Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 01.08.2006, 20:40
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Babur sen küfürsüz bir yazı yazamaz,

mısın?

Bu mu senin adabın, kültürün, okumuşluğun, edebin, olgunluğun??? Ben seni gerçekten biraz farklı tanımıştım, her ne kadar, belki de hiç bir konuda uyum (düşünce olarak) sağlamamış bile olsak, bir adap ve olgunluk vardı.

En önemli olan konularda çok ciddi olan bir başlık atıyorsun ve bunun ile birlikte konu ile hiç bir alakası olmayan binlerce kelimeler türeterek olmadık suçlamalar ve yargılarda bulunuyorsun.

Konunun detayları ile yazışmaktan şeytan görmüş gibi irkiliyorsun. Ve arkasından bir başka farklı düşünce de olan kişiye geçiyor onu da suçluyorsun.

Birader, herkes senin gibi düşünmek ve yaşamak zorunda mı???

Senin gibi düşünmeyince, yaşamayınca sen o kişiye hakaret etme yetkisini kendinde hangi insani kültürün ile(macazi anlamda) bulmaktasın.

Sana birileri senin gibi hakaret ve küfür etmiyorlar ise Türkçeyi bilmediklerinden değil, kendilerine bir insana hakaret etmeyi yakıştıramadıklarındandır.

Daha bir düzey ve ciddiyet ve konuların en ince detayına kadar inme ve bilgilenme.

Yoksa burası ağlama ve hakaret etmeden başka bir anlamı olmayan buzlu beyinleri yaratır.

Önce insanın varlığına saygı Babur efendi, sonra Tanrıya saygı.

İnsanın varlığını ve kutsallığını bilmeyen Tanrının kutsallığını hiç bilemez.

Her şey gönlünce olsun...

(ne yapıyorum ben ya)tutmus bir salagın Allahlık taslayacak kadar ahmaklasmıs bir versiyonuna laf yetistirmeye kalkıyorum.neyse bu kadar yazdık.silmiyim bari.) Baburdan alıntılar, gerisi tüm yazılarının içinde.
Alt 01.08.2006, 21:10
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Mevlanadan uyarilar.

Hergün bir yerden göçmek ne iyi /bulanmadan donmadan akmak ne hos. Hergün bir yere konmak ne güzel / bulanmadan donmadan akmak ne hos.Dünle beraber gitti, düne ait ne varsa cancagizim. Bugün yeni seyler söylemek lazim…“ Rüzgar ates için neyse, ayrilik da ask için odur; küçük bir aski söndürür, büyük bir aski daha da güçlendirir. “ “ Sevgi acilari tatlandirir; bakirlari altina çevirir. Sevgiden bulanik sular arinir. Dertler sifa bulur.Sevgi ölüleri diriltir, padisahlari kul köle yapar…” “ Altin ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir..bir sevgiye harcanmadiktan, bir güzele feda edilmedikten sonra. “ Içteki kiri su degil ancak gözyasi temizler. ““ Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan bir sey kaybetmez.”“ Yücelere bakmak önce göz kamastirir, ama göze isik verir, aydinlik bagislar. Gözünü aydinliga alistir; yarasa degilsen o yana bak. Isin sonunu görmek, senin isiginin belirtisidir. ““ Denizden bile yerine konmamak sartiyla su alsaniz, denizi kurutur çöl haline getirirsiniz. ““ Bir seyi bulunmadigi yerde aramak onu aramamak demektir.”“ Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karsindakinin anlayabildigi kadardir.”“ Dert, daima insana yol gösterir. ““ Insanlarla dost ol. Çünkü kervan ne kadar kalabalik ve halki çok olursa, yol kesenlerin beli o kadar kirilir. ““ Söz söylemek için önce duymak, dinlemek gerek. Sen de söze dinlemek yolundan gir. ““ Körler çarsisinda ayna satma, sagirlar çarsisinda gazel atma. ““ Köpeklerin dudaklari degdi diye deniz kirlenmez.. ““ Insana, aradigi seye bakarak deger biçilir. ““ Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki ödünçtür. ““ Ne kadar zengin olsan, / Ancak yiyebilecegin kadar yersin. “Denize testiyi daldirsan, / Alabilecegi kadar su alir, gerisi kalir.”“Allah için atese atilmak vardir. Lakin atese atilmadan önce kendinde Ibrahimlik olup olmadigini arastir. Çünkü ates, seni degil, Ibrahimleri tanir ve yakmaz.”“ Sevgide günes gibi ol, dostluk ve kardeslikte akarsu gibi ol, hatalari örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya oldugun gibi görün, ya göründügün gibi ol."Yukaridaki çagimizi asan sözler büyük Türk Islam düsünürü ve Mutasavvifi Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi´ye ait. Geçtigimiz Cumartesi günü Hz. Mevlana’nin 732. Vuslat Yildönümünü Anma Törenleri Konya´da düzenlendi. Mevlana"nin ölüm gecesi olan 17 aralik, Allah katina yükselmesini simgeledigi için "dügün gecesi" yani "seb-i arus" olarak kutlanir.“Ölümümüzden sonra mezarimizi yerde aramayiniz! Bizim mezarimiz âriflerin gönüllerindedir.” diyen Mevlana için son söz yine kendisinden : “TESTIDE NE VARSA DISINA O SIZAR”
Alt 01.08.2006, 21:21
eniskaya

