Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Liebe, Flirt & Partnerschaft

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 09.12.2005, 22:52
rainbow26m

Standard ikiniz de haklisiniz ama sadece birbirin

ikiniz de haklisiniz ama sadece birbirinizi anlamaya çalismiyorsunuz. Galata su konuda hakli insan gerçekten seviyorsa karsisindakini çevresinden arastirip sorusturur eger uygun bulursa yollar ana-babasini ister. Yoksa diger türlü gel seninle söyle dolasalim, böyle dolasalim, gezelim tozalim, düselim kalkalim birbirimizi taniyalim... Böyle tanimak olmaz.. bu çogu zaman hazin biten bir tanisma seklidir. Ve bundan zararli çikan da hep kizlardir...

Gelincik"in hakli oldugu nokta ise taraflar birbirini tanimalidir. Huyu suyu nasil ahlaki nasil...vesaire. Ve taraflarin gönül rizasi ile olmali sagin solun, annenin-babanin zorlamasi ile degil.

Size çok ilginç bir olay anlatacagim bu erkekleri biraz anlamaniza yardimci olur. Benim ist"da bir müsterim vardi bir duvar kadar ruhsuz. Bir kiza aynen sunu söylemistir. Aferdersiniz "Ben sizi sey yapmak istiyorum benimle çikar misiniz ?"
Ve birgün bu asik oluyor ünv"den bir kiza... 2 yil boyunca evli hayati yasiyor kizla ve unv. bitiyor kiz "ne yapacagiz" diye soruyor. Yani "benimle evlenecek misin?" çocugun aynen söyledigi su olmus: "Sen yoluna ben yoluma, ben benimle evlenmeden beraber olan bir kizla evlenmem." demis. iste size basit bir örnek ki o çocuk kimbilir kaç milletten kizla beraber olmus.
21. yüzyilda da olsak bazi seyler degerini kaybetmemeli. Yani o kadar ahlaksiz biri bile evlenecegi kiside bir takim seyleri ariyor. Benim sizlere tavsiyem (30 yasindayim bazilarinizdan daha büyügüm) bazis eyler hala degerini koruyor bunu esinize saklayin iyi bir yuva kurmak istiyorsaniz. Ve evleneceginiz kiside arayacaginiz en birinci sey ahlaki olsun. Onu bizzat kendiniz tanimaya çalismayin bu çogu zaman sakincalidir. Aileniz ya da bir yakininiz onu çevresinden arastirsin. Belki size karsi rol yapabilir ve bunu uzun bir süre devam ettirebilir.
Size bir tane de Almanyadan örnek verecegim: Bir bayan arkadasimiz biri ile tanisiyor ve çikmaya basliyorlar. Kiz bazi çeliskilerini yakaliyor adamin ve bir dedektif tutup arastirtiyor adami. Adam evli, 2 çocugu var 4 tane de kendisi disinda kiz arkadasi var. Oysa o kiz onunla evlenmeyi düsünüyormus.
Yani birinin dedigi gibi bu kadar çok yüzlüleri görünce iki yüzlüleri aramaya basladim. Siz siz olun kimseye göz kapali güvenmeyin
Saygilar
Alt 10.12.2005, 10:35
rainbow26m

Standard Evlenme kriterleri!

Evlenme kriterleri!

B/MÜNiH 29
Doktor abi 29 yasindayim. 11 senedir Almanya?dayim. ÖSS hazirlikta bir çocuk sevdim. Ayni yastaydik. Sigara içiyor diye vermediler. Sonra bir orman mühendisi istedi, askerligini yapmamis diye vermediler. Almanya?ya gelince Türkiye?den kismetim açildi. Amcamin oglunu kel ve issiz diye, bir dindar ögretmene tirnaklarini yiyor (kisiliksiz Müslüman) diye, bir oto galericisine maç hastasi diye, bir biyikli dogulu (çok kibar) eczaciya MAÇO diye vermediler... Kiblemi Avrupa?ya çevirdim. Çalistigim yerdeki bir Alman Müslüman oldu.. Bizimkiler ?Sünnetsiz o, ille de Türk olsun? dediler. ille de bir Türk?le mi evlenmem gerek? intihar edecegim o zaman ne diyecekler?...

