Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Foren Archiv

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 07.03.2006, 13:15
Benutzerbild von kurabiye
kurabiye kurabiye ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

neyi mi soktu? cok afedersin ama burun kivirdigin kitlenin, hatta ötesine gidip onlari mantiksizlikla itham eden biri olarak, sokak dilini uygulamasan, daha cok inandirici olursun? seviye tespit sinavindan gecircesine insanlari yargilarken bunu dikkate al

türkiye sadece entellektüel kesimden olusmadigi gibi, 7den 77 ye milletimizi 21 yasina girmis bir insanin hice saymasi cok sacma geliyor..
gecerkleri hayatina gecirmeni ve filmin kalite seviyesine dair sikayetlerini, yönetmenleriyle paylasmani öneririm, paylas ki..hedefledigin kesim de nasibini alsin))
Alt 07.03.2006, 13:30
Neuer Benutzer

Standard o.T.

"bir takim gerceklerle" kast ettigin, günümüzde batinin kendi cikarlari dogrultusunda bir halki talan etmesidir.
gözler önüne sürülen görüntü yeterince insani bilinclendirdi..

biraz daha duyarli, hayalimsi genc kiz edasiyla degil de, gercekci yaklasmani dilerim.
Alt 08.03.2006, 06:25
Benutzerbild von cagdass
cagdass cagdass ist offline
Neuer Benutzer

Standard türk sinemasinin irak`da isi ne!!

öncelikle herkese selamlar,
bazilarinin film üzerine yazilarini okudukca ben baska bir filmi mi seyrettim acaba diye kendimi alikoyamadim! cok yazik, hayatinda sinema degeri tasiyan bir filmi seyretmemis olanlarin, bir sinema filminden bu kadar cok etkilenmeleri.. bilemiyorum yani degisik bir basari olsa gerek. belkide bu filmin en büyük basarisi, hayatinda sinemaya gitmemis kisileri sinema salonlarina cekmesiydi! eger bu bir basariysa ne diyeyim...eywallah!
hemen gene öncelikle söyleyeyim, sadece kurtlar vadisi irak filmi degil...reyting bakimindan tutmus bir dizinin cilkini cikarana kadar kullanmanin zararlarini bu filmde bir kere daha gördük! -bunu kimse inkar edemez! herkes bilir ki "asmali konak hayat" filminin basarisizliginda (sinema-sanat baglaminda) da bu yatiyordu! böyle dizilerin cilkinin cikartilip filmlestirilen, filmlerin cani cehenneme.

kurtlar vadisi irak filmi son derece zorlama bir senaryoyla karsimiza cikmis bir filim. dizideki mafyözlük, filimde yerini politik sulara ve milliyetcilige cekmis! -böylesi igrenc filimlerin cani cehenneme.

kurtlar vadisi irak filimi, baslarina cuval gecirilerek sorgulamaya götürülen türk subaylarinin öcünü almak icin irak`a giden polat`in macerasini anlatiyor...en azindan bu hikayeyle yola cikiyor! peki bunu mu yapiyor? tartisilir... zira bu sanat adina hic bir deger tasimayan film cekildigi bölgeyle ilgili günlük gazetelerde cikmis bütün haberleri de canlandirma yöntemiyle, cok zorlayarak hikayelestirilmis bir senaryoya bürünüyor. böyle zorlama filimlerin cani cehenneme!

irak`ta yasanan, abd`li askerlerin irak`li esirlere yaptiklari iskence görüntüleri, hatta bu görüntülerde yer alan kadin subaya kadar hepsi, sinemasal hicbir yetkinlik, hicbir estetik, hicbir zeka piriltisi eklenmeden direkt olarak canlandirilarak filmde önemli bir süre yer aliyor. bu kacirilan, iskenceye maruz kalan insanlar kimdir, necidir, onlarin öyküleri nelerdir anlatmaya tenezzül etmeden yalnizca irklarina ve arap olmalarina vurgu yapilarak bölgedeki türkmen, kürt, arap halkin arasina kendi kendine bir ayrim getiriveriyor. böylesi zekadan yoksun filimlerin cani cehenneme!!!

