Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Sport - Fussball

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 03.02.2005, 09:29
arsena

Standard Yagli Güresler

Kirkpinar Güreslerini gördüm
Gölhisar ve Altinyayla Güresler de EGE de cok meshurdur. Pehlivan Dayi ve Kuzenlere sahib biri olarak tavsiyem mutlaka görülmesi ve yasanmasi gerek.
Iki Dayim da Cayir AGasi olmuslardir. BU Ünvan Güresde nami sadik bir ünvandir..
Alt 03.02.2005, 15:21
Benutzerbild von kispest
kispest kispest ist offline
Neuer Benutzer

Standard Re: Yağlı güreşler

Yağlı güreşler özellikle Marmara, Karadeniz ve Arsena"nın dediği gibi Ege"de çok yaygın. Ben, bu sporun başkenti sayılabilecek İzmit"te yaşadım ve bir dönem pehlivan olarak da çayıra çıktım. Yapmak zordur ama ben de mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
Istanbul"da Hadımköy, Samandıra, Avcılar, Kocasinan güreşleri çok meşhurdur ve kaçırmamaya çalışırım. İzmit"te Hünkar Çayırı, Samsun"da Gazi ve Doğu Park, Balıkesir"de Kurtdereli, Antalya"da Elmalı, Türkiye"nin önde gelen yağlı güreş turnuvalarıdır.
Çayır ağalığı (güreş ağalığı da deniyor) Gerçekten önemli bir olaydır ve yapanlara büyük saygı ve hürmet gösterilir.
Alt 03.02.2005, 21:26
Benutzerbild von losmuertos
losmuertos losmuertos ist offline
Neuer Benutzer

Standard Alle Geldmacherei !!!

Ich sage nicht dass WT mist ist ,im Gegenteil, aber um überhaupt effektiv WT zu beherrschen muss man vorher Kampfsporterfahrungen gesammelt haben . Alles andere ist Show und Geldabzocke .
Alt 04.02.2005, 09:52
arsena

Standard Pehlivan demek ...

Kirkpinari hic yazmamissin halbuki TR de Güres denilince Kirkpinar ilk gelir akla

evet Izmit deki Güreslerden de duydum ama yanilmiyorsam Haziran,Temuz,Augustos Aylarinda EGE yöremizin saydigim yerlerinde cogunlukla yapilir Güresler !!

Cayir Agalarin ünvanina gelince ehhh Para ve Ad önemlidir bu Konularda ;-)
Alt 04.02.2005, 09:55
arsena

Standard NEIN ....

um WT zu beherrschen brauchst du keine Vorerfahrung in anderen Kampfsport oder Künsten sondern
Disziplin und Willen !!!!!!

Gelmacherei nun sage mir mal was nicht Finanziell wichtig ist ?? wenn du gewissen Luxus möchtest musst du auch dafür Lohn hergeben oder ?
also solange es nicht Wucher sind die einzelne wirklich nur abzocken möchten und sowas kann jeder sich bei etwaigen Organisationen als Info einholen !! also Was für Gebühren sind OK und welche nicht ... ist es doch legitim für eine erbrachte Leistung auch ein Honorrar zu erhalten ..
Alt 04.02.2005, 12:06
Benutzerbild von kispest
Neuer Benutzer

Standard Evet, pehlivan :)

Kırpınar"dan sen bahsetmişsin. Hem yağlı güreş demek Kırkpınar demektir, hiç bahsetmeme gerek var mı ki Türkiye"de yaklaşık 250"yi aşkın yağlı güreş turnuvası var şu anda ve bunlar sırf federasyonca tanınan turnuvalar. Köy düğünlerinde, ufak şenliklerde veya gösteri amaçlı yapılanları saymıyorum bile.
Ege veya marmara farketmez. Bu konuda yarışmanın bir anlamı yok. Bu spor özellikle zeytinyağının bol olduğu ege ve marmara bölgelerinde yaygındır. Vallahi Türkiye"nin neresinde yapıldığı çok da önemli değil. Yeter ki yapılsın ve bu güzel sporumuz devam etsin. Ancak şu bir gerçek ki şu sıralar Türkiye"nin en başarılı pehlivanları Kocaeli, Antalya ve Samsun"dan çıkıyor
Ağalık da para önemli tabii ki. Hatta 2 yıl önce bir kadın (Zübeyde Kavraz) açık artırmayı kazanıp Kırkpınar"ın hanımağaıs olmuş, ancak bu parayı ödeyemediği için ağalığı elinden alınmıştı.
Alt 04.02.2005, 12:09
arsena

Standard ... 1994 de

Gölhisar Güreslerin Cayir AGasi da bir Kadin olmustu !! Ismi Havana Sönmez miydi yani öyle birsey ;-)

Haklisin ama Gelenek olan Yagli Güreslere gencler de biraz daha fazla ilgi göstermesi gerek bencede !!
Alt 04.02.2005, 16:46
Benutzerbild von kispest
Neuer Benutzer

Standard İlgi gerek tabii ama...

