Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 08.12.2003, 22:10
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Din kardesligi....

Günümüzde kaldi mi böyle bir deger, ya da masal kitaplarini animsatacak bir sey mi bu "din kardesligi"?
Bu kavram sizlere ne cagristiriyor, merak ediyorum....

Din kardesligi.... Bana hayalperestlik gibi geliyor. Olsa tabii ki güzel olurdu (hatta din kardesligiyle sinirlamayip, "insan kardesligi" olsaydi keske), ama günümüzde din kardesliginden eser kalmadi gibi. Her sey cikar meselesine dönüstü.

Cevap vermek isteyen olursa, lütfen gercekci olsun. Kitaplarda yazilanlari veya ülküden öteye gecmeyen yanitlar istemiyorum. Görülen, var olan durum degerlendirilsin....
Alt 08.12.2003, 22:53
Benutzerbild von eysevgili
eysevgili eysevgili ist offline
Neuer Benutzer

Standard Bunu herkes kendine sorsun.

Bunu herkes kendine sorsun.
Ben izzet yildirim olarak kendime sorayim.
Cida Hanimefendi, siz kendi nefsinize sorun.
Herkes kendi nefsine sorsun.
Din kardesligi hala var, sizin kendi cevrenizde görmemeniz olmadigi anlamina gelmez. "Din kardesligi yok" diyebilmeniz için tüm dünyayi dolasip her müslümaniizlemeniz gerekir "kardesi için birsey yapiyor mu karsiliksiz olarak sirf Allah rizasi için."
Ben kendi adima söyleyeyim; cafemize gelen birkaç imamhatip lisesi mezunu ögrenciye ayricalik yapiyorum, cafemize gelen basörtülü hanimefendilere, üniversitelilere elimden geldigi kadar yardim ediyorum,bazen onlarin saatler süren ödevlerini arastiriyorum internetten. Yolda gördügüm sakalli dedelerin sirtini oksayip "dedecigim nasilsin" diyorum, bu onlarin cok hosuna gidiyor....vs aslinda bunlari anlatmakla oyaptigim tüm hayirliislerin belki de sevabi gitti. Ama hala din kardesliginin oldugunu söylemek istiyorum senelerce cemeat evinde kaldim yeri geldi arkadaslarimin kirli çoraplarini bile yikadim onlardan habersiz.. senelerce ögrencilere ücretsiz dersler verdim...bunu yapan binlerce ögrenci arkadasimiz var. Allah rizasi için dünyanin bir ucuna giden orada ögretmenlik yapan binlerce insan var anasindan babasindan,yarinden ayri... Cida lütfen dünya sizin o küçük mahallenizden, o küçük sokaginizdan,sizin o dar küçük dünyanizdan ibaret degil... "Artik din kardesligi yok" demekle yüzbinler, belki milyonlarca insani inkar edip onlari yok sayiyorsun , bu çok yanlis bir sürü insanin günahina giriyorsunuz... Böyle bir vebali ne sizin ne de benim gibi aciz insanlarin omuzlari kaldirmaz.
Öyle seyler var k,i anlatmak için buralar yetmez onu anlatmaya...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Bir seyi ilk önce kendimize,kendi nefsimize soralim ve ondan sonra diger insanlara
..........................
Dünyanin neresinde olursa olsun, dini , milleti ne olursa olsun tüm iyi insanlari seviyorum ve onlarin yaptigi ya da yapmaya calistiklari tüm güzel seyler için tebrik ediyorum.

SAYGILAR
Alt 09.12.2003, 01:20
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Dünya`yi kendinden ibaret sanmak....

Yazini okuyunca, bu deyim geldi aklima....
Gününmüzde din kardesliginden eser kalmadi yaziyorsam, bunu genel bir tespit olarak algilamalisin. Ahmet`e. Mehmet`e ya da Veli`ye bakarak yazmiyorum bunu. Tabii ki günümüzde de “iyi” insanlar var, ancak onlarin orani, insan nüfusuna nispeten, pek yüksek degil. Günümüzde hemen hemen herkes kendi menfaati pesinde kosmakta, hatta dahasi da var, iyilik, enayilik sayilmakta.

