Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 26.08.2006, 16:54
eniskaya

Standard Savundugum düsünceleri yazdim

en azindan bir düsüncem bir stilim var... acik ve net... ortaklik ariyorum kesisen noktalari gelistirmek ileri tasimak istiyorum....

Yüz sefere yakin DIN anlayisimi devlet yönetim anlayisimi v.s. yazdim durdum...

Bir sefer olsunda baskalarindan... SUCLAMADAN... sadece kendi sahsi görüsünü alsam valla rahat ölecegim....

Ben cözüm ariyorum... ve fikrimi belirtiyorum... aynisinida senden digerlerinden isterim ve beklerim... ama nafile.... ne DIN anlayisinizi nede politik anlayisnizi resmen efendice ortaya koydunuz.... hep suclama... bu sekil Demokrasi olmaz... Demokrasinin arkasina gizlenmenin alemi yok...
Alt 26.08.2006, 17:06
eniskaya

Standard Cok güzel

DINde bahsettigin olaya SÜNNETULLAH denir... yani Allahin kainat sistemi.... iste o sistem tesadüf falan degil... Allah bilerek yaratmis ve asla degismeyecektir....
Ahzab 62....

Olay bu kadar acik.... yukardaki Allah gelip Aliye Veliye ne para ne pul nede düsmanlarini yok edecektir.... iste Allahin Sünnetullahi degismez.... Ayet var...

Esasen ruhunda var olan Allahin Nurunu yada Enerjisini canlandirip Sünnetullahin sistemine uyarak calisarak caba göstererek amellerine ereceksin....

Yoksa belese Allah kimseye hic bir sey vermeyecektir...
Alt 26.08.2006, 17:23
eniskaya

Standard Davinci Kodunu seyreden oldumu

ben seyrettim ve gayet saglikli buldum....

Gecenlerde burada bir arkadas Kuran orijin degilde sonradan derlenmis halini ele alirsak.... o halde sonraki dernenen Kurana Hiristiyanliktan eklemeler yapilmis sayarak HZ. Isanin Babasinin olmayisini cikarirsak.... sonuc olarak Sakrilegde anlatilan olay son derece mekntikli ve dogru olabilir.....

Cünkü matiken baktigimizda.... bir insanin babasiz dogmasi Sünnetullaha aykiri gözüküyor... elbet tibbi bir cevap bulununcaya kadar..... veya babasiz söylenimi yanlis yorumlaniyorda olabilir....

Kisacasi benim sahsi görüsüm, tam anlamiyla tami tamina kimse ne DINI nede binlerce yil önce olan olaylari biliyor.... o yüzden DIN sadece bir anlayisin görüsüdür.... senin veya benim.....

Sonucta esasini ancak Allah bilir... Sünnetullahi yaratan Allah....
Kanaatimce Allahin varligini yeryüzünde taniyan hic bir zaman eksik olmayacak... ama Resüller araciligiyla verilen Mesajlar ve o Mesajlarin ruhu tamai tamaina elimizde yok... en azinda yasayan dünyada yok...

O yüzden DIN Demokrasi yada diger degerler her insanin kapasite yorum gücü ve bilgisine göre degisik anlamlar tasir veya zamanla kazanir..

Geriye kalsa kalsa... sevgi, saygi ve güzelliktir.... her kimse bunlari ön plana cikarir ve bu cercevede yasarsa... en azindan temelde yatan evrensel buyruklari yerine getirmis olur...

