Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 26.07.2006, 14:20
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard yani ayetleri degerlendirirken o zamanda

ayetin hangi kontex icinde indigine bakmak lazim diyorsun..Yani allahin indirdigi ayet o zamanki arab adasinda yasanan yasanan zamansal ve mekansal kosullardan etkilenmistir anlamina gelir bu..bu da bir kuran ayetinin zamanla maddi temelinin cökebilecegini, yani evrime tabii oldugu anlamina gelir o zaman..

dine ve kurana böyle bir sosyolojik perspektivden mi bakiyorsun sen?
Alt 26.07.2006, 14:28
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard kanimca bir degiskenligin sözkonusu

oldugunu savunmuyordur. sadece anlamak icin ayetlerin nuzül sebebine binaen degerlendirilmesi ve kuran bütününü gözönünde bulundurup yorumlanmasindan bahsediyordur. yoksa icki yasagi yada domuz etinin yenmesinin yasaginin buzdolaplarinin haril haril calistigi bir dönemde kalkabilecegi söz konusu degildir.
Alt 26.07.2006, 14:58
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard KASHALİL"E(galvani sakın yazma:)))))))))

ohne Text
Alt 26.07.2006, 14:59
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard pardon akshalile ozur hata oldu.

İslamı anlamasa da islamı kabullenmese de en azından saglıklı bir sekilde BİLMEYİ arzu edenlerin en basta yapması gerekenlerden birisi bir siyer alıp okumasıdır.yani peygamberin hayatını anlatan kitaplardan birisini okumaları sarttır.mesela martin lings in siyerini tavsiye edebilirim.

Boylelikle islamın hangi sartlar altında nasıl ortaya cıktıgını gormus olurlar.kuran ın,peygamberin peygamberlik hayatını tanzim eden duzenleyen ve ona ve insanlıga ne yapması ve ne yapmamasını anlatan Allahın sozleri olması munasebetiyle bu yolla bircok yerde hangi ayetlerin hangi nedenlerden dolayı indigini ve bu ayetlerin nasıl anlasılıp ayetler cercevesinde neler yapıldıgını görebilirsiniz.boylelikle kuranı ve islamı da daha iyi anlamak yada bilmek adına GERCEKCİ BİR CABA gutmus olursunuz.KURAN herhangi bir felsefe kitabı gibi odalara kapanılıp dusune dusune kaleme alınmıs bir eser degildir.hayatın her anını her an duzenleme ve anında Allahın mudahalesini gozeten bir olusum seyriyle ortaya cıkmıstır.yani Muhammed sav kuranı dusunup tasınıp 23 yılda tamamlayıp tanzim etmemiştir.bunun boyle olmadıgını anlamanın en iyi yolu onun hayatını okumaktır.aklı basında olan her insan kuranı kerimin Muhammed sav tarafından yazılamayacak bir karmasıklıgın ve hayatla içi içeliğin urunu oldugunu gorur.okyanlar Allahın hayatın içerisinde insanlıga ozelde Muhammed sav ve ashabına nasıl mudahale ettiğini gorur.cogunlukla anlık cıkmıs olaylara anında gelen vahiylerin toprlanıp inme sırasasına gore de değil peygamberin bildirdigi tertiple duzenlenmesiyle olusan kuranı kerimin bir insan tarafından yazılamayacagını ancak bu sekilde gorebilirsiniz.peygamberin anlık urettiği yada araya duzenli bir sekilde dusunup tartıp uydurdugu sozleri bir araya getirip kuran gibi (Arapça asla ve asla bir suresi dahi taklit edilemeyen benzeri yazılamayan)bir kitabı tesekkul ettirmesi dusunulemez.okuyun .peygamberin hayatını okuyanlar bunu gorecektir.ayrıca kuranın manası bakımından da barındırdıkları ve hayata nizam verme anlayısını da dusunecek olursak her biri hayatın içerisinde yasanan bir olaya binaen ogut ve emir vermeye dayalı inen ayetlerin,, nasıl olupta bir toplumu 1400 yıl tasıyabildigi ve hayatın duzenini saglayabildigi ,, gece kuran okuyup namaz kılan ve gunduz savasan insanların peygamberin vefatının ardından 100 senede nasıl olupta 3 kıtaya yayılıp istanbulu kusatmalarını Fransa sınırlarına kadar gelmelerini cine ulasmalarını sagladıgını gorup kuranın ole uyduruk bir sey olmadını yada herhangi bir felsefe yada din kitabı olmadıgını gormeye yeter.daha onlarca yuzlerce sey soylenebilir.peygamberin hayatı boyunca hicbir sekilde YALAN SOYLEMEMİŞ oldugu gercegi ve yalanı her sekliyle yasaklayıp yalan soyleyenlerin munafık olacagını ve kafirlerden de asagı bir seviyede cehenneme gideceklerini soyleyip bunu her sekilde insanlara BELLETMESİNİ dusunursek peygamberin hayatının bugun her sekilde dosdogru bir sekilde elimizde oldugunu gocunmadan kabul edebiliriz..yani islamın kendisi saglamlıgının delilidir.yalan soyleyen cehenneme gider.dolyısıyla kuran ve peygamberin hayatı her sekilde elimizdedir.ve su da var peygamber ol dediğinde seve seve anam babam sana feda olsun ey Allahın rasulu diyen insanların yetistirdigi ve canlarının peygamberin bir sozu karsısında hic degerinde oldugu peygamberi o kadar seven insanların ve nesillerin ortaya koydugu yalansız bir tarih anlayısından bahsedşyorum.(ÖRNEKeygamber namaz kılarken Cebrail gelir ve sag ayarında necis(pislik) oldugunu soyler.peygamber sag ayagındaki corabı cıkarır.namaz bitip dondugunde bakarki namaz kılan ve ona uyan tum sahabe sag ayagındaki corabı cıkarmıs.olayı anlatır ve siz neden cıkardınızki der.cevap da sudur.HELAK OLACAGIMIZDAN KORKTUK.)itaat sevgi sadakat ve dogruluk.tarihi bize her sekilde dogru anlatabilecek uc temel dinamik.peygamberin hayatı ve kuran Allah tarafından tesekkul edilirken bu tur bir cok korumayla gunumuze degin mukemmel derecede dogru bicimde ulasmıstır.

