Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 11.07.2006, 10:33
unknown

Standard mmuuahahahhahahaahhaahahaaaa :-))

Islam diyorki, erkeklerin var oldugu ortamda, kapali olsaniz dahi, dolasmayin.
Siz erkeklerin arasinda cirit atiyorsunuz! :-))
Birde islama göre eglencede ilahimi okuyacaksiniz yoksa u.s.a. zencilerinin müziginemi dans edeceksiniz!? :-))
Sizi gidi moderin müslümanciklar sizi ! :-))

Siz kim müslümanlik kim !?
Sizinki müslümanlikdan cok artistlik !

Hollywoodun yolunu göstremmi !?
Yesilcama daha cok yakisirsiniz emme ne demis atalarimiz !?
Boguldunmu büyük denizde bogulacaksin ! :-))

Avrupada hiristiyan ve yahudilerin hizmetcileri sizi ! :-))
Alt 11.07.2006, 12:13
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard yine mi lala?

Merhaba roman,
veya hocam mi desem?

Fiilen dostca selamlarinizi karsiliyorum yalniz yazdiklariniz beni sasirtti, iceriginden olsun ve bunlarin hepsi sadec ve sadece lala icin olmasi. Hatta bunun icin yeni bir konu acmaniz? Diger arkadaslardan destek mi bekliyorsunuz yoksa bunu acik meydanda neden öyle sergilemeye önem verdiniz aceba?
Burada lala’nin agizinin payini vermek, uslubundan baslayarak, dil bilgisini ele alarak ve tabiki bu arada alayci bir sekilde „Yeni Neslin sitesindeki“ üyelerinede mesaj yollayip- ne dogru dürüst Türkce nede Almanca ya hakim olan, iki dil ve kültür arasinda gelip gecen göcebe neslin zavalliligini dile getirmeyi basardiniz….
Bu sizin zikrettiginiz Yeni Neslin sitesinde o kadar cok insan yaziyor, dogru yada yanlis, civik yada düzgün, hakaret dolu yada degil. Ama tabiki lala size krem tabakasini hatirlattigi icin hoslanmadiginiz bir sözcük ve bu yüzden toplam 3-4 yorumum dahi olsa göze batmasi malum, yaniliyorsam yüce affiniza siginiyorum.
Bunun altini cizmek istiyorum *peren* nikli arkadasin hic bir metnine dediginiz gibi yorumda bulunmadim, bu yüzden (yazdiginizi iktibas ediyorum): „…konunun icine ettin“ cümlesini anlamakta zorluk cekiyorum.
Su dogru: asagdaki sayfalarin birinde cogu arkadaslarin karsilikli olan duyarsizligini dile getirdim, herkez burada birer Allah savuncusu kesiliyor ve Islam hakkinda bilincli yada bilincsiz bir takim sacmaliklar yaziyor.
Herkez istedigini yazmakta özgür yalniz yazdiklari icin siddetli bir sekilde ve ahlak düzeylerini asarak tenkit edilmelerini kindim. Kisikliklerine kadar edilen hakaretler fuzuli ve kiricidir. Bu yoldan kimse kimsenin bahsettiginiz gibi: ufkunu enginlestirmez, anca anca argo ve küfür kelime haznesini basarili bir sekilde gelistirir. Peki sevgi saygi dostluk nerede kaldilar?

Bilmedigim konularda daima susmayi tercih etmisimdir ve burada gelip sözde bilgiyi kimseye satmamismdir. Burada kimseyele ne sidik yetisdirmeye niyetim var nede kendimi birileriyle kiyaslamayi.
Bana olan dostca uyariniza neden mecburiyet kildiginizi anlamiyorum, halbuki burada ben kimse kimseye yazmasin demedim, belki yazdigimi daha sihatli bir sekilde okursaniz yanlis okudgunuz anlarsiniz (Almancaniz var galiba, veya yazdiklarimi okuyup ve bunlari anlayacak kadar en azindan)
Benim savundugum hakaret etmeden bir yaklasim, tartisma olabilir, tartisma olmadan insanlar farkli bakis acisini göz önüne getiremez lakin bunlar belli ahlak cercevelerin icerisinde yer almasi mümkün olmyayan bir sey degildir.

