Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 11.07.2004, 02:50
eniskaya

Standard Kaynagini göster

üstelik benim annemde tesettürlü.... das war sie schon immer.... o onun tercihi.... ben Allahmiyim kalkipta sen söyle gez veya böyle gez diyeyim..... herkes istedigi gibi gezebilir....

Testtürü Kuran nerede farz kilmis ben gercekten merak ediyorum dogrusu....
Senin örtünme emri neyine yetmiyor.... Allah sana apacik etrafi tenkit etmeyecek bir sekilde örtün demis..... bak ne güzel herkese sorumluluk vermis.....

Faiz olayini sana en derin noktasina kadar anlattim.... mehr kann ich dazu nicht sagen.....

Bei beschwerden an Diyanet isleri Baskanligina basvurmani tavsiye ederim.... onalr ve bilim adamlari mutabiklar.
Alt 11.07.2004, 02:55
eniskaya

Standard Güzel

Kurani okuyorsunda...... nasil bunlari red edebiliyorsun hayret dogrusu....

Kurani sadece Arapca metinden degil.... onu anlamak 20 yildan fazla uzmanlik ister....

Bizler Türkce-Tefsir okumaliyiz..... veya baska anladigimiz dilde.....
Sayin Alamalili Hocamizinda Tefsiri veya en cagdas ve anlasilir olani, Süleyman Ates tefsiri....
Alt 11.07.2004, 12:01
eniskaya

Standard Faiz ve enflasyon

Faiz ise kesinkes haramdir..... ama enflasyon gercegiyle karsi karsiya kaldigimiz icin... enflasyon endeksli faizin haram oldugu söylenemez....

Faiz insani calismadan dahada zengin etmek anlamina gelir.... 1 koy 5 al misali...
Yüce Kurni Kerim bunu yasaklamistir.

Kuran indiginde Enflasyon diye bir olay yoktu.
Oysa enflasyonda 1 koyuyorsun 0,5 aliyorsun..... bunu engellemek icin 1 koyup 1 alman lagzim. yoksa fakirleyip zamanla sosyal alt kademeye düsersin... ve kisa bir sürede sifirlarsin.... hele hele Türkiyede bu cok tehlikeli bir durum....

Bunu söyle algilamak gerek.... bir kisi is adamiysa.... aldigi mali biraz daha pahaliya satarki gelir elde etsin.... cok kati düsnceli insanlar icin buda bir nevi faiz olmasi lagzim.....

Hele hele türkiyede enflasyon gercegi apacik ortadadir.... Almanyada faiz yüzde 3,25 civarinda dolasirken, Türkiyede bir aralar yüzde 80 gecmisti... niye cünkü verilen faiz enflasyon endeksliydi..... su anda Merkez Bankasi sayesinde düsürüldü.....

Bir kisiye faiz enflasyon kadariyla faiz haramdir derseniz adami sefalate sürüklersiniz, yasadigi aortam enflasyon ortami oldugu icin, okisi bugün 100 lira alsa yarin 50 liraya düsüyor..... o halde devletin enflasyon politikasi cercevesinde, devletten destek parasi cercevesinde görülüyor.... enflasyon düstügünde otomatikmen faizlerde düsüyor.... bankalar sana kalkip yüzde 10 enflasyon varken, yüzde 80 faiz vermiyorki.....
Alt 11.07.2004, 13:31
Benutzerbild von donvonramses
donvonramses donvonramses ist offline
Neuer Benutzer

Standard enis baba bir soru;

Frankfurt menkul kiymetler borsasinda(DAX) yapilan insidergeschaäftler hakkinda ne diyor kuran? helalmidir yoksa haram mi?
Alt 11.07.2004, 13:46
Neuer Benutzer

Standard Antisemist olmanin dayanilmaz cazibesi

wenn man im unten verschiedene beiträge liest,fällt es sofort auf,wie die Verfasser mit vollen Hass gegen Juden erfüllt sind..
-Wie weit kann der
Mensch den Verstand verlieren,wenn er denkt :
" Yahudiler allah tarafindan lanetlenmis bir halktir"..
was für ein Gott ist das,der im Vorstellungkraft dieser Menschen existiert..