Kısacası. Kuranı anlamak islamı anlamak bilmek isteyen bir kere peygamberin hayatını her sekilde bilecek.ogrenecek.cunku tum islamı birikim bu anlayısla dogmustur.ilkonce kurana bakılıp peygamberin hangi ayette ne yaptıgı incelenmiş o yapılmıs sonra kuranın peygambere bıraktıgı yani peygamberin yaptıgı seyler yani sunnete bakılmıs sonra bu iki temelle beslenmiş İslam alimlerinin birleşmesiyle varılan sonuclara gore hareket edilmiştir.buda muazzam bir birikime ve hayat cokluguna sebep olmustur.
Peygamberin hayatından kısa ornekler verip yazıyı bitirecegim.ama siyer okumaya niyet eden varsa da sunu söylemeden edemeyecegim.bir arkadasım aldı eline bir siyer okudu yarısını.abi ya ben bunu okumuycam dedi.niye dedim.abi ya seytan vesvese veriyor boyle bir insan olmaz olamaz masal gibi geliyor yaa.dedi.ama gercekten ciddi ciddi.okuyanlar masal ayagı falan yapmasın.efsane yaygarası koparmasın.tum bilimsel cevreler siyerlerin dunyanın en saglam tarihi kitapları oldugunu soylemek de cekinmiyor.kimse o kitaplarda bazı cok cok kucuk ihtilaflar haricinde bir yanlısın oldugunu soyleyemiyor.yani orda gunumuz insanlarının deli mecnun kafayı yemiş hastalıklı nitelendirmelerine uyan bir hayat kesiti goruyorsunuz.Allah ın kendisiyle meleklerle iç içe bir hayat kesiti.melekleri kendi gozleriyle defalarca goren insanları mesela.

Ornek.

Peygamberin muhammedul emin oldugunu herkes bilir.asla yalan yanlıs yapmamıstır.

1)Ebu lehep peygambere soyu kesik demiş erkek cocukları yasamadı diye.o da ona hayır senin soyun kesik demiş.(leheb suresinde gectigi sekliyle)herkes sasakalmıs ebu leheb eve gelip karısı ummu cemileye sormus sen bu cocukları kimden peydahladın diye.ummu cemile inkar etmiş.sen ne diyorsun aklın basında mı demiş.ebu leheb(leheb in babası
)de MUHMMED SOYLEDİ diyince.ummu cemile tek laf edememiş.senden cocugum olmayacagını anlayınca colde bir cobanın gonlunu ettim demiş.

