Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Liebe, Flirt & Partnerschaft

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 02.11.2012, 23:11
Zeynep

Standard

Zitat:
Zitat von CakaBeyy Beitrag anzeigen
Cok önemli bir yere degindin..bazilarina göre, Kadinlarda rahatsiz olunan sey bu zaten..haklilarda rahatsiz olmakta..

Ben bundan önceki Anne Babalara fazla bir sey diyemiyorum zaten, fakat bundan sonrakiler icin hersey'i söylemek mümkün...bu zamandan sonrada cocuklarini iyi egitemezler ise, daha ne zaman olabilir bu? Insanlar 15,18 yasindan sonra kolay kolay kendilerini egitme, gelistirme zahmetine girmiyorlar cünkü Zamanlari yok...Bagimliligin zirve zamani simdiki zaman...bazi insanlar var, en az 5 sey'e bagimli...gün 24 saat bu bagimliliktan biraz uzaklasana kadar gün bitiyor ondan sonrada canlari istemiyor herhalde..

Simdiki genclerin cogu , gerci afedersiniz bende 23 yasindayim ama yinede gencler diyeyim, kendilerine, kendileri icin önemli olacak noktalara zaman ayiramiyorlar...akillari önemsiz seylere gidiyor ve oradan cikamiyorlar kolayca...

Ve baktigimiz zaman, cogu 18 yasina gelene kadarda iyi egitilmemis, o zaman ortaya vahim bir durum cikiyor...

Anlayis, Kurtulus, Mutluluk, Huzur, Rahat, arayanlar bulamiyorlar, Üzülüyorlar...

Medeni insanlar, Medeni Milletlerde olur....biz artik karisik bir Millet oldugumuza göre, bizdan pek cikmadi bu zamanlarda...

Ilerde nasil olur bilemem...

Sonucta Hayatinin yarisini uyuyarak, diger yarisinida uyutularak geciren Insanlar var...onlar uyanirsa Hersey düzelir..
Katiliyorum yazdiklarina.

Cogu gencler zaten arkadas Kurbani oluyor o yaslar'da.

En önemlisi'de Azim göremiyorum ben genc Kardeslerim'de..

Cabba göstermiyorlar is,aile, kisilikleri egitimi konusun'da.

Özünü bulamiyorlar biraz su telden biraz bu telden caliyorlar,

Hem kendilerini hem yanindakinin hayatini maf ediyorlar en sonun'da.

Örneyin diger Konularda'ki gibi,

Uyusturucu,Kumar,Aldatamalar vs.

"..Sonucta Hayatinin yarisini uyuyarak, diger yarisinida uyutularak geciren Insanlar var...onlar uyanirsa Hersey düzelir.."

Prensipi olmayan Insan Hayatini uyumasa bile,ölü gibi yasar,karanlik,huzursuz ve basarisiz..
Alt 03.11.2012, 20:21
CakaBeyy

Standard

Zitat:
Zitat von Zeynep Beitrag anzeigen
Katiliyorum yazdiklarina.

Cogu gencler zaten arkadas Kurbani oluyor o yaslar'da.

En önemlisi'de Azim göremiyorum ben genc Kardeslerim'de..

Cabba göstermiyorlar is,aile, kisilikleri egitimi konusun'da.

Özünü bulamiyorlar biraz su telden biraz bu telden caliyorlar,

Hem kendilerini hem yanindakinin hayatini maf ediyorlar en sonun'da.

Örneyin diger Konularda'ki gibi,

Uyusturucu,Kumar,Aldatamalar vs.

"..Sonucta Hayatinin yarisini uyuyarak, diger yarisinida uyutularak geciren Insanlar var...onlar uyanirsa Hersey düzelir.."

