Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 19.09.2005, 11:14
Benutzerbild von xkurtcu55
xkurtcu55 xkurtcu55 ist offline
Neuer Benutzer

Standard HRRRRRRRRRRRRR o.T.

ohne Text
Alt 19.09.2005, 11:14
Benutzerbild von xkurtcu55
xkurtcu55 xkurtcu55 ist offline
Neuer Benutzer

Standard HRRRRRRRRRRRRR o.T.

ohne Text
Alt 19.09.2005, 11:16
Benutzerbild von donpepelino
donpepelino donpepelino ist offline
Neuer Benutzer

Standard ben o dilden anlamiyorum dostum :)

bizim orda söyle derler

Aygira ite puta güvercine puta tapmiyacaksin :O)))

kurtcu selamlarimlan...........
Alt 19.09.2005, 11:19
Benutzerbild von xstudentxnrw
xstudentxnrw xstudentxnrw ist offline
Neuer Benutzer

Standard 3-5 sapik düsünceli insanlari bu mübarek

günde görmemeye ne dersin.. bende onun icin yatarken ne yazdilar bir bakayim dedim :O)

yine sapitmissiniz :O)
Alt 19.09.2005, 11:41
Neuer Benutzer

Standard sapikligini yine gösterdin..

göster hadi bakayim sex pratikleri nerdeymis.. yoksa konusma dedik.. ama göstermeden konusmaya devam ediyorsun!

bilenle bilmeyen bir olmaz tabiki.. onun icinde sende bilenlerle bir degilsin! ;O)

birde surada kildigin namazi hadissiz tarif etsene.. ne zaman ne yapiyorsun, detayiyla :O)

kendi elinden lütfen :O)
Alt 19.09.2005, 12:22
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Bu yaziyi bi kac arkadasa hediye ediyoru

))) insaallah anlasilir aradaki farklar!

------------------------------------

Ahmet F. Yüksel

"Akıl ve zeka ile ilgili söylenen pek çok söz var, işte birkaçı:
""Bir günah işleyen kimsenin aklı, geri gelmemek üzere gider.""(Hadis)
“ Akılsız başın cezasını ayaklar çeker ”
“ Yâ Ali, sen Allah’a aklın ile yaklaş.”
( Hadis )
" Başkasını anlayan zeki; kendisini anlayan akıllıdır"
“ Aklı kıt olanlar...”
“Aklımızı kullanmadan, becerilerimizi ortaya koymadan yaşamın ne anlamı kalır ki?..”
Birey, aklı veya zekâsıyla sorumlu tutulur, çevresine, ailesine, yaşadığı topluma olan görevlerini bu özellikleriyle yerine getirir. İnsanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma onlar sayesinde gerçekleşir, değerlendirmeler yapılır.
Ebeveynler, çocuklarının akıllı ve zeki olmasına özen gösterirler. Aklın ve zekânın yetersizliği nedeniyle bunalıma girip kendi hayatlarına son vermek isteyen, dini terbiyeden yoksun bir yığın insanın varlığına tanık olmuşuzdur.
Akıllı ve zeki olmayanın yaşam alanı da sınırlı gibidir. Bazı insanlarda akıl, bazılarında ise zeka ön plândadır. Kimilerinde ikisi birden mevcut iken, pek çoğunda ikisi de bulunmaz.
Değerli dostlarım, Aklın /zekânın eserleriyle dolu bir evreni seyrediyoruz. Aklın uzanmadığı yer yok gibi, kısacası yaşamın her noktasına yayılmış durumda. Komut verilerek harekete geçen araç-gereç sayısında bir hayli yükseliş var. Akıllı robotlar, akıllı füzeler, bombalar, akıllı arabalar, akıllı müzik setleri, buzdolapları akla gelen ilk örnekleri.
Teknolojideki bu yapılanma kısa vadede oluşmadı. Uzun süreli çalışmaların ürünü ve tümüyle bir sistemin eseri. İnkâr etmek mümkün değil.
Ancak mevcut veriler, bu iki soyut kavramın farkını da ortaya koyuyor. Akılla zekânın tarifini ve değerlendirmesini yapmaya çalışanlara yardımcı olalım. Belki ikisi de aynı şeymiş gibi görünüyor, ancak değil. Arada ince bir hat var. Akılda sonsuzluk, zekâda ise sınırlı bir ölçüt var.
Bunu fark edebilmek için ise akıllı olmak gerekli. Zeki insanın bu sınırı algılaması kolay olmuyor.
Birtakım problemleri çözebilmek için zekâ yetmez, "akıllı" olmak şart.
Zekâ, oldukça mekanik, hesaba kitaba dayalı bir işlem yeteneğidir. Maddeye dönük bir histir. Dikkat edin, behimi (hayvani) zevklerin başında hep zekâ vardır. Ömrü kısadır. Karşılaştığınız bir sorunun üzerine bu yapılanma ile gidiyorsanız, bilmelisiniz ki zekânızla hareket ediyorsunuzdur.
Ayrıca zekâ, kısa vadeye dönük pratik buluşları öngörür.
Akıl ise uzun süreli, eni konu değerlendirilerek, sisteme dönük bir işlevin faaliyete geçmesi şeklinde tanımlanır. Akıl, kişilik ve toplumsal değerleri/problemleri çözümlemede kendini gösterir.
Zekâ, problem çözme yeteneğiyse, "akıl", o yeteneğin kullanılış biçimidir şeklindeki düşünce tarzı, kısmen de olsa doğrudur.
Özetlemek gerekirse şunu söylemek daha mantıklı olacaktır: Akıl, sorunları uzun dönemde süzgeçten geçirerek çözer ve kalıcı olur. Zekâ ise, kısa vadeli olarak bu problemlerin üzerine gidip bitirmeye, neticelendirmeye çalışır.
İnsan onuruna yakışan bir şekilde yaşamak istiyorsak, akılla zekâyı birbirine karıştırmamaya özen gösterelim. Yoksa kafalarımız iyiden iyiye karışır. İnsanoğlu her duygusunu gizleyebilir. Ancak bu örtünüş yine onlar sayesinde gerçekleşiyor."
Alt 19.09.2005, 13:18
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Buda bedava

