Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 05.12.2006, 22:27
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Yazıları bölmeden okursan daha yarar,

lı olur ve açıklanmaya çalışılan konuları kavramanda zorluk çakmezsin, hani iş olsun diye yazılmıyorlar sevgili Enis.

Sevgili Enis ben yeniden doğumu falan savunmadım, yoktur da demedim, sadece genel bilgiler sunmaya çalıştım.

Kafan o kadar karışık ki, sana sorsam hiç de karışık değil diyeceksin. Yeniden doğum o kadar geniş bir konu ki, bir kaç milyar insanın inandığı bir konu. islamda bile yeri vardır. Ama, ben buna inanıyor muyum??? Kesin emin değilim bu konuda, lakin Mistizimin bir anlamı olması gerekiyor ise bu konuyu ciddi bir şekilde araştırmak gerekir. Hıristiyanlıkta yeri bulunmaz, lakin bütün Hıristiyan din alimleri Meditasyon yaparlar, genellikle ZEN budizminden kaynaklı Meditasyondur. İslam dininin din ulemalarıda Meditasyon ile bağlantılıdırlar. Hatta derviş danslarıda, Bektaşilerde, Sufilerde Meditasyonla uğraşırlar. İslam Tavassufunda da büyük bir yeri bulunur. Bu tür Meditasyonların tek bir amacı vardır Ruhsal olarak geldikleri ahiret dünyası ile var olan bağlarını hissedebilmektir.

Selamlar...
Alt 06.12.2006, 15:58
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Arka sayfada kalan bir konunun devamı!

Enis Selamlar!

(Arka sayfada kaldı irdelemeye çalıştığımız mevzu, bu sayfalarda yeterli bir okuma alışkanlığı olmadığı için bu sayfaya aktarıyorum konuyu.)

Reankarnasyon, yada Latince ismi ile Reincarnatio ne anlama gelmektedir???

Öz anlamı yeniden bedenleşmedir. Bir insanın öldükten sonra başka bir bedende tekrar doğması ve doğumundan önce başka bir bedende yaşadığını öne süren öğretisidir. Budistlerde ve Hindularda olduğu kadar, Antik Yunanda, Eski Mısır uygarlığında da geniş bir şekilde benimsenmesi bulunmaktadır. Kısaca KARMA olayıdır. Lakin tüm dinlerde Semavi olsun, doğa olsun ve yeni modern dinler olsun hem Budist dinler olsun hem KARMA olayını hem de yeniden bedenleşmeyi içsel olarak yaşarlar ve Meditasyonlar ilede hissetmeye çalışırlar. Ruh gezginliği hem batıda hem doğuda euforik olarak kabul görmektedir. Amerika ve Avrupa’nın yüzde yirmi gibi bir genelinde kabul görür. Budist dinlerinin tamamında varlığı inanılır. İslami dinde olmasa bile Felsefesinde yaşanmaya çalışılır. Ama ibadet Meditasyonu ama Müzik, ama danslar ile uygulanır. PostMetaryalist toplumun düşünce çekirdeği sözkonusudur. Şiöyle ki bir şeyi her şey ile ahenkli kılan, kültürün üzerine çıkan bir birlik dinidir anlatılmaya çalışılan...

Bu konuyu daha da derinleştirebilirim.

Bu tür yazıları yazdığım an bütün bunları uygulayan ve inanan bir insan olarak yapmıyorum. Genel bilgiler olarak açıklamaya çalışıyorum.

Selamlar...
Alt 07.12.2006, 22:07
eniskaya

Standard Bak güzel dostum

kölge olayini mecaz anlamda kullandim.... yani herseyin ic ice oldugunu animsatmak istedim.....

Ben sunu söylüyorum... bana göre Allah kavrami budur.... yani Allahi tüm kaainat olarak ve Allahi tüm evren olarak algiliyorum... ici disi kenari yukarisi yok... ucsuz bucaksiz sinirsiz tek....

Kölge mecazi sahiden Süleyman Ates"in kavrami, ama bir sekilde dogruyu söylemis... mecaz anlamda Allahi evrenin gölgesi olarak görebiliriz... kiiii evrende daima yaraticilik var.. hatta insanlardada yaraticilik gücü var... tabi herkes bunu disari cikaramaz o baska....

