Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 19.12.2011, 15:54
Benutzerbild von Der_Levantiner
Der_Levantiner Der_Levantiner ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Ehli Sünnet Kendi Çelişkisinde Boğulur!

http://www.diniyazilar.com/2011/12/e...sinde-bogulur/

Ehli Kuran, sadece Kuran’ı dinin tek kaynağı olarak görürken; Ehli sünnet, Kur’an’ın yanında onlarca hadis kitabını da dinin kaynağı görür. Büyük din alimi denen şahıslar artık günümüzde kendileri de hadislerin sayısal çokluğundan ve akılla, Kuran’la veya kendi içlerinde çelişmelerinden rahatsızlık duymuşlar ve onları ayıklama yoluna gitmişlerdir. Peki o halde hadislerin bazıları çöpe gidince ehli sünnetin dini eksik olmayacak mıdır?

Müminler Allah’ın indirdiği tüm kitaplara inanır. Ancak diğerleri tahrif edildiği için biz içerik olarak sadece son kitabımız Kuran’a inanırız. Çünkü Allah Kuran’ı koruma sözü vermiştir ve içerisinde tek bir çelişki olmaması ve bilimsel, matematiksel mucizelerle desteklenmesi de bunun delilidir. Örneğin, biz Allah’ın Tevrat ve İncil adlı kitaplar indirdiğine % 100 inanırız. Çünkü Yüce Allah, Kuran’da o kitapları indirdiğini söyler. Oysa içeriğinden emin olamadığımız için, içeriğine şüpheyle yaklaşırız.

“Tanrı’nın Egemenliği gözle görülür bir şekilde gelmeyecektir. İnsanlar da, ‘İşte burada’ ya da, ‘İşte şurada’ diyemeyeceklerdir. Çünkü Tanrı’nın Egemenliği içinizdedir. (Lk 17, 20)”

İncil’den alıntıladığım bu sözde, Kuran’a aykırı bir şey olmamasına rağmen, yine de bu sözü Allah’ın söylemiş olduğundan % 100 emin olamayız. Çünkü İncil’in tek bir ayetinin tahrif edilmesi bile tüm İncil’i tehlikeye sokar. Aynı şekilde madem ehli sünnet için dinin kaynağı Kuran’la birlikte hadislerdir, hadislerin içinde güvenilmez, çelişkili, uydurma hadisleri gördükten sonra, hatta bunların ayıklanmasına gidildikten sonra, nasıl olur da İncil örneğindeki gibi tüm hadislere şüpheyle bakılmaz? Ya da mesela Buhari’nin bir tane uydurma hadisi tespit edildi diyelim, bu durumda, altında Buhari yazan binlerce hadis tehlikeye girmiş olmuyor mu? Hangi hadis doğru, hangi hadis yalan nasıl anlayacağız?

Ehli Sünnet’in en ılımlı olanları, hadislerin Kuran’la çelişmiyorsa doğru kabul edilmesini söylemelerine rağmen, kendileri, Kuran’la çelişmeyen Tevrat ya da İncil sözlerine inanmaktan kaçınır ve o dinlere, kitaplara şüpheyle bakmayı sürdürürler. Saçmalığı kanıtlı yollarından dönüp ehli kuranlığa adım atmaları, zeki olmayanlarına ve kibirli olanlarına çok ağır geleceği için çok azı bunu başarabilir. Asıl çelişkiye kendi kendilerini düşürürler ve hadisleri tamamen hayatlarından çıkarıp Kuran’a teslim olmak, sadece Kuran’ın emirlerine uymak, yasaklarından sakınmak yerine; midye yememeye, telli çagılardan uzak durmaya, kara köpekleri öldürmeye, kocasından 90 km. uzağa gitmemeye ve benzeri birtakım saçmalıkların uygulayıcısı olmaya devam ederler. İslam’da haremlik selamlık var der ama otobüslere, minibüslere kadınlı erkekli binmeyi sürdürürlerken aslında abuk hadislerin değil, Hıristiyanların uydurdukları ama uygulayamadıkları ruhbaniyete benzer bir uygulamanın bilinçsiz müdavimi olurlar.
Alt 19.12.2011, 16:01
Erfahrener Benutzer