Bu arada, 3üncü sinif psikoloji ortamlara tesebbüsümü ve dil kaynak ve arastirmaciligimin muhabbetini burada yapmayi gerek görmüyorum. Bende belli bir genel kültürüne sahibim.
Bana bu kadar vakit ayirip uzun uzun yazilariniz icin cok tesekkür ederim, vaktinizin su istimal olmayacagini bilakis iyi yatirim yaptiginizin zaninda olmniz sizin Lala’ya bu kadar ilgi göstermenize yol acmis olmali.

Dostaca yaklasiminiz ve egitici önerileriniz icin tesekkür ederim.

Not: Yatzi esnasinda Türkce karekterlerini eklemedim, basit bir aciklamasi var: vakit nakit.Evet, cok cirkin görünüyor yalniz Yeni Neslin sitesidne fazlasiyla vakit sarf ettim.
Sürc-ü lisanim icin simdiden özür dilerim.

Dostca saygilar
Alt 11.07.2006, 19:13
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard hikmet acaba kimde?

nasreddin hocadami? kavugunda mi? senin anladigin devlet anlayisina camur atan da mi suc? her kim bunu yapti ise. yarasi olan gocunurmus mu ne?
Alt 11.07.2006, 19:56
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Dostça Selamlar!

Merhaba Lala!

Yazdıklarının son bölümlerini göremiyorum, (yeni neslin sitesinin tekniksel tuhaflığı olsa gerek)

Yazını genel olarak oldukça güzel buldum.

Elbet, aceleci ön yargılı cümlelerin mayhoşluğunu görmeden, hissetmeden okumaya çalışarak.

Ben bu güne kadar Lala rumuzlu kişiye ilk defa yazdım ve özel bir sayfa ayırarak, bunun yalnızca özel bir nedeni olabilir, biraz farklı gördüğüm içindir.

Aslında yazmayabilirdim de, çünkü aşağılarda yazdığın yazının büyük bir kısmını ben sürekli bu sayfalarda savundum, bunu bilenler bilirler. Bu yazılarımı bulmak o kadar zor değildir.

Senin ile birey hakları ve demokratlık kavramları üzerine biraz farklılıklar var düşünsel olarak aramızda.

Ama, o kadar büyük farklılıklar değil bunlar.

(İslamı bilende, bilmeyende tartışmakta) bu sana göre doğru olan bir şey değil!

Bu bana göre doğru olan bir şey.

Tek bir İslamın varlığına ben rastlamadım, Kutsal kitabın muhtevasında bile bunu bulmak mümkün değil.

İslamın tartışılmasının temel özelliği din ulemalarının yaptırımlarına, çizdikleri çerçevelerine, koydukları kalın hatlara göre mi olacak? Ve bu dini ulemalar, yada din alimleri İslamın kendi içinde var olan çok büyük çelişkilerini keşfedince, yüreklerindeki korkuları attıkları zaman, kafalarında bulunan Fanatizmi ve Tabuları yıktıkları an İslam’dan uzaklaşırlarsa, bu çizilen yasakçı çerçevenin anlamı ne olacak??? Yani ümmetçilikten ne zaman kurtulabilecek tartışamayanlar, tartışmaya yasaklananlar???

Kaybettikleri o kadar yılların hesabını kim verecek???

(Bu işin bir bölümü!!!)

İkinci farklı bir bölümü!!!