“Dünya`da yardimsever Müslüman kalmadi”, yazmis olsaydim, sen hakli olurdun. Öyle bir iddiada bulunabilmek icin, tüm Dünya`yi gezmis olmam gerekirdi. Ama tekrarlayayim: Tespitim, tekil kisilere yönelik degil, toplumlara yönelik.

Dünya ülkelerini bir düsün, hangisi, su ya da bu ülkeyle din kardesiyiz, deyip, kendi cikarlarindan ödün verir?
Ya da devletleri de bos ver, tarikatlari göz önünde bulundur. Hala “hak kavgasi” derdi yasanirken, kardeslik olabilir mi?

Anlayacagin, benim ne kadar hayirsever veya bencil olmam önemsiz. Su an iyimser olmaktansa, gercekci olmayi yegliyorum. Bu da su demek: Benim etken olabildigim alan kisitli, oysa Dünya kos kocaman.

Son olarak, son cümlen hosuma gitti. Cok dogru bir sey yazdin, güzel seylere vesile olan her insan, dini ya da irki ne olursa olsun, kutlanacak insandir.

Ah bir de, rumuzum Cidam, Cida degil. Ve önceden de yazmis oldugum gibi, sana "sen" diye hitap ediyorsam, sana da ayni sekilde davranmaya izin vermis oluyorum....
Alt 09.12.2003, 09:45
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard İslami ilimler ve bir düzeltmeTabii

Tabii ki İslami ilimler çok geniştir. Sayın Eysevgili"nin mütevazı yazıları için teşekkür ederim. Önceki başlığım da "İmanın şartları da kelam/ilmihal bilgisidir" olsaydı elbette daha iyi olurdu. Bizim için önemli olan İLMİHAL kitaplarıdır. Bu kitaplarda müslüman olarak zaruri bilmemiz/öğrenmemiz gereken kelam ve fıkıh konuları sıralanmıştır. Tefsir, kelam ilmi için senelerce bu ilimlere hazırlayan kitapları okumamız gerekir. Bu da, bu zamanda çok zor. Biz ilmihallerdeki hükümleri yerine getirirsek zaten KUR"ANa da uymuş oluruz. Çünkü ilmihallerdeki hükümler, müctehidler, büyük alımlar tarafından Kur"andan çıkarılmıştır. Bu iş dünya işlerinde de böyle değil mi?Ustalara tarafından hazırlanan yemeğe/ekmeğe benzer. Biz bilemediğimiz konuda kendimiz pişirmeğe kalkarsak ya çiğ bırakırız ya da yakarız. Bu işi mütahassıslarına bırakmak lazım.
ÖZETLERSEK;
İslâmi ilimler ikiye ayrılır:
1- Nakli ilimler. (Tefsir, kelâm, hadis, fıkıh ilmi gibi.)
2- Akli ilimler. (Matematik, edebiyat ve mantık ilmi gibi.)
Aslında bütün ilimler, İslâm bilgileri içinde incelenir. Dini, ilimden ayıranlar, Batılı yazarların tesiri altında kalan kimselerdir. Bildirdiğiniz gibi dinimizde ahlâk da var, edep de var, edebiyat da... Bu bakımdan "Dini, ilmi, edebi, ahlâki yayın" tabiri doğru değildir. Dini denilince, diğerleri kullanılmaz. Dini kelimesi kullanılmadan diğerlerinin hepsini kullanmakta mahzur yoktur.

