Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 17.01.2007, 18:03
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Teşekkür ederim Özsu!

Şahsen orada seni ve sizleri aramak amacı ile bulunmadım. Ama; bilerek girdim ve sürekli değişik konular ile ilgilendiğim için de değil girişim.

Ana tarafımın Mevlanın sülalesinden olduğunu daha önceleri yazmıştım, hem şöyle bir uğramak derin aile bağlarına, hem de Sufilik üzerine neler yazılmış diye bir bakmak, hem de nostaljik, folkloristik ve ara sıra düştüğüm ruhsal duyumsamaların değişik hazları. Bebekliğim de o taraflarda geçti benim. Selçuklulardan kalma çok hoş ve bir o kadarda mistik bir ev ve ev sahiplerimiz vardı. Hepsi mevleviydiler.

Bazen bir yerlerden o hiç bir zaman unutmadığım ve sürekli benim iç dünyamda var olan o masum bebeği arar, sorar ve mutlaka bulurum, onu bulunca işte böylesine gök kubbenin sonsuz gizeminde benden önce nasıl insanlar ve düşünürler yaşamışlar ve neler düşünmüşler, neler hissetmişler, neler bırakmışlar diye takılır kalırım oralarda.

Huzur dünyanın en güzel erdemi ve duygusudur.

Selamlar...
Alt 17.01.2007, 20:04
unknown

Standard Sn.Roman tuhaf da olsa..yine de bir

yaklasim.Hösgörünüze siginiyorum hocam, fakat sayet burasi bir türk-alman platformu ise, pekala cok-dilli sürdürülebilir. Ayrica dilerim ki sizin o sahane türkcenizden sahsim disinda baskalari da faydalaniyordur, bu almanca icin de gecerli olamaz mi? Saygilar. FoS
Alt 17.01.2007, 21:05
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

Ben bizi ara diye ugradin diye herhangi bi aciklama yapmadim zaten Roman

Sadece bi karsilama idi
Alt 17.01.2007, 21:06
unknown

Standard deine weisheit

wie "übersetzungen sind annährend" ist nichts neues. das war schon immer so und wir es in absehbarer zeit auch noch sein. wenn man deine these beim christentum anwenden würde, müsste man sich zwingen auch mit der frage auseinandersetzen, ob man theologische diskurse auf altgriechisch, lateinisch, altsyrisch, aramäisch, armenisch, altkirchslawisch, hebräisch, jüdisch und/oder deren unzählige dialekte und/oder sogar mischformen wie syrisch-aramäisch, griechisch-hebräisch führen sollte. eine einigung wird es nicht geben; allein schon aus dem grund der sinnlosigkeit.

das wort "weltreligionen" bringt es schon auf den punkt. diese besagten tragen somit die eigenschaft, kein lokales ereignis zu sein, sondern alle menschen aller nationen und kulturen gleichermassen "anzusprechen". also anzusprechen; und zwar in ihrer "verständlichen", eigenen "sprache"!

ich bin türke und enthalte mir das recht vor, mich auch auf türkisch mit meinem schöpfer auseinanderzusetzen. genauso wie ich mir das recht vorenthalte es mit einer anderen sprache, der ich mächtig bin, genauso zu tun.
Alt 17.01.2007, 21:48
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ama ben seni buna rağmen görmedim.

Demek ki iç benliğin ile değil dış benliğin ile karşıladın beni sevgili Özsu.

Yada ben sana iç benliğim ile değil dış benliğim ile baktım ve görmedim seni.

Belkide o an benlikler Astral bir seyahate çıkmışlardı.
Alt 17.01.2007, 22:03
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Gayet tabi sevgili Arkadaşım!

İnsanlar kendilerini duygu olarak en yakın buldukları dil ile ifade etmeleri en doğru olan şeydir.

Her yazının bir ruhu bulunur, her ne kadar çift ruhlu insanlar vardır deselerde aslında ruhlar tekdir, ruh ekizleri vardır.

Mutlaka bu forum sayfalarında Almancayı mükemmel bir yazılım diliyle kullanabilen bir kaç kişi bulunmakta ben zaten onları büyük bir keyif alarak okuyorum.

Ana dilden benim anladığım sanatsallıkla dolu olan dil değil, ana rahminden itibaren duymaya başlanılan, insanın tüm duygusuna hitap edebilen dil.

Bunu en basit şöyle ifade edebilirim. İnsanlar en yoğun sevindikleri zaman, yada üzüldükleri, yada çaresiz kaldıkları, yada şaşkınlığa veya büyük bir haksızlığa uğradıkları, yada başarıya ulaştıkları, yada dayanılmaz bir hasrete düştükleri an kendi kendilerine konuştukları dildir.

Yoksa hepimizin Türkçenin dışında iyi bir şekilde kullanabildiği bir kaç tane dili var. Öyle zamanlar olur ki insan rüyalarında bile bu diller ile rüyalar görür, fakat ana dil farklıdır, yaşatılması, geliştirilmesi, zenginleştirilmesi ve sürekli korunması ve sahip çıkılması gerekir.

Zaten eleştici böyle bir yazı bırakmasaydı bu konu hakkında pek bir şeyde yazmayacaktım.

Sen yine de fısıltılı bir şekilde yazdığımı düşün lütfen.

Selamlar...
Alt 17.01.2007, 22:32
Benutzerbild von ozkangunduz
ozkangunduz ozkangunduz ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

kardes inanmıyor olablirsin ama saygı duymalısın
sen inanmıyorsun diye baskasının inancını bu sekilde yargılyamassın nasıl ki baskaları senin inandgın inanc yonunden yargılmaıyorsa
herkesin dusuncelerine saygı duymalısın
Alt 17.01.2007, 22:58
Benutzerbild von ozkangunduz
ozkangunduz ozkangunduz ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

kardes sen hikayelerini kendine sakla
gercek her zaman için gercektir bunu ne sen nede bi baskası inkar edebilir
Alt 18.01.2007, 02:53
osuranboga

Standard KAPITALISMUS ...

so heisst diese Religion von der du sprichst
)
Alt 18.01.2007, 03:03
osuranboga

Standard WIESO SCHLIMM ???

Bist du atheist???

Na dann herzlichen Glückwunsch!

Du glaubst doch auch an etwas oder nicht???

Du glaubst dem Wetterberichten oder nicht???

Du glaubst dem Handyverkäufer der dir gerade nen scheiss vertrag aufschwätzt oder nicht???

Du glaubst etwas zu wissen oder nicht???

Oder bist du allwissend???

Denn wenn es so wäre dann würde ich gerne von dir die Erklärung hören bzw. lesen wo alles anfing und wie es anfing???

Da du nicht allwissend bist kannst du mir auch nicht alles erklären und spätestens dann wirst du glauben müssen!!!

So nun erkläre mir was vor dem Nullpunkt war!!!
Antwort