Ben İstanbul Samandıra Güreşleri"nin hanımağası Tülay Orhon"latanıştım geçen yıl. Görevli olduğum basın kuruluşuiçin röportaj bile yapmıştım kendisiyle. İki yıldır da sürdürüyor ağalık görevini. Sinop ve Amasya"dan da hanımağalar biliyorum.Bence bu harika bir şey. Tamam, erkekler yağlı güreş yapıyor sadece ama bayanların da ilgi göstermesi ve bu sporun yaşatılmasına yardımcı olması gerek bence. Zübeyde Kavraz hanımağa olduktan sonra bazı geri kafalılar çıkıp "Er meydanı burası. Yağlı güreş erkek işidir, kadınların işi yoktur" gibisinden birşeyler söyleyenler çıkmıştı. Değer verilmeyecek kadar saçma düşünceler bunlar tabii.
Gençlerin yağlı güreşe ilgi göstermesi konusunda haklısın Arsena. Ancak maalesef bu sporun ana vatanında bırak kadınları, erkekler bile böyle düşünmüyor. Ben güreşi sevdiğimi ve yaptığımı söylediğimde, çevremde uzaylıymışım gibi karşılanıyorum. Bir de bu Kırkpınar"a gay"lerin gitme muhabbeti vardı ya bir ara. O olaydan sonra güreşseverler iyice zan altında kaldı.
Ancak yağlı güreş camiasının da bu sporu canlandırmak adına hiçbir girişimi yok. İnsan kurs açar falan. Son derece kapalı bir toplumda yapılıyor yağlı güreş. Güreşçiler, hep güreşçilerin bulunduğu ailelerden çıkıyor. Örneğin Arsena"nın dayıları pehlivanmış, kuzenleri de pehlivan. Belki onların çocukları da olacak. Ancak güreşle alakası olmayan aileler, çocuklarını bu spora teşvik etmiyor pek. Ben bunun zorluklarını yaşadım. Bu sporu çok sevip de bir türlü yapamayan bir sürü insan da tanıyorum.
Alt 07.02.2005, 10:19
arsena

Standard Hangi Spor olursa olsun

istek varsa yolu yakin !!

Cogu Ünlü Pehlivanlar, Pehlivan Ailelerden cikiyor ama sadece degil !!
Güreslere gittigimde anlattiklari zaman oluyordu
Bir tane genc Pehlivanin Baba, Anne Banka Müdürü Istanbullu Ailesi zamaninda bu bir eski Adet Sporu diye karsi bile cikmis !! O ama devam etmis!!
Gelenekte Pehlivanlar Agacocuklarindan da cok cikarmis yani daha Köy Adetleri diyelim Sosyete zamaninda da Sehirli lerden unutulmus ama Köy lülerin, Kasabalarin cok meshur ve adetlerine bagli olduklari icinde pek disariya yayilmamis.. Yani ondan Ic ice kalmislar da denilebilir !! Bu zamanda ama artik ilgisi olan yapmak isteyen yapiyor !!
Alt 08.02.2005, 14:14
Benutzerbild von kispest
Neuer Benutzer

Standard o.T.

Söylediklerinde çok haklısın Arsena, bir insan gerçekten istediğinde her şeyi yapar.
O genç pehlivana olduğu gibi benim ailemde de ailemde pehlivan yok ve hiç kimseden destek görmediğim gibi arkadaşlarım dalga bile geçti. Ama unutmayalım, bu tür davranışlar başkası üzerinde başka etki yapabilir, şevkini kırabilir vs.
İstek falan farklı şeyler tabi ancak ülkemizde yağlı güreş için imkanlar o kadar kısıtlı ki! Ben diyelim alakasız bir insanım ve yağlı güreş yapmak istiyorum. Kulüp yok, antrenman yapacak yer yok, herhangi kurs zaten düzenlenmiyor. Ancak ya dediğim gibi tanıdıkların, arkadaşların falan olacak, alacak seni de yanında antrenmana götürecek ya da güreşlere gideceksin pehlivanlarla, ağalarla vs. bağlantıya geçeceksin. Orada bile pek sallamıyorlar. Mesela ben bi ara antrenman yeri ve kispet sıkıntısı yaşıyordum. Bi ağa ile konuştum. "Yaparız ederiz" falan gibisinden bi şeyler söyledi, sallamadı.
Eğer yağlı güreşe Türkiye"de yatırım yapılırsa, diğer sporlardaki gibi antrenman yerleri, kurslar,kulüpler olursa sporcu sayısı en az ikiye katlanır. Çünkü müthiş bir potansiyel var.
Antwort