Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 25.08.2006, 19:18
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hoş bir gelişme ama o kadar!!!

İnsanlık tarihinde bir insan yalnızca o tarihi oluşturan bir halkanın çizgisinin renk tonunu oluşturur. Ama, bazı insanlar vardırlar, her türlü (mistik, reel, sosyal, vs,vs.)bu halkaların oluşumlarının merkezlerini yaratırlar ve bunların hiç biri insanlık tarihinin bu oluşumlarının içinde olumlu insanlar olarak görülmemişler, tam tersi pek çoğunun kafaları kopartılmıştır.

Galile, Sokrates, danton, Nesimi, Bedrettin vs, merak ediyorsan bunları her türlü meslek ve toplum farklılıkları ile birlikte binlerce yıllık bir insanlık tarihinden örnekler ile çoğaltayım, şimdi bu insanların hepsi yaşadıkları dönemin en büyük isyancılarıdırlar.

Başka türlü olsa idi bu insanların yarattığı hiç bir şey şu an var olmayacaktı.

Hür düşünen bir ruh ve beyin Rebel olmadan bu dünyada başarıya ulaşamadı tarihsel süreçte, bunu da canı ,ile ödedi, Lakin o Rebellerin isimleri sonsuza kadar İnsanlığın içinde yaratıcı insanlar diye yazıldı, saygı duyuldu, ama onların kafalarını vuranların isimlerini bile bilen yoktur, merakta edilmezler...

Benim Özsu, Halil, sanal Melek, Peren ile insani dünya ve evrensel HUMANİZM ile ortak çok yönlerim vardır. Humanist olmayan bir insan Demokrat olamaz.

Senin cümlelerini bilerek seçtim ki suçlamaya çalıştığın insanları seçtiğin cümleler ile kendinin de sürekli yaptığındır.

Hayır ne demokratlık, ne demokrasi, ne Humanizm salt birer cümle değildir, bunları yaratabilmek için yüzyıllarca mücadele vermiş, kurbanlar vermiş, büyük savaşlar yaşamıştır insanlık, halen dünyanın pek çok ülkesinde bu mücadeler kanlı bir şekilde sürmekte, keşki kan dökülmese.

İnsanlık tarihi o kadar basit bir şekilde oluşmadı Enis.

Demokrasi, hukuk, birey hakları, toplumsal sivil değerler birer cümle değildir, birer kavram falanda değildir. Avrupa toplumu biraz hafife alsa, bu ülkelerin demokrasilerini yıkmak için bekleyenler hiçte hafife alınmamalı.
Alt 25.08.2006, 21:24
eniskaya

Standard Vallahi kelime cambazligi

Ayrimcilik...... onlkarla ortak yönlerin varda... bir Hiristiyan yada tam bir DINKOLIKLEDE yokmu.... benim varrrrr hemde cok ortak yönlerim var.... katiliyle bile ortak yönlerim vardir...

Insan olmak icin cagdas olmak icin ISYANKAR olmak gerekmiyor... sadece yaptiginin dogru oldugunu... ve onu anlayabilir kimselere söylemen kafidir....

Sen gidip binlerce yil Hurafe cercevesinde yasamis bir Rahibe... dünya dönüyor dersen elbet seni salak ve kafir diye ilan ettirecek...

Hayir yinede olay bu degil... farkliyiz havasi yürütüyorsunuz... isimlerle kelimelerle laflarlan baska bir deger alamadim sizden....

Acikca görüslerinizi bildireceksiniz.... Politikasinda olsun DININDE Sosyo Kültürel hayattanda olsa... acikca benim DÜZELMESI icin görüsüm sudur diyeceksin... yoksa sen veya digerleri kendinize yeryütünün en büyük Demokrati desenizde... bir ifade etmez... faydaniz yansimali....

Ben bunu diyorum... faydaniz birikiminiz herkese yansisin..... birbirinimizi yada birbirinizi övmek hepsi bos hava
Alt 25.08.2006, 21:28
eda07

Standard hadi diyelim hepsi yalan.ama....

