Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Foren Archiv

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 08.03.2006, 16:31
Benutzerbild von cagdass
cagdass cagdass ist offline
Neuer Benutzer

Standard ES GEHT UM NUR CINEMA_ES GEHT UM KUNST!

siz sanirsam ya benim yazdigimi okumadiniz, ya da yazilanlari dogru algilayip, kavrayamadiniz! ya sizler nelerden bahsediyorsunuz??? benim derdim sinema, benim derdim sanat, benim derdim sadece ve sadece film! ya sizler neden ikide bir sadece sinema, sanat ve film üzerine konusmuyorsunuz da garip garip politika, din, savas, haklarin ezilmesi, bölgedeki amerika uygulamalari ect. bu gibi ivir zivirlardan bahsediyorsunuz! (sizin bu söyledikleriniz dünyanin her günlük gazetesinde haber olarak cikan bilinen seyler zaten_es geht um film, es geht um kunst!!) ha sizin bu bahsettikleriniz tabiki önemli konular! ama kurtlar vadisi irak filmine sadece ve sadece filim gözüyle, sanat gözüyle bakin. olcak is degil sizin bu yaptiginiz! bu film tartisilacak bir sey degil, ayrica film tartisilmiyorda. cünkü filmden, sanattan anlayanda anlamayanda konusuyor! e nede olsa hayatinda hic sinema yüzü görmeyenler bu film sayesinde sinemayla tanisdi. bu baglamda zaten cok fazla bir seyler beklememek gerekiyor sanirsam!
gelelim senin sorunun yanitina; gazetelerde konusulup duran su harcanan paralara gelelim. cok can sikici bri konu olarak sunu vurgulamak isterim. filmde neyin anlatildigi ve ya filmde neyden bahsedildigi, o filmin, benzeri benzeri hikayeleri anlatan baska türlü filmlerle es deger görülebilecegine delalet degildir!!! mesela, filmle ilgili olarak "yiginla aksiyon filmi izliyoruz, savas filmi izliyoruz, biz yapinca mi kötü oluyor" gibi bir aciklama yapan sizler ve daha önemlisi serdar akar, bu aciklamasinda ismini andigi bir cok filmin aslinda ne denli önemli ve sayili insanlarca cekilmis, nasil bir SINEMA DILIYLE YOGRULMUS, HER YESDEN ÖNCE SENARYOSUNDA BELLI AMACLARLA CARPITILMIS ÖGELERE YER VERILMEYEN, uygar filmler oldugunu da pek ala biliyor, biliyorsunuz. yani, ayni konuda film ceken bes bin tane yönetmenin, bes bininin de iyi bir film cikaramayacagi malumken, bu tip bir savunma elbette komik kaciyor! ve evet kurtlar vadisi irak filmine harcanan paralar dogrultusunda, michael dudukoff`un lerenzo llamas`in oynadigi, televizyon kanallarimizda da gece 23´den sonra yayinlanan aksiyon, catisma, savas filmlerine prodüksiyon olarak son derece yaklastigi kesin bir gercek. aksiyon sahnelerinde yer alan figüranlarin feci hallerinden tutun da, catisma ve finaldeki dövüs sahnesine kadar film delta, force, ölüler dans edemez gibi isimlere sahip aksiyonlarla es deger bir güdümde. hatta holywood`un bu arka bahcesinden üreyen filmlere fark attigi asikar. ancak dalga gectigimiz, RAMBO, ZOR ÖLÜM gibi filmlerdeki o dans koreografilerini andiran aksiyon sahnelerine ermek icin hem POLITIKADAN COK SINEMA YAPMAK GIBI BIR NIYETE, HEM DE DAHA YETENEKLI SENARISTLERLE, YÖNETLEMLERE IHTIYACIMIZ OLDUGU DA AYRI BIR GERCEK!
bimmem anlata bildimi.
bir kere daha söylüyorum_bu film kötü bir film!!!! bunu sinemadan az cok anlayan herkes filmi seyredince görür!!!!! bunda tartisilacak bir mesele yok! bu filmin, sinema anlaminda ve hatta politika anlaminda cani cehenneme!!!!!
Alt 08.03.2006, 16:32
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard sadece sanat ve sinema tartisilmali!