Standard Ben ehli sünnet bir kızım! Güzel bir siir (birilerinin dikkatine)

http://www.diniyazilar.com/2011/12/b...kizim-siirdir/

Ben ehli sünnet bir kızım,
Kuran’da türban var mı bilmem, ama başımda var.
Anne babaya saygıyı, onların yolundan sorgusuzca gitmek olarak anlarım.
Gelenek, görenek, örf, adet, töre, anane…
Ve bu manaya gelebilecek her türlü kelimenin hastasıyım.
Sınav mı var? Haydi türbeye!
Cin mi geldi, deprem mi oldu? Duam hazır!
Benim için; 5 vakit namaz + Ev + İyi bir maaş + Sakal = Bir eş adayı!

Boş zamanlarımda Yahudi mallarını boykot ederim,
Onların ne çikolatasını yer, ne kolasını içer, ne ayakkabısını giyerim.
En büyük pazar payı onların olsa da, kaliteli üretseler de,
Ben dinim uğruna, adi yerli mallarını tercih ederim.
Ama asla, bizimkiler neden adi, Yahudininkiler neden sağlam diye sormam!

Benden çok bileni sevmem,
Zaten çok az kişi benden çok bilebilir.
En sevmediğim güruh, Yahudiler, laikler ve ehli Kuranlardır;
Çünkü bana göre; Yahudiler Müslüman sevmez, laikler din sevmez,
Ehli Kuranlar sünnet sevmez!
En sevdiğim mürşitlere gelince…
Temiz yüzlü, köfte suratlı, her hafta bir dini kitap yazabilen,
Ehli sünnet için çalışan dinci abilerim, amcalarımdır…

Bazen internette takıldığım da olur,
Pek yararlı olduğunu düşündüğüm işler yaparım,
Kimi zaman 5 yaşındaki bir çocuğun ağlayarak Arapça Kuran okumasını dinler hüzünlenirim,
Kimi zaman kankalarımın nişan fotoğraflarını beğenmekten işaret parmağım su toplar,
Kimi zaman da Türklerin kaç kişi olduklarını dünyaya gösterme aktivitelerim olur.
Çünkü benim için kelle sayısı çok önemlidir,
“Bir yolun yolcusu ne kadar çoksa, o yol en doğru yoldur.” felsefesine inanırım.
Sakın beni değiştirmeye falan çalışmayın, kalbinizi kırarım.
Bu saatten sonra yolumdan dönecek kadar enayi değilim.
Hem yolumdan dönecek olsam, iş arkadaşlarıma ne derim?
Okuldakilere ne derim?
Anneme, babama, abime ne derim?
Mürşidimin kulağına giderse mahcup olmaz mıyım?
İşsiz, aşsız, eşsiz, dostsuz kalmaz mıyım?
Hayatı başkaları sorgulasın, ben değil.
Bazı densizler çok üstüme geliyorlar,
Benim gibileri köşeye sıkıştırıyorlar,
Oysa sazcı Nasreddin misali,
“Onlar benim bulduğum yeri arıyorlar…”

Geändert von Der_Levantiner (19.12.2011 um 16:05 Uhr).
Alt 26.12.2011, 06:18
Imparator_73

Ausrufezeichen Ehli Kuran?!

Yazdığın saçmalıkları okudumda kuran'dan dahi bilgin olmadığını anladım. Okumamışsın bile. Türkçesini kastediyorum.