senin yüz yil önce yasayan dedene anlatsalardi senin PC araciligi ile görüslerine herkeze anlatacagini acaba sana ne kadar inanirdi? Acaba yüz yil önce yasayan birisine deseydin bir kutudan sesler görüntüler bütün dünyadadan sana gelecek saniyede diye acaba ne kadar gercekci olurdun? belkide sacmaliyorsun diye prangaya baglanirdin. demek istedigim biz basit insanlarin BILMEDI coook seyler var ve emin olmadan bazi konulara girmemek yada onlari tamamen bilirmis gibi herkese bulastirmak dogru degil. tamam kuranda yaziyor kadinlarin erkeklerden hakkinin az oldugunu...amaaa o devirde...hatta simdiki zamanda bile sadece KIZ cocugu diye köpek yavrulari gibi yeni dogan bebekleri kuma canli canli gömülüyordu. ve böyle bir zamanda kuranda kadinlara verilen haklar ..ne derler: REVOLUTIONÄR di...madem. neden kadinlar kapandi? güzel, yada teni beyaz olan kadinlar sorgusuz suvalsiz atin arkasina atilip kacirilip pazarlarda satilirdi. VEE surda Almanyada iki defa 40 yakin sicaklik cikmakla herkes sapkasiz korunmasiz disari cikmadi. ACABA kuran ciktigi zamanda herkes SUNBLOCKER mi kullansaydi???
domuz eti en cabuk bozulan et, domuz kendi pisligini bile yiyor. ve o zamanda bunu yasak eden kisi cok zekali olmali.
ben ben olarak ezan sesini cok güzel buluyorum. ruhuma ferahlih veriyor. ama benide etrafimdaki can sesleri rahatsiz ediyor. asiri katolik bir sehir olduguna hafta sonu daima can sesleri rahatsiz ettigi icin hatta mahkeme karari ile geceleri can sesi yasak yada kisilmasi kararlastirdi.
insanlar yalniz yasamiyor..kimi cana kimi ezana katlanacak.
hergün sinifa girince karsimda kocaman KREUZ durunca bende bir müslüman olarak baskalarinin dinini zorla almak zorundayim?
kapali kadinlara bakmak heryeri tatoo ve piercinnglerle delik desik edilmis ve kollarinin altindaki killara bulasmis ter kokusu yada alkol agizdan gelen bazan alisveris yaptigim kasanin sirasinda midemi bulandiriyor. ama o kadarda zengin degiliz sadece süpermarket bana alis veris yapsin batirmadan.
gercek hayatta daha sübyan olan delikanlilari LUSTKNABE diye kullanan erkeklere sabir tavsiye edilip onlari cennette böyle sübyanlarin hizmet edecegini bildirmek daha iyi. tabi görüse bakar. demekki hizmet kelimesini sex olarak görende olabilir görmeyende olabilir. Auslegungssache?
Also...wir leben in einer GEsellschaft und hier darf niemand ohne rücksicht auf andere sein leben führen. Sogar Grundrechte sind eingeschränkt. Obwohl im Art 2 I GG das Leben usw. geschützt ist, kann dieses Leben durch Staat vernichtet werden...liesmal dazu Polizeirecht ab paragraph 50 ff.

SENIN begendigin imrendigin dünyaninda dikenleri var ve sende senin icin diken gözükenleri burda tekrarlamana gerek yok.
eger türklerin türk olduklarindan utanilacak bir durum varsa...seninde utandigin gibi, bu mutlaka müslümanliktan degil BILGISIZLIKTENDIR...gercekten adet, kültür ve dinimizin bize verdigi görevleri yerine getirseydik burda ikinci vatandas sinifinda olmazdik. ne yaparsak yapalim...hakkimiz ancak almanlara adapte olunca birazcik veriliyor...yani kendimizi dininimizi, dilimizi türklügümüzü inkar edersek ALMAN oluyoruz...ist das nicht schöön??
Alt 25.08.2006, 21:39
eda07

Standard peygamberimiz dul, sakat kadinlarla evle

evlenin demis. eger erkekler dört kadinla evlen kelimesini dört genc güzel kadina cevirdilerse onlar erkeklerin ve kadinlarin cözmesi gereken bir problem. kurani cogunu gibi ters yorumlamanin meyvesi. Bildigim kadariyla o zamanlarda dul, yada sakat kadinlara SOZIALHILFE yoktu..yani bir erkegin evlenmesi o yüzden SEVAPTI....kuran bunu buyurur.
Alt 25.08.2006, 21:47
eda07

Standard Schwarze Schaafe gibt es überall...Allah

hat nicht alle Menschen mit hohem IQ begnadet...so verstehen einige auch mal daneben..
Alt 25.08.2006, 21:48
eda07

Standard und einige was tippen angeht: Schaf o.T.

ohne Text
Alt 26.08.2006, 01:43
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Senin aşağılık komplexin mi var Enis?

Kimse kimseyi övmemekte yazılarımda, kimse kimseyide aşağılamamakta yazılarımda, böyle yazayım ki ne anlam taşıdığını anlayabil.

Ama, burada insanların insani kültürel, sivil saygınlık ve hoş görü düzeyinde insanı ilgilendiren tüm konularla yazışır, görüş alış verişinde bulunur ve bunun ortamlarının oluşabilmesi ve var olabilmesi ve varlığını koruyabilmesi için duyarlı olur ve sahip çıkar.

