Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 12.07.2004, 13:35
Benutzerbild von coach01
coach01 coach01 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Seyini sey ettgimin seyinin seyinin seyi

Su seyligi birakta adam gibi konus !

Bak kardesim ben sey filan degilim okis. Sinirlerine hakim olamiyorsan yazma buralara. 19 rakkami var ama ne anlama geldigini bilmiyoruz diyorsun Bilmedigin bir seyi yazman ne kadar dogru onu bilmek istiyorum. 19 19 19 yetti su ondokuz yaaa sanki imanimizin bir kaidesi su 19. Ondokuza inanmayan kafirmi oluyor. Imanin sartlarindan sayilmaz o rakkam. Tabiiki o ayetlerin siralanmasi göze hos ve ilginc gelebilir. Ama bunu din haline getirmenin ne anlami var ! Varsa var o kadar.

Tessetürü sen Kültürel bir Gelisim olarak görüyorsan o senin yorumundur. Benimki ise Kurana ve Sünnete dayanarak farzi ayindir okis.

Selamlar.

Not. Anlama kabiliyetimi sorguya alacak kadar seviyeni düsürme karsimda. Bilmiyorsan SUS. So einfach ist das !
Alt 12.07.2004, 13:45
Benutzerbild von coach01
Neuer Benutzer

Standard Ben seninle politikayida tartisirim ama

burasi din forumu. Siyasette girme. Girersen senin solculuktan baska bir sey savunmiyacagini biliyorum zaten okis. Onu baska bir yerlerde tartisiriz.

Sende galiba bazi serefsizler gibi, Basbakaniz imam hatipli oldugundan utaniyorum diyen tiplerdensin.

Erbakani koruyan yok. Benide erbakanci saniyorsan yanlis düsünüyorsun. Benimde bazi elesitiri oklarim Erbakani vurdu.

Gelelim senin sözde alimleri sana dün okudugum bomba gibi bir ayeti verecegim simdi. O pislik Öztürkü bu ayete göre yorumla okis.
Yasin süresi ayet 21:
"Sizden bir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar. "

Bu alim degigin sahis kitaplarini para kazanmak icinmi yaziyor yoksa yararli olsun diyemi. Medya kuruluslardan 1 saatlik sohbetten dolayi milyarlar isteyen bu sahisin din ile mesgul olmasinin nedeni sadece paradir. Onun samimiyetine inanmayanlardanim. Onu sadece sosyete kesim cok sever !! O da onalari sever cünkü paranin en cogu onlarda var o da onara göre yorumluyor ...
Alt 12.07.2004, 13:54
Benutzerbild von coach01
Neuer Benutzer

Standard LOL

Bunlara dayanarakmi sen Kurandaki Faiz ayetelerini degistirmek istiyorsun !!!

Faiz yenmesi sadece haram yani yapan günahkar olur.

Faizi senin gibi helal gibi gösterenlere ne denir onu bul bakalim.

Yorum yapmayla cözülmez bu mesele. Bu saydigin durumlar elimizde olmadan gerceklesir. Onlari Allah isterse yargilar isterse yargilamaz o ona kalmis bir meseledir.

Sanki vahiy aliyormus gibi konusuyorsun. Enflasyondan kaybettigimiz paralari korumak icin faiz kullanin diye sana vahiymi inniyor?

Kurana göre yine faiz haramdir ve 1000 sene sonrada haram olacak. Allah istemiyerek veye isteyerek yedigimiz faiz paralarini af eder insallah.
Alt 12.07.2004, 14:13
rainbow26m

Standard Faizde ölcü

Türkçedeki yaygin karsiligi ?faiz? olan Arapça ?riba? kelimesi sözlükte ?fazlalik? nema, artma, çogalma; yüksege çikma; (beden) serpilip gelisme, gibi anlamlara gelir. Arapça?da tepelere, düz araziye nisbetle daha yüksek oluslari sebebiyle rabiye, canlilari besleyip büyütmeye de terbiye denir. Bu sözlük anlamiyla riba hem bir seyin kendi içinde bulunan hem de iki sey arasinda mukayeseden dogan fazlaligi ifade eder. Kur?an?da riba kelimesi iki anlamda da kullanilmistir. Fikih literatüründe riba, borç verilen bir paraya veya mal, belli bir süre sonra belirli bir fazlalikla, yahut borç iliskisinden dogan ve süresinde ödenmeyen bir alacaga ek vade taniyip bu süreye karsilik onu fazlalikla geri almanin veya bu sekilde alinan fazlaligin adidir. Türkçe?de kullanilan ?faiz? kelimesi de Arapça kökenli olup, genelde riba ile es anlamli kabul edilir.