Senden ricam, bir seferde Allah kavramini sen acikla... yani sana göre Allah ne olabilir... olabilirini söyle, su degildir bu degildir artik bunlari duymak istemiyorum... ne oldugunu duymak istiyorum...

Selamlar
ENis
Alt 08.12.2006, 10:37
Benutzerbild von inscene
inscene inscene ist offline
Neuer Benutzer

Standard Das...

bdeutet soviel wie sei ein guter Mensch etc pp ;-)
das bedeutet irgendwie alles..
Alt 08.12.2006, 18:07
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Aslında hiçte fena değil açıklamaya,

çalışman. En azından Kosmosun yaratıcı ve düzgün işleyen sisteminin bir parçası olarak düşünmek.

Benim bir Tanrıyı tarif etme kavramım ve bilgim bulunmuyor.

Çünkü tüm anlatılmaya çalışanların hepsi mecazidir.

Ölümlü bir inançlı beyinin onu tarif etmesi yalnızca hayalidir.

Din kitaplarının hepsi kaçınırlar onu tarif etmekten. Bir büyük yanlışlık yapmaktan çekinirler. İnsan her ne kadar tanıdığımız tüm canlılardan daha erdemli, daha üstün ve daha bilgi dolu olmasına rağmen Tanrıyı açıklayabilecek bir kapasite de değildir. Çünkü o gücü, enerjiyi vs kavrayabilecek ne bir çapı ne de bir donanımı vardır.

Yalnızca yorumları bulunur. Aslında Tanrı kavramını en iyi açıklayan din kitabı TEVRAT tır. Tevrat yaradılışın inceliklerinide açıklar. Budizm ölümü detaylı anlatır, çok basit bir örnek ile (soğan zarlarından yola çıkarak vs.) alabildiğince Kosmosun gizemleri ve incelikleri ile bütünleştirir.

İncil İsanın toplam üç yıllık öğretisi ile Tanrının bilinmeyen başka boyutlarına değinir.

Kuran olabildiğince büyük bir güç olarak gösterir.

Doğa dinleri büyük bir Ruh, en büyük ruh olarak bahseder.

Yeni modern dinler, ki bu dinler tüm dinlerden esinlenmişlerdirler. Psikoloji, parapsikoloji, Ezoterizmin farklı genişletilmiş boyutları ile Tanrıyı açıklamaya tarif etmeye çalışırlar.

Bütün dinlerin açıklamaya çalıştığı Tanrı kavramlarının mutlaka birer dayanak noktaları Mistik açıdan vardır.

Bütün dinlerde Tanrı açıklamaları Tanrıyı kavrayabilmekte yardımcıda olurlar.

Lakin bütün bu kitaplar (DİNİ KİTAPLAR) yanlış yola girmiş insanları düzeltebilmek içindir. Daha doğrusu Tanrı bir kaç kerede niyetlenmiştir insanlığı yok etmek için. Şimdi durum böyle olunca dini kitaplarda anlatılanlar yalnızca o dönemin insanlarının kavrayabileceği Tanrı kavramının daha ötesinde olarak verilmemiştir.

Bizlere anlatılan Tanrı kavramları yetersizdir.

Kimisi korkutmak için, kimisi var olabilmek için, kimisi çıkarları için binlerce değişik kavramları bu güne kadar getirmiştir.

Benim savunduğum bütün dini kitapların olumlu ve öğretici olan bölümlerine sahip çıkarak, bütün bu kitapların verebilecekleri kadar verebildiklerini kabul etmektir. Daha ötesi onlarda da yok.

Tanrıyı ölümlü insanlık benim düşünceme göre ölümünden sonra biraz daha yakınlaşabilecek ama onun ile kaynaşmayı başarabilecek bir seviyede henüz olamayacak, yani karşılaşabilmesi olmayacak, çünkü ölümünden sonra tüm her şeyi alıgılayabilme gücü dünyada var oluşu ile asla anlaşılamayacak bir şekilde çok daha üst bir seviyede ve tarif edilemeyecek bir düzeyde ruhsal açılan bir bilinç seviyesi ile orada bulunsa bile Tanrı kavramını taşıyabilecek bir ölçüde değil.

Hani senin değindiğin ruhsal evrim meselesi.

Bu evren bu evrene ait, burada yaşadığın sürece Tanrıyıda S. Ateşin yağtığı gibi bura ile bütünleştirmek hem kapasite (ölümlü bir beyin için) olarak hem doğru, hem yanlış.