kacirilip kafasinin üzerinde elinde kilic tutan bir cellatla görüntülenen gazeteci, kamyoncu gibi sahislarin, bu türden görüntüleri de filmdeki yerini aliyor, dagitilan dügünler, ne idügü belirsiz bir emir komuta zinciri icerisindeki abd askerleri ve bir yanda da subay arkadasinin intikami icin bölgede oldugunu söyleyen polat! tüm bunlar, tüm bu bilinen iskence, kötü muamele.. sadece türkiye`de degil tüm dünyada defalarca haber bültenleri ve gazetelerde yer almis seylerken filmde, hikayeye zerre hizmet etmedigi halde, salt göstermis olmak icin göstermek marifetiyle yerlerini aliyorlar. bunlarin arkasinda yatan gercekler eselenmiyor. daha kötüsü, ana hikaye ve bu görüntüler arasinda önemli kopukluklar var. ayrica filmin ucuz milliyetciligine, TRIBÜNLERE oynayan ahvaline ne demeli! e pes dogrusu! arkadaslar bu aptalca filimlerin cani sahiden cehenneme!

filmde bir tane bile olumlu abd`karekter yer almiyor, bir tane bile olumlu kürt karekter yer almiyor. araplar icerisinden ise seyh ve leyla filmin olumlu karekterleri. onlarin disinda bir arap karekterin de bize tanitildigi yok. türkmen agasini ise polat ve arkadaslarinin evinde kalmasindan ötürü taniyoruz. bu haliyle yillardir ikrah getirdigimiz, vicik vicik abd milliyetciligi kokan filmlere, sadece amerikalilarin iyi oldugu ve hep kazandigi filmlere, RAMBOYA, ücüncü sinif aksiyonlara yakin duruyor bu filmim zihniyeti! (yau su da var; rambo bile askerdi en nihayetinde, polat kim??? neci?? kimin nesi kimin fesi bu adam ya????) türk milliyeticili yapan polat aslinda bir kürt! peki bunu biliyor muydunuz???? böylesi kocaman bir hic kocaman sifir olan filimlerin cani cehenneme!

bu filmin üzerine yazmayi birakin, adini bile duymak istemiyorum ama genede filmde oynayan karekterlere deginemden olmaz. bir defa filmde bir gelisme yok safhasi yok! direkt geliserek baslayan film, geliserek sona eriyor. özellikle seyh karekterinin, filmin gidisatiyla en ufak bir alakasi olmuyor!!! hatta bir sahnede SAM rolünde ki ne idügü belirsiz abd`li seyhin tutuklanmasi icin emir veriyor, ancak bir sonraki sahnede polat`i yakalamak icin bir gece operasyonu düzenlendigini, seyhin unutuldugunu görüyoruz! haliyle, seyhin filmde zikir töreni düzenlemesi (KI FILMIN EN IYI CEKILMIS SAHNESI_zikiri sevdigimden degil, görsellik ve sanat baglaminda diyorum, bu sahne filmin en güzel sahnesi, digerleri cöp) dua etmesi ve nereden nasil geldigini anlayamadigimiz bir anda kafasi ucurulacak gazetecinin imdadina yetisip ögütler vermesi haricinde ana hikayeye bir hizmetini de görmemis bulunuyoruz. tam olarak hikayede ne gibi bir yeri oldugunu anlamak mümkün degil.

memati, seyh ve leyla karekterlerini canlandiran aktörlerin gayet düzgün bir oyun cikarttiklarini söylemek mümkün. ancak polat rolündeki necati sasmazin, dizidekinden daha hareketli ve bu tip aksiyona yönelik filmlerdeki roller icin biraz daha calismasi gerektigi gözle görülür bir gercek! gary busey ve billy zane, kendilerini izleyenlere " ben burada ne ariyorum bakislarini birakip, rol yapmaya ne zaman baslayacaklar" diye icten ice soru sorduruyor, filmin tek mizah yönü olan erhan ufak ise yüz güldürüyor ara sira da olsa..

türk sinemasinin böylesi sinema yapmakdan cok politika yapmak gibi niyetlere sahip olan film yapimcilarina, böylesine neteneksiz senaristlerle, yönetmenlere ihtiyacinin olmadigi gercegi bu filmde bir kere daha ortaya cikiyor!

arkadaslar, bu filmin yapimcilari zaten biz begenilsin, övülsün diye degil tartisilsin diye bu filmi yaptik gibisinden birseyler buyurmuslar! ehh bu kadar sanatsal özürlü kisilerden de ancak böylesine bir söylev beklenirdi! bu tip türk sinemasiyla yakindan uzakdan bir alakasi olamyan filmlerin, bir kere daha da söylemeliyim;CANI CEHENNEME!