2)(BUNU HER OKUDUGUMDA HER AKLIMA GELDİGİNDE TUYLERİM DİKEN DUKEN OLUR.GULMEDEN DE EDEMEM)mekkenin zenginlerinden biri peygamber kabede namaz kılarken gelip “seni oldurcem” diye bagıra bagıra atını sahlandırıp peygamberin ustune suruyormus.bir yapmıs iki yapmıs.sonrasında peygamber ona”hayır ben seni oldurecegim” demiş.adam bu lafı duyunca duraksamıs.atını almıs surmus gitmiş.bir muddet yaklasamamıs peygambere.cesaret gelmiş bir daha ustune gelmiş.aynı lafı duyunca bu sefer duyar duymaz kaçmıs.uhut savasına kadar yaklasamamıs. UHUT SAVASI sırasında bu gerizekalı sahıs her tarafı zırhlı acık tek yeri olmayacak sekilde atını peygamberin ustune surup “Muhammed seni oldurecegim”diye bagıra bagıra peygamberin ustune gelirken peygamber eline bir mızrak alıp hayır ben seni öldürecegim”diyip mızragı atmıs.adam olmus.hayır adam olmemiş.mızrak adamın boynunda kucuk minik bir sıyrık acmıs.adam “Muhammed beni oldurdu Muhammed beni oldurdu “diye bagıra bagıra ordan kaçmıs.mekkeliler savası kazanmıs donerken adam ortalıkta deli danalar gibi dolanıp Muhammed beni oldurdu diyip dururken Mekkeliler onla alay ustune alay etmişler.kolu bacagı kopmus adamlar varken boynunda bir sıyrıkla boguren bir adam tabi haliyle alay konusu olmus.sonra adam uc gun sonra yataga dusmus Muhammed beni oldurdu “diye sayıklıya sayıklıya olmus.adamlar da”Muhammed yine dogru soyledi.oldurcem demişti oldurdu.”demişler.MASAL GİBİ DİMİhayır herseyiyle gercek.sizce adamı olduren sıyrık mı Muhammed sav in dogrulugumu,, sozumu.SENİ OLDURECEGİM sozumu actıgı kucuk sıyrık mı?

HASILI KELAM MUHAMMED MUSTAFA SAV O KADAR DOGRU BİR İNSAN Kİ BU,, İNSANLARIN KANINA OYLE BİR İŞLEMİŞKİ ONA İNANMAYIP?! ONU OLDURMEK İSTEYEN İNSANLAR BİLE DOGRULUGU KARSISINDA CANLARINI VERİYOR.MUHAMMED ADAMA ÖL DEDİ .CUNKU OLECEKSİN. CUNKU SANA SENİ OLDURECEGİM DEDİM.BEN YALAN SOYLEMEM DEDİ.GİT VE ÖL DEDİ.ADAM OLDU.o kadar dogru bir insan muhammedul emin.anlatabildim mi?

Dediğim gibi masal değil.gercek.he Muhammed sav e deli sihirbaz buyucu sair hikayeci cinli vb gibi laflar etmeye kalkmayın.hepsini vakti zamanında yuzune soylemişler.OKUYUN GORURSUNUZ.

SİMDİ :galvani hazretleri bana uc bes ayet secip bunar ne diyo die istedigi gibi laga luga etsin.bu işin metodu bu degil.bahsini ettigin metod farklılıklarına asagıda az cok degindim.galvani gibiler soyledikleriyle ve soyleme yontemleriyle bastan suclayıcı asagılayıcı ve belli bir seyi sonucu dayatan bir metodu sart kosuyorlar.dolayısıyla kendileri konusup kendileri dinliyorlar.yani onun metoduna karsılık veren ve cevap vermeye donuk bir sekilde davranırsam onun her saldırısını savusturmak laf yetistirmek ve her fırsatta yaa oylemi diyerek beni asagılamasına fırsat verme aptallıgına dusemem.niye bu fırsatı vereyim?kaba konusuyorum.evet.ama bastan kibirli bir edayla verdigi orneklerle ve bu ornekleri verme metoduyla her sekilde asagılayıp hakaret eden ve bu metodu her sekilde savunup bundan baksa bir sekilde de tartısılamaz diyen bir ahmaga cidiye alıp bir cevap verecekseniz ilkonce AHMAKLIGINI ONUN YUZUNE VURUP ASLINDA NEREDE,, NE TUR BİR ASAGILIK KONUMDA OLDUGUNU gostermeniz gerekiyor.yanılmıs olabilir miyim?olabilir.ama ben böyle dusunuyorum.bana nerede yanıldıgımı soyleyin o zaman.

