Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 27.07.2005, 22:25
unknown

Standard Islam=Kuran mi?

Yoksa baska seylerde var mi islam algilayisinin icinde? Mesela sikhlar, seyhler, mürsitler, mürtedler, hadisler, icmaalar, fikihiyatlar falan filan? Bunlar senin islam algilayisinin icinde hangi bir yere sahipler? Bilmek istiyorum gercekten, cünkü insanlarin algilari insanlarin olgularini belirlermis!
Alt 27.07.2005, 22:33
Benutzerbild von frankenstein
frankenstein frankenstein ist offline
Neuer Benutzer

Standard yani simdi ben senden daha az....

Müslümaninm öylemi????

sen müslümanligin ne oldugunu bilmiyorsun ozaman dostum!
Alt 27.07.2005, 22:34
Benutzerbild von cagdasturk
cagdasturk cagdasturk ist offline
Neuer Benutzer

Standard ISLAM= KURAN VE GERCEK HADISLER

Islam zamana, yere ve kisilere göre degismez.
Biz Islami Kurandan ve Kuranla celismeyen Hadislerden ögrenir, inanir, kabullenir ve yasariz.
Alt 27.07.2005, 22:41
Neuer Benutzer

Standard PARA ILE IMAN

Parayla imanin kimde oldugu bilenmezmis dostum.
Ben öyle bir sey demedim, dedimya benim sözüm inananlara ve müslümanlara..
Alt 27.07.2005, 22:45
unknown

Standard Iste bu olmadi!

Salih hadis diye bir sey yoktur cünkü salihligini ispatlayamayiz artik. Eger ki ölcü kuran"a uygunlugu ise ben hemen simid 132 tane Sana Kuran ile celismeyen hadisler uyduruyurum. Tarti bu olamaz. Allah"in sözü (hadisi) var iken baska hadislere (sözlere) ne gerek duyuyorsunuz diye soruyor Yüce Yaratanimiz Kelamullah"ta! Söyle bakiyim ne geregi duyorsunuz? Allah"in kelami sizlere yetmiyor mu?
Alt 27.07.2005, 22:49
Neuer Benutzer

Standard inanan müslümanlar, senin kopye

ettigin makaleleri, dinin siyasete alet edilisi olarak görüp kinama hakkina sahiplerdir insallah.
Alt 27.07.2005, 23:15
Neuer Benutzer

Standard Bak sen bak sen!

&gt&gt&gtŞunu ise hiç düşünemiyor bu kişiler: İslâm"ı reforme etmeye, yani laikleştirmeye kalkışmak demek, İslâm"ı bitirmek demektir. İslâm"ın bitmesi ise bu toplumun bitmesi, bu ülkenin dünyaya söyleyebileceği özgün hiçbir şeyin kalmaması demektir.&lt&lt&lt

- Lailik dinin devletten, devletinde dinden bagimsizligi demektir. Dinadamlari, müslümanlarin dini sorumluluklarini yerine getirmekte yardimci olmali, devlet organlarida devletin isiyle mesgul olmali.

Simdi soran cikabilir. Peki, devlet neden din islerine karisir? Din adamlari neden devlet memurudur?

Cevap basit! Peki sen neden dinin iktidar olmasina taraftarlik ediyorsun?
Alt 27.07.2005, 23:24
Neuer Benutzer

Standard KIME GÖRE NE OLMADI !

Salih hadis diye bir sey vardir, ölcüde elbette Kurandir. Bunu bizzat bayildigin Yasar Nuri bile böyle diyor.
Söylermisin bana bu konuda bile Kurani ölcü almayacagizda neyi ölcü alacagiz, marksizmi falanmi ?
Kuran bize dogrulari gösterir fakat detaya inmez, peygamberimiz bize elci olarak Allah tarafindan Kuranin evrensel mesajini bildirmek icin gönderildi. Yine peygamberimizin bizzat hayati biz müslümanlar icin örnek teskil eder.
Yedigi, ictigi, giydigi, söyledigi, yaptigi, inandigi, sevdigi, sevmedigi hersey bizim icin bir ölcüdür. Bizim kurani nasil algilamamiz ve mesajlarini hayatimizda nasil uygulamamiz konusunda yol gösteririr, ögretir.
Bizde bunlari günümüzde kuranla celismeyen salih hadislerden ögreniriz.
Eger aksi olsaydi ve müslümanlar senin algiladigin gibi hadisleri yok saysaydi, bugün Islam diye bir sey olmazdi, herkes kendi kafasina göre alakasiz yorumlar getirir ve yine hayatina alakasiz bir sekilde uygulardi.

Bu arada Peygamber efendimizin söyledigi veya yaptigi hic birsey kurana aykiri degildir ve olmamistir, dolayisiyla burada Allahin sözü ile Peygamber efendimizin sözünü karsi karsiya getirip, bir celiski varmis gibi göstermen hic hos degil.
Alt 27.07.2005, 23:26
Neuer Benutzer

Standard Alah allah!

Şimdi şöyle bir soru sorulabilir: İslâm &gt&gt&gtolmadan, İslâm"a dayanmadan, biz bu dünyaya özgün şeyler söyleyemez veya veremez miyiz? Hayır; veremeyiz. Aslâ! Biz, dün, Selçuklu medeniyet tecrübesini üretebilmişsek, Mevlânâ ve Yunus gibi çağları aşıp gelen büyük insanlar yetiştirebilmişsek, bunu sadece İslâm"a borçluyuz.&lt&lt&lt

Demek dinci olmayanlar, yada müslüman olmayanlar bu dünyaya özgün eserler veremezlermi?? Sen selcuklu eserlerindeki hac ve yildiz motiflerinin birlikteligini hic görmedinmi? Peki sen mevlananin ne oldugunu nerden biliyorsun? insallah mesnevi diye bir kitabin varligindan haberin vardir. Yoksa mevlananin adinin mevlana olmasindan dolayi,
mevlananin hayati, mesela cinsel hayati seni hic ilgilendirmezmi???
Alt 27.07.2005, 23:29
Neuer Benutzer

Standard GARIP BIR YORUM

Kendi sordugun soruya bile cevap vermekte acizsin.
Peki insanlar inandigi gibi yasama özgürlügüne sahip degillerse, bunun adi laiklikmi oluyor ?
Antwort