Özgür düşünebilen birey kalın çizilen hatların yasakçılığından her zaman rahatsızlık duyar. Bunun özgüllüğü ahlaki tartışma adabının bilinmemesinden oluşmasıda yasakçılığa hak tanımaz. Çünkü tartışılan konu oldukça eklektik bir konu ve kişiler kendilerini bu muhteva ile kişilik oluşturduklarını ve birey olduklarını sanmaktalar. Günümüz dünyasında ilk defa İslam hem İslamı kullananlar tarafından, hem Islama inananlar tarafından, hem İslamı eleştirenler tarafından, hem İslamı dönüştürmeye çalışanlar tarafından tartışılmaya, irdelenmeye bu kadar açık bir şekilde yapmaktalar, bu yeterli mi? Elbet hayır daha çok tartışılmalıdır şu an dünyanın en önemli meselesi( olumlu ve olumsuz) olan bu konu.

Üçüncü farklı ve demokrat olmanın temelini oluşturan en önemli nokta!!!

Ya sev, ya Terk et cümlesinin temeli bizler ve onlardır, yalnızca otoriter, milliyetçi, dinci, ırkçı ve farklı olana yaşam hakkı tanımayan ultra, çok yönlü Faşist bir yaklaşımın temel yapısıdır. Bizler tüm farklılıklarımız ile bir arada yaşayabilmeyi, birbirimize tahammül edebilmeyi, birbirimize yaşam ve var olabilme hakkını sunabilmeli ve savunabilmeliyiz.

1400 yıllık İslami geçmişin Anadolu 1300, 1400 ortalarına kadar geçen sosyal, felsefik yapılanmalarının dışında olumluğu gösterebilecek bir konumunun olmamasını bilmeme rağmen bir arada yaşayabilmeli ve tartışabilmeyi de yaratabilmeliyiz.

Bu sayfalarda İslamı, olgun, insani ve sevgi temellerinde tartışabilmek çok zor, bu durum o dinin politize edilmesinin ne kadar kolay olduğunu da göstermektedir. Ben şu an yer yüzünde hiç bir dinin bu kadar kullanılmaya açık ve çıkar temellerinde bu kadar politize edilerek istenilen şekle uydurulduğuna şahit olmadım.

Umarım bu konuya biraz olsun açıklık getirebildim.

Din insanlara ait bir olgudur, vücut tende ruhu taşıdığı sürece gelen ve o fizikte bulunan ruh bu dünya konumunda salt insandır, vücuttan ayrılan ruh insanlığını tamamlamış yalnızca ruhsal varlıktır, artık insan özelliğini tamamlamıştır. Bu bağlamda din ve dinler yalnızca bu dünyaya ait bir meseledir. Sevgili Tanrının din kavramı yoktur, ruhsal varlık kavramı vardır.

Tekrar sana dostça selamlar...

Yazının diğer bölümlerini şu an okuyabildim Lala tekrar yazmayı uygun buldum oldukça olumlu yazdıkların.

Tekrar dostça selamlar...
Alt 11.07.2006, 20:22
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Yine mükemmel, aydinlatici bir makale

Selamlar Roman,
(Laladan degilse üstad demek gerekiyor sana),
GB acik olmadigi icin biraya yaziyorum, umarim diger arkadaslar rahatsiz olmazlar!!!
Sende Lala da bizlere insanlik örnegi veriyorsunuz. Her ne kadar bir konu yanlis anlasilsada, farkli görüsler olsa da, iki aydin, bilincli, zeki ve kendini bilen insanin bu belki biraz nahos durumu nasil kontrol altina aldigini gözler önüne serdiniz. Bogmadan, SIKMAdan, bilinclendirerek; ben severek okuyorum Lalayi da senide.
Sizler ve sizin gibi hos görüyü ve saygiyi, en zor durumda bile elden birakmayan arkadaslar sayesinde "yeni neslin" sayfalari bilincli ve sayginin kiymetini bilen insanlarla dolacak eminim.
Bilinclendirdiginiz müddetce foruma sonuna kadar hakkini verdiginizi düsünüyorum.
Umarim sizler gibi bir cok arkadasla burada ön yargi olmadan, birbirine satasmadan, asagilamadan, kisisel cikarlari ön plana almadan bilgi alis verisinde bulunma imkanim olur!
Saygilar
Peren
Alt 13.07.2006, 19:45
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard mükemmel bir Tükçe,harika bir üslup,muh-

