Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 06.04.2005, 18:17
eniskaya

Standard Neden biliyorsun namaz kilmadigimi

sende benim kadar dinle ugrasan ve 10 yildan fazla birkime sahip birisi namaz kilmazmi ????
Alt 06.04.2005, 18:19
Benutzerbild von donpepelino
donpepelino donpepelino ist offline
Neuer Benutzer

Standard Sen Cischh yaparken

kicindanmi yapiyorsun hallaaaa hallaa

yani anlamamak istegindesin ali nin velinin sunun bunun Seriatinimi ben burda istiyorum dedik

düdükkk Büyüklerimiz var oturulub konusulur bu isler.....

bak hiristiyanlar nasil dini liderlerini toblanarak seciyor sistemi belirliyor sende yapa bilirsin........................
Alt 06.04.2005, 18:19
Benutzerbild von 666said
666said 666said ist offline
Neuer Benutzer

Standard Esek, sen hicbirini yasamiyorsun

palavarya kez lan, 54 dört farz dan hic bahdetmedim dedim, oku esek herif, cevab verirsen, sorularima cevab ver, munafik, sana iyilik yaramiyor, kac seneden beri bu sitede akillanmadin
Alt 06.04.2005, 18:20
eniskaya

Standard Et yiyecek degilmi ???

Biz bakkaldan Alm,an yani Hiristiyanlarin yaptigi mamülleri yiyoruz... yani simdi harammi bunlar...

Bir Alman Bäckerin yaptigi ekmek yenilmezmi simdi.....

Kurani tercüme yada Meal eden Elmalili Hamdi Yazir yanlismi yapmis burada...

Yiyecekler yerine Etdisindaki yiyeceklermi olmaliydi ?????

Cevap bekliyorum
Alt 06.04.2005, 18:22
eniskaya

Standard Yani Meclis karari diyorsun dimi ???

Eeeeee su anki Meclis ne olacak o zaman... ????

Yani su anki Meclistekiler dirasi digerleri icerimi yoksa nasil olacak bu olay ???? Kaldiki Atrat zamanindan degil.... taaaa Roma zamanindan beri Senaat vardi... yani Senatörler usw....

Su aniylada TR A dan Z ye Senaatlarla ve Meclis kararlariyla yönetilmekte....

Senin Seriatinin farki nerede belli olacak bari ????
Alt 06.04.2005, 18:27
eniskaya

Standard Nerden biuliyorsun ???

kimin Müslüman kimin münafik yadakimin kafir oldugunu... sana Vahyiimi iniyor ????

Bir kac soru sorma sirasi bende simdi.....

Süleyman Ates hakkinda ne dünüyorsun..... Müslümanmi degilmi ????

Bakara 62 hakkinda düsüncelerin nedir
62- Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah"a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

Yada Ali-Imran 113-114 hakkinda düsüncelerin nedir... Kuranda yanlsimi tercüme var burada...??

113- Hepsi bir değildirler. Kitap ehli içinde doğruluk üzere bulunan bir ümmet (topluluk) vardır ki, gecenin saatlerinde onlar secdeye kapanarak Allah"ın âyetlerini okurlar.

114- Allah"a ve ahiret gününe inanırlar, iyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirmeye çalışırlar, hayır işlerinde de birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar iyi insanlardandır.

------------------------------

Bunlari cevaplarmisin lütfen... kaldiki ben düzenli sekilde namaz kilmaya calisiyorum... ama bu benim sahsimin sorunudur.. kimseyi zerre kadar ilgilendirmez...

Sen bana su yukardaki sorularima cevap ver yeter
Alt 06.04.2005, 18:28
ruveyda30

Standard EVET ET KESIMI DISINDA!

ELMALI tefsirinde et deniliyor mu?YOKSA hristiyanlar ile birbirlerini ziyaret etsinler...yemek ikramida bunun icine giriyor!Yani pisirilmis yemek...et kesimi degil enis!
sen bazi seyleri birbirleri ile karistiriyorsun, YANLIS ANLIYORSUN; bu farkli iki olay!
Alt 06.04.2005, 18:28
ruveyda30

Standard EVET ET KESIMI DISINDA!

ELMALI tefsirinde et deniliyor mu?YOKSA hristiyanlar ile birbirlerini ziyaret etsinler...yemek ikramida bunun icine giriyor!Yani pisirilmis yemek...et kesimi degil enis!
sen bazi seyleri birbirleri ile karistiriyorsun, YANLIS ANLIYORSUN; bu farkli iki olay!
Alt 06.04.2005, 18:38
eniskaya

Standard Bak bu cok agir bir olay

öyle söyledir böyledirler olmuyor......

Olay cok ciddidir.... cünkü Kurban eti falan olayi degildir.. cünkü Kurabn zaten Sünnettir....bunu kabul etmeyen Ilahiyatci kalmadi yeryüzünde....

Benim simdiye kadar arastirmalarimda Et bile icine giriyor.. cünkü oda yiyecek.....