siz sanirsam ya benim yazdigimi okumadiniz, ya da yazilanlari dogru algilayip, kavrayamadiniz! ya sizler nelerden bahsediyorsunuz??? benim derdim sinema, benim derdim sanat, benim derdim sadece ve sadece film! ya sizler neden ikide bir sadece sinema, sanat ve film üzerine konusmuyorsunuz da garip garip politika, din, savas, haklarin ezilmesi, bölgedeki amerika uygulamalari ect. bu gibi ivir zivirlardan bahsediyorsunuz! (sizin bu söyledikleriniz dünyanin her günlük gazetesinde haber olarak cikan bilinen seyler zaten_es geht um film, es geht um kunst!!) ha sizin bu bahsettikleriniz tabiki önemli konular! ama kurtlar vadisi irak filmine sadece ve sadece filim gözüyle, sanat gözüyle bakin. olcak is degil sizin bu yaptiginiz! bu film tartisilacak bir sey degil, ayrica film tartisilmiyorda. cünkü filmden, sanattan anlayanda anlamayanda konusuyor! e nede olsa hayatinda hic sinema yüzü görmeyenler bu film sayesinde sinemayla tanisdi. bu baglamda zaten cok fazla bir seyler beklememek gerekiyor sanirsam!
gelelim senin sorunun yanitina; gazetelerde konusulup duran su harcanan paralara gelelim. cok can sikici bri konu olarak sunu vurgulamak isterim. filmde neyin anlatildigi ve ya filmde neyden bahsedildigi, o filmin, benzeri benzeri hikayeleri anlatan baska türlü filmlerle es deger görülebilecegine delalet degildir!!! mesela, filmle ilgili olarak "yiginla aksiyon filmi izliyoruz, savas filmi izliyoruz, biz yapinca mi kötü oluyor" gibi bir aciklama yapan sizler ve daha önemlisi serdar akar, bu aciklamasinda ismini andigi bir cok filmin aslinda ne denli önemli ve sayili insanlarca cekilmis, nasil bir SINEMA DILIYLE YOGRULMUS, HER YESDEN ÖNCE SENARYOSUNDA BELLI AMACLARLA CARPITILMIS ÖGELERE YER VERILMEYEN, uygar filmler oldugunu da pek ala biliyor, biliyorsunuz. yani, ayni konuda film ceken bes bin tane yönetmenin, bes bininin de iyi bir film cikaramayacagi malumken, bu tip bir savunma elbette komik kaciyor! ve evet kurtlar vadisi irak filmine harcanan paralar dogrultusunda, michael dudukoff`un lerenzo llamas`in oynadigi, televizyon kanallarimizda da gece 23´den sonra yayinlanan aksiyon, catisma, savas filmlerine prodüksiyon olarak son derece yaklastigi kesin bir gercek. aksiyon sahnelerinde yer alan figüranlarin feci hallerinden tutun da, catisma ve finaldeki dövüs sahnesine kadar film delta, force, ölüler dans edemez gibi isimlere sahip aksiyonlarla es deger bir güdümde. hatta holywood`un bu arka bahcesinden üreyen filmlere fark attigi asikar. ancak dalga gectigimiz, RAMBO, ZOR ÖLÜM gibi filmlerdeki o dans koreografilerini andiran aksiyon sahnelerine ermek icin hem POLITIKADAN COK SINEMA YAPMAK GIBI BIR NIYETE, HEM DE DAHA YETENEKLI SENARISTLERLE, YÖNETLEMLERE IHTIYACIMIZ OLDUGU DA AYRI BIR GERCEK!
bimmem anlata bildimi.
bir kere daha söylüyorum_bu film kötü bir film!!!! bunu sinemadan az cok anlayan herkes filmi seyredince görür!!!!! bunda tartisilacak bir mesele yok! bu filmin, sinema anlaminda ve hatta politika anlaminda cani cehenneme!!!!!
Alt 08.03.2006, 16:33
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard o.T.

bimmem anlata bildimi.
Alt 08.03.2006, 18:02
Benutzerbild von kurabiye
kurabiye kurabiye ist offline
Neuer Benutzer

Standard ..