Selamlar...
Alt 08.12.2006, 18:19
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard !

Bilinen bir cümle bir yabancı dile anlam taşıyarak tercüme edilemiyorsa, pek fazla bir anlamıda yoktur.
Alt 09.12.2006, 11:44
unknown

Standard senin atalarin kimdi ?

demekki dünya kendi kendine oldu

eniskaya ben sana inaniyorum herseyin kendiliginden var olduguna simdi bende sana birsey anlatacagim kendi kendine var olduguna bana inanacakmisin ? inanmayacagin icin simdi cigikla gülüyorum ) muahahahahah

bak simdi ben bir gün firat nehrin yanindaydim.ögle namazini kilmak icin abdest alacaktim ve birden bire kendiligindan yerden agac cikti ve büyüdü.sonra insan eli degmeden agac kendiliginden kesildi, yine kendiliginden o koca agic tahta haline geldi sonra yine kendiliginden sandal haline geldi en sonunda da kendiliginden sandal nehirin üstünde akmaya basladi !!!

simdi beni ne kadar ciddi ye aldigini ögrenmek isterim.

sen dünyanin kendi kendine var oldugunu söylüyorsun o zaman sen maymunlardan olmussun anlasilan senin atalarinda maymundu.

görmedigin seye inanmadigini belirtiyorsun.

aksam oldugunda bilgisayarin basina geciyorsun ve buraya sacma sapan seyler yaziyosun.senin bilgisayari calisir hale getiren nedir. kablomu yoksa pirizmi ?? ikisini göre biliyorsun ve elle tuta biliyorsun. bunlar bilgisayarini calistirmak icin yetiyormu ??? yetmiyor demek baska birsey eksik o da elektirk. elektirgin var oldugunu biliyoruz. ama elektrinin nasil birsey oldugunu görmedik ama elektriginn yaptigi gücü görüyoruz.

o zaman sen salaksin ve bir konustugun bir birini tutmuyor.görmedigim seye inanmam diyorsun sonrada elektrigi görmedigin halde elektrigin var oldugunu biliyorsun ve inaniyorsun.

sen herkezden akilli oldugunu zannediyorsun.
sana soruyorum beyinden özürlü ve akildan mahrum birakilan yaratik.

sana soruyorum sende akil varmi sen diyeceksin.evet .aklini tutup eline koyup bana göstere bilirmisin. gösteremessin. cünkü elle tutulan gözle görülen birsey degilki akil.ama sen aklini özünle görmedigin halde kendinde haddinden fazla akil oldugunu zannediyor dierlerinde kil olmadigini zannediyorsun. sen sadece zan icinde hareket ediyorsun.

sana ne anlatsam nafile cünkü beyinden özürlü ve akildan mahrumsun.

müslümanlik hakkindaki yazilarini cogunu okudum sizin adam olmaya niyetiniz yok siz hayvanlasmayi yegliyorsunuz sizede anca o yakisir.
Alt 09.12.2006, 11:56
unknown

Standard kuran auf deutsch !

es geht nicht nicht darum das man den kuran liest ob arabisch , türkisch oder auf auf deutsch es geht darum das wir die botschaften verstehen die da drin stehen.es gibt eingige versen die seltsam und sehr schwirg ist zu verstehen weil es den verstand an sprciht und nicht die sinnes organe wie von eniskaya der hat ja kein verstand der hat nur sein sinnes organe. der spielt den dreif affen , mal ist der taup , mal stum mal blind den kuran verstehen tut er nicht weil er kein verstand hat. um kuran zu verstehen muss man verstand haben !!!

ama kurani orjinalindan okumak daha faydalidir.arapca bilmeyenlerde anladigi dilde mealini okuya bilir !!!
Alt 09.12.2006, 12:06
eniskaya

Standard LAGA LUGA LAGA LUGA

bana TARIHI BABAANNE MASALLARI anlatacagina....

Allahi yada DINI anlat ve CEHALETIMIZI gider....

Ama nerdeeeeeeee.... cünkü LAGA LUGA yapanlar genelde söyleyecek bir seyi olmayanlardir.... nur MITLÄUFER
Alt 09.12.2006, 16:20
unknown

Standard cevap yok ama laga luga

bos konusma

adam akilli birseyler yaz
Antwort