gosterdigi yazılar da ayet!!ALLAHIN KELAMI.ve ben bir muslumanım.Allahın kelamıyla bu denli serefsizce alay edip asagılayan bir insana yapabilecegim en basit seyi yapıyorum.Anlatabildim mi?serefsiz gerizekalıya ilkonce serefsizsin ve sonra hem cunku gerizekalısın diyorum.Cunku Allahdan baksa ilah yoktur ve Muhammed onun kulu ve elcisidir.siyer bahsinde degindigim insanlar Allahla rasuluyle melekleriyle hemhal olmus insanlar.1400 yıl once yasamıslar.sorun mu?hayır.ama Allahın ayetlerini onlar alıp yasamıs melekleriyle konusup birlikte savasa cıkmıs insanların ve yalandan sahtekarlıktan cehennemden her zerreleriyle korkup sakınan ve Allah ve rasulune her zerreleriyle teslim olup seven ve itaat eden insanların sozune mi inanıcam bu serefsiz gibilerin 200 gramlık sulanmıs kafalarından uydurduklarına mı?hepsi toplansa ikiyuz ton sulanmıs beyinlerinde toplu bir zırva cıkarsalar nolcak.

Sen metoda iliksin bir seyler soylemiştin.bende bu karmasanın cehaletin sonucu oldugunu defalarca soyledim.kardesim islamın kaynakları hele tarihi kaynakları özellikle asrı saadete ilişkin kaynakları o kadar saglamken okumadan etmeden ucbes salagın karaladıgı ucbes gerizekalıca kitab ve yoruma dayanıp bu sekilde laflar etmek gercekten gerizekalılık.ve ben buna tahammul etmek zorunda değilim.
Alt 26.07.2006, 15:41
eniskaya

Standard elbet ILKEL sekilde hava gazina gerek

yok.... bu sekilde söylenen yada yazilan dogrularin bile zerre kadar önemi yok
Alt 26.07.2006, 15:42
eniskaya

Standard Haaa ayagibni bastin o.T.

ohne Text
Alt 26.07.2006, 15:43
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard evet dedigin gibi..

ayetlerin indigi zaman ve mekan da Allkahın yaratmasının bir urunu ve kontrolunun dısında olmayacagı dusunulurse temeldir.yani tum insanlık ve dunya ayetlerin indigi zaman ve mekanın sekillendirilmesine baglıdır.yani asrı saadet vahyin kendisidir.o zaman ve o mekan ın kendisidir islam.yani insanlar eger islam uyacaklarsa o zaman ve o mekan uyacaklar demektir.cunku zamanı ve mekanı yaratan da Allahtır.Kuranın mucize olması peygamberin peygamber olması da bu manaya gelir.o devir tum insanlık tarihinin sekillenmesi için Allah tarafından her devirde oldugu gibi tanzim edilmiş ama rasul ve ayetler cercevesinde merkeze oturtulmustur.yani insanların islama baglanıp Allaha itaat etme becerilerinin olcusu budur.Allah o devirde konusmustur insanlarla ve emretmiştir.emrine uyulmustur ve kuran olusmustur.yani Allaın emirleri konusmaları.bu devir insanlarının yani her devir insanlarının muslumanım diyebilmeleri için o emirlere o zamandaki gibi uyup itaat etmelerini becermeleri beklenir gerekir.zaman ve mekan değişmelerine gore olan farklılıklara gore neler yapılacak o zaman?

1400 yıl ne yapılmıssa o.metod belli.yukarda soyledim kurana bakılır sunnete bakılır ve zihinler bu sekilde adam edildikten sonra kendisini bu devre en cok uyduran insanların yani islam alimnlerinin fetvalarıyla yani icmayla ve sonra alimlerin bolgesel olarak tek tek fetvalarıyla yani kıyası fukahayla YASADIGIMIZ DEVİR ASRI SAADETE UYGUN HALE GETİRİlir.aslolan budur.toplumsal ve bireysel yasam anlamında.değişen evler ve esyalar uzerinden degerlendirme yapmayalım lutfen.kerio nun dedigi gibi buzdolabının olması domuz etinin haram oldugu gercegini ortmez.