Okuduğunu ve bilgin olduğunu bilsem sana öyle şeyler yazardımki beynin uçuklar ve kuranımı savunsam yoksa kendimimi savunsam ikilemi içinde ambalaj olur kambur kambur bilgisayarın başından kalkıp temiz hava almak için dışarı çıkardın. Seni okuyanda adam sanır. Meydanı boş bulmuşsun yazmışsında yazmışsın zavallım. Eminim ki en iyisini ben biliyorum bilincinde dolaşıyorsundur kaldırımlarda. Hatta eksik ve yarımyamalak türkçenle burada bana ikna edici cevaplar veremeyincede haliyle basit duruma düşmemek için galiz kelimeler içerikli cevaplarada başvuracaksındır. Seviyeni göstermiş olursun hiç yeltenme derim. Onuda iyi beceririm haberin olsun.

Hazırmısın tartışmaya?
Alt 29.12.2011, 12:30
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Imparator_73 Beitrag anzeigen
Yazdığın saçmalıkları okudumda kuran'dan dahi bilgin olmadığını anladım. Okumamışsın bile. Türkçesini kastediyorum.

Okuduğunu ve bilgin olduğunu bilsem sana öyle şeyler yazardımki beynin uçuklar ve kuranımı savunsam yoksa kendimimi savunsam ikilemi içinde ambalaj olur kambur kambur bilgisayarın başından kalkıp temiz hava almak için dışarı çıkardın. Seni okuyanda adam sanır. Meydanı boş bulmuşsun yazmışsında yazmışsın zavallım. Eminim ki en iyisini ben biliyorum bilincinde dolaşıyorsundur kaldırımlarda. Hatta eksik ve yarımyamalak türkçenle burada bana ikna edici cevaplar veremeyincede haliyle basit duruma düşmemek için galiz kelimeler içerikli cevaplarada başvuracaksındır. Seviyeni göstermiş olursun hiç yeltenme derim. Onuda iyi beceririm haberin olsun.

Hazırmısın tartışmaya?
Osuruktan teyyare selam söyle o yare. Senin yazilarin polemiklige dirmik cekmekten haric hic bir baska icerik tasimiyor. Benim seviyemi degil senin icinde kalmis olan seyi tartisalim bakalim. Seviye asagidan yukariya bakinca ancak kibirlilik gibi algilanir. Olur öyle seyler. Insanlarin algilari insanlarin olgularini belirler. Polemigi birakta yaz yazacagini. Görüyüm bakiyim senin Kur'an-Kerim hakkinda bilgilerini... Ben hazirim tartismaya, basla!

Geändert von Der_Levantiner (29.12.2011 um 14:29 Uhr).
Alt 29.12.2011, 16:16
Imparator_73

Standard Kuran

Kuran ayetlerini inkar edeceğini düşünmüyorum! İşine gelmeyince o küstahlığıda yapacak kadar münafıksan baştan hiç girmeyelim. O kadar hava atıyorsun ya ben biliyorum diye. Hadi bakalım.

Nur suresi ayet 3 "zina yapan erkek, zina yapan kadınla ya da bir müşrik kadınla evlenir. zina yapan kadın da zina yapan bir erkekle ya da müşrik bir erkekle evlenir." buyurulmuştur.

Bilgin olsun diye açıklama yapayım. Ayet seçenek sunmuyor. İsterlerse demiyor. Emrediyor. Emir olduğu için hüküm içeriyor ona göre yaz yazacağını.

Bu ayetten ehli kuran birisi olarak ne anlıyorsun açıklarmısın?

Noldu?

Gelelim Hırsızlık yapanın elinin kesilmesine, gelelim kısas meselesine, zina yapanların taşlanmasına girmiyorum çünki orada işte sonradan girdi sokuşturuldu kurana diyeceksin ve bir önceki yazında verdiğin bilgiyle yani ''Müminler Allah’ın indirdiği tüm kitaplara inanır. Ancak diğerleri tahrif edildiği için biz içerik olarak sadece son kitabımız Kuran’a inanırız. Çünkü Allah Kuran’ı koruma sözü vermiştir ve içerisinde tek bir çelişki olmaması ve bilimsel, matematiksel mucizelerle desteklenmesi de bunun delilidir'' kendin çelişeceksin ))

Bu ayetlerin günümüzde hükmü kalkmıştır mı diyeceksin yoksa

Yoksa işte 36 şart lazım hırsızın elini kesene kadar falan gibi klişeleşmiş laflar mı diyeceksin?! Anlıyalım. Taliban mısın insanların orasını burasını kesiyorsun he?