Prensipi olmayan Insan Hayatini uyumasa bile,ölü gibi yasar,karanlik,huzursuz ve basarisiz..
dogru sözlere ne denir?

simdiki Insanimiz, Dünyayi oldugu gibi kabul ediyor...biz böylemi olmaliyiz, dogru mu ögretildi bize bunlar diye soran yok? keske sorsalar, bir cevap bulurlar..

söyle bir misal vereyim ; bir kac Türk ortalama 18 yaslarindaki genclere sordum , biri size söyle dese, nasil karsilik verirsiniz? Cevap ; bende ona karsilik veririm yada döverim..

simdi bu ne demektir? Suanki Dünya düzeninde bunlar normalmis, Kültürümüzdenmis gibi zannetmek , Dünyada böyle seylere karsilik vermek yada dövmenin dogru oldugunu kabul edip bu anlayisla yasamak..

Oysa Ailelerimizin ögretmesi gereken, hadi ögretemediler diyelim, aramamiz gereken isik mesela bu konuda Hz Ali ( r.a)'de

Hz.Ali (r.a ) bir savasta rakibini yere düsürmüs, kilicini onun boynuna indirecegi sirada, yerde yatan adam ona tükürüvermis...Hz. Ali (r.a) kilicini kinina koyup adami öldürmekten vazgecmis...Sebebini hayretle soran o zata demis ki :
'' Ben seni Allah icin öldürecektim,Fakat sen bana tükürünce hiddetlendim, ise nefsimin duygulari karisti, ihlasim zedelendi. Ben de seni öldürmekten vazgectim. ''
Öyle bir kan ve can pazarinda bile insani bu derece ince ve hassas düsündüren inanc sistemi, o kisiyi de imana getirmis. Demis ki:
'' Yüzüne tükürdüm ki, bir an önce hiddetin artsin da beni hemen öldüresin, iskence etmeyi düsünmeyesin. Fakat, madem ki dininiz bu kadar saf ve halistir, ben de onun hak oldugunu tasdik ediyorum.

Yani Hz.Ali (r.a ) burada sunu söylemek istiyor ; isin icine hakaret girdi mi, bir sey yapmayacaksin...kaldi ki, disardaki Kavga veya tartisma bir Savas degil..Savas olarak kabul edilmiyor.. o zaman hayli hayli sana ters konusana cevap vermene yada dövmene izin yok..

benim söylemek istedigim bu yani...herhalde böyle davransalar, Almanyada bir tane Müslüman hapis'e girmezdi sanirim?

Hz. Mevlanada demis ; Cahille sohbeti kes diye...lakin bizim gencleri bir kismi, kendimi göstermem lazim, cevap vermeliyim yada dövmeliyim zannediyorlar...

bu kavga verdigim 1 tane örnekti sadece...

Automat oynama, Kadinlarina deger vermeme ve bir sürü yanlislarin dogrusuda var...arastiran bulur...yeter ki, Dünyayi oldugu gibi kabul etmesinler...o zaman arayis icine gireceklerinden eminim

Geändert von CakaBeyy (03.11.2012 um 20:23 Uhr).
Alt 03.11.2012, 20:47
Zeynep

Standard

Zitat:
dogru sözlere ne denir?

simdiki Insanimiz, Dünyayi oldugu gibi kabul ediyor...biz böylemi olmaliyiz, dogru mu ögretildi bize bunlar diye soran yok? keske sorsalar, bir cevap bulurlar..

söyle bir misal vereyim ; bir kac Türk ortalama 18 yaslarindaki genclere sordum , biri size söyle dese, nasil karsilik verirsiniz? Cevap ; bende ona karsilik veririm yada döverim..

simdi bu ne demektir? Suanki Dünya düzeninde bunlar normalmis, Kültürümüzdenmis gibi zannetmek , Dünyada böyle seylere karsilik vermek yada dövmenin dogru oldugunu kabul edip bu anlayisla yasamak..