"Bu filim sadecene Amerikalilari degil, tüm sol düsünceli ve hayatini sadecene müslümanliga adamamis türkleri asagliyor."
...
Bu cümle sana ait sevgili Dame,
hayatlarini müslümanliga adamis bireyleri asagilamak, onlara karsi cikmak ile es anlamlidir.

pisa?
daha uygun ve saygida kusur etmeyen yanitlar sunun lütfen.
)
Alt 08.03.2006, 18:05
Neuer Benutzer

Standard itiraf

adaMAmis yaziyormus..
haklisin sinifta kaldim
Alt 08.03.2006, 20:06
Benutzerbild von rebellerisch20
rebellerisch20 rebellerisch20 ist offline
Neuer Benutzer

Standard SANAT VE SINAMAMI TARTISILMAL??:)

bu filmin sanatsal degerini mi tartisacagiz yoksa dunya kamuoyuna verdigi mesajinimi , film tabiki gercekler uzerine bir kurgudan popiliterklik kurularak yapilmis .bu yönüyle istediginiz gibi elestiri getirebilirsiniz yani diye bilirsinizk ki dunyayi kurtaran adam polat alemdaroglu cok basit karakterize edilmis,ve fazla kahramanlik yuklenmis rolüne . burasini ayri tartisiriz .bizim gormemiz gereken filmdeki hani su tekrarlanipta bahsedilen , dunyanin surekli gormus oldugu görüntüler . bü yönüne eminim hic bir kürt veya sol görüslü karsi degildir . zaten herkesin kendine göre filme bir karsi cikis noktasi var . yahudiler yahudi doktordan ötürü, amerikalilar iskenceci katil rollerine , kürtlerde isbirlikci röllerine karsi cikmaktadirlar, ben inanmaktayin ki yahudi doktoru yani o iki saniyelik bölümü filmden alinmis olsa yahudiler icin belki film o kadar da kötü bir film degil olacak , ayni sekilde kürtleri isbirlikci degil de baska rol ile onurlandirsan belki film i muhtesem bulcaklar sacma olsa bile .yine öbür rollerde ayni sekilde . ben gunumuz de cekilen bircok turk , ve yabanci filmi kaliteden uzak buluyorum zaten .her sinamaya gidisim de gercekustü ,, yada kaliteden yoksun okadar cok film görüyorumki cogu sadece para getirsin mantigiyla cekilmis filmler , turk dizilerine hic bakmam , turk sinamasin da gercekten seciciyimdir. hayatta kurtlar vadisine bakmadim, ama bazilarinizin dedigi gibi kurtlar vadisi filminden on dakkika icinde cikanlardan degilim . cünkü bana film bazilarinnin görmek istemedigi bazi gercekleri önüme serdi. oyleki filmi seyrederken polattin kahramanliklarindan ziyade bu görüntüler uzerinde kafa yordum.öncelikle sunu düsündüm burada rahat rahat sanat , sanatta estetik gibi entellektüel tartismalar yaparken , dunyanin bir yerin de bizim hissedemedigimiz ya da varligindan habersiz oldugumuz oyle trajediler yasaniyor ki acaba turk sinamasinin gercekten oralarda isi ne? bu bizim bu iki siradan yonetmenemi kadi kala kala , ya da sanat seviciler oyle bir uyudu ki dunyada, bu trajediyi yapacak bir tek film , yada bir tek belgesel yapamadilar da yapa yapa bu turkleremi kaldi bu ustelik . evet biz yaptik ve bize nasip oldu iyide oldu.ben eminim ki bu filmi seyredecek her insan her arap , her musluman , her antiemperyalist , hatta her kominist turklere yaptiklari bu sacma film icin . minnettarlar varsin isbirlikciler, amirikanseviciler, fanatikhristiyanlar, ve fanatikyahudiler,nefretlerini kussun ve filmi istedikleri gibi elestirsin ..film kalite seviyesi nasil olursa olsun verdigi mesajlar dunyayi etkilecek nitelikte gercektir .ve bu mesajjlar adreslerine ulasmistir . bize sadece onlarin yorumlarini sirtimizi arkaya dayayip keyifle seyredip misir yemekten baska ne duser..... CATIRRRR CUTURRRRRR
Alt 08.03.2006, 20:47
Neuer Benutzer

Standard olsun varsin

kültür üstadlarimiz tiyatro dersi mi vermeye calisirlar, konuyu mu saptirmak isterler anlamis degilim..
ama olsun varsin,filimin özeti onlarca insanin yüregine isledi zaten.