DR. CAN
Behice kizim. intihar etsen de bir sey degismeyecek. Zira o zaman da ?VERECEK KIZIMIZ YOK!? diye vermeyecekler. En iyisi sen;

1) Ya Meryem Ana gibi evlenmeden iffetinle yasa

2) Ya aileni bir sekilde ikna et

3) Ya da sana ?mecbursun? dedikleri Türk erkeklerinin içinden hayirli bir ?KOCA? beklemeyi sürdür..

Ancak Türklere mahsus, ?evlenmeye mani teskil edecek hastaliklari? iyi ezberle ve ona göre hazirlikli ol?

Bunlar neler mi diyorsun:

1) Dügün, eglence ve toplantilarda içip tabancayla havaya ya da HAVVA?ya ates açma hastaligi,

2) Sigarayi kulak arkasina ya da paketi çoraba koyma hastaligi,

3) Fasulye, pilav-hosaf, at-avrat-silah- Metin-Ali-Feyyaz, vatan-millet-Sakarya, gibi üçlemeler hastaligi,

4) ince burunlu ayakkabinin arkasina basarak, islik çalip tesbihle oynayip yere tükürerek yürüme hastaligi,

5) Kendini tanittiktan sonra ?Yarismaci arkadaslara basarilar dilemek? hastaligi,

6) Kendini sokmayan yilan için uzun ömürler duasi etme hastaligi,

7) Mükemmel Türkçeleriyle, ?ÜTÜ ÜTÜLEMEK, SU SULAMAK, UYKU UYUMAK, YANGIN YAKMAK, ÖLÜ ÖLMEK? gibi dumur deyimler hastaligi,

8) Yeni atilmis betona basmak ya da adinin, soyadinin bas harfleriyle dogum yilini kazimak hastaligi,

9) Tuvalet kapilarini Lise defteri sanmak hastaligi,

10) Gazete ve dergilerle reklâm afislerindeki resimlere sakal, biyik, sapka ve gözlük resmi yapma hastaligi,

11) sahin marka arabayi Dogan SLX haline getirme hastaligi..

12) Agaçlara ve parktaki bankalara isim, kalp ve ok isareti kazima hastaligi,

13) Hastane, otobüs, uçak gibi yasak yerlerde CEP?le konusma hastaligi,

14) Trafikte geçen araci mutlaka sollayip sonra da hareket yapmayi ilke ve onur sayma hastaligi,

15) Kirmizi isikta durunca yesile kadar burun karistirma hastaligi,

16) Sinyal verir vermez serit degistirip kazaya sebebiyet verdikten sonra bir de; ?Sinyal verdik, kardesim. Kör müsün?? deme hastaligi,

17) Kar yaginca eve bolca ekmek- sigara alma hastaligi,

18) Arabayla giderken tanidik birini görünce arabayi onunu üstüne sürme hastaligi.

Evet, sevgili kizim. Bunlara ve daha yüzlercesine EVET diyorsan MiLYONLARCA gencimiz (onun takimini tutman sartiyla) seninle evlenmeye can atiyor inan. Karamsar olma. MUTLULUKLAR.
Alt 10.12.2005, 10:41
rainbow26m

Standard Müslüman"in Hiristiyan"la evlenmesi üzer

Müslüman"in Hiristiyan"la evlenmesi üzerine

Soru: Son devrelerde Avrupa?da çalisan isçilerimizle Hiristiyanlar arasinda evlenme olaylari yasanmakta, hatta bu konudaki yakinlasmalar ailenin istemedigi boyutlara bile ulasmaktadir.
Müslüman bir erkegin Hiristiyan kadinla evlenmesinin caiz olusuna bakilarak, Müslüman kizlarin da Hiristiyan gençlerle evlenebilecegi yolunda kiyaslar yapilip uygulamaya bile konmaktadir. Aile ise çaresizlik içinde konunun dini hükmünü merak etmektedir. Bu bakimdan süphelerden kurtaracak bilgiye ihtiyaç vardir. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz bilenlerin kararliligini gösterecegiz elbette. Müslüman-Hiristiyan evliliginde ölçü nedir? Hangisi caiz, hangisi degildir?

