Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 25.11.2010, 17:06
xcemkaraca

Standard DieWahrheit

Sag mal.. Glaubst Du alles was Tayyip Aga sagt? Die Verschuldungsquote der Türkei liegt 2010 bei 55% und dieser wird 2020 bei 75% stehen. Das kannst Du überall nachlesen. Wenn Du meinst, dass das alles Zufall ist oder ich habe es erfunden. Dann informier dich mal, wie Schulden anderer Länder sich entwickeln werden. Z.b Griechenland: Aktuell bei 123% in 10 Jahren bei 175%.

Ich bin kein BWL Experte, aber um zu erkennen, dass dieses System auch die Türkei zusammenbrechen lassen wird, braucht man kein BWL-Futzi zu sein.

Informier Dich mal, wie die Kapitalisten "Argentinien" platt gemacht haben.
--------------------------------------------------------------------------

Da Du ja ein BWL-Experte (Wirtschafts-Experte) bist, dann hätte ich eine Bitte an Dich:

Informier mich mal. Wieso die Immobilien-Preise steigen? Hätte ich gerne von Dir gewusst. Wenn Du da mir die richtige Antwort gibst, dann nehme ich deine Argumente ernst.

Grüße
Cem

Zitat:
Zitat von DieWahrheit Beitrag anzeigen
aber wer traut deinem bauchgefühl???
Alt 25.11.2010, 17:58
Benutzerbild von Massagemeister33
Massagemeister33 Massagemeister33 ist offline
Neuer Benutzer

Standard

Zitat:
malesef ekonomik bilgin olmadan konusuyorsun!!!
ülke borclari bip ile ölcülür!!! corapta üretse makinada üretse bip ile ölcülür!!!!
tabiki bip'nin ne oldugunu bilmek gerekir!!!!
bir ülkenin vatandaslari 1 yil calisip elde ettigi para 100%bip'dir
türkiye'nin borcu 47% bip'dir, bu demek oluyorki tr 6 ay calisip bu borcunu katabilme kapasitesinde!!!! dünya ülkelerine baktigimizda türkiye'nin borclanmasi cok iyi konumda!!!!

türkiye gecmiste her 4 yilda kriz ortaminda bulurdu kendisini, ortalama her 2 yilda secime giderdi!!!! son 8 yilda ne kriz gördük nede erken secim!!!! ama 8 yil önce türkiye kaosa gidiyor, türkiye bitecek, türkiye batacak diyenlerin sesi kesildi. simdi senin gibiler bunlari söylemeye basliyor!!!!!
Sen kendin calip oynamayi bir tarafa birakip, verdigim linkleri inceleseydin türkiyenin ekonomik dzrzmz hakkinda biraz fikir sahibi olurdun!
500bin € borcu olan iki ülke düsün, bir tanesi almanya bir tanesi de Türkiye olsun..
almanya ne kadarlik bir üretimle bu borcu öder dersin?
ya türkiye?
türkiyenin bursadaki fabrikalarda 10 gemi havlu üretmesi gerek bu borc icin..
ama almanya sadece 3 tane araba üreterek hallediyor bu borcu..
Yanilgi saplantinin acemiliginden dolayi oldugunu düsünüyorum..

ben ülkelerin birbiriyle kiyaslanmasinin yanlis yöntem oldugunu zaten demistim..
bak sende, aynen benim dedigime gelmissin..
her ülkeyi, yine o ülkenin kendi ekonomik verileriyle örneklendirmissin..
ben yaziyorum ama sen baska türlü algiliyorsun..
yazdiklarimi iyi okursan, bu problemini zamanla asarsin.

Ankara ticaret odasinin linkini özellikle göndermistm ki, Türkiyenin son 15 yila ait ekonomik durumunu daha iyi anlayabilelim..
nafile mi yoksa???

senin icin ikinci kez tekrar:
"..1994 krizi öncesinde Türkiye 8.1 büyüdü, her 100 dolarlık büyümenin maliyeti 31 dolar oldu. Ardından yüksek cari açık, devalüasyonla sonuçlandı. 2000 yılında Türkiye 6.3 büyüdü, her 100 dolarlık büyüme için 67 dolar cari açık verdi. 2005 yılında 100 dolarlık büyüme için 37.8 dolar cari açık verirken, 2006 yılının rakamları rekor kırdı. 2006 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6.3 büyüyen Türkiye'nin 100 dolarlık büyüme için ödediği cari açık bedeli 94.3 dolar oldu. Cari açığa bağlı büyüme ülkeyi değil, midedeki habis uru büyütüyor"

ticaret odasinin linki : http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=763&l=1