Oysa Ailelerimizin ögretmesi gereken, hadi ögretemediler diyelim, aramamiz gereken isik mesela bu konuda Hz Ali ( r.a)'de

Hz.Ali (r.a ) bir savasta rakibini yere düsürmüs, kilicini onun boynuna indirecegi sirada, yerde yatan adam ona tükürüvermis...Hz. Ali (r.a) kilicini kinina koyup adami öldürmekten vazgecmis...Sebebini hayretle soran o zata demis ki :
'' Ben seni Allah icin öldürecektim,Fakat sen bana tükürünce hiddetlendim, ise nefsimin duygulari karisti, ihlasim zedelendi. Ben de seni öldürmekten vazgectim. ''
Öyle bir kan ve can pazarinda bile insani bu derece ince ve hassas düsündüren inanc sistemi, o kisiyi de imana getirmis. Demis ki:
'' Yüzüne tükürdüm ki, bir an önce hiddetin artsin da beni hemen öldüresin, iskence etmeyi düsünmeyesin. Fakat, madem ki dininiz bu kadar saf ve halistir, ben de onun hak oldugunu tasdik ediyorum.

Yani Hz.Ali (r.a ) burada sunu söylemek istiyor ; isin icine hakaret girdi mi, bir sey yapmayacaksin...kaldi ki, disardaki Kavga veya tartisma bir Savas degil..Savas olarak kabul edilmiyor.. o zaman hayli hayli sana ters konusana cevap vermene yada dövmene izin yok..

benim söylemek istedigim bu yani...herhalde böyle davransalar, Almanyada bir tane Müslüman hapis'e girmezdi sanirim?

Hz. Mevlanada demis ; Cahille sohbeti kes diye...lakin bizim gencleri bir kismi, kendimi göstermem lazim, cevap vermeliyim yada dövmeliyim zannediyorlar...

bu kavga verdigim 1 tane örnekti sadece...

Automat oynama, Kadinlarina deger vermeme ve bir sürü yanlislarin dogrusuda var...arastiran bulur...yeter ki, Dünyayi oldugu gibi kabul etmesinler...o zaman arayis icine gireceklerinden eminim
Güzel bir Örnegi Gözümüzün önüne getirmisin.

Bir Kavga/Tartisma'da karsi tarafdan zaten Cirkin Sözler veya Asaglayici Hakaretler duyuyorsan, bence en güzeli ya susmakla karsilik vermek,
ki inaniyorum ki susmak'da bir Cevap,kacmak veya korkmak anlamina gelmiyor;

ya da onun hic beklemedigi bir iyi Niyetle yaklasmak..

Nefsine hakim ola bilen sabir eyleyen zaten benim Gözüm'de büyük bir Insan.

Bunu tabii birin'de uygulaya biliyorsan,digerin'de uyguluyamiyorsun,

Evlilik,iliski,arakdaslik,aile burasi dahil.

en azindan ben yapamiyorum, maalesef.

Hz. Mevlananin Nasihatini dile getirdigin gibi,

birileri ile muhattap olup olmamak bizim elimiz'De..
Alt 03.11.2012, 21:26
CakaBeyy

Standard

Zitat:
Güzel bir Örnegi Gözümüzün önüne getirmisin.

Bir Kavga/Tartisma'da karsi tarafdan zaten Cirkin Sözler veya Asaglayici Hakaretler duyuyorsan, bence en güzeli ya susmakla karsilik vermek,
ki inaniyorum ki susmak'da bir Cevap,kacmak veya korkmak anlamina gelmiyor;

ya da onun hic beklemedigi bir iyi Niyetle yaklasmak..

Nefsine hakim ola bilen sabir eyleyen zaten benim Gözüm'de büyük bir Insan.

Bunu tabii birin'de uygulaya biliyorsan,digerin'de uyguluyamiyorsun,

Evlilik,iliski,arakdaslik,aile burasi dahil.

en azindan ben yapamiyorum, maalesef.

Hz. Mevlananin Nasihatini dile getirdigin gibi,

birileri ile muhattap olup olmamak bizim elimiz'De..
Bu güzel örnekler Halifelerimizin güzelliginden.. Halifelerimiz sagolsun, halen bize yol gösteriyorlar..