İbni Abidin hazretleri buyuruyor ki:
"Namaz kılacak kadar sure ezberlemek farzdır. Bundan sonra, fıkıh bilgilerinden farz-ı ayn olanları öğrenmek, Kur"an-ı kerimin fazlasını ezberlemekten daha iyidir. Çünkü, Kur"an-ı kerimi ezberlemek [hafız olmak] farz-ı kifâyedir. İbadetler ve muamelat için gereken fıkıh bilgilerini öğrenmek ise farz-ı ayndır. Helalden, haramdan ikiyüzbin meseleyi ezberlemek gerekir. Bunların bir kısmı farz-ı ayndır. Bir kısmı da farz-ı kifâyedir. Herkese, işine göre, lüzumlu olan farz-ı ayn olur. Fakat hepsini öğrenmek, hafızlıktan daha iyidir.
Mezhep imamlarımız, "Âlimlerden sorup öğrenin" mealindeki âyet-i kerime mucibince, Kur"an-ı kerimin manasını, Tabiinden ve Eshab-ı kiramdan öğrenerek, kitaplarına yazmışlardır. Diğer âlimlerimiz de, bunların kitaplarından, tefsirden, hadisten anladıklarını, bizim gibilere açık, kolay öğretmek için, binlerce Fıkıh ve İlmihal kitabı hazırlamışlardır. (Birgivi)
Ehl-i sünnet itikadını ve farzları, haramları öğrenmek farzdır. Bunlar, ancak fıkıh kitaplarından öğrenilir. Fıkhı, âlimler, âyet-i kerimelerden ve hadis-i şeriflerden çıkarmışlardır. (Hadika s. 324)

Bu konuda fırsat bulduğumda bazı makaleler göndermek istiyorum.
Alt 09.12.2003, 11:07
Neuer Benutzer

Standard Kur?an-ı kerimi anlamak (1)

Kur?an-ı kerim, hiçbir dile tercüme edilemez

Kur?an-ı kerim, hiçbir dile, hatta arabçaya da tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin, kendi diline bile, tam tercümesine imkân yoktur. Ancak meali ve izahı olur. Kur?an-ı kerimin manâsını anlamak için tercümesini okumamalıdır. Bir âyetin manâsını anlamak demek, Allahü teâlânın, bu âyette, ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan kimse, murad-ı ilâhiyi öğrenemez. Tercüme edenin, bilgi derecesine göre yaptığı mealini öğrenir. Bir cahilin, bir dinsizin yaptığı tercümeyi okuyan da, Allahü teâlânın dediğini değil, tercüme edenin, anladım sanarak, kendi kafasından anlatmak istediğini öğrenir.

KÖYLÜ MİSALİ
Köylüye ait bir kanunu, hükümet, doğruca köylüye göndermez. Çünkü, köylü okuyabilse bile, anlayamaz. Bu kanun önce, valilere gönderilir. Valiler, iyi anlayıp, izahını ekleyerek, kaymakamlara, bunlar da daha açıklayarak, muhtarlara anlatır. Muhtar, yalnız okumakla anlayamaz. Muhtar da, ancak, köylü dili ile, köylüye söyler. İşte, Kur?an-ı kerim de, ahkâm-ı ilâhiyedir. Kanun-i rabbanidir. Allahü teâlâ, Kur?an-ı kerimde kullarına saadet yolunu göstermiş ve kendi kelamını insanların en yükseğine göndermiştir. Kur?an-ı kerimin manâsını, yalnız Muhammed aleyhisselam anlar. Başka kimse, tam anlayamaz. Eshab-ı kiram, ana dili olarak arabi bildikleri, edip ve beliğ oldukları halde, bazı âyetleri anlayamaz, Resulullaha sorarlardı.
HAZRETİ ÖMER"İN DİNLEMESİ
Mesela Hz. Ömer, bir yerden geçerken, Resulullahın, Hz. Ebu Bekire bir şey anlattığını gördü. Yanlarına gidip dinledi. Sonra, başkaları da, gördü ise de, gelip dinlemeye çekindiler. Ertesi gün, Hz. Ömeri görünce, "Ya Ömer, Resulullah, dün size bir şey anlatıyordu. Bize de söyle, öğrenelim" dediler. Çünkü, daima, "Benden duyduklarınızı, din kardeşlerinize de anlatınız! Birbirinize duyurunuz!" buyururdu. Hz. Ömer, "Dün Ebu Bekir, Kur?an-ı kerimden anlayamadığı bir âyetin manâsını sormuş, Resulullah, ona anlatıyordu. Bir saat dinledim, bir şey anlayamadım" dedi. Çünkü, Hz. Ebu Bekirin yüksek derecesine göre anlatıyordu. Hz. Ömer, o kadar yüksek idi ki, Resulullah, "Ben, Peygamberlerin sonuncusuyum. Benden sonra Peygamber gelmeyecektir. Eğer, benden sonra Peygamber gelseydi, Ömer Peygamber olurdu" buyurdu. Böyle yüksek olduğu halde ve arabiyi çok iyi bildiği halde, Kur?an-ı kerimin tefsirini bile anlayamadı. Çünkü, Resulullah, herkese, derecesine göre anlatıyordu. Hz. Ebu Bekirin derecesi, ondan çok daha yüksekti. Fakat, bu da, hatta Cebrail aleyhisselam dahi, Kur?an-ı kerimin manâsını, esrarını, Resulullaha sorardı. [(Hadika)da, buyuruyor ki, (... Resulullahın, Kur?an-ı kerimin hepsinin tefsirini Eshabına bildirdiğini imam-ı Süyuti haber vermektedir).]
Alt 09.12.2003, 11:10
Neuer Benutzer