Yukaridaki yazi acaba onu oraya kopyalayan arkadasin manitigina yatkin oldugu icinmi oraya kopyalandi yoksa sebebi nedir anlamadim. Sayet O"nun mantigina yakin oldugu icinse pek söz sarf etmek istemiyorum.
Ümitsiz vaka:-)
Ben akil ile zekanin bir baska tanitimini getiriyorum. Dogma haline getirmeden, kimseyi zorlamadan herkesi düsünmeye davet ediyorum. Üstteki yazi ile bunu mukayese edin. Sanirim akil ve zekanin sinergisi hakkinda daha bir cok düsünce/yazi vardir. Siz siz olun, size en yakin olani benimseyin. Yukardaki arkadasin yaptigi gibi bir yerlerden bir seyi kopyalayip, sadece o tanim dogru imis gibi yaparak degil:
Zeka ve Akil sinergisinde benim bildigim:
"Akil alternatifleri yaratmak, zeka ise bu alternativler icinden en dogrusunu secme yetenegidir". Akil ve zeka ayri olarak düsünülmemelidir. Basari/mutluluk/amaca varis cabasinda, yasam kavgasinda ikiside gereklidir.
Saygilar
Alt 19.09.2005, 13:32
Neuer Benutzer

Standard senin devlet anlayisinla koverzasyon anl

ayisin hic bir yerde yazmiyor :O)
Alt 19.09.2005, 13:50
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard buda benden

yukaridaki yazinin sadece bir kismini okumussun gibi bir intiba yarattin bende.

lakin yazida senin söylediklerini de bulmus gibi birsey algiladim ben. simdi sen kendi düsüncelerinin mantigina uyup uymamasini sorguladiginda yazin biraz anlamsiz oluyor.

dogrusu merak ettigim hicbir örnegin olmadan kendiliginden yaratabilirmisin sen? yani aklini ve sadece aklini kullanarak?

bu Hz. Isa"nin daha besikte iken konusmasina benzer.

Sen bunu aklin ile becerebilirmisin?

Akl etmek iste bu evreni icindekilerini olusumunu ve varligin gayesini idrak etmektir. etmiyorsan akl etmiyorsun demektir.
Alt 19.09.2005, 13:55
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard bre cahil

yalniz yapilan ibadetin daha efdal olduguna dair delilin nerdedir?
Antwort