Ulusal kanaldan öğrendiğin dini bilgilerinle burada caka satma çocuk.

Osuruktan teyyare selam söyle o yare demişsin. Sana yakışan bir cümleyle başlamışsın. Dedim ya, kelimelerin bittiği yerde standart seykoların kullandığı laflara baş vuracaksın. Ezberden ibaretsin, basitsin.

Geändert von Imparator_73 (29.12.2011 um 16:36 Uhr).
Alt 29.12.2011, 17:48
Erfahrener Benutzer

Standard

NUR 3.Zina eden erkeği zina eden bir kadın veya putperest bir kadından başkası nikahlamaz. Zina eden kadına gelince, onu da zina eden bir erkek veya putperest bir erkekten başkası nikahlamaz. Müminlere bu, haram kılınmıştır. (Yasar Nuri Öztürk Meali)

Önce Kur'an-i ehliyetsiz kisilerden degilde ehli olan kisilerden ögrenelim. Bir harf bazen bütün bir manayi alt üst eder!

Ne olacak ki? Ne var bunda? Cenab-i Allah'u Teala C.C. bu ayette aslinda nikahin önemine ve nikaha olmasi gereken ciddiyetin ve sayginin vurgusunu yapiyor. Bu yasak sirf kendini mümin olarak görenlere yani ehli kuran olanlar icin gecerlidir. Diyelim ki bir zinakar kadin ya da erkek bir zinakar olmayanla evlendi. O nikah kiyilsa bile mevcut sartlar altinda Hakk katinda kabul görmüyor. Ancak Allah-u Teala C.C. esigeyendir, bagislayandir. Cenab-I Allah'u Teala'nin bir adida El Tevvap'tir. Yani tövbeleri kabul eden. Eger pisman olupta tövbe ederse örnegin bence nikah'ta olabilir. Allah'u Teala esirgeyen ve bagislayandir. Cenab-i Allah'u Teala C.C.'nun tek hic bir zaman afetmeyecegi günah $IRKTIR! Diger günahlari O dileginde afedebilir! Dogrusunu Allah bilir. Bir gayri müslümü ya da dinsiz birisini baglamiyor ki. Dinde zorlama yoktur.

Hirsizlik konusuna gelince, bir zahmet edipte Kur'an'da hangi Surenin hangi Ayetinde belirtiliyormus buraya bir yaz. Tartisma konumuz Kur'an-Kerim degil mi? Sonra ben sana Cenab-i Allah-u Teala'nin biz insanlara Kur'an'i nasil yorum edecegimizi sahsen aciklarim.

Simdi Kur'an'a yaklasim sekili herseyden en önemlisi. Insanin fikiri neyse zikiri de odur. Önce Kur'an-in büyük üstadlarin mealinden okuyalim ve sonra bu konu hakkinda fikir üretelim.
Kur'an'da müminleri baglayan büyük sartlar var bu dogru, ama Kur'an'da celiski yoktur. Celiski insandadir..

Henüz kelimelerim bitmedi Imperator, daha yeni isinmaya basladim.

Sende sana yakisan bir sekilde bir üslüp kullaniyorsun. Bir kücük cocuk gibi provokasyona getirmeye calisiyorsun beni. Bende gereken ve ölcülü bir sekilde cevap verirsem eger, senin tepkin böyledir söyledir diye asil ezber plagini caldiriyorsun. Sen etki-tepki förmülü nedir biliyormusun? Davranislarini degerlendirirsem eger bundan bir habersin..
Neyse. Tartismamizi gereksiz sekilde sulandirmayalim.. Sira sende!!