Diese krankhafte Vorstellungen rechtfertigen nur Massaker und gezielte tötungen von kasap Scharon...
benim yüce tanrilari tarafindan lanetli olduguma inanan bir topluma karsi topyekün bir illegal savas acip onlari öldürrüsem kim beni yargilayabilir ki??
Alt 11.07.2004, 14:59
unknown

Standard o.T.

gercekten üzülüyorum. bak, önce dümdüz bilimsel acidan para nedir, kapital nedir, faiz nedir, enflasyonun faktörleri nelerdir ve ekonomi mekanizmasi nasil islere kadar git. sonra kurani acipta bizzat allahin (c.c) bunlara cizdigi ahlaki cerceveyi kavrama yoluna gir ve devam et... oralarda görüsürüz.
Alt 11.07.2004, 15:56
eniskaya

Standard Kuran bir sey demiyor

sen kendin karar ver..... veya daha iyisini biliyorsan buraya yaz..... so einfach ist das ganze
Alt 11.07.2004, 15:59
eniskaya

Standard o ahlde yuvarlak laf yerine

Ilahiyatcilari ve Diyanetin ortak fatvasi olan enflasyon olayini düzelt......

Sen bizlere daha iyisini ögret.... bos laf coook
Alt 11.07.2004, 16:08
eniskaya

Standard Ojektiv olarak baktigin zaman

lanetli veya azmani bir Volk olduklari kesin....

Söyle yaslan geri ve düyün.... en önemli Resuller Yahidilere gelmislerdir ve onlar eninde sonunda Resulleri uydurmuslardir.
Musayi terk edip buzagiyi yapmislardir.... Yahya Resulün kellesini kesmislerdir....

Elbet Allahin Rahmeti sonsuzdur.....ve onlari isterse afeder onu biz bilemeyiz..... gördügümüz kadariyla... yeryüzünün en cani milletiler...... her yönden öyle......
Alt 11.07.2004, 16:44
Neuer Benutzer

Standard Ey türk! titre ve kendine gel!:-))

bizi objektivlige davet ederken son derece subjektiv ve bilimsellikten uzak önyargilarla hüküm vermekte israr ediyosun...
-hic bir halk lanetlenmis veya cani degildir..sadece tarihin belirli dönemlerinde ve kosullarinda belirli faktörlerin etkisi altinda akil ve izan denen seyi kaybedip canilesen toplumlar olabilir

-nasil ki almanlar malum bilinen kosullarda 1. dünya savasindan sonra cinnet gecirdi
-veya amerikalilar kesif ve altin hirsi ile yerlileri telef etti
-veya türkler ve kürtler birlikte o güne kadar kardesce yasadiklari ermenilere birden dogu anadoluda hasin davrandilar
-veya sirplar bosna hersekteki müslümanlara 90 li yillarda yaptiklari
-ve tabii son olarak nasil ki 1950 sonrasi israil devletinin sirtini amerikaya dayayarak ortadoguda müslüman halk üzerinde terör estirmesi..

yahudiler bu tarihe kadar maalesef vatansiz ve sürgün yasayarak genelde zulüm görenler safinda iken birden zalimlige terfi etmislerdir.
ama bir halki total lanetli olarak kabul etmek hangi akla hizmet?? bence sen kendine igneyi batir ve kendine gel..böyle dini efsane ve söylencelere binaen bir halki komple yargilamak pek hos degil...

o zaman ben derim ki keske tanri bizi de lanetlese de, dünya ticaret, bilim ve politik arenasinda bu yahudiler kadar basarili olabilsek ve keske bizimde dünya literatürüne gecmis:

-einstein
-karl marx
-franz kafka
-sigmund freud
-erich from
-marx horkheimer

gibi zatlarimiz olsdaydi..

PS: gerci bu saydiklarimin cogunu degerli müslüman arkadaslarimizin bazilari seytanca seyler yaziyorlar deyip bunlari yahudilerin lanetlenmis olmasi icin gegenargüment olarak bana karsi ileri sürebilirler..o zaman diyecek bir seyim olmaz, bir klinige gitmelerini tavsiye etmekten baska...

saygilar...
Antwort