ha su da var; filmin devam filmii cikabilecek bir noktada bittigini de belirtmekde fayda var! artik bu müjde mi olur kimisine, yoksa kötü bir haber mi bilemem! ama ben "kurtlar vadisi irak 2" allah yazdiysa bozsun derim!

bir yazi tura varken bir babam ve oglum ve de niceleri varken bu salak filmin tartisiliyor olmasi ne aci bir sey ya türk sinemasi icin! echt beter sooo! echt bir izdirap!
Alt 08.03.2006, 06:48
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard bende bu filme 10dk katlana bildim!

coco, sen gene iyi dayanmissin ya, ben bu filmi sinemada ilk seyretigimde on dk. bile zor dayanabildim! böyle igrenc bir film olamaz türk sinemasi tarihinde! daha sonra bir arkadasim internetten indirmis filmi, bende buraya, forma sirf bir seyler yazmak icin filmi arkadasimla yeniden seyretmek zorunda kaldim. hey coco, ne angarya bir seydi biliyormusun ikinci defa hemde bu sefer basdan sona bu filmi seyretmek! allah düsmanimin basina böyle igrenc film vermesin!
ha bunlar kesin memoali abimizin kahbe bizans filminide seyretmislerdir
coco, cöö mit ööö
Alt 08.03.2006, 06:55
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard o.T.

coco, unutmusum_daha sonra, yani filmi arkadasimla cd den seyrettikden sonra , o film kimsenin eline gecmesin diye, kimse kurtlar vadisi irak filmini seyretmek gibi bir iskenceye kapimasin diye, o cd yi imha ettik! nasil zevk aldim biliyormusun imha ederken, anlatamam!
Alt 08.03.2006, 08:45
yabangul

Standard ach kommt...

schon übertreibt es doch nicht, tamam filmin konusu sacma...aber ihr müsst doch zugeben, der film ist doch für türkeiverhältnisse (was die explosiven szenen etc. betrifft) sehr gut gemacht....abgesehen von dem thema ...STIMMTS ODER HABE ICH RECHT?
Alt 08.03.2006, 08:57
Neuer Benutzer

Standard wake up

Neymis efendim?
Senaryo ve kurgu, teknik donatim vs.özellikle SAM amcanin bizlere devamli sundugu nitelikte olmaliymis?

ABD"nin asirlardir en büyük silahini sinema salonlarinda kullanip,insanlarin bilinc altini cok kurnazca ele gecirmesini, tekrar ögrenmis olduk sayende

tesekkürler.
Alt 08.03.2006, 09:19
Benutzerbild von oasyao
oasyao oasyao ist offline
Neuer Benutzer

Standard %100 dogru

cok haklisin kurabiye, sana katiliyorum! Nedense yillardan beri Amerikan sinemasi hep Arablari ve Ruslari Terörist olarak gösterdi filmlerinde ama kimse tepki vermedi, neden??? cünkü bu Amerika! ben filmi izledim ve cok begendim ve etkilendim cünkü dogrulari gösteriyo. amerika nin rezilliklerini haberlerde de izliyoruz yalan mi? sanki Amerikan askerleri oraya demokrasi yi saglamak icin mi gittiler? hahaha cok komik. hepimiz biliyoruz ki Amerika petrolun pesinde yani paranin sanki Iraklilar onlarin umrunda. orda irakli halka iskence yaptiklarini biliyoruz bence bu filmle tekrar herkese bu gercegi göstermek istedi Türk sinemasi ve bence de cok iyi yapti! ama bir laf vardir gercekler herzaman insanlarin zoruna gider en cokta amerikalilarin ve amerika hayranlarinin zoruna gitmistir. kimse gerceklerden kacamaz! hayatin gercegi bu maalesef! bence bu film son yillarin en iyi filmlerinden biri. ben dizi yi hic izlemedim ama film harika! amerikalilar utansin, tabi alman hükümeti amerikanin köpegi oldugu icin filme karsi! onlarda biliyo filmden gösterilenlerin cogu dogru oldugunu. ben kimseyi elestirmek istemiyorum istegen begenir veya begenmez herkesin zevki baskadir! ama bence birazcik olsun dogrulari görelim!!!!
Alt 08.03.2006, 09:23
Benutzerbild von oasyao
Neuer Benutzer

Standard helal sana outlaw!!!!

da kann ich nichts mehr ergänzen! ich sage nur: agzina saglik!!!!
Alt 08.03.2006, 09:26
Benutzerbild von oasyao
Neuer Benutzer

Standard aynen katiliyorum!!! o.T.

ohne Text
Antwort