aksi halde hetorodokslasma baslar.kuranı konteksinden koparırsak kuranın Allahın sozleri oldugu gerceginden de kopmaya baslarız.cunku o sozler aslında gokten nidayla tum insanlıga degil Allah rasulunun hayatına ve devrine birebir nizam vermek suretiyle inmiştir.bunu unuttugumuz da o sozleri NASIL ANLAYACAGIMIZ VE NE YAPACAGIMIZ KONUSUNDA akıl yarısına girismeye kalkar ve butunlukten koparız.dolayısıyla bugun insanların bazılarının yapmaya calsıtıgı reform sacmalıklara yonelmek durumunda kalır ve islamın hristiyanlasmasına neden oluruz.cunku bu devri o devre uydurmak yerine o devri bu devre uyduramayacagımız için kuranı degistirmeye ve bu devre uydurmaya baslar ve kuranın uydurulmaya baslanmasıyla kuranın Allahın emri oldugu ve ve Allahın insanla konustugu gercekligini goz ardı etmeye baslarız.zamanla bu insanlarla konusan Allah goge cekilir ve insanları kendi haline bırakan yuce sevgi gibi bir ahmaklıga donusur.o yuzden o devirden kopulamaz.o devirden kopmamak demek peygambere sımsıkı baglanmak demektir.yani rasullere iman.

bugun islamın reforme edilme projelerinin temelinde de bu yatmaktadır.cunku yasayan bir rasul bir peygamber bu insanların yani muslumanların islamın merkezindedir.ve bu prygamber merhameti yanında zulme karsı durmasıyla da sahane bir kişiliğe sahiptir.dolayısıyla kapitalizm işleyemez.dunya muslumnal oldugu muddetce tamamen somurulemez ve bu somuru carkı devam ettirilemez.eger kuran konteksinden koparılırsa propogandayla işlevsiz hale getirilebilir .dunya cennetini kuran ve herseyi tuketme ve harcama uzerine kuran ,zevklere sahip olma acılardan kaçma anlayısıyla dunyayı sekillendiren gucler bu verdikleriyle insanları kolayca aldatıp insanları saprırabilir ve zulum carklarını devam ettirebilirler.bugun de muslumanların toparlanamamalarının nedenlerinden biri de bu dunya cennetine aldanmalrıdır.ve peygamber bir benzerini onermedigi ve bunun sapıklık oldugunu ayan beyan soyledigi için bunu nasıl acıklayacaklarını ve ispat edeceklerini dusunerek asagılık kompleksine kapılmalarıdır.

yani islam asrı saadetteki her seydir.kuranın inmesi peygamberin ve ashabın yaptıkları O ZAMAN VE O MEKANDIR islam.
Alt 26.07.2006, 15:46
eniskaya

Standard War nicht fertig

Evet aynen öyle...... evrensel olan zamansal dönemde inen cevabin evrensel yönüdür....

Tüm Ayetlerde evrensellik vardir iste o yönü ÖN PLANA cikarilmali.... ABERRRRR IMMER MIT DEM HINTERGRUNDWISSEN BEZÜGLICH DIESER AYETS....

Istze o yüzden DÜZZZZZZ okumak kesinlikle DIN disi anlayislar ve insanlik disi eylemlere yol aciyor...

Mesela Müslüman KELIMESINI aguina almayanin Cehenneme gicecegi LAGAU LUAGSI... herkes kafir tek akilli ve süpermenler Müslümanlar usw... usw.....

Görüyormusun nasil ILKELLIK ve SAFSATA tüm DINLERDE ortayi sarmis.....

Olay bu kadar basittir... ama herkes bunun farkinda degilki....
Alt 26.07.2006, 15:50
eniskaya

Standard DIN görüs olayidir bakis acisidir

NICHT MEHR UND NICHT WENIGER....

Tüm Resüller biule bir araya gelseler... kesinlikle bir UZLASIYA varamazlar..... cünkü Allahi algilama... kapasite ve erdemlik olayidir..... buda insandan insana cok cok farklidir...

O yüzden DIN bireyseldir....

Toplumsal olan ancak evrensell degerlerdir.... oda Demokrasidie Sosyalizimde hemen hemen tüm cagdas anlayislarda var.....

O acidan zaten herkes bir sekilde DINI yasiyor.... gerisi sadece kisel anlayistir kimse karisamaz ve karismazda......

ISTEYEN ISTEDIGINE INANIR
Alt 26.07.2006, 15:54
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard hadi be sen de:)

Tüm Resüller biule bir araya gelseler... kesinlikle bir UZLASIYA varamazlar..... cünkü Allahi algilama... kapasite ve erdemlik olayidir..... buda insandan insana cok cok farklidir

demişsin.bu insanlar Allahı algılayıp yorumlamıyorlar.Allahla konusuyorlar.Allah onlarla konusuyor.hem dediğin de zatne peygamberler tarihinde curutuluyor.musa peygamberin kardesi harun peygamberidr.yakup peygamberin oglu da yusuf peygamberdir.ibrahim peygamberin ismail ve ishak peygamberler adında iki oglu oldugu gibi.anlatabildim mi?
Antwort