Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 09.09.2005, 23:09
Benutzerbild von xstudentxnrw
xstudentxnrw xstudentxnrw ist offline
Neuer Benutzer

Standard bunada cevap almadinmi..

hep ayni seyleri kopyalamaktan bikmiyorsun galiba!
Alt 09.09.2005, 23:10
unknown

Standard Siz misiniz O vatan severler :o)

Nasil o vatan sevgisi ?..
biraz ip ucu verde bir ögrenelim..

Mesela T.C. devletine sövmek mi ?..
ya da nenelerinizi Yunan kucagindan alan Atatürk e..

Yahudi yi mason u Yurda getirip Bir de üye olan padisah ve damadini alkislamak mi vatan sevgisi ?.
Yoksa onlari bir gecede Kapatan Ata ya sövmek mi ?..

Anlatsan da bir bilsek anlasak
Alt 09.09.2005, 23:11
unknown

Standard Görmemisimdir :o)

yine cevap ver elin mi kirilir ?..

Bu imam-i Azam iyi bir adam degil mi yoksa ?..
Pis is filan dedigine göre..

)
Alt 09.09.2005, 23:18
unknown

Standard Sünnetden anladigin bu yani :o)

ARAB FISTANI !.. )

Cünkü peygamber sünnetinin Yasama uygulanis bicmi ni ben göremedim daha.. yoksa sen gördün mü ?..

Mesela 16 rekat Cuma namazi mi Peygamber sünneti ?
Yoksa Kandiller mi ?..
ya mevlut a ne buyurdun ?.
Mezarlikta Kuran üfürür müydü peygamber ?..
yoksam mezarlar da Koca istemek sifa aramak mi sünnet ?

Yoksam Riba yemek mi ?..
Orma tahribi ?
Masum kitleleri havaya ucurmak ?#
Hayvan telefi belki de sünnet ?..

Pislik ?..
Bilim düsmanligi ?
Kutup ?..Biliyorsun dünya onun yüzü suyu Hürmetine dönüyor..Peygamber de onu bilir miydi ?..
Nükeba ?
Nüceba ?
Gavs ? Kirklar-ücler-besler ?..

Üfürükler muskalar dügüm dügüm baglar ?..
Bunlar hep sünnetin yasama aktarilisi olmali..

Ben SIKILDIM biraz da sen yaz..
Alt 09.09.2005, 23:19
unknown

Standard cevap almadim

sen baska forumla karistirdin )
Alt 09.09.2005, 23:20
Neuer Benutzer

Standard A.Hulusinin yaniltmak istemesi neden???

KENDISI SÖYLE DIYOR:
La (yoktur) ilahe (tanrý-tanrýlýk), illa (ancak-sadece) Allah: “Tanrý yoktur, ancak Allah.”

VE

Oysa, sadece kelime-i tevhidin neden olumsuzluk belirten “La” (hayýr-yoktur) ile baþladýðýný dahi düþünürsek, görürüz ki, daha baþlangýçta “tapýnýlacak tanrý OLMADIÐI” gerçeði vurgulanarak, insanlarýn çeþitli varlýklara veya tahayyüllerindeki bir tanrýya tapýnmalarý önlenmek istenmektedir.

DIYE DEVAM EDIYOR.

ALLAH ismiyle iþaret edilenin tanrý olmadýðýný kabullenmekte güçlük çekenler, yine bu hallerine gerekçe olarak “Kur’an-ý Kerim’deki bazý ayetlerde Allah’a tanrý denildiði” savýný ileri sürmektedirler. Bu yanlýþ deðildir! Ancak eðer dikkat edilirse görülecektir ki, Kur’an-ý Kerim’de bu tür ayetlerde geçen ifadeler, Allah ismiyle neye iþaret edildiðini bilmeyen, sadece tanrý kavramýný bilen, tanrýya inanmakta olan ve Allah’ý kabul edemeyen inkârcýlara hitap eden ifadelerdir.