Geändert von Massagemeister33 (25.11.2010 um 18:01 Uhr).
Alt 26.11.2010, 12:37
Benutzerbild von DieWahrheit
DieWahrheit DieWahrheit ist offline
Erfahrener Benutzer

Idee

Zitat:
Zitat von xcemkaraca Beitrag anzeigen
Sag mal.. Glaubst Du alles was Tayyip Aga sagt? Die Verschuldungsquote der Türkei liegt 2010 bei 55% und dieser wird 2020 bei 75% stehen. Das kannst Du überall nachlesen. Wenn Du meinst, dass das alles Zufall ist oder ich habe es erfunden. Dann informier dich mal, wie Schulden anderer Länder sich entwickeln werden. Z.b Griechenland: Aktuell bei 123% in 10 Jahren bei 175%.

Ich bin kein BWL Experte, aber um zu erkennen, dass dieses System auch die Türkei zusammenbrechen lassen wird, braucht man kein BWL-Futzi zu sein.

Informier Dich mal, wie die Kapitalisten "Argentinien" platt gemacht haben.
--------------------------------------------------------------------------

Da Du ja ein BWL-Experte (Wirtschafts-Experte) bist, dann hätte ich eine Bitte an Dich:

Informier mich mal. Wieso die Immobilien-Preise steigen? Hätte ich gerne von Dir gewusst. Wenn Du da mir die richtige Antwort gibst, dann nehme ich deine Argumente ernst.

Grüße
Cem
nicht 55% sondern 47% !!!! und wenn deine glaskugel sagt dass sie 2020 bei 75% liegen wird kannst du dich glücklich schätzen. nicht jeder kann eine glaskugel besitzen.

ich denke du solltest dch informieren bevor du bwl'ler als futzis bezeichnest!!!
wieso hast du so eine abneigung gegen bwl'ler??? ist bestimmt wsa persönliches, oder?
Alt 26.11.2010, 12:40
Erfahrener Benutzer

Idee

Zitat:
Zitat von Massagemeister33 Beitrag anzeigen
Sen kendin calip oynamayi bir tarafa birakip, verdigim linkleri inceleseydin türkiyenin ekonomik dzrzmz hakkinda biraz fikir sahibi olurdun!
500bin € borcu olan iki ülke düsün, bir tanesi almanya bir tanesi de Türkiye olsun..
almanya ne kadarlik bir üretimle bu borcu öder dersin?
ya türkiye?
türkiyenin bursadaki fabrikalarda 10 gemi havlu üretmesi gerek bu borc icin..
ama almanya sadece 3 tane araba üreterek hallediyor bu borcu..
Yanilgi saplantinin acemiliginden dolayi oldugunu düsünüyorum..

ben ülkelerin birbiriyle kiyaslanmasinin yanlis yöntem oldugunu zaten demistim..
bak sende, aynen benim dedigime gelmissin..
her ülkeyi, yine o ülkenin kendi ekonomik verileriyle örneklendirmissin..
ben yaziyorum ama sen baska türlü algiliyorsun..
yazdiklarimi iyi okursan, bu problemini zamanla asarsin.

Ankara ticaret odasinin linkini özellikle göndermistm ki, Türkiyenin son 15 yila ait ekonomik durumunu daha iyi anlayabilelim..
nafile mi yoksa???

senin icin ikinci kez tekrar:
"..1994 krizi öncesinde Türkiye 8.1 büyüdü, her 100 dolarlık büyümenin maliyeti 31 dolar oldu. Ardından yüksek cari açık, devalüasyonla sonuçlandı. 2000 yılında Türkiye 6.3 büyüdü, her 100 dolarlık büyüme için 67 dolar cari açık verdi. 2005 yılında 100 dolarlık büyüme için 37.8 dolar cari açık verirken, 2006 yılının rakamları rekor kırdı. 2006 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6.3 büyüyen Türkiye'nin 100 dolarlık büyüme için ödediği cari açık bedeli 94.3 dolar oldu. Cari açığa bağlı büyüme ülkeyi değil, midedeki habis uru büyütüyor"
anlamiyormusun ben mi anlatamiyorum?
ülkenin borcu hangi ürünü sattigina bakarak ölcülmez!!!! hangi zaman asiminda borcunu ödeyebildigine göre ölcülür!!!!

