Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 18.08.2009, 11:12
Benutzerbild von Rueyacik
Rueyacik Rueyacik ist offline
Neuer Benutzer

Standard bi soru... süryani

Arkadaslar gülmeyin ama ben bugüne kadar bu halki duymamistim
gecen tesadüfen biriyle tanistim, iste türkce filan konustuk
kendisi ve arkadas cevresi sicak kanli vs. ama sohbet ederken bi kac fark oldugunu anladim, ve sonra onlar kendileri dedi, süryaniyiz... bende böyle NE SINIZ?

süryani diyince dedim hmm hic duymadim ne ki... gercekten mi dediler
evet dedim

tam olarak ne oluyor?
Alt 18.08.2009, 13:09
fos

Standard

Das sind Aramäer - In den 70-80'ern haben sehr viele Angehörige dieser Volks/Glaubensgruppe aus z.B. Tur-Abdin (yes liegt in Turkey..) fliehen
und u.a. in Europa Asyl beantragen müssen. Als Kind hatte ich immer mit denen zu tun.

Diese Familien haben schon damals auf mich, einen 'verjagten" und traurigen, aber dennoch vertrauten Eindruck hinterlassen. Außer ihre Religion, konnte man sonst keine Unterschiede feststellen.Ah ja, sie tun ungerne für andere arbeiten. Sind also oft Juwelier, Händler etc.(also doch ein Unterschied..zu "uns")

Ihre Lobby ist nicht so organisiert oder/und bzw. verbittert (wenn ich das so sagen darf..) wie die der Armenier.Deswegen hört man nicht viel über sie.
Alt 20.08.2009, 09:28
babaeskili

Standard

merhaba renktas. fos'unda makalesinde belirttigi gibi, süryaniler türkiyede yasayan etnik bir grup'tur. cogunlukla mardin ve civarinda yasamlarini sürdürürler. hatta genelde midyat'lidirlar. yine fos arkadasimizin dedigi gibi, 70-80lerde kendilerini baski altinda hissettikleri icin, avrupaya göcmüstürler. aslen türk vatandaslaridirlar ve kökleri suriye'ye dayanir. türk ve hristiyandirlar. konustuklari dil aramice'dir ve hz. isa'nin anadilidir. sayilari türkiyede gün gectikce azalir, zira genelde avrupaya evlenip, yasamlarini orada idam ettirmektedirler. muhakkakki istisnalar olsada, avrupaya geldiklerinde genelde oranin vatandasligina gecip, aslen türk olduklarini gizlerler. lakin eminim her milli zaferin ardindan onlarinda gögsü kabarir, göcmek zorunda kaldiklari o fakir cografyayi, anavatani yad ederler.

daha detayli bilgi icin wikipedia yapilabilir, saygilar..
Antwort