tesem bir yaklasım...cümlelerinizi Aziz Türkçe"mizin güzide kurallarına göre incelemeye kalksak herhalde 100 üzerinden eksi 1500 falan alırdınız.kullandıgınız hosgörü üslubunuzda ettiğiniz içine etmek tabiriyle özdeş kabul edilebilecek bir tarzda.sanırım bir Türk dil bilimcisi olarak bunu söyleme hakkına sahip yegane ustun nitelikli sahıslardan biri olsam gerek.Türkçeyi ve üslubu dogru kullanmak adına burda guzel yazılar bırakanlar yok diil tabi.mesela peren hanım mesela ogrenci gibi.ama kızma galvani sen türkçenin içine resmen ediyorsun.hakkında tutanak tutulup sorusturma baslatılıp türkçye zarar vermek sucundan dava acılıp mumkunse idam edilmen gerekiyor.ettiğini anca paklar

İslamın tartışılmasının temel özelliği din ulemalarının yaptırımlarına, çizdikleri çerçevelerine, koydukları kalın hatlara göre mi olacak? Ve bu dini ulemalar, yada din alimleri İslamın kendi içinde var olan çok büyük çelişkilerini keşfedince, yüreklerindeki korkuları attıkları zaman, kafalarında bulunan Fanatizmi ve Tabuları yıktıkları an İslam’dan uzaklaşırlarsa, bu çizilen yasakçı çerçevenin anlamı ne olacak??? Yani ümmetçilikten ne zaman kurtulabilecek tartışamayanlar, tartışmaya yasaklananlar???

demişsin!!!bu hicbir zaman olmayacak.oldugunda da kıyamet kopacak galvani.cunku islam senin anladıgın sey değildir.islamı anlayan Allaha teslim olur ve fuzulu işlerden sıyrılıp bundan onceki hayatının hicliği için gunde en az bes vakit tevbe eder.cunku yeryuzunde ve gokyuzunde ve bunun arasında ve dısında islamdan baska dogru hak yoktur.bahsini ettigin islam alimleri yuzyıllar boyunca onbinlerce ciltilik kitaplar ve kendi hayatlarında tum islam ummeti de kendi hayatlarıyla bunu kanıtlamıslardır.gerektiginde canlarını kanlarını vererek ispatlamıslardır.gercege dogruya hakka adalete kayıtsız sartsız inanmanın suphe etmemenin ne demek oldugunu binlerce kez gostermişlerdir.canakkalede mesela.mesela imam hanefi canıyla gostermiştir bu gercegi.dini kendi siyasetlerine alet etmeye calısan ve zulmeden (MUSLUMAN)idarecilere karsı.

siz kendi kafanızda yada kafalarınızı imaL edenlerin kafalarında uydurdukları uyduruk din tanımına gore hareket edip islamı da bu kalıplar dogmalar uzerinden degerlendirip burda acayip sacma insanı her tarafından gulduren ve bazen sinirlerini bozan yorumlarda bulunuyorsunuz ve buna tartısma diyorsunuz.aklın ozgur ve hareketi diyorsunuz.ve tartısma hakkını verdiginde bu insanların bu dogmalardan sıyrılmaktan baska yapacagı yoktur diyorsunuz.sizin aklınız bu kadar.bu sacmalaıga inanacaka kadar aklınız var.galvani sana ben de aynısını sorayım:siz bu dogmalarınızdan bir an olup sıyrıldıgınızda ve gercegi hakkıyla gordugunuzde içine dusmus oldgunuz rezaleti zulmu ahmaklıgı cırcıplak temasa ettiğinizde siz bu uydurduklarınızın ne kadar sacma ve basit kaldını anladıgınızda bunca zırva nolacak?eeee.ne oldu simdi?aynısı değil mi?