DEYIP SU AYETI SUNUYOR:

(2:161-163)

“Kâfir olanlar ve küfr hâli üzere ölenler yok mu; Allah’ýn, meleklerin ve insanlarýn laneti iþte onlarýn üzerinedir! Onlar (cehennemde) daimi kalýrlar, onlarýn üzerinden azap hafiflemez ve yüzlerine de bakýlmaz. Oysa, sizin ilahýnýz tek bir ilahtýr; tanrý yoktur, sadece rahman ve rahiym odur.”

VE

Buradaki içeriðe dikkat edilirse, hitabýn Allah’ý bilenlere deðil, inanmayanlara olduðu görülecektir! Kur"ân-ý Kerîm’de bu tür hitaplar hep “ALLAH” kavramý dýþýnda bir “tanrý” varsayýp, ona tapanlara yapýlmaktadýr. Onlarý bekleyen azap vurgulandýktan sonra, onlara, kendi bildikleri terminolojiyle “ilahýnýz tek bir ilahtýr” (ve ilahüküm ilahün vahid) denmektedir; çünkü inanmayanlar sadece ilah kavramýna aþinadýrlar ve ALLAH ismiyle iþaret edilenin ne olduðunu anlamazlar. Yani onlara denilmektedir ki: Sizin tanrý dediðiniz þey yoktur; gerçekte var olan sadece “ALLAH”týr, sizin ve bizim “ilahýmýz” hep ayný ve tektir. Ve dahi o da “ALLAH”týr.
---------------------------------------------

Kuran bildiginiz ayetleri gizlemeyin diyor!!!

bir bakalim Kuranda mesela daha neler var!

47:19- Ey Muhammed! Bil ki, Allah"tan başka hiçbir ilâh yoktur. Hem kendi günahın için, hem de mümin erkekler ve mümin kadınlar için Allah"tan bağışlanma dile. Allah, sizin gezip dolaştığınız yeri de duracağınız yeri de bilir.

3:16- Onlar ki, "Ey Rabbimiz! Biz inandık, iman getirdik, artık bizim suçlarımızı bağışla ve bizi ateş azabından koru!" derler.

3:17- O sabredenleri, o doğruluktan şaşmayanları, o elpençe divan duranları, o nafaka verenleri ve seher vakitlerinde o istiğfar edip yalvaranları (görür).

3:18- Allah şehadet eyledi şu gerçeğe ki, başka tanrı yok, ancak O vardır. Bütün melekler ve ilim uluları da dosdoğru olarak buna şahittir ki, başka tanrı yok, ancak O aziz, O hakîm vardır.

-------------------

simdi burada inandik diyenlere ve Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)e kafirmi demek istiyor kendi arastirma diye tanitan sahsiyet?

insanlari yanlis yola sevketmek icin ayetleri cimbizlayip (gizleyip) kendi hedefleri icin hangi ayet ise yararsa onlari kullanirsa onun sonunu ALLAH nasil yapacagini iyi bilir!!!

isterseniz Kurandan bakin!

Saygilarimla
Alt 09.09.2005, 23:25
Neuer Benutzer

Standard simdi bu konuda her ayeti suncak zamanim

da yok! Ama bu adam o kadar vakit harcayip insanlari yaniltacak seyleri aramis! Bunun yazilarini okuyan kisiler bir daha düsünsünler! Adam hem yanlis tercüme ediyor (arapca bilmeyenlere yanlis tercümeler sunuloyr diyor).. bunu yapan ise kendisi!!! arapcadaki grammer ve özellikleri bilmeden veya bildigi halde yanlis cevirenin o oldugunu gelin araplara bir soralim. ben bir arapa yazisini sundum, ve yanlis tercüme edildigini ondanda dogrulattim!

BU KADAR BASITMI simdi insanlari yaniltmak?

LÜTFEN DIKKAT EDELIM!!!

