Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 08.08.2013, 11:36
Cakabeyy

Standard Suriyeliler, bayrama açlık ve sefalet içinde girdi

SERKAN SAĞLAM - İSTANBUL

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Ali Kurt, Suriye’de rejimin isyana katılan bölgelerdeki sivil halka insanî yardım ulaştırılmasını engelleyerek savaş suçu işlediğini söyledi.

Suriye’de 2,5 yıldır devam eden iç savaşta hayatını kaybeden insan sayısı için en iyimser tahmin 100 bin kişi. Ülkeden kaçmayı başarabilen milyonlarca Suriyeli de komşu ülkelerde sığınmacı konumunda. Geride kalan siviller ise imkânsızlıklarla boğuşuyor. Yaralanma ve hastalıkların tıbbi malzeme, donanım ve personel eksikliği nedeniyle tedavi edilemediği ülkede gıda sıkıntısı da had safhada. Uluslararası resmi yardımlar soruna çözüm bulmada çok yetersiz kalırken, sivil yardım kuruluşlarının çabaları da çıkarılan engeller nedeniyle savaş bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamıyor.

Bünyesinde, dünya genelinde 53 ülkeden 250’den fazla dernek bulunduran İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Ali Kurt, Zaman’a yaptığı değerlendirmede, Beşşar Esed rejiminin kendisine destek vermeyen bölgelerdeki sivil halka insani yardım yapılmasını engelleyerek savaş suçu işlediğini anlatıyor. Kurt, özellikle Humus ve Şam gibi bazı bölgelerde kuşatma altındaki siviller arasında açlık nedeniyle ölümlerin görüldüğünü, yetersiz beslenme ve tıbbi destek alamayan savaş mağdurlarının bulaşıcı hastalıklara da yakalandığını belirtiyor. Bu kişilere ulaşılabilmesi için acilen insani yardım koridoru açılması gerektiğini vurguluyor, ancak bu yönde pek umutlu değil: “Birleşmiş Milletler’e (BM) ciddi çağrılarda bulunuyoruz ancak vicdanlarında henüz karşılık bulmuyor.”

“Bugün Suriye’deki en büyük dram insanlık vicdanının sessiz kalmasıdır.” diyen Kurt’a göre, Suriye’deki insani duruma müdahalede Türkiye müttefiklerince yalnız bırakıldı. Esed rejimi destekçileri ise bu anlamda daha bütünleşik bir görüntü çiziyor: “Maalesef bugün İran’ın bölgede oynadığı çok çirkin rol, Rusya ve Çin’in de desteğiyle bu dramın asıl altyapısını oluşturuyor. BM’den (müdahale) karar(ı) çıkartılamadı. Olan bitene bir son verilebilmesi için acilen uçuşa yasak bölge oluşturulması gerekiyor.”

ZAMAN
Antwort