Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 10.01.2011, 17:55
Benutzerbild von LibadiyeLi
LibadiyeLi LibadiyeLi ist offline
Neuer Benutzer

Blinzeln Karınca ile Ağustos Böceği ( 3 versiyonu )

Ağustos böceği ve karınca fıkrasını, 3 ülkeye Göre Üç farklı şekilde yazmışlar.
ÇİN VERSİYONU
Karınca bütün yaz çalışır evini, yiyeceklerini hazır eder. Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın çal oynasın yazı geçirir. Ve kıs gelir. Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde kişi geçirirken, Ağustos böceği açlık ve soğuktan iki gün sonra ölür.
FRANSA VERSİYONU
Karınca bütün yaz boyunca çalışır ve kıs için evini, yiyeceklerini hazır eder. Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın çal oynasın barlarda yazı geçirir. Ve kış gelir. Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde sıcacık kişi geçirmeye hazırlanırken kapı çalar. Bakar elinde bavulu ağustos böceği;-Ne haber aptal komsum? Kışı geçirmek için Karaip Adaları’na gidiyorum da, bir isteğin var mı sorayım dedim. Hadi bana eyvallah.
TÜRKİYE VERSİYONU
Karınca bütün yaz çalışır evini, yiyeceklerini hazır eder.Ağustos böceği de yan gelir yatar ve karıncayla alay eder, vur patlasın, çal oynasın yazı geçirir.Ve kıs gelir.Karınca sıcacık yuvasında karni tok bir şekilde kişi geçirirken,ağustos böceği bir basın toplantısı düzenleyerek,

‘Etrafta onca aç ve üşüyen varken, karıncalar nasıl bir vurdumduymazlıkla sıcacık yuvalarında yasayabiliyorlar’diye olayı kamuoyunun vicdanına sunar.
–ATV, KANAL D, STAR zavallı aç ve açıktaki ağustos böceği ile karni tok sırtı pek karıncanın resimlerini yan yana yayınlayarak tarafları tartışmaya davet eder.Türkiye olayın şokunu yasamaktadır. Nerededir bu devlet? YBKD(Yeşil Böcekleri Koruma Derneği) ‘den bir temsilci Atv’deki TEKETEK programına çıkarak otuz yıldır çektikleri sefaletin tek nedeninin sırf yeşil renkli olmalarından kaynaklandığını anlatır.
Dünyanın en taninmiş Nobel ödüllü yazarımız Orhan PAMUK ve taninmiş aydınlarımız olayı Avrupa düzeyinde protesto ederek Türkiye’yi kınarlar.Konu Bakanlar Kurulu’nda tartışmaya açılır ve Başbakan KANAL D ye verdiği özel demecinde ‘Daha önceki hükümetler tarafından bunca yıldır sorunları göz ardı edilen değerli ağustos böceği kardeşlerimizin bundan böyle huzur ve refah içerisinde yasamaları için gerekenler yapılacaktır. ” der.Diğer yandan Reha Muhtar karıncayı canlı yayına çıkararak,’Reklâmını yapmak için zavallı bir ağustos böceğinin içler acısı durumundan

yararlanmaya utanmıyor musun?’ diye bir güzel haşlar.Ertesi akşam TEKE TEK’te ise ‘Ağustos böceğinden yürüttüğün para ve yiyecekleri nereye akladın, öt çabuk’diye Fatih ALTAYLI’ dan dan bir güzel dayak yer.
Karınca en sonunda çareyi yurtdışına kaçmakta bulur.Ve ağustos böceği onun evine yerleşir, yiyeceklerine konar, eşyalarının üzerine yatar ve refah içerisinde gül gibi yaşar gider.
Ve güzel ülkemizde tarafsız ve doğrucu (!) medyamız sayesinde adalet yerini bulur. (mu?)

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.”
M. Kemal ATATÜRK
Alt 13.01.2011, 17:42
Benutzerbild von elmauro
elmauro elmauro ist offline
Neuer Benutzer

Standard

Müsadenizle bir Versiyonda ben ekliyeyim. Yakin zamanda okudugum bir Kitapdan alintidir:

Karincaya Komsu olan Saz calar

Karinca sordu Agustos böcegine:

- Neden calismiyorsun?

- Bos ver! ver dedi Agustos böcegi icini cekerek.

Karinca israr edince,sazini bir kenara birakti ve tarihi boyunca hic yapmadigi bir sey yapti Agustos böcegi:

- Yav sen ne utanmaz bir hayvansin. Bütün milleti kandirmissin. Calisiyormus! Calisiyorsunda ne oluyor, calisman kimin hangi derdine deva oluyor? Iki cekirdek aliyorsun sirtina, bin bir zahmetle indiriyorsun mahzenine. Kis boyunca tikiniyorsun. Söyle bakayim, kainatta senden daha ise yaramaz bir hayvan var mi? Calistinmi ari gibi calisacaksin. Yaptigin is bir seye yarayacak. Yaptigin is bir seye yarayacak! Senin gibi calismaktansa hic calismam daha iyi! dedi.

Karinca sustu. Ilk defa cevapsiz kaldi Agustos böcegi karsisinda. Agustos böcegi iyice sinirlendi, burnunun kanatlari kalkti:

- Benide mahvettin! Komsuyuz ya hani! Senin yaptiklarina baktim ve anlamsiz buldum. Saz calip birkac hayvan eglendirdim. Eger ariya komsu olsaydim bende belki recelcilik falan yapar, faydali olurdum.

Bu laflar karsisinda boynu bükülen ve caresiz kalan karinca o günden sonra hep düsündü, ama aklina hic bir sey gelmedi.Eger bu aralar bir karinca görürsen yakindan bak. Mahzun bakisi yorgunlugundan degil, caresizligindendir.
Antwort