Standard LAGA LUGA

Vizyonun bilgin nedir onu anlat... sana baska türlü ihtiyacimiz yok...
Alt 01.08.2006, 21:23
eniskaya

Standard Daha derdin ne.... ??

acikca yaz o zaman düsüncelerini ama demokmratik bir sekilde... biraz baskalarinin beynine girme denemesini... sen denilenle yatin ve denilene cevap ver.... baska konulara girip Forumun zamanini calma....
Alt 01.08.2006, 21:37
eniskaya

Standard Merhaba yazini dikkatle okudum

sanirim kapitalist sistemle bir derdin var gibi... oysa kapitalist sistem yeni bir anlayis falanda degil.... taaaaa insanligin var oldugundan beri olan bir anlayis... ilk önce degis tokusla baslayan isler artik parasal herkesin deger verdigi kagitlar yada metaller üzerine kurulu....

DINLERIN tümü kapitalist sisteme yön gesteren ve ayni zamanda SOSYAL düsünceyi zekat ve vergi gibi zamansal deyimlerede önem veren bir unsur....

Su aniyle SOSYAL DEMOKRASI... gibi adlandirliyor diyebilirim Kuranin tavsiyeleri... lütfen bunu solculuk yada komonistlik ile karistirmayalim.. onlarin KAbesi olan Moskova artik yikildi ve IDEOLOJI iflas etti...

Demek istedigim... su anki sistem belki en iyi IKINCI sistem olabilir...

AMA BIRINCI ISLER SISTEMI DAHLEN GÖRMEDIM VE DUYMADIM...... Yürür sistemler lagzim... surada burada Teoriden zerre kadar fayda yok.
Alt 01.08.2006, 21:43
eniskaya

Standard Merhaba yazini dikkatle okudum

sanirim kapitalist sistemle bir derdin var gibi... oysa kapitalist sistem yeni bir anlayis falanda degil.... taaaaa insanligin var oldugundan beri olan bir anlayis... ilk önce degis tokusla baslayan isler artik parasal herkesin deger verdigi kagitlar yada metaller üzerine kurulu....

DINLERIN tümü kapitalist sisteme yön gesteren ve ayni zamanda SOSYAL düsünceyi zekat ve vergi gibi zamansal deyimlerede önem veren bir unsur....

Su aniyle SOSYAL DEMOKRASI... gibi adlandirliyor diyebilirim Kuranin tavsiyeleri... lütfen bunu solculuk yada komonistlik ile karistirmayalim.. onlarin KAbesi olan Moskova artik yikildi ve IDEOLOJI iflas etti...

Demek istedigim... su anki sistem belki en iyi IKINCI sistem olabilir...

AMA BIRINCI ISLER SISTEMI DAHLEN GÖRMEDIM VE DUYMADIM...... Yürür sistemler lagzim... surada burada Teoriden zerre kadar fayda yok.
Alt 02.08.2006, 00:54
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Buda başka bir dine ait düşünürden!