Bu temelden tüm insanligin yeni bir baslangici olabilir... ileride yeni ortak bir zamana uygun DIN anlayisida ceryan edebilir
Alt 26.08.2006, 21:10
Benutzerbild von isinsu
isinsu isinsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard nur das buch gelesen...

wann kommt das auf "VIDEO"?? bekliyorum da...
Alt 26.08.2006, 22:29
eniskaya

Standard I don"t know.... Just a DVD by a friend

ohne Text
Alt 26.08.2006, 23:14
Benutzerbild von kickboxer21
kickboxer21 kickboxer21 ist offline
Neuer Benutzer

Standard loose Change2

<a href="redirect.jsp?url=http://video.google.de/videoplay?docid=-1272980089639960023&q=loosechange

izleyin" target="_blank">http://video.google.de/videoplay?docid=-1272980089639960023&q=loosechange

izleyin</a> ve paylasin!!!
Alt 26.08.2006, 23:56
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Aferim, he öyle, başka sıkıntın var mı?

ohne Text
Alt 27.08.2006, 00:18
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Sen görüşün ne anlama geldiğni,

ancak kendi inandığın ve var olduğunu tahmin ettiğin, tüm mutlak düşüncenin bu olduğunu düşünerek bir görüş olabileceğini düşünerek inanmaya çalışan bir dimağala boğuşmakta ve boğulmaktasın. Görüş düşüncesinin her insanın yalnızca kendi özgül ve öğrendiği bilgi, kültür, dil birikimi ve evrensel birikimlerden oluşmasının bir gelişimidir.

Ben sana demokratım diyorum ve demokrat nasıl olunurmuş gösteriyorum, sen bana halen görüşün nedir senin diye soru sormaktan rahatsızlık duymamayı bir gelenek haline getirmeye çalışmaktan hiç bir UTANÇ duymamaktasın.

Arkadaş, ben seni eğitmek, düzeltmek, dengeleştirmek, ilerletmek, adam etmek zorunda falan değilim. Bütün bunlar senin kendi görevlerindir.

Ama, benim öyle kıçım, başım oynamaz bir insanın ne tür bir insan olduğunu açıklamak için.

Hiç bir özelliğinin içinde demokrat bir yaklaşımın yok senin, en azından demokrat insanları sevmemekte onlardan gıcık kapmaktasın.

Bundan sonra sana tanıdığım o lüx emin ol olmayacak sana karşı.

Bir insan demokrat insanları nereden tanıyamaz, bilemez diye düşünüyorum bulduğum tek bir cevap var, o çnsan hiç bir zaman demokrat insanlar ile bir arada olmamış, onları sevmemiş ve onlar ile arasına sürekli mesafe koymuş...

Neymiş efendim Halil ideolojikmiş, sanki KURAN İDEOLOJİK değil, Allah, Allah bu kadar sallar bir insan.

Neymiş efendim Özsu tarikatçıymış, Mezheplerin hangisi tarikatçı değil. Mezhepsiz bir tek kuran yorumu var mı???

Sanal Melek küstahmış, saygısızmış, YAW bu ayetlerin hepsi Kurandan, sanal Melek benim açımdan tam bir demokratta değildir, biraz fazla Türkçülükte kokar yorumlarında.

Kim kaldı dışarıda bir Işın onu henüz hiç bir yere oturtamıyorum.

Başka kim var yaw bu sayfalarda yazı yazan, sen, ben, bizim oğlan, bizim kız vs. Hani nerede başka yazıcılar, nasıl yazabilir ki burada insanlar yazı daha cümleyi kurmadan boğazını sıkarak, ana avrat küfür ederek o kişiyi yok etmeye bu sayfalarda silinmesi için her türlü gambazlığı yaparak adammı olduğunuzu düşünmektesiniz???

Ben senin hiç bir düşünceni benimsememe rağmen senin bu sayfalardan atılmaman için büyük uğraşlar verdim.

Eminim aynısını sen benim için yapmazsın, bir başkası içinde yapmazsın.

Büyük lokmalar yeme, büyük laflar etme, hiç öyle ben demokratım oyunları falanda oynama Enis.

Ya demokrat gibi demokrat ol, yada olduğun gibi ol.

Mesele bu kadar basit...
Alt 27.08.2006, 00:31
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Türkçede 29 tane harf var? mı!!!

var.

Bekliyorum tüm arzu ettiğin, seçtiğin konularda benim ile tartışabileceğin bir tane bile olsun konuyu.