yeryuzunde toplumsal alana cıkmıs ve yayılmıs hicbir SEY yoktur ki cesitlenip zenginleşmesin.hicbir din siyasal akım sanat akımı yada ekonomik yapılanma tek bir formda degildir.bunun bir zenginlik oldugunu her aklı basında olan bilir.katıldıgım tek noktan var goruslerinde.okyanusları tasıracak kadar cehaletin insanların her tarafını tepeleme kusatmıs olması.bütünlük duygusundan yoksun paramparca olmus kişiliklerin hicbir seyi tam olarak degerlendiremeyen ve her seyi her halukarda gundelik cıkarlarına gore yontmayı hayat dusturu edinmiş zavallı yıgınların burada yeni neslin fırsat avcılıgı yapmak için kurdugu tezgahta kişisel tatmin adına bir yıgın zırva zırvalaması da aklı basında olan insanlar tarafından gayet iyi yorumlanmaktadır.bu sekilde yetismiş yeni nesilden dahiyane sozler beklemek bir acayiplik olurdu.dini insanların kurtulusu her seyden once kendi KURTULUSU olarak algılayan insanlar ın din hakkında daha tutarlı konusacagını konusmasını beklemek en mantıklı seydir.akıl bunu sart kosar ama bu zırvaların dollenme ve dogum sebebi yeni neslin her sey hakkında oldugu gibi din hakkında da hicbir sey bilmemesidir.gundelik hayatını kısır ve anlık tatminlerle doldurmaktan baska bir hayat tarzını algılayamayan insanların oteki dunyayı Allahı ,,rasulun Allahın emri ile oteki dunyayı haber verip tum insanların kurtulusu için insanları oteki dunyaya hazırlama cabasını anlamasını bekleyemeyiz.

insanı her yonuyle kusatıp oteki dunyaya gittiginde hayrına bir seyler yapması için hazırlamaya ve kendilerini krutarmaları için Allahın ihsanı olarak nasıl yasayacaklarını gostermeye cabalayan Muhammed sav in dinini yani islamı hrisityanlık ya da budizm kominizam vb gibi degerlendirme yanlısına dusmemek gerek.İslam siyaset ekonomi sanat vb tum alanlarda hayatın kendisini her seyiyle belirleyen bir yapı arzettigi için bugun herseyiyle her yerde herkes tarafından cogunlukla cehalet sacarak ve suclayarak tartısılıyor.yeryuzunde her sekilde zulmun hakim oldugu mazlumların (din ayrımı gözetilemeden ama cogunlukla muslmunaların) en rezil sekillerde ezilip somuruldugu bir dunya duzeninde islamın yukselip hakkı adaleti seref ve haysiyeti ortaya cıkarması kalbinde seref haysiyet adalet gibi duyguların yer etmedigi etse bile kirlenip kokusmaya yuz tutmus bilimum ideolojilerin midesinde erimeye yuz tuttugu isnaların yasadıgı dunyada islamın adaletini Muhammed sav in sefkat sevgi ve mucahitliğini karalamaya girişmek de ole bilinmeyen cok da umursanan bir sey değildir.Peygamber namaz kılarken kabede kafasına deve iskemesi bosaltanlarla bugun islama olmaz hakaretler savuranlar arasında hicbir fark yoktur.islam o zaman peygamberin olumunun ardından 50 sende uc kıtaya yayılmıs,bir yıgın çalkantı zulum kirlenme tecrubesi atlatıp 1400 yıl sonrasına sapasaglam ulasmasını bilmiştir.buda yuzyılların birikimini saglamıstır.gercekten dedigin arastırma ineleme gozlem vb lerini yapan hickimsenin musluman olmaktan kacısı yoktur.ama temiz bir sekilde adalat sefkat dogruluk ve gercek adına.sence yahudilerin flisitinde yaptıkları tum hristiyan dunyasının veridigi destek diger dunyanın cıkarlarını korumak adına sessiz kalması ve bunun her sekilde muslumanlar uzerinde donup durması kabul edilebilir bir sey mi?siyaset yapıyorum.bunu dinimi merkeze alarak yapıyorum.nolmus?kim yasaklamıs?lenin mi?o kim be?freud mu?kim takar yalova kaymakamını?din merkezli siyaset yapılmaz yapılamaz diyenler kendi akli hamakatligini gorseler cok daha iyi olacak.israil denen devlet ucaklarla gocmen tasınarak dini bir sapıklıgın neticesinde kurulmustur.bush denen gerizekalı da kendi dini sapıklıgını tatmin etmek için koca ıraka girip dunyanın basına musallat olmustur.zatı sahanen izin versede biz de
Allah diyip bu sapıkların sapıklıklarını yuzlerine carpalım dimi!bugun olmasa da yarın.sairin dedigi gibi