Saygilarimla
Alt 09.09.2005, 23:29
Neuer Benutzer

Standard ben öncede yaziyordum!

gesperrtse gitsin modlara sorsun!
hakaretlerden olabilirmi acaba? ;O)

yoksa kendisi ugramiyorda, baska nikle biri enisi önemli göstermek icin bu yaziyimi yaziyor?

en azindan vaktini kurani acip okumakla gecirsinde degerlendirsin su vaktini ;O)
Alt 09.09.2005, 23:31
unknown

Standard Imam -i AZAM Diyor ki:

Hanefi Fikhinin Mühaddis -Fakihlarindan bir olan Zeyla"i sunu söyler :

Eski Suhuflar ( Vahyi metinler ) Arabca olmadigina göre Kuran in Arabca Metninden okunmasi sart degildir. ( Zeyla"i ; Tebyinu"l-Hakaik 1 /110-111 )

Simdi sana Hanefi fikihinin Anit Isimlerinden olan KASANI nin Bedai"u"s -Sanai adli eserinden özetler vereyim:

Namazda Kiraat ( Kurandan bir miktarin okunmasi ) Bilginler kamu oyunca FARZ görülmüstür.Ebu bekr el-asam ve süfyanb. Uyeyne ise kiraati farz görmezler.Onlara göre NAMAZ Bir takim Fiillerin adidir.Bir takim Zikirlerin Okuyuslarin adi degil.

Hatta onlar derler ki: Namaza Iftitah tekbiri almadan da baslanabilinir.
2- arabca lafizlar disinda KURAN OLMAZ derken sunu unutmayalim:
Arabca okumanin gerekliligi Arabca ya KURAN adi verilmesinden degil,arabca Lafizlarin Allah ile var olan ilahi kelama delil olmasindandir.Cünkü örnegin Allah kelamina ait olmayan bir Arabca lafiz okursa O nun Kuran olmasi söyle dursun namazi bozulur.

Imameyne (Ebu Yusuf ve Muhammed ) göre Arabca okuyamayan Farsca ceviriyi okuyabilir.
aslina bakilirsa Arabca bilmemek mazeret degildir.Cünkü Onlara göre kiraatin Farziyeti KURAN a iliskin bir Farz olustur..Ve onlar katinda Kuran in arabca lafizlari itibari ile Kurandir,anlam itibari ile degil.

O halde lafiz ortadan kalkinca KURAN da yok oluyor demektir. cünkü Onlarin tezine göre Tek basina anlam KURAN sayilmiyor.

Peki Arabca yi Iyi okuyamayana tercüme ile namaz iznini nasil veriyorlar ?..

demek ki isin dogrusu Imam-i AZAM in görüsüdür.

Yani arabca bilenler dahil herkes kuran in cevirisi ile namaz kilabilir..

Hz. Peygamber sunu söylemistir: Namazi beni Kiliyor gördügünüz gibi kilin !..

Görülen fiillerdir zikirler-sözler degil. O halde namaz fiilllerin adidir ( Bunu sizin mezhep söylüyor ben degil )

iMAM SAFII YE GÖRE . Arabcayi iyi bilsin veya bilmesin Namaz da Kuran in cevirisini Okuyamaz ( Siz Safii misiniz ) Safii nin bu durumda önerdigi Cözüm sudur:

Eger arabcayi iyi bilmiyorsa Allah i tesbih eder. Ama Tercüme kuran okuyamaz.

Bu Görüsü savunanlarin dayandiklari tez sudur: Kuran Arab diliyle indirilmistir. o yüzden arabca okunmalidir. Cevirisini okumak Kuran okumak sayilmaz.

Ebu HANIFE söyle düsünmektedir:

Namaz da KURAN okumaktan Maksat Allahin Kelamina yani O"nun Zati ile birlikte olan söz söyleme gücüne ( Kelam-i nefsi - Kelam-i Kadim ) delalet eden sözleri okumaktir. Bunlar: Ibret,ögüt,tesvik,sakindirma,övgü,ve yüceltme ifade eden sözlerdir. Arabca olmalari esas alinacak lafizlar degil.