Geändert von Der_Levantiner (29.12.2011 um 18:02 Uhr).
Alt 31.12.2011, 02:59
Imparator_73

Standard Nesih-Mensuh

Üzülerek söylemem lazım ki yanılıyorsun. Kuran ayetlerini anlamanın yolu tefsirden geçer. Tefsir başlı başına bir ilim dalıdır. Tefsir ilmi kuran ayetlerinin indiği dönemde başta peygamberimiz olmak üzere sahabenin o ayetleri anlama metodundan yola çıkarak kuranı anlamak demektir. Bu islamın temel direğidir. Göbek milidir. Bu mili çektiğiniz zaman teker dağılır yoldan çıkar.

Tefsirin önemini ve konumunu anlatmak için şöyle bir misal verebilirim; Hiç üzüm görmemiş bir adama üzüm dediğiniz zaman onun tefsirini yani karşılığını anlatmak zorundasınız. Bir meyve çeşididir demek yetmez. O adama sırf üzüm bir meyve çeşididir derseniz incirede, elma, armudada üzüm diyecektir kafasına göre. Bence bu incir üzümdür de diyebilir ama yanılır. Ayetlerde öyledir. Bence bu ayette anlatılmak istenen budur şeklinde başlayan bir cümle baştan kaybetmiştir. Nasılki manasını bilmediğiniz bir kelimeye bence budur diyemez ve sözlüğe bakarak karşılığını öğrenmek zorundaysanız kuran ayetleride tefsir mahiyetinde öyle ele alınmalıdır.

Aksi taktirde neler çıkar neler. Mesela ''Hz. İbrahim oğlunu kurban etmek istemiş kuran bunu övdüğüne göre bende ilk oğlumu kurban edeyim. Bana göre takva budur ben bunu anlıyorum arkadaş'' diyebilirmi bir müslüman?

Mesela ''Hz. Meryem İsa peygambere bir koca olmadan bakire iken hamile kalmış, kuranda yazıyor. Bende öyle Allah tarafından koca olmadan hamile oldum, bekar olduğuma bakmayın inanın bana'' diyebilirmi bir kadın. Hz. Meryemi zina ile suçlayan hahamlara lanet okuyan kuran günümüzde böyle bir iddiada bulunan bir kadına inanmamız gerektiğini anlatır manası çıkar!!!

Sana daha uç bir misal vereyim. Kehf süresi mealini aynen aktarıyorum. Hızır ile Musa'nın kıssasını anlatır. Bu uydurma değil ayet... İnkar götürmez.

KEHF SURESİ

60. Bir vakit Musa genç adamına demişti ki: "Durup dinlenmeyeceğim; tâ iki denizin birleştiği yere kadar varacağım, yahut senelerce yürüyeceğim."

61. Her ikisi, iki denizin birleştiği yere varınca balıklarını unuttular. Balık, denizde bir yol tutup gitmişti.

62. (Buluşma yerlerini) geçip gittiklerinde Musa genç adamına: Kuşluk yemeğimizi getir bize. Hakikaten şu yolculuğumuz yüzünden başımıza (epeyce) sıkıntı geldi, dedi.

63. (Genç adam) Gördün mü! dedi, kayaya sığındığımız sırada balığı unuttum. Onu hatırlamamı bana şeytandan başkası unutturmadı. O, şaşılacak bir şekilde denizde yolunu tutup gitmişti.

64. Musa: İşte aradığımız o idi, dedi. Hemen izlerinin üzerine geri döndüler.

65. Derken, kullarımızdan bir kul buldular ki, ona katımızdan bir rahmet (vahiy ve peygamberlik) vermiş, yine ona tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.

66. Musa ona: Sana öğretilenden, bana, doğruyu bulmama yardım edecek bir bilgi öğretmen için sana tâbi olayım mı? dedi.

67. Dedi ki: Doğrusu sen benimle beraberliğe sabredemezsin.

68. (İç yüzünü) kavrayamadığın bir bilgiye nasıl sabredersin?

69. Musa: İnşaallah, dedi, sen beni sabreder bulacaksın. Senin emrine de karşı gelmem.

70. (O kul) Eğer bana tâbi olursan, sana o konuda bilgi verinceye kadar hiçbir şey hakkında bana soru sorma! dedi.

