TÜRKIYE Cumhuriyetinin en önemli basta gelen sorumlulugu toprak bütünlügünü, laikligi ve egemenligini korumaktir!!.. bunu engellemeye calisanlar karsilarinda herzaman TÜRK ordusunu bulur.. sizin dediginiz gibi para ve pul degildir!..

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün bu sözleri herkesin kulagina küpe olsun!!

"Ben 1919 senesi Mayısı içinde Samsun"a çıktığım gün elimde maddî hiç bir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti"nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu kuvvete ve bütün milletime güvenerek işe başladım."

"Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, kimseyi üstün görmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Ülke için gerçek idealin neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes sana karşı çıkacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır; önüne sonsuz engeller yığacaktır. Fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın. Kendini büyük değil, küçük, bir hiç sayarak, kimseden yardım görmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın... Bütün bunlardan sonra da "büyük" derlerse, söyleyenlere gülüp geçeceksin."

bunlarda yetmiyorsa Atatürk"ün Türk Genciligine Hitabesini okuyun! tekrar ve tekrar!!!..
saygilarimla..
Alt 23.05.2005, 20:17
Neuer Benutzer

Standard oh mann..

informiert euch mal zuerst was die eu vonm der türkei will.. was türkei dann überhaupt von der eu bekommt.. ob die türkei überhaupt in die eu, am ende, wenn sie alle krieterien erfüllt haben, reinkommt.. ob die türkei bald immer noch in die eu will!!.. wer überhaupt in die eu kommen will!!!..
ich auf jeden fall nicht!!!!
und ich bin mir sicher, alle, die die türkei lieben, wollen es auch nicht..
Alt 27.05.2005, 10:55
naschkatze

Standard halte nichts davon

Auch wenn die meisten, darin nur Vorteile sehen, sehe ich nur die imenzen Nachteile!

Jedem anderen Land, dass in die EU beitreten wollte, wurden nie solche Pflichten und Änderungen abverlangt, wie der Türkei.

Die EU übernimmt hier komplett die Kontrolle über unser Land und deren Menschen.

Die Türkei versucht schon seit ihrer Gründung Mitglied zu werden und jedes Mal hat die EU Gründe gefunden, diesen Antrag abzulehnen.

Türkei als Staat sollte aufhören der EU in den Hintern zu kriechen und weiterhin unabhängig bleiben wie bisher....

Bestes Beispiel die Verhandlung von Öcalan!
Jetzt wird sogar schon unser Rechtsystem in Frage gestellt, wobei sich der deutsche Rechtsstaat auch nicht gerade rühmen kann, schließlich läßt dieser Kinderschänder frei herumlaufen
Alt 27.05.2005, 11:45
Benutzerbild von boer
boer boer ist offline
Neuer Benutzer

Standard wenn Türkei in die EU kommt

dann hört die EU auf zu existieren

..das ist zweideutig zu verstehen, einerseits, wird das türkische Übergewicht die EG-Bürokratie endlich abschaffen freier, kapitalmarkt like wild-west, dann können die bayrischen, spanischen, italienischen Bauern und die blöde Queen den Hut nehmen, übrigens wißt ihr wieviel die kaltherzige Queen an EU-Geldern bekommt ? es sind so paar milliönchen euros ..

Europas Zukunft ist die Kleinstaaterei"
Europas Zukunft ist die Kleinstaaterei !
Hierzu gitb es eine Fundamentalkritik: Der in Las Vegas unterrichtende Volkswirtschaftsprofessor Hans-Hermann Hoppe kritisiert die Europäische Verfassung als Festschreibung eines verfehlten Modells und warnt vor neuen Bürgerkriegen.

Da ist durchaus was dran. Und es ist totaler Quatsch, daß jeder, der an der jetzigen Verfassung (Verfassung im doppelten Sinne) der EU Kritik übt, zwangsläufig gegen »Europa« ist. Ganz im Gegenteil! So wie die EU sich entwickelt, muß man, gerade als Befürworter »Europas«, erst recht kritisieren. »Europa« und die EU sind nicht identisch!!
Alt 27.05.2005, 13:32
Neuer Benutzer

Standard Vorteile?..wo??

naschkatze, ich gebe dir vollkommen recht!.. und ich gehe noch weiter und behaupte, dass wir so gut wie nur nachteile haben mit einem eu-beitritt, im moment!..
kann mir mal einer sagen, was für vorteile die türkei haben wird?..
müzakere sürecinde öngörülen para yardimi sadece bizde yapilmiyor!.. türkiye"den onur kirici taleplerde bulunuluyor!.. savas nedeni sayilacak isteklerde bulunuyorlar!!.. müzakere sürecinin ucu acik! sonunda, bütün dayartmalari kabul ettigimiz zaman, üye olup olmayacagimiz bile belli degil!! (inanan varsa cok saf!) üye olsakda serbest dolasim türkler icin olmayacak! yani bir türk vatandasi istedigi ülkeye gidemiyecek! bu kesin ama hala bazilari hayal kuruyorlar!.. tabi diger ab-vatandaslari türkiye"ye istedikleri gibi girip cikabilecekler!.. türkiye"nin topraklari satiliyor, ve madenleri sömürülüyor.. ciftciler perisan durumda ab"den gelen yasalarla.. birilerinin popolari kalkti federe devlet istiyoruz diye.. imrali"da ki hain"in serbest birakilmasi talebinde bile bulunabiliyor bazi yüzsüzler!.. bazi kendini bilmezler istanbul"da bir vatikan devleti ilan etmek icin firsat kolluyorlar.. ermeniler bütün dünya"ya sözde soykirimi yutturdu.. kibris elden gitti sayilir.. ve her gecen gün yeni azinliklar yaratiliyor!..
ve simdi biri bana lütfen ab"nin faydalarini anlatsin!!!..
Alt 27.05.2005, 13:33
Benutzerbild von boer
boer boer ist offline
Neuer Benutzer

Standard ach und andererseits

wird die EU in dem jetztigen Gebilde keine Zukunft haben, die weltweite Globalisierung endet bald in wirtschaftlichen und abld in politischen Kämpfen..Bürgerkriege sind keine Illusionen mehr...z.B. allein die momentane Lage in Moldavien (Serben-Moldavier..)
Antwort