Lafizlar söyle veya böyle olabilir,Nitekim Kuran da söyle denmektedir: O KURAN Önceki nesillerin Kitaplarinda da vardir. (Suara 196 )

Yine kuran da söyle deniyor : Bu KURAN Önceki sayfalarda da elbetteki vardi:Ibrahim in Musa nin sayfalarinda ( A"la;18-19 )

Kuran arabca indirilmistir tezini ele alirsak Buna yanit olarak iki sey söyleyebiliriz:

1- Arabca lafizlarin Kuran olusu Onun disindakilerin KURAN olusuna engel degildir. Kuran in Arabca indirildigini bildiren ayetlerde böyle bir engelden söz edilmemektedir. Arabca lafizlara KURAN dendi Cünkü Onlar,Kuran a delalet etmektedirler.OLafizlar Kelam in Hakikatine SIFAT durumdadirlar.

BIZ KURAN MAHLUK DEGILDIR ! derken iste bu sifati kastederiz arabca yazimlari degil.

IMAM-I AZAM Ebu HANIFE
Alt 09.09.2005, 23:31
unknown

Standard BUNU DA BILIN

Sunu da iyi ögrenin Ehl-i Sünnet Dostlarim :

Arabca lafizlarda belirginlesen I"caz ( edebi mucize ) Farsca veya baska bir dilde Vucut bulmaz.

GÜZEL !..

Ama unutulmasin ki Imam-i Azam namazda okunacak niyazlarin I"caz tasimasi gerektigini Kabul ETMEMEKTEDIR !..

Esas yükümlülük Kuran dan bir sey okumak teklifidir.
I"caz Tasiyan kelam okuma teklifi degil.

Bunun Icindir ki Imam-i Azam kisa bir Ayetin - ki Üc ayetden azinda I"caz tecelli etmez - okunmasini bile yeterli Görmektedir.

Bu Ve yukarida acikladigim görüsler dikkate alindiginda su söylenmelidir:

Musalli 8 Namaz Kilan ) Tevrat ,incil veya zebur dan bir parca okursa,eger o parca Tahrif edilmemis bir Parca ise:

Imam-i Azam Ebu HANIFE ye göre: NAMAZ GECERLIDIR ! ( Tahrif edilmemis olmanin Ölcüsü : Kuran a icerik Bakimindan Uyumlu olacaktir )

Bu Tartismanin Verilerine dayanarak Sunu da belirteyim:

Bir Müslüman Tesehüddü ( Tahiyyat icin oturmayi ) Hutbeyi,Hayvan kesimi sirasindaki Besmeleyi,Tavaf sirasinda Okunan Telbiyeyi ( Lebbeyk,Lebbeyk diye yakarmayi ) Farsca veya baska bir dille Yerine getirirse GECERLIDIR !..

Ezani Farsca cevirisinden okursa ne olur ?
Denmistir ki:Kiraatla ilgili ihtilaflar ezan icin de gecerlidir.

Söyle diyenler de oolmustur: Ezanin cevirisinin Okunmayacaginda ITTIFAK vardir.

Cünkü Arabca disinda bir dille okunursa I"lam ( Duyuru ) Amaci gerceklesmez.

Eger duyuru gerceklesiyorsa,Ezan in tercümesini okumakta da bir Sakinca yoktur.. ( Kasani; Bedai"u"s Sanai )

simdi sevgili Ehlisünnet kardeslerim ve benim samimi Olmadigimi Söyleyenler:

sizin samimiyetinizin derecesi nedir ?

Kim e neye dayanarak Önce Kuran a sonra Mezhep alimlerinize Daha sonra da FIKIH ekolünüze Karsi cikiyorsunuz ?..

Ben Bunlari bilmek istiyorum..

Kaynaginiz Ilminiz nedir ?..

hoscakalin
Antwort