Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 12.09.2006, 06:49
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hiç bir DİN ŞİDDETİN aleti OLAMAZ!!!

Olmamalıdır. Yoksa din olmaktan çıkar POLİTİK bir kurum olur.

Dinde salt Tanrı sevgisi ile bütünleşebilme bir olabilme vardır.

Din ve dinler hem politikayı, hem politikanın ürettiği tüm şiddeti ve şidettetlere karşı olmalıdır.

Orta çağın siyasi yapılanmalarının tümü din eksenli olduğu için din hem devlet yönetimlerinde, hem de hukuksal görevlerde belirleyici olmuşlardır.

Lakin orta çağın biteli çok oldu. Din asli çıkış noktası olan görev yerine dönmelidir.

Oda yalnızca sevgiyi kucaklayan İBADET olmalıdır.

Bunun beceremeyen tek bir din kalmıştır yeryüzünde o da İSLAMDIR.

Bunu beceremediği sürecede Din değil Şiddet kurumu olarak kalmaya devam edecektir.

Fidel veya Che benim açımdan eleştirlen isimlerdirler. Kurdukları sistemler benim dünyam değildir. Devrimden sonra devrim karşıtlarına uyguladıkları ŞİDDET kötüdür.

Ben insanın tam özgürlüğünden, mutluluğundan, huzurundan yana bir dünyayı savunmaktayım. Şiddetin hiç birisinde bunları bulamaz insanlık. Tanrıda salt sevgi vardır...

Politik olarak hayranlık duyduğum bir isim yazayım Gandhi dir. O barış dolu uzun yürüyüşü mükemmel bir insanlık örneğidir. Bunun dışında verebileceğim bir isim M. Gorbatscow, hiç bir şiddet yaratmadan koskocaman bir sistemi değiştirebilmiştir.

Ben devrimci falan değilim, barış yanlısı, Humanist görüşlü, yalnızca iyi bir insan olmaya çalışan bir kişiyim...
Alt 12.09.2006, 08:51
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kuran türkce okunacaksa varim!

Sizlerde hatim indirirken ne okudugunuzu anlamis olursunuz.
Alt 12.09.2006, 11:18
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hani nerde Islam kardeslik, huzur dini--

... diyenler? Nerde burda Islamin sulh dini oldugunu ve kesinlikle siddet yanlisi olmadigini, Kuranin siddet/savas ayetleri icermedigini savunan cemaati müslim? Yüzlerceydiniz aksini savunurken, simdi nerdesiniz? Hadi hepiniz degilsede en az 1-2 tane yukardaki makaleye siddetle karsi cikan, buraya Kurandan sirinlik, hosluk iceren bir kac ayet beklerdik en azindan.
Ayip oldu cok ayip.
Simdi bütün cemaati müslim Islamin siddet icerdigi ve savasi destekledigini kabul ediyormu? Nerde geliyor bu zihniyet degisimi? Hani isik hiziyla gelisti eger böyle bir degisim varsa. Biz degisim yanlilari bile sizleri gipta ettik.
Bu durumu bu sekilde yorumlayabilirmiyiz cemaati müslim?
Alt 12.09.2006, 11:33
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard cok ironik bir yazı olmus:)

herkes kendi sulhunu kendisi saglar.baskalarının sulhu muslumanlar için kolelestirmek anlamına gelir cunku sulh kelimesini muslumananlardan baskası bilemez.cunku bu dunyayı Allah yaratmıstır. yasatmaktadır.kuranda siddet ayetleri varmıs.peh peh peh.medeni hukuktada nefsi mudafa ve vatan savunması yasaları var.bak siddet var.eyvah beya.demokrasilerde savas kararını meclisler alır.bak savas da var.insandn ve toplumdan bahsediyorsak ve bir dinden bahsediyorsak ve bu din hayatın her alanını duzenleme iddasında bulunuyorsa senin yaptıgın ironiyi sokak kopeklerine bırakmak lazım.copleri kurcalarken midelerini dolduracak ucbes parca bir sey bulabilsinler diye.sen dine inanmıyorsun deistsin napcan dinin siddet içermesini savasa prim vermesini.che denen adam neyi mucadelesini vermişche bunu sosyalist durulerle yapıyor oluyor da muslumanlar bunu Allahın bildirdiklerine gore yapnca cani oluyorlar.hadi ordan sizi gidiler sizi
Alt 12.09.2006, 11:37
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard ben senin dinine iman etmiyorum