71. Bunun üzerine yürüdüler. Nihayet gemiye bindikleri zaman o (Hızır) gemiyi deldi. Musa: Halkını boğmak için mi onu deldin? Gerçekten sen (ziyanı) büyük bir iş yaptın! dedi.

72. (Hızır) Ben sana, benimle beraberliğe sabredemezsin, demedim mi? dedi.

73. Musa: Unuttuğum şeyden dolayı beni muaheze etme; işimde bana güçlük çıkarma, dedi.

74. Yine yürüdüler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında (Hızır) hemen onu öldürdü. Musa dedi ki: Tertemiz bir canı, bir can karşılığı olmaksızın (kimseyi öldürmediği halde) katlettin ha! Gerçekten sen fena bir şey yaptın!

75. (Hızır) Ben sana, benimle beraber (olacaklara) sabredemezsin, demedim mi? dedi.

76. Musa: Eğer, dedi, bundan sonra sana bir şey sorarsam artık bana arkadaşlık etme. Hakikaten benim tarafımdan (ileri sürebilecek) mazeretin sonuna ulaştın.

77. Yine yürüdüler. Nihayet bir köy halkına varıp onlardan yiyecek istediler. Ancak köy halkı onları misafir etmekten kaçındılar. Derken orada yıkılmak üzere bulunan bir duvarla karşılaştılar. (Hızır) hemen onu doğrulttu. Musa: Dileseydin, elbet buna karşı bir ücret alırdın, dedi.

78. (Hızır) şöyle dedi: "İşte bu, benimle senin aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana, sabredemediğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim."

79. "Gemi var ya, o, denizde çalışan yoksul kimselerindi. Onu kusurlu kılmak istedim. (Çünkü) onların arkasında, her (sağlam) gemiyi gasbetmekte olan bir kral vardı."

80. "Erkek çocuğa gelince, onun ana-babası, mümin kimselerdi. Bunun için (çocuğun) onları azgınlık ve nankörlüğe boğmasından korktuk."

81. (Devam etti) "Böylece istedik ki, Rableri onun yerine kendilerine, ondan daha temiz ve daha merhametlisini versin."

82. "Duvara gelince, şehirde iki yetim çocuğun idi; altında da onlara ait bir hazine vardı; babaları ise iyi bir kimse idi. Rabbin istedi ki, o iki çocuk güçlü çağlarına erişsinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Ben bunu da kendiliğimden yapmadım. İşte, hakkında sabredemediğin şeylerin iç yüzü budur."
__________________________________________________ ____

Burada Allah, Hızır'dan kulumuz diye bahsediyor. Kul, itaatkar sözümüzü çiğnemeyen ne denilirse yapan demektir.

Peki bu kul neler yapmış ve Musa anlamamış? Geminin altını delmiş (vandalismus!) peki caizmi? Değil. Düpedüz haramdır başkasının malına zarar vermek.

Başka napmış? Onları taşlayan köylülerin yıkık duvarını tamir etmiş (kötülük yapana iyilik yapmak!) ok das kann man ja noch akzeptieren!

Üçüncüsü ne? Bir akıl baliğ olmayan masum bir çocuğu öldürmüş. Haramların en büyüğü insan öldürmektir ki oda masum bir çocuksa daha katmerlisidir. (akla gelebilecek en büyük haram!)

Şimdi gelelim sorulara. Allah bunu bize kuranda niçin anlatıyor. Elbette bir gayesi var. Demek istiyor ki ben size haramları ve helalleri bildirdim ama haberiniz olsun ki bu yasakları ve helalleri kendiniz için değil sırf ama sırf BEN DEDİĞİM İÇİN YAPIN. ÇÜNKİ KULLUK BUNU GEREKTİRİR. BAKIN HIZIR DİYE BİR KULUM VARDI BANA ÖYLE TESLİM OLMUŞTUKİ BEN ONA MASUM BİR ÇOCUĞU BOĞ DEDİĞİM ZAMAN SORGUSUZ SUALSİZ ONU BİLE YAPIYORDU.