Cevap: Konuyu, kolay anlasilmasi için iki madde halinde özetlemeye çalisayim izin verirseniz.

1- En basta esas olan; Müslüman?in kendisi gibi inanan Müslüman?la evlenmesidir. Aile ancak ortak inanca sahip eslerle huzur bulur, inanmis nesil ancak böyle uyumlu yuvada kolay yetisebilir. Bu, tartisma götürmeyen bir gerçektir. Bununla beraber, Müslüman erkegin kendi gibi inanmayan ehli kitap Hiristiyan bir kadinla (mecbur kaldigi yerde) evlenmesi de caiz görülmüstür. Yapilan nikah geçerlidir. Ancak, Müslüman aileye Hiristiyan bir gelin gelince hayli zor sorunlar da ortaya çikabilir ileride. Çünkü iki ayri din mensubu eslerin bir gün çocuklari olacaktir. Bu çocuklari, hangisinin dinini öne alacak, hangisini yanlislikla yorumlayacaktir? ikisi de yanlis diyemeyecegi gibi, ikisi de dogrudur da diyemeyecektir. Öyle ise bu çocuklarin ruh hali ne olacaktir; ayri din mensubu ana baba karsisinda? Burada miras konusunda da sorunlar aileyi beklemektedir. Aslinda islam?da dogan çocuklar, ana babanin hayirlisina tabidirler. Dogru din mensubuna verilmeli, onun terbiyesine terk edilmelidir. Ama buna ne ölçüde razi olur Hiristiyan ana? Bu gibi ileride çikabilecek sorunlari kendileri çözeceklerdir artik.

Belki de Hiristiyan anne Müslüman ailenin gösterdigi güzel örneklerden etkilenerek Müslüman olacak, aileyi topyekun mutlu ve huzurlu kilacaktir. Öyle bir görevin bulundugunu da unutmayalim.

2- Müslüman bir erkegin Hiristiyan bir kadinla yaptigi bu evliliginin caiz olusundan hareketle, Müslüman bir kizin da Hiristiyan bir erkekle evlenebileceginin caiz olacagini söylemek mümkün degildir. Çünkü bu anlayista, ikisi arasindaki büyük farki fark etmemek vardir. söyle ki: Hiristiyan bir kadinin vardigi Müslüman erkek, Hiristiyan karisinin kitabini, peygamberini inkar etmiyor, tam aksine tasdik ediyor, hürmet ve saygida asla kusur göstermiyor. Böylece Hiristiyan kadin vardigi Müslüman erkekte din açisindan bir asagilanmaya ve saygisizliga maruz kalmiyor. Bir kaybi da söz konusu olmuyor. Müslüman bir kizin varacagi Hiristiyan bir erkek ise, böyle bir tanima ve saygiya sahip degildir. Hiristiyan erkek, alacagi Müslüman kadinin inandigi Hazreti Muhammed?i (sas) de Kur?an?i da tasdik etme yolunda bir yaklasimi söz konusu olmuyor. Böylece Müslüman bir kiz, Kitap?ini da Peygamber?ini de dinini de açikça inkar eden bir erkegin nikahi altina girme asagilanmasina maruz kaliyor. Yapilacak evliligin engeli de bu asagilanma ile meydana geliyor. Böyle bir evliligin tek çaresi, Hiristiyan erkegin de Müslüman erkek gibi aldigi Müslüman kadinin Kitap?ini ve Peygamber?ini taniyarak sehadet kelimesiyle bu inancini açiklamasidir. Böylece Müslüman kadin da Hiristiyan kadin gibi dinini inkar etmeyen biriyle evlenmis olma esitligine kavusmus bulunacak, konu adil sekilde halledilmis olacaktir. Demek oluyor ki; hiçbir kadin, Kitap?ini, Peygamber?ini inkar ederek kendisini asagilamis olan bir erkekle evlilik yapmaya kendini mecbur duruma düsürmemeli, geçersiz bir evlilik yapmaya mahkum hale gelmemelidir. Bakara Suresi ayet 221 ile Maide Suresi?nin 5. ayetinin açiklamalarina bakilabilir.
Alt 10.12.2005, 11:53
gelincik02

Standard :-)

bunu daha önce hic okumamistim. komikmis. Yurdum erkekleri iste )
Alt 10.12.2005, 11:57
gelincik02

Standard o.T.