Tekrar tekrar kendine hatirlatmayan, unutur ve devam uygulayamaz..
ben de her zaman yapamiyorum..

ama her zaman yapamasakta diger kisilerin muhakkak bunlari ögrenmesinden yanayim, cünkü belki onlar bizden daha istediklidir ama farkinda degillerdir. Dolayisiyla dikkatlerini cekerse onlara söyleyenleri de hatirlatanlari da gecerler...
Boynuz kulagi gecer..
Alt 03.11.2012, 21:45
Zeynep

Standard

Zitat:
Bu güzel örnekler Halifelerimizin güzelliginden.. Halifelerimiz sagolsun, halen bize yol gösteriyorlar..

Tekrar tekrar kendine hatirlatmayan, unutur ve devam uygulayamaz..
ben de her zaman yapamiyorum..

ama her zaman yapamasakta diger kisilerin muhakkak bunlari ögrenmesinden yanayim, cünkü belki onlar bizden daha istediklidir ama farkinda degillerdir. Dolayisiyla dikkatlerini cekerse onlara söyleyenleri de hatirlatanlari da gecerler...
Boynuz kulagi gecer..
Aslinda sevmedigin birsey biliyormusun,söyle yapsalar böyle yapsalar diye Insanlari yorumlamak,

ama aslinda yargilamiyorum ben bu yazdiklarimla Insanlari,zaten Hakkim'da yok,

cünkü ben kendim'de mükemmel degilim ve uygulayamiyorum,

ha caba gösteriyorum elbet'de,bu yüzden bu Konuyu inceliyoruz senin'le..

Aslinda Bu Konun üzerin'de de durmamin Sebebi,

hem kendimi yogunlastirmak bunun üzerine; senin'de yazdigin gibi
"ara sira kendisini hatirlamak"

hem'de belki okuyanlar'da biraz olsun bu düsünceler hakkin'Da olumlu bir Zaman kazanmis olur..
Alt 05.11.2012, 22:20
CakaBeyy

Standard

Zitat:
Aslinda sevmedigin birsey biliyormusun,söyle yapsalar böyle yapsalar diye Insanlari yorumlamak,

ama aslinda yargilamiyorum ben bu yazdiklarimla Insanlari,zaten Hakkim'da yok,

cünkü ben kendim'de mükemmel degilim ve uygulayamiyorum,

ha caba gösteriyorum elbet'de,bu yüzden bu Konuyu inceliyoruz senin'le..

Aslinda Bu Konun üzerin'de de durmamin Sebebi,

hem kendimi yogunlastirmak bunun üzerine; senin'de yazdigin gibi
"ara sira kendisini hatirlamak"

hem'de belki okuyanlar'da biraz olsun bu düsünceler hakkin'Da olumlu bir Zaman kazanmis olur..

Aynen, dediklerin gibi

Hem zaten, baskalarini yargilasak bu kadar cok faideli seyler yazma aklimiza gelmezdi.

benim kendime ait bir düsüncem var, buna az cok inanirim ve mutlaka baska insanlarda vardir benim gibi düsünen ; baskalarini insafsizca elestirenler, insafsizca yargilayanlarin sohbetleri yahut yazilari yavan oluyor...yani o sohbetten ikiside bir sey cikaramiyor. Cünkü ben inaniyorum ki, Allah faideli düsünenlerin düsüncelerine kalite ve pozitif anlamda güc katiyor..yargilamayi cogaltanlarin fikirleride birden sInIrlIlasiyor ve kalitesizlesiyor..bu Allahin sistemine ait olsa gerek

ben bu sebepten dolayi, fikirleri anlayisli ve düzenli olan sen ile bu kadar cok konuyu devam ettirdim...baskalari düsünmesin ki, bunlar birer yargilama...aynen senin söyledigin gibi
Alt 15.11.2012, 20:48
Benutzerbild von Billy73
Billy73 Billy73 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

laaan cakabey, abuk subuk konusma. allahmis, pozitifmis felan filan fasa fiso, felsefe yapma....

insani hasta yapma...

verdammt jetzt weiss ich nicht mehr was das thema ist. du bist schuld. --- irgendwas mit hexen und frauen wollte ich wahrscheinlich sagen. aber dieser geniestreich wird wohl der welt wegen dir verschlossen bleiben. dein gesülze ist so sumpfig.
Antwort