İşte kuran böyle birşey. Bütün dikeyleri dikiyor kuralları koyuyor ama öyle bir kıssa anlatıyorki bütün dikeyleri ters taklak edip yatayda yapabiliyor. Ben bilirim diyor Allah. Hızır ne son kulumdur nede ilk. Her zamanda ve mekanda bu şekilde benim rahmet verdiğim ama sizin anlayamıyacağınız tetikçilerim vardır bunu bilin diye anlattım diyor.

Gelde şimdi işin içinden çık kendi kafan göre. Hadi sıkıysa bana göre, bence öyle değil falan de? Diyemessin. Niçin? Beynin uçuklarda onun için. Peki napmak lazım? Bu ayetler indiğinde sahabeler ne anlamış? Peygamber nasıl tefsir etmiş. Bitti be bunu anlamak bu kadar zormu? kide hadisleri inkar ediyorsunuz? Hadis olmadan bu ayetleri nasıl tefsir edeceksiniz?

Örtünün ayeti geldiğinde sahabenin eşleri ne şekil örtünmüşler bakmak lazım çünki onlar yalış yapsa peygamber ''Allah öyle demek istemedi bu şekil olacak'' derdi ki demişte zaten. İşte tefsir budur. Yani üzümün ne olduğuna bakmak istiyorsan hadislere bakacaksın beyninin içindeki mantığa bakarak hayatında görmediğin üzüme bence üzüm elmadır armuttur diyemessin. Ya-nı-lır-sın... Yanılmam diyorsanda kendin bilirsin. Çok var bu kadar kolay bir meseleyi anlamakta inat eden. Ha işime gelmiyor amerika var avrupa var buralar modern artık bu işleri yaparsak bizi dışlıyorlar gibi bahanelerle gelinirse bu başka birşey olur.

Unutma! İslamı yenilemek yoktur. İslam anlayışını yenilemek vardır. Son 350 yılda karayobaz din anlayışı ümmeti bu hale getirmiştir orada hemfikiriz. Müslüman toplumunu birkaç yüzyıl içinde altın çağa taşıyan anlayışı getirmek. Gaye bu olmalı.

Gelelim zina yapan erkekle zina yapan kadının evlenmesi ayetine. Bu ayet neshedilmiştir. Yani hükmü kaldırılmıştır. Şimdi kim kaldırabilir diyeceksin. Allah kaldırabilir. Tefsir ilminde NESİH-MENSUH diye birşey vardır. Bunları bilmeyen tefsir yapamaz. Nesih ismi failden nesheden mensuh isen ismi meful olup nesholunan demektir. Biraz emsile, bina, maksut okusaydın bilirdin bunları.

Kuran bilindiği üzere 23 küsür yılda peyder pey ayet ayet inmiştir. Bir ayet geliyor ve o aradan zaman geçiyor başka bir ayet geliyor ama önceki ayetin yasakladığı hükmü kaldırıyor. Bu var. Öyle ayetler varki yap diyor ama öbür ayet yapma diyor. İslamın ilk yıllarında ayet zina yapan kadınları zina yapan erkeklerle evlenmeyi emretmişti. Hatta putperestlerle evlenmek caizdi. Hatta Peygamberimizin kızı olan Hz.Zeynep ebucehilin oğluyla evliydi. Sonradan gelen ayet ki tam aklımda değil bakmam lazım bu zina eden erkekle zina eden kadının evlenme yasağını kaldırdı ama onun yerine müşriklerle evlenme yasağı geldi. İster erkek ister kadın olsun müşriklerle evlenmek yasaklandı. Peygamberimiz bu ayet iner inmez hz zeynebi çağırdı ve ebucehilin oğluyla olan nikahının fesholduğunu kendisine bildirdi. Müşriklerle evli olan bütün sahabiler boşandılar.