Evet bende büyüklük gururu var, büyüklük onuru var, çünkü ben tüm bilgileri öğrenebilmek için yıllarımı verdim, büyük diyetler ödedim onlara sahip olmak için, sen hiç bir şey veremediğin için, benim ile Enisi kışkırtabilmek için on heceye bile ulaşamıyan başlık atıp kaçarsın bir köşeye.

Hodri meydan diyordun aşağılarda bir yerlerde Perene, bende sana Hodri meydan diyorum.

Kıçın ve bilgin sıkıyorsa Arap oğlu...
Alt 27.08.2006, 04:01
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard İnsan olabilmek???

Dünya hepimizin, hepimiz bu dünyanın düşünen, var eden, yaratan, konuşan, irdeleyen, araştıran ve merak eden, çeşit, çeşit özlemleri olan, duyguları olan, şefkatleri olan bunları alan, veren, yada alamayan, veremeyen, farklılıklar taşıyan, taşımayan, zor, kolay, basit, karmaşık, hasta, sağlıklı, yoksul, zengin, yabancı, yerli, değişik renkli, farklı cinsiyetli, değişik dilli, değişik dinli, dinsiz, cahil, bilgili olan ve olmamaya çalışan ve adına İNSAN denilen canlılarız...

Öz yalnızca İnsandır, sorun İnsan olabilmektedir. Zorlukta burada. Tüm sorun bu farklılıkların içinde yatmakta gibi sık, sık karmaşık durumlarda bu farklılıklar hemen ortaya çıkarılmakta. Bu işin çok basit ve insanın o karmaşık, bilge, denge, ölçü, saygınlık, seviyelik ve düşünerek tüm sorunların ötesine geçebilen yaratma yeteneğini bir kalemde silip, silik birer canlılar konumuna sokup, sıradan canlılar mayasını oluşturup, sorunları çözüverdiğini düşünerek yeni, yeni sorunların oluşturulduğunun farkında lığını hissetmemeyi yaratır. Kolaycılıktır bu tür seçim, genellikle konular üzerinde bilgi olarak yetersiz olan, güçler, yaptırımcılar, bireyler, topluluklar, cemaatler bunları sık, sık uygularlar. İnsanın o karmaşık kutsal yapısı bu çözümün içinde nerededir diye bir soru sorulunca bir cevap alamazsınız, çünkü bu tür çözüldüğünü düşünülen çözümlenemeyen sorunlar, ki sorunun ana kaynağının kendilerinin olduğundan bihaber olan insanların bu tür çözümsüzlüğün temsilcileri olup, soruna daha bir sorun katan sorunlarının çözümsüzlüklerinin içinde, o kutsal olarak nitelediğim İNSAN yoktur. Onlar yalnızca cemaatlerinin, topluluklarının, teşkilatlarının, milletlerinin, devletlerinin çıkarlarını gözeterek olayın temel özüne girmemeye çalışırlar. Bilinir ki Üçüncü dünya ülkelerinin devlet yapısının temelinin büyük bir kısmı din mertekleri ile sağlamlaştırılmıştır. Ne zaman gerek duyulur din olgusu hemen ortaya sürülür, ne zaman gerek duyulmaz kenara çekilir. Ama asla yok edilmez, var olan sorunları da çözülmez, ihtiyaç duyulunca o sorunlar tekrar hiç bir çözüme ulaştırılmadan ortaya çıkarılır. Din olgusunun bağnazlığı ve savaşkan, asi kar, militan, Fanatik bölgeleri orta doğudur, İslamın kullanılan alanlarıdır. Bu bölgelerin hiç birinde ne bir Demokrasi, ne sivil bir anayasa, ne Laiklik, ne toplumu oluşturan insanların birey olma, İNSAN olma denilen KUTSALLIĞI ciddiye alınmıştır ve bu devlet yapılarının içindede alınacaktır.