Amaan Rainbow arkadasim.Kimliginde müslüman yazan onca türkün gercekten türk kültründen bile haberleri yok. Hepsi kagit üzeri... benim esim müslüman olsun, arada sirada cuma namazina da gitsin o gün calismiyorsa veya o saatde bossa.. Bunlari hep isterdim ama birak cuma namazini, camiye ayak sahi basmayan genclerimiz var. Bu cok üzücü.
Alt 11.12.2005, 01:44
gelincik02

Standard ben cinsiyet ayirimi yapmadan yazmistim

_
Alt 11.12.2005, 01:51
gelincik02

Standard tesekkür, o senin iyiliginden..

..kaynaklaniyor arkadasim. Güzel dileklerin icin sagol. Allah herkesin gönlüne göre versin. "beklentileri cok yüksek tutarsak gercek hayatda hic olmayan birini bekliyor olabiliriz" demissinya.. Hatirliyorsan bir ara profilimde Traumman kismina "nasilsa utopik" yazmistim .-) ben sevdimmi hatalariyla da seviyorum bir insani.Nobody is perfect. Homurdanirim bazi seylerde ama yinede sevgim azalmaz.
Alt 11.12.2005, 14:35
Benutzerbild von haydut007
haydut007 haydut007 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Partnerschaft, Familie & Ehe

Geben & Nehmen !
Alt 11.12.2005, 15:54
gelincik02

Standard Ihanete dair

İhanete Dair

Adam! ...
Bütün kadınları severdi.
Kadın! ...
Yalnızca bir adamı...

Kadın"ın yerini genç bir kız aldı
Oysa zamanında kadın da öyleydi
Aşkına; sadık kalarak bir ömür geçirdi
Hayata karşı aşk yolunda yaşlandı
Adam, kadını hiç anlayamadı
Kadın; Adam"a tek bir şey söyleyecekti
Adam; ihanetinin nedenini açıklayacak sandı
Oysa hangi ihanetin açıklaması olabilirdi ki! ...

Adamın zavallı haline acıyarak dedi ki;

Hadi iyisin! ...
Bir boncuk daha ekledin,
Elinden düşürmediğin tespihine...

Kadın; ihanete bile göğüs gerebilirdi

Adı Kadın"dı...
Adam"sız da yaşardı.
Adı Kadın"dı...
Yeri geldiğinde adam"dan daha iyi Adam"dı...

Adam! ...
Bütün kadınları severdi.
Kadın! ...
Yalnızca bir adamı...

Tülay Sustam
Alt 11.12.2005, 16:04
rainbow26m

Standard Bunu ben de düsündüm

yani idealimiz ve mevcut gerçekler arasinda bir yol bulmaliyiz. Bunu teyzemle konustum (bu arada beni büyüten ve karakterimin sekillenmesinde en büyük pay ona aittir) teyzem bana sunu söyledi. "Bazi kusurlari olabilir evlenecegin kiside ama bunlar hos görülebilecek idare edilebilecek seyler olmali" dedi. Yani ufak tefek seyler. ama bazi seyler hos görülemez, reelden örnek vereyim sabah çocuguna para verip okula aç gönderen anneler var mesela bu hos görülebilecek bir davranis degil. Mesela güzel yemek pisiremiyor olabilir bu önemli degil ama güzel yemek pisirmeyi ögrenmek konusunda gayret göstermeli. Yani "yerse yesin, yemezse yemesin" dememeli. Mesela daginik biridir bu bile hos görülebilir ama mesela kendim için söyleyeyim ASLA eve geldigimde asık suratli bir es görmek istemem. Anne-babasinin sözünden çikmayan, onlar ne derse yapan yani kendi kisiligi, karakteri tamamlanmamis olan kisi de evlilige hazir degildir - kiz olsun erkek olsun- bu tiplerden uzak durmak lazim. Sadece hosgörüye ihtiyacimiz var ve birbirimizi anlayama, birbirimizi anlamaya ihyiyacimiz var evlilikte.
saygilar
Antwort