Bunu engellemeye çalışan her kim olursa olsun ne demokrasi kültürünü benimsemiştir, nede demokratlık saygınlığı ve hoş görüsü bulunmaktadır.

Yeterince açık, sade, direk, yalın ve dosdoğru açıklanabildi mi Enis efendi...

Yazıların eleştirisi, karşı yazıların eleştirileri ile olur yasaklamalar, aşağılamalar ile olmaz.

Burada hangi konuyu düşünen insanlar düzeyinde ciddi bir şekilde en ince detaylarına kadar olgun bir şekilde tartışmaya katkıda bulundunuz ki??? Bu sabırı insani uygar ölçülerde ve seviyede gösterebildiniz ki???

Sizler daha tartışma adabını, olgunluğunu, kültürünü bile tam olarak ne olduğunu bilemektesiniz. Günlük gazetelerden öğrendiğiniz, okuduğunuz bir kaç kelime ile konuları tartışıp bitiri vermektesiniz.

Evet bu sayfalarda tartışma dabını, kültürünü, hoş görüsünü bile bilen bir kaç kişi mevcut onlarda saydığım isimlerdir. Çünkü demokrasi geleneğinin bir ucundan tutabilmiş insanlardır bende bıraktıkları izlenimleri.

Burada yüzlerce sayfalar müsvette karalaması gibi sürekli atlanmakta, ne öğrenmektesiniz bu tür idrar yarıştırmaktan.

İnsanlar illaki dünyayı değiştirmek, dönüştürmek için bir şeyler tartışmazlar, okumazlar, yazmalar, ilk önce bunu kendilerini eğitebilmek, dönüştürebilmek, geliştirebilmek için yaparlar, yapmalıdırlar.

Benim öyle devlet yönetmek, dünyayı idare etmek diye bir iddim ve isteğim hiç olmadı olmayacakta.

Ama ben kendimi dönüştüren, değiştiren ve geliştiren bir insanım. İşte bu noktada insana saygı duyar ve değer veririm, bu bağlamda hep önce insan ve onun kutsallığıdır savunduğum.

Büyük laflar, büyük lokmalar yiyenlerin işidir, ben derim ki hem büyük laflar yapma, hem de büyük lokmalar yeme.

İnsanlar düşünceler üretmek için, düşünmek için Enis efendiye bu uygun olurmu acaba diye düşünmezler, bu düşünceyi ben nasıl buluyorum, bundan ne anlıyorum, bunun ile neler yapabilirim diye düşünürler.

Sana iyi düşünmeler Enis efendi...

bir noktanın altını tekrar çizeyim ikliğin oluşması için yarattığın ve savunduğun düşüncelerini tekrar gözden geçir, Demokrat olmak o kadar basit değil Enis efendi, olamayıncada bir yerlerden işte böyle sırıtır.
Alt 26.08.2006, 02:36
unknown

Standard Atheistlik Alevilikdir diyen Dinsizdir !

Ich weiss nicht, woher ihr soviel Müll aufsammelt und es hier abschüttet..!

Ateislik alevilikdir diyen kimse o kendi Dinsiz ve imansizdir..Alevilik Müslümanligin en net seklidir..Ehlibeyt kimdir ve nerden gelmedir bilirmisiniz siz ?? Hz.Ali´yi ve 11 tane cocugunu tek tek sehit edip böylece Hz.Muhammed´in soyunu Hz.Hüseyin ile Kerbela´da yok eden kimdir bilirmisiniz ?? O Hz.Hüseyin´i sehit eden lanet Insan kimin ogludur bilirmisiniz ? Hz.Muhammed vefat etmeden önce vasiyeti neydi ve yerine getirildimi bilirmisiniz ?

Daha cok seyler var ve eminimki bilmiyorsunuz ama burda ordan burda duydugunuz hikayeleri bize yutturmaya calisirsiniz..

Hz.Muhammed ve arkadaslari Islami yayarken bunu kapi kapi dolasip Millete iyilikle Misyonerlik yapmadilar ! Bu zamanda bile öyle bisey yapsan adami tasa tutarlar, eski o karanlik zamanda mi yapildi yani ??? Eskidende Islami yaymak icin savaslar yapildi..Savaslar yapilinca kazanilan savaslarda yenilenlerin Toprak ve orda yasayan Halkina hakimet edildi..Islama böylece cok kisi Mensup edildi ama Hz.Muhammedi bazi kisilerde Düsman gördü..Mesela o zamnlarin Aga, Beylik ve Toprak efendiler..Bunlarin elinde Toprak ve tüm Zenginlikleri alindi..Bunlar Islama sicak bakmadilar..Sadece kendi cikarlari icin sesini cikarmadilar ama Hz.Muhammed vefat edince elinde herseyi alinan ve savasda yenilen bir Aga kendi oglunu ve birkac tane kendi gibi Insanlari yanina alip gine eski hayatlarini sürdürmeye basladilar..Buna karsi cikan Hz.Ali, Amcasini oglu ve Kayinbabasi olan Hz.Muhemmadin vasiyetini yerine getirmediklerini söyledi ve onlari herzaman sucladi..Hz.Ali´yi 4.Halife yapip yavas yavas Hz.Ali ile birlikde Hz.Muhemmedin tüm soyunu katlettiler..Bunu yapan Abu sufyan´nin oglu Yezid´dir ve Abu sufyan´da Hz.Muhemmedin ezeli Düsmanidir..