Yasar Hoca ve bir cok diger Üstadlar ayni görüste....

Ama ben birde Süleyman Hocaya bir sorayim.. belki Gazetede yainlar
Alt 06.04.2005, 18:44
eniskaya

Standard Tefsirde yerini buldum

Elmalilinin Tefsirinde arayarak yerini lokalize ettim.....

Bastan dibe kadar bir oku istersen.. ortalarda

Demek ki yiyecek güzel ve temiz şeylerden olmak şartıyla genel mânâsı üzere bırakılsa da, bakış açısı ve beyanın hedefi, özellikle kitap ehlinin kestikleri ve avladıklarının helal olduğunu göstermek ve bu şekilde kesmek için diyanet, yani müslüman veya kitap ehli olmak şart olduğunu anlatmaktır. Bununla beraber "kendilerine kitap verilenlerin kurbanlığı" denilmiş olsaydı, o zaman diğer yiyeceklerin haram olması, şüphesi ortaya çıkacak ve karşılıklı yiyecek yedirmenin caiz olacağı anlaşılamayacaktır.....

mecusî veya kitabî (semavî bir kitaba inanan kişi)nin farkı olmadığında kimsenin şüphesi yoktur. Haramlarda söylendiği üzere kesilmeden ölenlerin de gerek müslüman ve gerek kitabî ve gerek mecusî ve diğer her kim tarafından öldürülmüş olursa olsun haram olduğunda müslümanların ihtilafı yoktur. Şu halde diye özellikle kitap ehlinin yiyeceğinin mübah sayılmasındaki maksadı, bilhassa dinlerin değişmesi ile hükmü değişen kurbanlıklara yorumlamak vacib olur. Ya n i açıklamanın faydası, özellikle kurbanlıklar itibarıyla ortadadır. Belli ki kitap verilenler, kitabı olmayanlardan ihtirazdır (yani onları hükmün dışında bırakmaktır). Halbuki yiyecek hususunda kitap ehli ile diğerlerinin farkı ancak kurbanlıklar ve a v meselelerindedir. Kitap ehlinin leşine, domuz etine ve şarabına varıncaya kadar her yiyeceği helal olmadığı, haram edilenlerden bulunduğu gibi, kitabî olmayanların her yiyeceğinin haram olmadığı da bilinmektedir. Şu halde kitap ehlini seçerek diğerlerin d en ayıran bu özel mubahlığın faydası ancak kurbanlıklarda açıktır. Demek ki yiyecek güzel ve temiz şeylerden olmak şartıyla genel mânâsı üzere bırakılsa da, bakış açısı ve beyanın hedefi, özellikle kitap ehlinin kestikleri ve avladıklarının helal olduğunu göstermek ve bu şekilde kesmek için diyanet, yani müslüman veya kitap ehli olmak şart olduğunu anlatmaktır. Bununla beraber "kendilerine kitap verilenlerin kurbanlığı" denilmiş olsaydı, o zaman diğer yiyeceklerin haram olması, şüphesi ortaya çıkacak ve karşılıklı yiyecek yedirmenin caiz olacağı anlaşılamayacaktır. Bunun için yine "yiyecek" kelimesini, güzel ve hoş, temiz şeylerden olmalı şartıyla kurbanlıklar ve diğerlerinden daha genel olmak üzere, asıl mânâsıyla düşünmek ve ancak kitap ehlinin diğerl e rinden farkının, kurbanlıklar itibarıyla olduğunu da mâsîkaleh (sözün kendisi için getirildiği şey) olarak anlamak, yani kurbanlıkların helal olmasını ibarenin delaletiyle, diğerlerinin helal oluşunu da işaretin delaletiyle almak gerekecektir. Ve bundan d o layıdır ki, Ebu Bekir Razî kurbanlıklar hakkında "azher: daha açık " deyimini kullanmıştır. Şunu da unutmamak gerekir ki "Allah"tan başkası için kesilen" mutlak şekilde haram idi. Kitap ehli ise görünüşte tevhid (Allah"ı bir kabul ettiklerini) iddia ettiklerinden dolayı görünüş durumlarına bakarak kurbanlıklarında Allah"tan başkasının adını ilan etmezler demektir. Şu halde bir yahudi veya hıristiyanın kestiğini acaba ne ad ile kesti diye araştırmaya kalkışmayarak ve dış görünüşleriyle yetinerek yemek caizdir. Fakat bir hıristiyanın, mesela bir koyunu keserken veya ava köpeğini salarken "Mesih"in adına" dediğini bizzat duyan bir müslümanın da o koyundan

--------------------------------

Elmalili saaadece Kurbani ayiriyor... yani yamak icin olan Eti yada avlanmis olan Eti senin algiladigin sekilde algilaymiyor.....

Umarim faydasi olur.....

Elmalili Hamdi yazirin Meali elektronik sekilde Internette var....
Istersen Ahmed Hulusinin sayfasindan dowload yapabilirsin
Antwort