Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 25.03.2005, 15:45
unknown

Standard AZHAP SÜRESI

Ahzäb
O

32- "Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah"tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin. "

33- "Evlerinizde oturun, ilk cahiliye dönemi kadınlarının açılıp-saçılması gibi açılıp-saçılmayın. Namaz kılın, zekat verin, Allah"a ve Peygamberine itaat edin. Ey ehl-i beyt (Ey Peygamberin ev halkı) şüphesiz Allah sizden pisliği giderip sizi tertemiz yapmak ister. "

34- "Evlerinizde okunan Allah"ın ayetlerini ve hikmeti hatırlayın, şüphesiz Allah latiftir, her şeyden haberdardır. "
Alt 25.03.2005, 15:46
unknown

Standard Allah ve peygamberden tarafindan onay

almamis beseri yaratiklarin kurallarina uymuyorum dogrusu. Cünkü Alin yazisi ile el yazisini pekalada ayirt edebilirim. Sen Kuran"i oku ve Kuran"i okudugun hadisler ile kiyasla bakalim. Sonra görürsün hangisi HAKK hangisi batil.
Alt 25.03.2005, 15:46
unknown

Standard :-) komik duruma düsüyorsun...

Ahzäb
O

32- "Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah"tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin. "

33- "Evlerinizde oturun, ilk cahiliye dönemi kadınlarının açılıp-saçılması gibi açılıp-saçılmayın. Namaz kılın, zekat verin, Allah"a ve Peygamberine itaat edin. Ey ehl-i beyt (Ey Peygamberin ev halkı) şüphesiz Allah sizden pisliği giderip sizi tertemiz yapmak ister. "

34- "Evlerinizde okunan Allah"ın ayetlerini ve hikmeti hatırlayın, şüphesiz Allah latiftir, her şeyden haberdardır. "
Alt 25.03.2005, 15:47
unknown

Standard Tamam aksini iddia eden var mi?

Sen benim yazilarim istersen bir daha gözden gecir. Gercekler "isik" tutan benim. ;-))
Alt 25.03.2005, 15:49
unknown

Standard Ben erkek oglu erkegim,

avradi peygamber ve mahrem cinsel hayati beni ne ilgilendirdi ve ne de ilgilendir. Peygamber"de olsa bir insandir. INSAN ne azi ne fazlasi.

Bunca temmeni emekler
Viz gelir carki felekler
BANA EGILSIN MELEKLER
MADEM KI BEN BIR INSANIM
Alt 25.03.2005, 15:53
unknown

Standard KURANI KERIM: ANAYASA! SÜNNET ise KANUNL

KURANI KERIM: ANAYASA !!! SÜNNET ise KANUNLARI

Imran b. Husayn Radiyallahu Anh´in basindan gecen bu hadise, cok net bir sekilde ortaya koymaktadir ki, Kur´an–i Kerîm tafsilat kitabi degildir. Sünnet, Kur´an´i aciklar ve mücmel olarak gecen hususlari tafsil eder. Kur´an´da emirler ve nehiyler teorik olarak mevcuttur; ama pratikte, uygulamada nasil olacagi, Resulullah´tan ögrenilecektir. Tabir caizse, Kur´an sadece ana caddeleri göstermis, ara yollar Sünnetle belirlenmistir.

Mesela: Allahu Teala Kur´an´da Namaz kiliniz. diye emir buyurdu. Hadis kabul etmeyen bir kimse bu emri nasil yerine getirecek, namazini nasil kilacaktir? Hani namaz hocasi kitaplarinda namaz tarifi yapilirken Sekil–A´da görüldügü gibi seklinde resmedilmis bölümler vardir. Yoksa Kur´an´da da öyle bir bölüm var da, oradan mi ögrenecekler? Aradiklari Sekil–A tabir yerindeyse Resulullah´in Sünnetidir. O, namazi nasil ve hangi sekilde kildiysa, nasil talim ettiyse öyle kilacaksin. Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam da namazi, Cebrail Aleyhisselam´dan aldigi üzere kildi ve ashabina: Beni kilarken gördügünüz gibi namazinizi kiliniz buyurdu. Dolayisiyla namaz kilarken tekbir nasil alinacak, rükuya, secdeye nasil gidilecek, namazin neresinde hangi dualar okunacak, namazdan nasil cikilacak… Tüm bunlari Resulullah´tan ögendik ve öyle yapiyoruz; elhamdülillah.

Kur´an´da namaz, salat diye gecer. Salat ise lügatta dua demektir. Sayet bunun tatbikatini Resulullah´tan almazsak, orada Mevla´nin ne buyurmak istedigini anlamak mümkün olmaz. O zaman salat kelimesinin lügat manasini alarak: Ben zaten dua ediyorum der, sonra da yan gelip yatar ve namaz kilmayiz. Böyle sey olmaz.