Zen ve ben, siz ve o, o ve diğerleri

"Size bir sual soracağım" dedi Kral Milinda, Saygıdeğer Nagasena"ya. "Cevaplandırabilir misiniz?"
"Lütfen sualinizi sorun" dedi Saygıdeğer Nagasena.
"Sordum ya" dedi Kral Milinda.
"Cevaplandırdım ya" dedi Saygıdeğer Nagasena.
"Cavabınız neydi?" dedi Kral Milinda.
"Sorunuz neydi?" dedi Saygıdeğer Nagasena.
"Bir şey sormadım" dedi Kral Milinda.
"Bir cevap vermedim" dedi Saygıdeğer Nagasena.
Ben Tanrı"yı hangi gözle görüyorsam Tanrı da beni o gözle görüyor.
Bir başka sefer elinde yanan bir meşale, bana doğru gelen bir çocuk gördüm.
"Bu ışığı nerden getirdin?" diye sordum.
Çocuk hemen meşaleyi söndürdü ve "Siz bana ışığın nereye gittiğini söyleyin, ben de nereden getirdiğimi söyleyeyim" dedi.
Kolay olan doğru olandır dedi Chuang-Tzu. Doğru başlarsan, kolay. Doğru devam edersen, kolay. Kolay gitmenin doğru yolu doğru yolu unutmaktır, yolun kolay olduğunu unutmaktır.
Çok temiz suda balık olmaz.
Her gün iyi bir gündür.
Düşünmek bilmekten ilginçtir ama bakmak kadar değil.
İyi bir şey bile hiçlik kadar iyi değildir.
Kâinata giden en açık yol yabani ormanın içinden geçendir.
Bir balık yüzmek istediğinde istediği kadar yüzer ve su bitmez. Bir kuş uçmak istediğinde istediği kadar uçar ve gök bitmez. Bugüne kadar ne bir balık denizi bitirdi ne de göğün dışına çıkan bir kuş görüldü. Az su veya gök istediklerinde az su ve gök kullanırlar, çok istediklerinde çok. Bu şekilde her an tamamından yararlanırlar ve bulundukları her noktada tamamen hürdürler.
Annen ve baban dünyaya gelmeden önce sen nasıl bir yüze sahiptin?
Bir keşiş elinde iki saksı, çiçek ustasının yanına geldi. "Bırak" diye emretti usta. Keşiş saksılardan birini yere düşürdü. "Bırak" diye gene emretti usta. Keşiş ikinci saksıyı da elinden bıraktı. "Bırak" diye kükredi bu defa usta. "Ama" diye kekeledi keşiş, "Elimde bırakacak bir şey kalmadı." Usta başını salladı: "Onu yanında götürebilirisin."
Kim kendini bilir, Tanrı"yı bilir.
Bir gün Chao-chou karda yürürken düştü. "Bana yardım edin kalkayım, bana yardım edin kalkayım" diye bağırdı. Bir keşiş geldi ve yanına uzandı. Chao-chou kalktı ve uzaklaştı.
Başkalarını bilen bilgedir. Kendini bilen aydınlanmıştır.
Ne kadar çok biliyorsan o kadar az anlıyorsun.
Bir gün Chuang-tzu bir arkadaşıyla nehir kenarında yürüyormuş.
"Balıklar suda ne kadar neşeli bir halde eğleniyorlar" demiş Chuang-tzu.
"Sen balık değilsin" demiş arkadaşı. "Balıkların eğlenip eğlenmediklerini nereden biliyorsun?"
"Sen ben değilsin" demiş Chuang-tzu. "Balıkların suda eğlenip eğlenmediklerini bilip bilmediğimi nereden biliyorsun?"

mmunir@milliyet.com.tr
Alt 02.08.2006, 08:49
unknown

Standard ;))

ya adamlar lafda anlamiyor ki.
baksana demokratik olmakdan falan bahsediyor.
Alt 02.08.2006, 17:32
Benutzerbild von latinoqueen
latinoqueen latinoqueen ist offline
Neuer Benutzer

Standard mein gott seid ihr doofff heee..

cyber angel hat eine berechtigte Frage gestellt die vielleicht vielen Gläubigen bzw. nichtgläubigen durch den kopf geht...und mir auch oft schon...mein Ethiklehrer sagt einst dass man sich mit mit Muslimen nicht über metaphysische dinge untrhalten kann ohne dass sie gleich abfällig werden wie recht er hat...tztzt...
cyber angel macht sich wie viele Atheisten Gedanken darüber im gegensatz zu den vielen möchtegern hobbymoslems die das alles bedingungslos hinnehmen und nicht einmal eine eigene Interpretation des Qur"ans wagen..
tzääähh..
Alt 02.08.2006, 17:48
Benutzerbild von latinoqueen
latinoqueen latinoqueen ist offline
Neuer Benutzer

Standard komikse cevap versene...oh mann.. o.T.

ohne Text
Antwort