Din nedir, neden din vardır, neden insanlar dine ihtiyaç duymaktadırlar, din kimlere ne tür çıkarlar sağlamaktadır, kimler dinlerini yalnızca ibadet için, hiç bir çıkar düşünmeden Tanrıyla iletişimini canlı tutabilmek için yapmaktadır soruları ilk önce bu sayfalarda tartışılmalıdır.

Din nedir sorusuna eminim cevap verebilecek çok az insan var burada. Ama, her insan cevap verebilmelidir. İnsanlar insan olabilmek için illaki solcu, sağcı, dindar, din dışı, tüm dinler karşıtı, yaradan karşıtı olup olmamalarının hiç bir anlamı ve ciddiyeti yoktur. İnsan insan olabilmek için ocu, bucu olmak zorunda değildir de, olanda olur. Bu mesele bu kadar basittir uygar beyinlerde.. Ama dinler veya din sahip olduğu ideoloji ile tüm dünyayı hükmetmeye kalkar ve bu hasta ideoloji için hem kendi ülkesinde yaşayan insanların canlarını alır, kanlarını döker, nesillerden beri o ülkenin çocuklarını ölümlere sürer aklı sıra şehitlik payelerini biçerek katilliklerini saklamaya çalışıp, bunun ilede yetinmeden başka ülkelerde toplu katliamlar yaparak, yapmaya çalışarak DİN KATİLLİĞİ YAPIP BUNUNDA İDEOLOJİSİNİ SAVUNDUĞU MUKADDES OLDUĞUNA İNANDIĞI AYETLER İLE ÖZDEŞLEŞTİRİP ülkesinde din ulemalığının dokunulmazlığı ile yerini daha bir mukaddes yaparsa, ki bu çok kolaydır o tür ülkelerde, hem çok büyük yerel ve tüzel baskılar, yıldırmalar, korkutmalar, yasaklar vardır, hem de en büyük tehlike o ülkede okur yazar oranı çok kötü bir durumdadır.

Neden bu tür diktatör, despot, tiran ülkeler hem din kötü olan genelliklede hep İslam silahına sarılmaktadırlar??????????

Bu sayfalarda olan şeyler Vaybee de buna dahil farklı mıdır???

Şu an Almanya çok özel bir dönemden geçmekte, bu araştırmaların sonunun nereye kadar gideceğini bilen yok, zaman gösterecek, ama bilinen bir şey var ki Almanya bu işin peşini asla bırakmaz. Dünyanın neresinde olursa olsun bulup çıkaracaktır tüm bağlantıları.

Ben dürüst inançlılara saygı duyuyorum, İslamı kuranı okuduktan sonra benimsemem için bir neden görmeme rağmen, Dürüst, barışçıl, kurana inanan, onu seven tüm her kese saygılıyım.

Benim sorunum bilgilenme, bilgilendirme, neyin ne olduğunu öğrenme ve öğretme sorunu. Bu sayfalarda yaşamlarında beş tane farklı birer kitabı okumadan, iddia ediyorum kuranı da okumadan bir şeyler biliyormuşlar gibi kendilerini görücüye çıkaranlar var. Bunun çok kötü bir şey olduğunu, hem kendisine, hem topluma çok kötü bir fenalık olduğunu bilgiye sahip olan insan bilmektedir. İşin tuhaf tarafı bu tür nadir olan insanları bu sayfalarda bu cahil, yobaz ulema tayfası aşağılarken, ana avrat küfür ederken İslami demokrat dindar kesimden tek bir müdahale cümlesinin çıkmamasına ne anlam verilmelidir?????????

Hani nerde yaradandan ötürü biz yaradanı severiz??? Jargonları?????

Bu cümle ile bir insan ancak bu kadar sevilir, sen bir insanı sevmek için önce yaratana yağ çekmeyeceksin, o insanın insan olduğunu bilerek sahip çıkacak ve seveceksin. Bir başkasının insan olduğunu unutmamak kendisinin halen insan olduğunu bilmeyi yaratır ve bir anlamı olur yaşamın içinde aldığın görevlerde ve durduğun yerlerde.

Sorun insan olabilmekte!!!!!!!!!
Antwort