almanyanin bip'i 50% ise ve türkiye'nin bip'i 50% ise. ikiside 6 ay icerisinde borcunu ödeyebilir konumda. kimin hangi ürünü sattigi önemli degil. isterse muz satarak isterse ucak satarak!!!!!!
Alt 26.11.2010, 15:15
Neuer Benutzer

Standard

Zitat:
anlamiyormusun ben mi anlatamiyorum?
ülkenin borcu hangi ürünü sattigina bakarak ölcülmez!!!! hangi zaman asiminda borcunu ödeyebildigine göre ölcülür!!!!

almanyanin bip'i 50% ise ve türkiye'nin bip'i 50% ise. ikiside 6 ay icerisinde borcunu ödeyebilir konumda. kimin hangi ürünü sattigi önemli degil. isterse muz satarak isterse ucak satarak!!!!!!
senin algilamandaki yanlislik ne biliyor musun?
corap üreten ekonomiyle, Yüksek teknoloji üreten ekonomileri kiyasliyorsun..
yaniliyorsun iste!
bu arada almanyadaki gelir dagilimiyla baska bir ülkedeki dagilim ayni olamazki.. sen yine en iyisi türkiyeyi kendi ic verileriyle degerlendir..
bu gün bir yazi okudum. Türkiyede Uni ögrencisi olan bir genc yazmis; "milli gelir kisi basina 15bini gecti, lütfen benim is bankasindaki hesabima yatirin"
bilmem anlatabiliyor muyum?
Alt 26.11.2010, 16:50
xcemkaraca

Standard DieWahrheit

Verschuldungsquote 55% 2010, 2007 war es 42%.. Du kannst die paar Prozente ruhig selber rauf und runter schieben, denn das spielt keine Rolle. Du als BWL-Experte müsstest eigentlich wissen, dass die Schulden stetig steigen.

Wo bleibt denn die Antwort auf meine Frage?

Wieso steigen die Immobilienpreise? Sag es mir, damit ich aus dem Bauchgefühl loswerde.

Hast Du eine Antwort? Keine Ausrede bitte..

Zitat:
nicht 55% sondern 47% !!!! und wenn deine glaskugel sagt dass sie 2020 bei 75% liegen wird kannst du dich glücklich schätzen. nicht jeder kann eine glaskugel besitzen.

ich denke du solltest dch informieren bevor du bwl'ler als futzis bezeichnest!!!
wieso hast du so eine abneigung gegen bwl'ler??? ist bestimmt wsa persönliches, oder?
Alt 26.11.2010, 19:23
Erfahrener Benutzer

Idee

Zitat:
Zitat von Massagemeister33 Beitrag anzeigen
senin algilamandaki yanlislik ne biliyor musun?
corap üreten ekonomiyle, Yüksek teknoloji üreten ekonomileri kiyasliyorsun..
yaniliyorsun iste!
bu arada almanyadaki gelir dagilimiyla baska bir ülkedeki dagilim ayni olamazki.. sen yine en iyisi türkiyeyi kendi ic verileriyle degerlendir..
bu gün bir yazi okudum. Türkiyede Uni ögrencisi olan bir genc yazmis; "milli gelir kisi basina 15bini gecti, lütfen benim is bankasindaki hesabima yatirin"
bilmem anlatabiliyor muyum?
bir sirket corap üretiyor ve yillik geliri 1 milyon, bir baska sirket makine üretiyor ve yillik geliri 1 milyon. hangisi borcunu daha önce ödeyebilir???

bir adam caycilik yapiyor ve aylik 2000 lira aliyor, bir baska adam mühendis ve 2000 lira aliyor. hangisi borcunu daha evvel öder???

bu ülkeler icinde gecerlidir!!! tr'yi corap üreten ülke olarak göstermen neyi kasdettigini acikca ortaya koyuyor!!!!

kendisi basarisiz olanlar baskalarini basarisiz göstererek kendisini yücelttigini zanneder. bu senin icin gecerli olabilir mi?
Alt 26.11.2010, 19:24
Erfahrener Benutzer

Idee

Zitat:
Zitat von xcemkaraca Beitrag anzeigen
Verschuldungsquote 55% 2010, 2007 war es 42%.. Du kannst die paar Prozente ruhig selber rauf und runter schieben, denn das spielt keine Rolle. Du als BWL-Experte müsstest eigentlich wissen, dass die Schulden stetig steigen.