Yine Kur´an–i Kerîm´de Kevser suresinde venhar yani kurban kes buyruluyor. Peki, hangi hayvanlardan kurban olur, hangisinden olmaz? Hangi hayvan kac kisi tarafindan kurban edilebilir? Bunlari Kur´an´da bulabilir misin? Bulamazsin; cünkü Kur´an tafsilat kitabi degildir. Bunun izahi icin Resulullah´in aciklamalarina bakacaksin. Zira detayli malumat, Sünnet ve Hadis´tedir. Sayet bu ayeti Resulullah´in Sünnet´ine göre degil de, kafana göre tefsir ve tevil edecek olursan, o zaman tavuk da kurban olur, deve kusu da diye fetva verirsin.

Tabiî bu gibi misaller cogaltilabilir; fakat bizim buradan anlayacagimiz sudur: Resulullah´in Sünnet´ine müracaat etmeye mecburuz. Sayet Sünnet´i, Hadis´i bir kenara birakacak olursak, ne namaz kalir, ne kurban, ne hac ve ne de zekat. Yani kisaca, o zaman ne din kalir, ne de diyanet…

Hadis inkarcilarinin iddia ettigi gibi, eger sadece Kur´an yetseydi, ayrica bir de elci göndermeye ne gerek vardi? Allahu Teala Hira magarasina Kur´an´i indirir ve:
Ey insanlar! İste size Kur´an gönderdim; okuyun ve nasil anliyorsaniz, öylece amel edin. buyururdu. Öyle ya, madem Kur´an yetiyor, onu aciklayacak, ögretecek elciye ne hacet. Herkes kitabi okur, ayetlerden ne anladiysa, nasil yorumladiysa, öylece amel ederdi. Peki, bu durumda dünyadaki müslüman adedince din anlayisi meydana cikmaz miydi? Cünkü biri Ben bu ayeti böyle anladim. der öyle amel eder; digeri de Ben de söyle tevil ediyorum. deyip bir baska türlü amel ederdi. O takdirde bu durum, vahdet dini olan İslam´in hedefledigi temel espriye tamamen aykiri olurdu. Bir bucuk milyar müslüman, bir bucuk milyar din anlayisi cikardi ki, elinsaf!.. Hic öyle sey olur mu Allah askina? Mevla Teala, su koskoca cihansümul bir din olan İslam´i, seytan ve nefsin esiri olan bizlerin anlayisina birakir mi?

Nitekim Allahu Teala, peygamberlerin gönderilis gayesini aciklarken: Biz her peygamberi Allah´in izniyle ancak kendisine itaat edilmesi icin gönderdik. (Nisa, 64) buyurmustur. İste peygamberlerin gönderilme sebebi budur. Her resul, ümmetine ibadet talimi yaptirmis, gelen vahyin tatbikatini bizzat göstermistir. Her ümmet de peygamberine itaatle yükümlüdür. Bir rivayete göre 224.000 peygamber gelmistir; nazil olan kitaplar ise 104 tanedir. Peki, Peygamberin Sünnet´ine ne gerek var, bize Kur´an yeter diyenlerin mantigina göre, kendisine kitap verilmeyen peygamberlerin ümmetleri ne yapacak? Bunlara kitap nazil olmamis ki, Bana kitap yeter. desin ve onu okuyup, onunla amel etsin.

Peygamberinin Sünnet´ini de kabul etmez ve ona uymazsa, geriye ne kaliyor dinsizlikten baska?
Alt 25.03.2005, 15:54
unknown

Standard ZAVALLISIN sadece...

sana KIZAMIYORUM ki !

sana SADECE ACIYORUM su durumda !!!

BU SOHBETIMIZ BURDA BITTI ! CÖPÜLÜGÜNE GERI DÖNEBILIRSIN !!!
Alt 25.03.2005, 15:57
unknown

Standard MERAK EDENLER BURDAN OKUSUN

<a href="redirect.jsp?url=http://www.kuranislami.com/sunnet/risalet_sunnet.html

Bu" target="_blank">http://www.kuranislami.com/sunnet/risalet_sunnet.html

Bu</a> sayfada RISALET ve SÜNNETIN DINIMIZDE GEREKLILIGINI ve OLMAZ ISE OLMAZINI ANLATIYOR !!!!
Alt 25.03.2005, 16:01
unknown

Standard Putperestlik degil de Hak dinini

ögrenmek isteyenlerde burdan okusunlar:

<a href="redirect.jsp?url=http://www.kurandakidin.ne" target="_blank">http://www.kurandakidin.ne</a>
Alt 25.03.2005, 16:06
unknown

Standard BEN SANA ACIYORDUM AMA ARTIK

KIZMAYA BASLADIM. BIR INSANIN BU KADAR GERI ZEKALI OLABILECEGINI AKLIMIN UCUNDAN GECIREMEZDIM DOGRUSU.

Senin hakaratlerin benim icin iltifat niteligindedir.

Benim icinde burda seninle bu sohbetimiz bitti.

Alim ile sohbet incidir, CAHIL ILE SOHBET INCITIR derler.

Sana harcadigim vaktime yazik olmus. Bu kadar emegi bir esege sarfetseydim simdi ona BEYEFENDI derler. Birak insan olmayi BIR ESEK KADAR BILE YOKSUN!
Antwort