bunun disinda burda yapilan yorumlarin bir cogu, hedefini sasirmis mayini andiriyor..
Alt 09.03.2006, 00:44
Benutzerbild von tulumbaaa
tulumbaaa tulumbaaa ist offline
Neuer Benutzer

Standard sanat ile ilgili düsüncelerim

filmin icerigi icin birsey söylemek istemiyorum yalniz sanat ile ilgili bir iki sey söylemeden gecemeyecegim.
senin sanat anlayisini cok merak ediyorum!? sinemada takip edilmesi gerekilen düz cizgi mi var da benim haberim yok... zira öyle olsa sinema tatsiz olmaz mi???
yazi tura, babam ve oglum diyorsun. bu filmlerin ele aldigi konu ile kvi ele aldigi konuyu bir tutamazsin. her hikaye farkli bir sekilde insanlara sunulmasi gerekiyor... senin anlayacagin, filmin icerigi, bir filmin nasil cekilmesi gerektigini bir nevi etkiliyor. sanat cok genis bir alan. kimi iki firca darbesinde dünyayi görüyor, kimi bu firca darbelerinden birsey anlamiyor. sonucta herkesin sanat anlayisi farkli ve bu filmi cekenler "kendi" (veya filmin gerektirdigi) sanat anlayislarina göre bir proje hazirlayip emek vermisler. icerigi her ne kadar tartisilirsa tartisilsin, sanat adina verilen emege saygisizlik etmek yanlis olur diye düsünüyorum. sanattan bahsedenler, bana kalirsa, biraz genis düsünmeli ve farkli acilardan degerlendirmeli...
Es gibt keine gerade Linie in der Kunst (des Kinos), an die sich jeder halten muss...
Alt 09.03.2006, 02:59
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard anlatamiyorum!

ya bak arkadas, ben sanattan bahsederken, genel anlamda sanat konusulsun demiyorum. keske öyle olsa! neyse gecelim simdi santi manati! ben sanat konusulsun derken kurtlar vadisi irak filmine, sanat gözüyle, film gözüyle bakilsin ve ona göre tarisin diyorum. olayi carpitma!!!!!! bir filme önce sinema gözüyle bakilmali, ve bu film sinema gözüyle bakildiginda, koca bir hic! so bilmem anlata bildimmi! ben sanat konusulsun derken bunu demek istiyorum. izlediginiz filmi önce sanatsal acidan bri degerlendirin! ben bunu diyorum, yoksa burda sanat üzerine ukalalilik yapacak halim yok! okudugunu iyi anla ve algila!
Alt 09.03.2006, 03:14
Benutzerbild von cagdass
Neuer Benutzer

Standard 10.dk

demek sen kimilerinin 10 dk. da filmden ciktigi gibi degilsin. tercih meselesi derim ben buna! e cevap hakki dogduda ondan yaziyorum! bak kardesim, film bazi gercekleri sunuyor diyorsun. evet bu dogru zaten film sirf olayin gectigi bölgedeki gazetelerde, haberlerde yayinlanan olaylarin dogaclamasinin cuval olayinin etrafina salakca, akildan yoksun bir sekilde serpistirilmesi. (dügün baskini, iskence, din faktörü, bölgenin halk ve kültür bilesenleri ect.) bunlari zaten dünya iki senedir biliyor. bu filmle ögrenmediler senin bahsettigin gibi, olaylari carpitma!!!!! bu filmden kimse bir bok ögrenmedi! az cok medyayi takip eden herkes bu filmde dogaclanan olaylari zaten biliyor. bir film esliginde amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok, üstelik bu film, sanatsal baglamda bir feleketse, hic geregi yok! ayrica yahudi dokdor diyorsun, eh iste kendi agzinla söyledin, yahudilere bunu yapmak sahiden ayip ya cok ayip!!!! beyler kendinize gelin, sirf bu yahudi doktor olayi bile filmin ne kadar feleket ne kadar rezil bir sey oldugunun göstergesidir. neyse gene filmi sanatsal yönden degilde, baska faktörlerden katagorize ettik. neyse ben yazacagimi yazdim, sanatsal baglamda uzunca bir yazi yazdim! filim üzerine söylenecek herseyi söyledim! anlayana sivri sinek saz...
Antwort