İşte NESİH-MENSUH bilinmeyince ''ben zina ettim dolayısıyla namuslu kızla evlenemem'' diyen ve bilip bilmeden amel eden çok olur. Sen demişsin ya bence tövbe ederse evlenebilir diye. İşte o ayet nesholunmasaydı bence tövbe ederse olur diyemezdin çünki o ayette tövbe eden evlenebilir demiyor direk emrediyor bu böyledir diye Onun için bu işlerle uğraşıyorsna yaşar nuriyi okumayı bırakta biraz ilmi değeri olan kitapları oku. Yaşar nuri popülarist yaklaşımlarla yazıyor kitaplarını. Müfredat ve ilmi nitelik taşımıyor. Metod önemli.

Birde ehli sünnet çelişkilerle dolu şeklinde bir başlık atmışsın. Yazık. Daha ehli sünnetin kelime manasını bilmiyorsun.
Alt 31.12.2011, 10:49
meyse

Standard

yazdiklarinizi okudum, kesinlikle araya girmek istemiyorum ama
sunu belirtmek istedim, evet Kurani ehil kisiden ögrenmek lazim
ama bu kesinlikle Y.N. Öztürk degildir kanimca...gerekcesini de yazmisin Imparator

Tefsir olarak Elmalili Hamdi Yazir derim,
Hadislerin de sahih olanlar tericihimdir ^^
Buhari, Tirmizi, Müslim gibi

Zitat:
Zitat von Imparator_73 Beitrag anzeigen
Biraz emsile, bina, maksut okusaydın bilirdin bunları.
tja sadece ezber üzerinden gidilince anlami aktarilmayinca bilemez insan

.....simdi caktim köfteyi

hocalarimizdan yinede Allah razi olsun
Alt 02.01.2012, 11:00
Benutzerbild von TaylanSadi
TaylanSadi TaylanSadi ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Arkadaşlar bu Levanten'i ciddiye alıpda cevap vermeyin ordan burdan bir yazı kopyalayıp buraya getirir,cevap yazan olursada sırf kendi nefsini tatmin için tartışma başlatır ve resmen saçmalar hatta hakaret bile eder bu Yezid... bence hiç ciddiye almayın
Alt 02.01.2012, 15:00
Erfahrener Benutzer

Reden Why high one? why?

Zitat:
Zitat von TaylanSadi Beitrag anzeigen
Arkadaşlar bu Levanten'i ciddiye alıpda cevap vermeyin ordan burdan bir yazı kopyalayıp buraya getirir,cevap yazan olursada sırf kendi nefsini tatmin için tartışma başlatır ve resmen saçmalar hatta hakaret bile eder bu Yezid... bence hiç ciddiye almayın
Ciddiye almayana bakarmisin hele. Daha basmadan sende kuyruk acisi sizintisindan dolayi inleyip duruyorsun. Benim aldigim yazilar var ki altinda kaynak gösteririm. Ve almadigim yazilar onlarin kaynagi da "beyin beynidir".
Benim hakaret ettigimi görülmüs mü? Yani ilk hakaret ettigim. Görülse görülse benim durumu degerlendirdikten sonra "gereken ve ölcülü" bir sekilde reaksiyonumu belirtmektir. Ne azi ne fazlasi. Bu konu ciddi bir konu oldugu icinde iskembe-i kübreden atmayi sevmem. Bir tane Levantiner'nin 100 bin tane Taylan Sadi tirnaginin kiri olmaz! On tane Levantiner olsa ne olurdu biliyormusun? Türkiye'de cehaletin, vurgunlarin, soygunlarin, din tüccarlarinin ve AKP, AP PARTI DEGIL, AKP'NIN SONU OLURDU. Bunlar sayi kendilerini niye AK Parti diye tanimliyorlar? YSK'da bunlar AKP olarak kayda gecmediler mi? SAHTEKARLIK BURDAN BASLIYOR ISTE. Egri agactan hic dogru dal cikar mi? Bana bir de Yezit diye hakaret ediyor.Why high one? Why? Sen der_levantiner adini agzina almadan önce önce bir abdest al da gel

Geändert von Der_Levantiner (02.01.2012 um 15:24 Uhr).
Antwort