Standard Kur"anı peygamberimiz tefsir etti (2)

Hülasa, Kur?an-ı kerimin manâsını yalnız Muhammed aleyhisselam anlamış ve hadis-i şerifleri ile bildirmiştir. Kur?an-ı kerimi tefsir eden Odur. Doğru tefsir kitabı da, Onun hadis-i şerifleridir. Din âlimlerimiz, uyumayarak, dinlenmeyerek, istirahatlarını feda ederek, bu hadis-i şerifleri toplayıp, tefsir kitaplarını yazmışlardır. (Beydavi) tefsiri bunların en kıymetlilerindendir. Bu tefsir kitaplarını da anlayabilmek için, otuz sene durmadan çalışıp, yirmi ana ilmi, iyi öğrenmek lazımdır. Bu yirmi ana ilmin kolları, seksen ilimdir. Ana ilimlerden biri, (Tefsir) ilmidir. Bu ilimlerin ayrı ayrı âlimleri ve çok kitapları vardır. Bugün kullanılan bazı arabi kelimeler, fıkıh ilminde başka manâya, tefsir ilminde ise daha başka manâya gelmektedir. Hatta aynı bir kelime, Kur?an-ı kerimdeki yerine, aldığı edatlara göre, başka manâlar bildirmektedir. Bu geniş ilimleri bilmeyenlerin, bugünkü arabçaya göre, yaptıkları Kur?an tercümeleri, Kur?an-ı kerimin manâsından bambaşka bir şey oluyor.

Kur?an-ı kerimin manâsından, mezayasından, rumuzundan, işaretlerinden, herkes imanının kuvveti kadar, bir şey anlayabilir. Tefsir, anlatmakla, yazmakla olmaz. Tefsir, din büyüklerinin kalplerine doğan bir nurdur.
SEKSEN İLİM
Tefsir kitapları, bu nurun anahtarıdır. Çekmeceyi anahtarla açınca, mücevherler meydana çıktığı gibi, o tefsirleri okumakla, kalbe bu nur doğar. Seksen ilmi iyi bilenler, tefsirleri anlayıp, bizim gibi din cahillerine bildirmek için, çeşitli derecedeki insanlara göre, binlerle kitap yazmışlardır. (Mevakib), (Tibyan) ve (Ebülleys) gibi, türkçe kıymetli tefsirler, bu kitaplardandır. (Tibyan tefsiri), hicretin [1110] senesinde yapılmış bir tercümedir. Konyalı Vehbi efendinin tefsiri, bir vaaz kitabıdır.