kim bilir belki yarın,belki yarından da yakın.

turkiye cumhuriyeti turk milleti tum varlıgını sadece ve sadece islama borcluyken hangi akılla bu tur yorumlar serdediyorsunuz anlamak guc.(bu sadece laf.bilioz hangi aklılla yada daha dogru tabiriyle hangi akılsızlıkla ve de sapıklıkla.siz somurge aklıyla.sizi soyletenler de somurgeN aklıyla.aranızda sadece bir harflik bir fark var!!)

gorusmek uzere galvani.
Alt 14.07.2006, 17:53
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hep aynı nakaratlar senden Babur!

Bu kadar uzun, uzun yazdığın şeyler benim yukarıda yazdığım makalenin ne kadar doğru olduğunu perçinlemekten başka bir işe yaramıyor.

Hep aynı yazılarını okumakta artık bana bir zevk vermiyor.

Sana cevap olarak yukarıdaki makalemden bir alıntı bırakıyorum.

Kafana göre takıl Babur...

Ya sev, ya Terk et cümlesinin temeli bizler ve onlardır, yalnızca otoriter, milliyetçi, dinci, ırkçı ve farklı olana yaşam hakkı tanımayan ultra, çok yönlü Faşist bir yaklaşımın temel yapısıdır. Bizler tüm farklılıklarımız ile bir arada yaşayabilmeyi, birbirimize tahammül edebilmeyi, birbirimize yaşam ve var olabilme hakkını sunabilmeli ve savunabilmeliyiz.

1400 yıllık İslami geçmişin Anadolu 1300, 1400 ortalarına kadar geçen sosyal, felsefik yapılanmalarının dışında olumluğu gösterebilecek bir konumunun olmamasını bilmeme rağmen bir arada yaşayabilmeli ve tartışabilmeyi de yaratabilmeliyiz.

Bu sayfalarda İslamı, olgun, insani ve sevgi temellerinde tartışabilmek çok zor, bu durum o dinin politize edilmesinin ne kadar kolay olduğunu da göstermektedir. Ben şu an yer yüzünde hiç bir dinin bu kadar kullanılmaya açık ve çıkar temellerinde bu kadar politize edilerek istenilen şekle uydurulduğuna şahit olmadım
Alt 14.07.2006, 21:10
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard e herhalde galvani..

bunu anlamadan malesef diğer nakarata gecemiyoruz.biz soyluyoruz alen her daim kendi bildigi nakaratı sayıklıyor.Aşağıda yazdıklarına bu sayfada defalarca cevap verdim.sanırım ugrasmaya degmicek.illede cevap diyorsan eski makalalerimi mail adresine postaliyim.belki bu sefer bir harf olsun girer kafana...ister misin???))
Alt 15.07.2006, 01:24
eniskaya

Standard Gercek dogru din diye bir sey yok

DIN bireyseldir ve herkes ayri ayri anlar kavrar yorumlar ve yasar...

Önemli olan artakliklar ve takvadir
Alt 15.07.2006, 01:25
eniskaya

Standard Musst du auch nicht.. :)))

si ist Demokratie... Religion aller Religionen ))
Antwort