Dinde salt Tanrı sevgisi ile bütünleşebilme bir olabilme vardır""" demişsin o senin uydurdgun uyduruk beseri bir din anlayısıdır.islamda dinin ne oldugunu da allah belirler.belirledigi dinin adı da islamdır peygamberi de muhammed mustafa sav.dir.benim peygamberim galvani hazretleri degil o yuzden din budur kardesim diye istedigi kadar laf etsin beni ilgilendiren tek laf etmiş olmaz.
Alt 12.09.2006, 12:09
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard heybe hitler olduk iyi mi:)

sen de benim emperyalist oyunlar cercevesinde alevilerin kullanılmasına donuk faaliyetlerin cokluguna dair soylediklerimi dikkate al istersem.saydıgın olayların yani maras sivas olaylarının bu bagkalamın dısında degerlendirilemeyecegini soylememi elbet beklersin.alevi hakları diyip tarihten vurgu yapanların vurguladıkları tarihi gercekleri nasıl saptırdıkları ve aslınd tr aleviliğiyle pek de lakası olmasa da genel alevi yani hetorodoks anlayısa bakısda takınılan tavrın ve dile dolanan soylemlerin nerelerden geldiğini acıklamaya calıstım.bu benim alevileri gaz odaında yakmak fikri guttugum anlamına gelmez.cocukluk arkadaslarımın yarısı aleviydi.genclik arkadaslarımın da hakeza oyle.hiçbir zaman böyle bir tarısma zuhur etmiş deigldir.kapı komusmuz alevidir babam hastalandıgında arabasıyla babamı hastaneye gorturmuslerdir Allah razı olsun demişimdir.lutfen ille de bir sey soyliyecegim derken kişisel suclamalarla işi saptırmaya kalmayınız.hee kişisel olarak suclanmam gereken yerde eger ortada bir suc varsa suclayınız.o da yazdıklarımı daha iyi okumaktan gecer sanırım.

ayrıca ben burda alevilikle sunniliği yarıstırmadım.alevilerin hetorodoks unsurlar olarak kısır da olsa tarihi bir perspektif sunmaya calıstım.yani tarihte alevilere boyle boyle yapılmıs ayakları yapanların dokundukları noktaların soyledikleriyle aynı paralelde gelişmediğini vurgulamaya calıstım.bana seyh bedrettinden bilmem kimden bahseden insanların emperyalist agızlardan beslenen kişiler olduklarını vurgulamaya calıstım.bir de kabul edersinki ozellikle turkiye sunniliğin dune kadar siyasi ekonomik sanatsal yani her turlu merkezi konumundaydı.sunni ayrısması yapmak istemiyorum islamın her turlu anlamdaki merkeziydi.ve bu devasa bir birikim demektir.ve bu birikim ve medeniyet anlayısı bazıları ne kadar begenmese de turkiyenin ve dunyanın kapitalist zulum medeniyetinden kurtulmasının onunu acacak yegane imkanlara sahiptir.aleviliğin boyle bir merkezi var mıdır?asagılamak kucumsemek acısından diil soylediklerim.kendinde soyledin.alevierin birkısmı kendisimni islamın dısında gordukeleri gibi bircogu da islamın en iyi yorumunun kendilerine ait oldugu inancını tasımaktadır.formelliği kenara bırakıp oz uzerinden bazı kendilerine gore rtueller uretmişlerdir.cem evlerinde donen devranlar saz esliğinde yapılan nefesler bu boslugu doldurma egiliminin uzantısıdır.namaz la orucla dalga gecmek ve guya Allahı bunlarla mı kandırıcan anlayısı gutmek ayrılan noktadır ama bu da sunnilerin Allah anlayısının emri ne olursa olsun bu emirlerin Allahı kandırmak degil insanların insanlarla ilişkilerini duzenlemek esaslı oldugu gercegini ortmeye yetmez.insanlar birbirleriyle ilişki kurarlarken Allahın emrilerini kayıtsız sartsız yerine getirme birlikteligi guderek bir baga kavusuyorlar.kısacası ayrısma olsada bu birlikte yanyana yasmaya pek de engel teskil etmeyecek seylerdir.dedigin gibi Allahın emri olan namazla orucla dalga gecip karmatiler gibi kabeyi basıp bu tsa mı tapıyorsunuz diyip hacerulesvedi calacak saldırganlıga ve alaycılıga burunurlerse benzer tepkileri gorurler ve maras gibi olayların ortaya cıkması daha da kolaylasır.ortada aslonalan bir din ve bundan ayrısan ve buna tepki olarak gelisen hetorodoks yapılar vardır.bu tepkisellik oturmay calısırken saldırganlasmaya baslar ve tepki alrı ve asıl yapıda buna karsı saldırganlasır.yani saldırganlık ve asagılamanın merkezi sunnilik deigldir.dediğin gibi namazı orucu asagılayıp bunla dalga gecemeye ve bunu sunnilerin içinde dillendirmeye baslarsan insanlar daha cok ve cabuk kıskırır.dediğin gibi islam belli formlara sahip komlike gelisşmis yuzyılların birikimine ve deneyimine ilmine sahip bir yapıya sahiptir.aleviliğin de kendine ozgu birikimleri olsada senin dediğin gibi daha ilkel ve islamdan onceki anlayıslara daha cok yaslanan formellikten ve sekil vermekten uzak yani uretim yerine tepkisel bir karsı koyusun urunu olan yaygın olsada cok parcalı butunlukten uzak bir anlayısı temsil eder.dolayısıyla atesitlesmenin yada sosyalistlesmenin yaygınlasması daha kolaydır.cunku bu yapılar pratik anlamda yapacak bir cok sey sunar insana.ama dediğim gibi tum unlar yuzlerce yıldır saldırganlasmadıkları ve islamın asli degerlerine ki bu sunnilik cercevesinde sekilleniyor taarruz etmedikleri muddetce bu yapılar yasamayı ve yayılmayı surdurmuslerdir.yasanan olayların kaynagı sunniler degildir.haberciler ve buna alet olanlardır.kıskıran aleviler sunnileri kıskırtır tum bunları kıskırtanlar kenara cekilir olanları seyreder.tr deki olaylar bunların dısında dusunulemez.hasılı kelam namazla orucla dalga gecersen senle de bir sekilde ugrasırlar.kabugu olmayanın ozu olmaz.islam cerez digildir.dindir.
Alt 12.09.2006, 12:17
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard uzun bir sure dinler tarihi okuması