Söyle bir düsünün simdi ; sizi, yedi yabanci ve sizi onu yenip elinden herseyi aldiginiz birimi daha yakin ve sizi disari karsi koruru yoksa sizin kendi caniniz kaninizdan olan Aileniz mi ??

Neyse, konu bayagi uzun ve derindir vede burdada tartisilmaz..

Ama Aleilik ateislik deyip adilik yapmayin..

Nazim Hikmet ve Aziz Nesin mesela Ateistlerdi ama ikiside Alevi degil sünni´diler..Islam Tarihinde daha hicbir taninmis bir Alevi kalkipda (Tövbe tövbe) Allah´i inkar etmemisdir..O yüzden terbiyesizlik yapmayin bu konuda..

Yanlisda anlasilmasin, hem N.H.Ran hemde A.Nesin cok saygi deger ve dürüst Insanlardi..Nur icinde yatsinlar..

Saygilar
Deniz
Alt 26.08.2006, 02:42
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard SENIN DEGER YARGIN YOKKI

KARA CARSAF OLARAK NITELEDIGIN KADINI YÜCELTEN DEGERI ANLAYABIL.
SENIN DEGER YARGIN VÜCUDUNUN EN INCE NÜKTELERINI DESIFRE ETMEK, OLURSA, PEK TABIDIRKI BÖYLE DELI SACMASI YAZILAR ORTAYA CIKAR.
DEGERLI MUCHEVERLER ULU ORTA SERGILENMEZ, BASITE INDIRGENMEZ, ÖRTÜLÜR...SEYFLERE KONUR,
BIZIM KADINIMIZ O YÜCE DEGERINI BILDIGI ICIN RABBININ EMRINE UYARAK ÖRTÜNÜR.
SIZDE AYNI SEKILDE RAB EDINDIGINIZ $EHVET TACIRLERININ EMRINE UYARAK ACILIR SACILIRSINIZ
BUNDAN DOLAYIDIR KI; YUKARDADA DEGINDIGIM VECIHLE GÜN GECTIKCE DEGER KAYBINA UGRUYORSUNUZ
Alt 26.08.2006, 03:06
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard -

SEN ISLAM`IN "I" SINE BILE VAKIF OLMADIGIN ICIN , ART NIYETLI KAYNAKLARDAN , VEYA IDEOLOJIK SAPIKLARDAN MASAL DINLER GIBI ÖGRENDIKLERINI ISLAM ZAN EDIYORSUN..ISLAM`IN KADINA VERDIGI DEGERI TASAVVUR EDEBILSEYDIN KADINA INSAN KIMLIGI TANIYAN YÜCELTEN DEGERE SALYA KITTIGINI SANMAZDIN...

BEN KADINI SENDEN BIN MISLI DAHA ANLARIM, CÜNKÜ BEN ANNEMIN AYAKLARININ ALTINDA CENNETIMI ARAYANLARDANIM
SANKI ISLAM COK EVLILLIGI EMR EDIYORMUS GIBI, TAVIR TAKINIP HAVALARA GIRECEGINIZE, MODERN GECININ TOPLUMLARIN, SOSYOLOJIK, FIZYOLOJIK, PSIKOLOJIK YAPISINA BIR GÖZ GEZDIRSENIZYA!
BIR SAAT ÖNCE ELLI KISININ ALTINA YATMIS BIR BAYANLA BIRLIKTE OLAN KOCAN HIC BIRSEY YOK GIBI GELIR SIZINLE YATMASI KUMADAN DAHA IYIMI?
ISLAMI HASSASIYETI OLMAYAN HANGI BEY KARISINI ALDATMAMISTIR??..BELKIMDE YÜZLERCE O.osPUYLA!!
YA O, OR...PU DEDIKLERIMIZ KIMLERIN ÜRÜNÜ?ONLAR KADIN DEGILMI?ONLARIN YASAMI KUMADAN DAHA IYIMI?
SAVUNDUGUNUZ SISTEMLERI ISLAM CAHILIYE DEVRI OLARAK TAM 15 ASIR GERIYE BIRAKMISTIR!

SYG SAYGI DEGERLERE!
Antwort