Vade farki, bir malin pesin fiyati ile vadeli fiyati arasindaki farktir. Bunun faizle ilgisi yoktur. Çünkü bu, borçtan gelir elde etme degil, bir alis veris türüdür. Toptan ile perakende arasinda nasil fiyat farki olursa pesin satisla vadeli arasinda da olur. İsin yapisi bunu gerektirir. Bu konuda Hz. Peygamber"in ve Hz. Ali"nin görüs ve uygulamalari ile dört mezhebin olumlu görüsü vardir
Araplar"a gelince. Her millette hem iyi hem kötü insanlar vardir. Hiçbir millet hakkinda genelleme yapmak yanlistir.
Saygilar.
Alt 12.07.2004, 15:11
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard ekonomide faiz

faiz hakkinda konusuldugunda faizin ne oldugunuda aciklamaliydin.

faizin iktisat bilimi acisindan gerekcesi parayi bir ürün olarak düsünüldügünde,
istifade edebildigin bir ürünü baskasina "kiralaman" ve genis zamanda o paradan istifadeni ertelemenin karsiligidir faiz.

yani ben istifade edebilecegim bir miktar parayi birisine ödünc vermekle elde edebilecegim faydayi gelecegi ertelemememim karsiligi.

faizin haram olmasinin illetlerini burada daha iyi incelemek gerekmektedir. böyle enflasyon var onun icin devlet faiz üzerinde ic borclanmasi lazim, faiz üzerinden para kazanmasi lazim gibi palavralari öne sürüp yanlis bir politikayi savunmaya kalkismak yanlisi sadece savunmaya calismaktir.

faizin insanlar icin zararini globallesen dünyada fakir ülkelerin faizin altinda nasil iki büklüm kaldiklarini simdi daha iyi görmekteyiz. artik gelismis ülkelerde durumlarinin kötülesmesi akabinde ödiyemedikleri borclarin faizlerinin topluma ne kadar büyük zarar verdiklerini görebiliyoruz.

kanimca insanlar her zaman oldugu gibi kendi cikarlari dogrultusunda Allah haram kildikliklarini helal saymaya kalkisirlar.
Alt 12.07.2004, 15:26
unknown

Standard o.T.

beni tekrara zorlama lütfen, yazdiklarimi biraz daha dikkatli okursan cevaplari bulursun... monolog pesindeysen fazla rahatsiz etmiyeyim.

o dogru, bu dogru diyorsun ama yinede yanlislarinda direniyorsun. bilmiyorum, ben mi anlatamiyorum? öyleyse tenezzül edip sorduklarima cevap verirsen belki ben seni anlamis olurum.

saygilarla
Alt 12.07.2004, 15:28
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard klinik dedinde

ondan sonra yine o klinikte bunlarin disinda baska yahudilerin ve hristiyanlarin veya her ne ise vatandasin teknolojisi ile tedavi görmesi.

amma velakin: islamiyet gayri müslimlere genel bir savas acmamistir. öyle genel bir lanette okumamistir. islamiyetin düsmanligi sadece ve sadece, inananlari dinlerini yasamada engelleyen zalim ve zorbalar inananlari vatanindan kovanlara karsi bir savastan bahseder. onun icin genel bir tavir bana göre islami bir tavir degildir, müslümana yakismayan bir tavir.

Islamiyet herseye ragmen her insana yasama hakkini tanimakta.
Alt 12.07.2004, 15:52
Benutzerbild von feuerloescher
feuerloescher feuerloescher ist offline
Neuer Benutzer

Standard O kafayi yemis diyer mesebsizler...

gibi....

aktardigin bazi örneklerden daha cok var adamlar cükünü kestirmeyi bile ret ediyorlar.

biri diyor canakale diyeri diyor bahane.....
Alt 12.07.2004, 15:55
Benutzerbild von feuerloescher
feuerloescher feuerloescher ist offline
Neuer Benutzer

Standard mister cok bilmis cikk cikkk....

o yazdiklarinin dayanagini nerden aliyorsun....

bense daha deyisik düsünüyorum Faizin her türlüsü haram diyorum....

Sen en iyisi hiristiyan ol onlarda Allaha inanirlar haftada bir kilisiye giderler aynisi sizin gibi koftilerdede mevcut.... :=))))))
Alt 12.07.2004, 16:03
Benutzerbild von flagellumdei
flagellumdei flagellumdei ist offline
Neuer Benutzer

Standard Eski Ahidin ....

....NERSINDE yaziyormu$ bu ??
hangi bölüm, hangi bab, hangi ayet ???

bir defa Eski Ahid"de "öbür dünya" varmi ki, öbür dünyada kimin rahat edecegi hakkinda bir $eyler olsun ????
Antwort