yaptım galvani.unuttun mu turkolog umama bunu sunni perspektifle yaptım malum dindar bir muslumanım ve ehli sunnete baglıyım dimi.bir cehalet nutku atıp kufretmekle benim durustlugum arasında cok fark var.sen yapmacık bir yaklaısm sergiliyorsun.yani elinde diil her sekilde asagılayıp kufrediyorsun ama bunu yaptıgının farkına varamıyorsun.cunku hakikaten buna inanıyorsun.bense senden daha agır laflar ediyoruma arasıra.bazen acayip dalga geciyorum ama bu sadece vurmak ve sarsmak adına inanmadıgım bir sey için sarsmak adına kullandıgım bir metod.inanmadıgım seyse aslında senin kafanın bu kadar kalınlasmıs olamayacagı.o yuzen ukalalıgın dozunu bazen cok fazla artırıyorum ki benim de insan olabildigimi ve tepki geliştirebildigimi gör.
Alt 12.09.2006, 12:19
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard yok ol daha iyi:)

sen anlamazsın biz anlarız.
Alt 12.09.2006, 12:21
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ben sana çok önce notumu verdim.

Sen dindar bir kişi değilsin. Tanrı inancın Tanrının sana duyduğu sevgiye düşman olmuş.

Sen Politika ile dini birbirine karıştırıp, ne politikayı anlamakta, nede Tüm Dinlerin Yüreği Olan SEVGİ ve Hiç Bir Karşılık Beklemeden Tekrar Sevgiyi Kabul Edememekte, Utanmadan Sevgili Tanrı Adına ŞİDDET Çağrıları Yapmaktasın. Bu kadar yazdıklarına rağmen halen Linçe karşı olduğunu yazmadın.

Sen Faşist düşünceli ve ruhlu bir kişisin.
Alt 12.09.2006, 12:28
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard hadi ordan be:)

lince karsı yım dicem hemen savunmaya geccem ve aman aman bunuyapanlar musluman olamaz dicem dimi.hic bekleme galvani ben senin benden istedigin tepkilere gore yasayan bir insan diilim.ortada bir linc olayının olması benim bunu SENİN İSTEDİGİN GİBİ LANETLEMEM sırf sana gıcıklık olsun diyedir.senin linci lanetlerken lanetledilerini olumlayacak kadar salak bir insan degilim.ben yorummu yaptım.yukarda oku göre.
Antwort