Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 18.12.2012, 14:10
SUNGUROGLU

Standard Bir Okuyucu Mektubu

Bir Okuyucu Mektubu

Degerli Halit Bey!

Arkadaslarimdan sizinle mektuplasanlar var. Ben de onlardan cesaret alarak size yazmak istedim.

Benim sorunum, kendim. Tek basima kendi problemlerimi kaldiramiyorum. Kendi isimi birileri olmadan yapamiyorum. Annem-Babam beni cok korudular. Hep hata yapacagimi sanarak, benim islerimi üstlendiler. Ben de kendi isimi yapamaz hale geldim. Simdi nereye gitsem annemi veya babami ariyorum.

Bu sorunu nasil cözebilirim? Bana da yardimci olursaniz cok sevinirim.
Iyi günler, basarili calismalar dilerim.

Halit ertugrul'dan bazi öneriler

Ailesinin aşırı himayeciliği yüzünden çekilen sıkıntılar, fevkalâde önemli bir konu. Bazı anne ve babalar, mükemmelci davranarak, çocuklarının kusursuz olması isteğiyle onun görevlerini üstlenip, çocukları yerine öğrencilik yaparlar. Ödevlerini yaparlar, kitaplarını düzlerler, yataklarını düzeltirler, arkadaşlarını seçerler, okula kendileri götürüp, getirirler ve alışverişini de çocukları adına kendileri yaparlar.

Görünüşte bu çaba, çoğu yanlıştan kurtulmak ve çok iyi bir öğrenci olmasını temin etmektir. Ama sonuç olarak bu yaklaşım, çocuğa yapılan en büyük yanlıştır.

Anne babasının aşırı gölgesi ve korumacılığında büyüyen çocuğun yetenekleri gelişmez. Kişiliği oturmaz, karar verme davranışı zayıf kalır. Hep birilerinin destek ve yardımına muhtaç olur. Günlük hayatta tek başına kaldığı zaman da bocalar, çok zaman da pes eder.

Anne-babalar çocuklarına hareket alanı vermeli. Çocuklarının çalışmalarını desteklemeli ve yönlendirmeli. Ama onun adına onun işini yapmamalı. Çocuk gerektiğinde yanlış yapmalı, yanlış yaptığını anlamalı. Alışverişini kendi yapmalı. Öğretmeniyle kendisi görüşmeli. Kısaca hayatı kendisi tanıyıp, kendi ayakları üzerine basmayı öğrenmeli.

Öğrencilerin arasında, aynı problemi yaşayan birçok genç vardı. Hepsinin de ortak şikâyeti buydu.

Bu durumdaki öğrenciler, bu problemlerini nasıl aşabilir? Bu konu üzerinde durdum.

1- Hayatınızı siz yaşayacaksınız. Başkasının sizin hayatınızı, sizin adınıza yaşamasına izin vermeyin. Yapacağınız işi beceremezseniz bile, yapa yapa üstesinden geleceğinize inanın.

Alışverişi öğrenmek için birkaç kez aldatılacaksınız. Ama sonunda doğru alışverişi öğreneceksiniz.

Ütü yapmayı öğrenmek için birkaç kez pantolon veya gömleği yaktığınız olacak. Ama sonunda bir ütü yapacak kişiye ihtiyacınız kalmayacak.

Seyahat kurallarını, yalnız hayat şartlarını, temiz bir hayat gereklerini, hastalık ve sağlığı yaşayarak öğreneceksiniz. Çektiğiniz sıkıntılar hem öğretecek, hem de tecrübe kazandıracak.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Özet olarak, siz rolünü yalnızca siz oynayın. Yanlıştan korkmayın. Yanlışı düzeltememekten korkun. Bazen korku, sizi doğru yere götürür.

2- Başarıya, düzene ve istikrarlı çalışmaya inanmış bir grup oluşturun.

İyi oluşturulmuş bir grup arkadaş, insanın en büyük güvencesi ve başarı nedenidir.

3- Başarının bir sipariş olmayacağını, yalnızca kendi gücünüzle elde edilebileceğini bilin. Unutmayın plânlı çalışma alışkanlığı, sizi eninde sonunda başarıya götürür.

4- Yurtta kalıyorsanız, yurt kurallarına titizlikle uyun. Yurtların kendine özgü ortak kuralları var. Bu size paylaşmayı, yardımlaşmayı ve ekip ruhunu öğretir.

Dikkat edeceğiniz en önemli konu temizliktir. Yatağınıza çamaşırlarınıza ve giyeceğinize çok dikkat edin.

5- Akrabalarınızın yanında kalıyorsanız, evi kendi hayatınıza değil, kendi hayatınızı eve uydurun.

Kimi gençlerimiz ise, o şehirde bulunan bir aile bireyinin, genelde anneanne veya babaanne ve dede veya hala, teyze gibi yakın akraba yanında kalmaktadır.

Burada da işin artı yanı hiçbir ev sorumluluğunun olmaması. Odanız temizleniyor, yemeğiniz önünüze geliyor ve ev sorumluluğunuz yok. Buna karşın, sizin o evin kurallarına uymanız gerekiyor. Ne de olsa ev, onların evi.

Yemek saatlerinda sofrada bulunun. Yaşlı babaannenizin sizin için ikinci kez yemek ısıtmak zorunda kalması düşüncesizliktir, sizin açınızdan. Eğer gecikecekseniz, bir telefonla bunu eve vaktinde bildirin ve gelince de kendiniz mutfağa girip, yemeğinizi ısıtın, yiyin ve bulaşıkları yıkayıp, kaldırın. Eğer erkekseniz, bunları öğrenmeye çalışın.

Kendi yatağınızı kendiniz toplayın. Odanızı derli toplu tutun ve evin içinde orada burada dağıntı bırakmayın. Sizi evlerine kabul ettiler diye, onları ekstra işlerle cezalandırmanın âlemi yok. Ya orayı terk edin, ya da ev âdaplarına uyun. Özellikle evde ekonomiye dikkat edin. Işıkları açık bırakmayın, suları gereksiz yere akıtmayın ve telefonu lüzumsuz yere meşgul edip, faturayı kabartmayın.

6- Derslerinizi günü gününe izleyin. Çalışmaları mutlaka günlük yapın, yarına bırakmayın. Unutmayın yarının da yarına göre işleri olacaktır. Ödevleri, dersleri son haftaya ve hatta son güne bırakıp, bocalamayın. Son anda atağa geçen öğrencilerin çabası hüsranla biter.

7- Evinize, okulunuza, randevunuza geç kalmayın. Geç kalma alışkanlığı, birçok fırsatı elden kaçırır. Unutmayın ki, bazı fırsatlar bir kez ele geçer.

Verdiğiniz söze uyun veya randevuya geç gelen insan önce kendisine olan saygıyı, sonra da çevresinin güvenini bitirir.

8- Zararlı alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın. Zararlı alışkanlıklar, düzensiz hayatın temelini oluşturur. İçki, sigara, uyuşturucu, kahvehane kültürü veya bazı illegal çabalar hayatı erken lekeler, hayatı yaşamadan zehre dönüştürür. Unutmayın, sade ve temiz hayat, hayatın hayatıdır.

9- Hayatı, hayat pratiklerini ve başarı öykülerini konu eden kitaplar okuyun.

Halit Ertugrul
Alt 19.12.2012, 15:25
Benutzerbild von Billy73
Billy73 Billy73 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

insanlarin canini sikmayalim,

cay yapmak bir baslangictir
Antwort