Yeni yazılan türkçe tefsirlerin ve ilmihâllerin, en kıymetlisi sanılanlarında bile, şahsi düşünceler bulunmakta, okuyanlara zararı, faydasından çok olmaktadır. Hele islam düşmanlarının, bid?at sahiplerinin, Kur?an-ı kerimin manâsını bozmak için yaptıkları tefsir ve tercüme kitapları, birer zehirdir. Bunları okuyan genç zihinlerde, bir takım şüpheler, itirazlar hasıl oluyor.
ARAPÇAYI PAPAZLAR DA BİLİYOR
Zaten, bizim gibi, din bilgisi az olanların, islamiyeti öğrenmek için, tefsir ve hadis-i şerif okuması uygun değildir. Çünkü, Kur?an-ı kerimi ve hadis-i şerifi yanlış anlamak veya şüphe etmek insanın imanını giderir. Yalnız arabca bilmekle, tefsir ve hadis anlaşılmaz. Arabça bilenleri, din âlimi sanan, aldanır. Beyrut ve başka yerlerde ana dili arabça olan, arab edebiyatını iyi bilen, çok papaz var. Fakat, hiçbirinin islamiyetten haberi yok. Çıkardıkları, 1956 baskılı (El-müncid) ismindeki lügat kitabında, islam isimlerini, hatta Medinenin Baki mezarlığının ismini ve hatta, Resulullah efendimizin vefat tarihini bile yanlış yazmışlardır.
Alt 09.12.2003, 12:40
Benutzerbild von eysevgili
eysevgili eysevgili ist offline
Neuer Benutzer

Standard Her müslüman kendi sahsinda

Her müslüman kendi sahsinda elinden gelenin en iyisini yaparsa toplum daiyi olur.
Hem Allah (cc) sizden ya da benden toplumunya da devletin nasil oldugunu sormayacak , siz de ben de diger kardeslerimiz de ellerinden gelenin en iyisini yapsin.
Müslümanlar arasinda yardimlasmayi birakyeri geldiginde Hristiyan bir ülke bilebirmüslüman ülkeye yardim ediyor ya da tam tersi.
TR"de depremde Avrupaülkeleri TR"ye yardim etmedi mi ?
Kurtulus savasimizda Hindistanlimüslümanlar yardim yollamadi mi, bazi Hintli kardeslerimiz bize yardim olara verecegibirseyi olmadigi için sirtindaki gömlegi (belki desahip oldugu tek gömlegini) çikarip yollamistir.
Müslümanlar gecmiste birbirlerine yardim etmislerdi , bugün ediyorlar ve yarin da edecekler ama lütfen bunun adina din kardesligi adini vermeyin bu Allah (cc) rizasi için yapilan birseydir.
inanin hala çok degerli, samimi insanlar var kaldi ki önemli olan sayica çokluk da degildir önemli olan samimiyettir , o yola bas koymadir, gönül koymadir.
Sizya da ben elimizden gelenin en iyisini yapalim digerlerine aldirmadan,biz baskasinin gözüne girmek için bisiler yapmiyoruz, Allah (cc) görüyor,biliyor
Allah (cc) hiçkimseye tasiyamayacagi kadar yük yüklemez. Biz sadece kendi iktidarimizla yapabileceklerimizden sorumluyuz.
Biz emizden geleni yapalim gerisini Allah"a (cc) birakalim ve O"nun isine (yani neticeye, sonuca) karismayalim.
Tek gayemiz O"nun rizasini kazanmak olmali.
SAYGILAR
Alt 09.12.2003, 21:14
unknown

Standard ; )

*lol*
Alt 11.12.2003, 21:04
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard "Oink oink" loOol

Da müssen die Türkinnen aber besonders lange suchen !!! hehehhehehehehe

Höchstens 5 von 100 türkischen Männern über 24 Jahre sind "Jungmänner"!

... was ist eigentlich deine Absicht mit deinem Posting?

Möchtest du sagen,:
a) daß Frauen auch "unberührte" Männer haben sollen/müssen
b) daß "DIE Männer" chauvinsten sind
c) daß man(n) die Regeln des Islam befolgen und kein Sex haben darf ?
oder

d) weil "DIE Männer" es dürfen und praktizieren möchten "wir" es auch!
... weil die leben ihre sexualität ja auch aus ;-)

...
"Klärst" du mich respektive alle "Leser" hier auf ?

l.G.
Ali

PS: Zu chauvinisten viehl mir der Song: "Männer sind Schweine" (Die Ärzte) ein und deswegen der Titel ;-)
Alt 11.12.2003, 21:05
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Häresist!

... ich lass dich demnächst bei einer Steinigung vortanzen!

(Für Frauen verboten!!!)

LOL
Antwort