Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 16.09.2010, 12:09
Isis_

Standard Kızlık soyismi

Türkiyede artik bosanan bayanlar eski kızlık soyismini almak zorundalar. Ama artik bosanmalar sadece genclerde degil, ilerleyen yastakilerde cogalmaya basladigi icin 50-60 yasinda bosanmis bir bayanin yaklasik 40 yil sonra eski kizlik soy ismini almasini cok sacma buluyorum
sizin düsünceleriniz nedir bu konuda? bu sadece benim gözümde gereksiz bürokrati.
Alt 16.09.2010, 14:42
Isis_

Standard

Zitat:
Zitat von fosfos Beitrag anzeigen
Isin onomastik yanina bakacak olursak eger, bildigim kadariyla, bosandiktan sonra kocasinin soyadini cesitli sebeplerden ötürü kullanabilmek icin acilan bircok dava var.

Isin trajik acilimi ise, onca yil beraber yasadiktan sonra, bosaniliyorsa eger, bosandigin kisiden zaten manevi bir sekilde sogumussun demektir. Bu durumdaki kadinlarin kizlik soyadlarina dönmeleri süpriz sayilmamali.

Ayrica, eskiden yash 64-65 denildi mi, erkekler ölüyordu adabiyla. Simdilerde 25'inde evlenen birisi ashagi-yukari shöyle-böyle tahmini 40-60 yil evli kalabiliyor ayni kishiyle. Ya da kalamayor , dur bakalim daha ne yasalar degisecek bu sürecte...
simdi nedenini nicinini bosanmanin sorarsak is uzun sürecek.gercek olan su ki "hayat 60 tan sonra" baslar diye bosanmalar artik gündemde. sogumus olsa bile ciftler birbirinden yinede kurulmus bir sürü düzen simdi bozulup gereksiz yere bürokrat zorluklarin gelmesi olumlu bulmuyorum.cocuklar icin bile birden annelerinin baska soy isim tasimasida biraz tuhaf..miras olayindada problemler cikabilir vs vs...neyse bizim bu durumu kabullenmekten baska caremiz yok ama sacma buldugumu belirtmek istedim.benim buna karsi baktigim davalarin bir tanesini bile kazanani görmedim.tersini ispat edeni merakla bekliyorum
Alt 16.09.2010, 15:56
Isis_

Standard

Zitat:
Zitat von fosfos Beitrag anzeigen
Zaten ben de birsey demedim ki
...Hem "hayat 60indan sonra baslar' diyebilecek kesim de, bence elit ve okumus diye siniflandirdigimiz kesim. Onlar da bu tefferuata, bu lüks sorununa katlanacaklar artik. Ayrica bosandiktan sonra da nufus dairesine tüm bilgiler intikal ettiriliyor.Mirasta da sorun ciksa bile.. 'Avukat'larimiza is doguyor, fena mi?
Arz ederim.
Maalesef bu sadece okumus ve elit kisimina gecerli degil.Gercek hayatta gec yastata bosanmaya hevesliler okumamislar arasindada yayginlasiyor.Sebep genelde para.Sonradan fazla para ile dengesini kaybetmekmi desek bu gelismeye.yada bazi bayanlarin daha cesaretli olupta artik eskisi gibi eslerinin aldatmasini eskisi gibi gecte olsa kabullenmediklerimi. tabi torun sahibi olupta bosanmak bayagi büyük bir ruhsal baski olsada gerceklesmeye basladi.

Bu durumda tabi tek kazananlar yine avukatlar galiba soyad degistirme mecburiyetini sadece avukatlarin biraz daha fazla calismalari icin cikardilar. fena degil.
Ama bu degisme zorumlulugunu mantikli bulan bir kisinin bile yorumunu bulamadik
Antwort