Wo bleibt denn die Antwort auf meine Frage?

Wieso steigen die Immobilienpreise? Sag es mir, damit ich aus dem Bauchgefühl loswerde.

Hast Du eine Antwort? Keine Ausrede bitte..
was für ein blödsinn. wieso sollten schulden denn stetig steigen???

such dir nen anderen nachhilfe lehrer!!!
Alt 26.11.2010, 21:05
Neuer Benutzer

Standard

Zitat:
bir sirket corap üretiyor ve yillik geliri 1 milyon, bir baska sirket makine üretiyor ve yillik geliri 1 milyon. hangisi borcunu daha önce ödeyebilir???

bir adam caycilik yapiyor ve aylik 2000 lira aliyor, bir baska adam mühendis ve 2000 lira aliyor. hangisi borcunu daha evvel öder???

bu ülkeler icinde gecerlidir!!! tr'yi corap üreten ülke olarak göstermen neyi kasdettigini acikca ortaya koyuyor!!!!

kendisi basarisiz olanlar baskalarini basarisiz göstererek kendisini yücelttigini zanneder. bu senin icin gecerli olabilir mi?
Burda bir kiyas takintisi mi ne var!
ama anlayamadigin nokta sudurki;
borcun 2000bin olabilir, corap ya da araba üreterek ödemek gerekir elbette. bundan kacamaz borcu olan.

Söyleki;
birisi yüksek teknolojiyle borcunu kapatabilecek seviyede, digerininde kacisi yok ve baska yollarla kapatmasi lazim. Ülkelerden birtanesi yalnizca 1 gecelik üretimle 2000bin ödeyecek gücte ama digeriyse 1 ay boyunca corap dokuyup durmak zorunda!
sonucta borcun varsa, calisip ödersin..
baktin calisarak olmuyor,
imf den sadaka alinir,
o da olmadi fenerin lambasiyla denizden para cikarirsin..
olmadi madenlerin üstünü cizersin...
satilacak ne varsa satarsin! satarsinda satarsin... -ve bir bakarsinki zengin olmus, kasalarin para dolmustur-

ikeda havlu gördüm bugun, "aus Tükei" yaziyor. cok iyi kalitede oldugundan iki tane aldim.
auidi TT adrenalin yapiyor ve cok terliyorum.
audi TT hangi ülkenin acaba, tr mi dersin MRgericek?

Geändert von Massagemeister33 (26.11.2010 um 21:20 Uhr).
Alt 26.11.2010, 23:06
Alllahsiztosba

Standard

yahu Türkiye´nin durumunu tartisiyorsunuz siz degil mi?
Bir ülkenin ekonomisini en güzel ekmek fiyatlarindan takip edebilirsiniz. Hepiniz de ekonomist olarak bunu bilmeniz gerekir. Ayrica bankalarin verdigi kredi faiz oranlarinin neden arttigini da iyi bilirsiniz.
Bir bankanin kasasinda olan paranin sadece 3-5%´i kendine aittir. Bu bankalar baskalarinin paralarini, baskalarina kredi olarak verirler. Bu yüzden de faiz oranlari artar. Yanlissa sen bilmiyorsun, dogrusu sudur diyin.
Simdi bir ülkenin ne ürettigi veya ne sattigi da o kadar önemli degil. Asil önemli olan topragi islemek ve topraktan gelir saglamak. Ne yazik ki bunu her defasinda Ecevit denedi ve kabak yine onun basina patladi. Ülke ekonomisini canlandirmak icin her ülke mecburen borc alir ve bu aldiklari borcu da bir sekilde yatirim olarak kullanir. Su anda alinan borc genelde degisik seylere yatiriliyor. Eskiden de fabrika yapimi, tesisat yapimi vs vs olarak yatirilirdi. Tabi bir de cep yapilirdi, su anki gibi ahaahaha...
Antwort