Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 28.07.2013, 14:35
Cakabeyy

Standard MTV'nin Alman Asıllı Spikeri Kristiane Backer Müslüman Oldu

Bir kadın olarak İslam size ne katıyor?

Bana en başta bir saygınlık veriyor, bir insan olarak saygı görüyorum, bir meta olarak görülmüyorum. Örnek olarak, Muslim TV ve Ebru TV kanallarında çalıştığım zaman herkes çok saygılıydı. Müslümanlar kadına daha çok değer veriyor ve hürmet ediyor işte, ben bunu gerçekten seviyorum.

İslam ve Batı ileriye dönük huzur içinde nasıl yaşayabilir?

Ben bu konuda iyimser yaklaşıyorum. Batı’da doğan Müslümanlar, iyi bir eğitim çevresine sahip olup, iyi olan işlerde çalışma hayatına atıldıkları zaman toplumda daha etkili olabilirler. Bu da marjinallikten uzak bir Müslüman toplum yapısıyla mümkün. Sadece kişisel deneyimlerinizle yanlışları izale edebilirsiniz. Bilgi sahibi olmadığınız bir konu hakkında duyduğunuz bir haber sizin fikrinizi değiştiriyor. Bence bulunduğunuz toplumla irtibatta kalmak olumsuz olaylara tepki göstermek kendi konfor bölgenizden çıkmak çok önemli. Ne yazık ki, şu anda Almanya’da bu sorunlar yaşanıyor.

Ramazan ayı ve oruç, hayatınızda nelere vesile oluyor?

Tahammül gücümü artırıyor diyebilirim. Muhatap olduğum herkese her durumda nazik, kibar ve anlayışlı olmaya gayret göstermemi sağlıyor, sadece yeme içmeyi kesmenin dışında dedikodu, gıybet ve kem sözleri de hayatımdan çıkarmamı sağlıyor ve beni fiziksel ve ruhsal manada saflaştırıp temizliyor diye düşünüyorum. Ramazan ayı boyunca her gün okuduğum Kur’an, vakit namazların yanında gece Londra’nın güneyinde gittiğim camide kıldığım teravih ve oruç ibadeti, rahmet ayından istifade etmeme olanak sağlıyor. Efendimiz’in buyurduğu gibi cennetin kapılarının ardına kadar açıldığı ve cehennem kapılarının kapandığı af ve mağfiret ayında yorgunluk ve zahmet gibi görünen ilk günler 30. güne geldiğinde zindelik, müjdelenmiş ve paklığa ermiş gibi bir hissiyata büründürüyor. Yalnız yaşayan bir Müslüman olarak bayram sevincini birlikte kutlayacak insanlar bulmakta zorlansam da 30 günün ardından hissettiğim sürur sonsuza kadar devam etsin istiyorum. Fıtrat ve Fıtr (Eidul Fıtr) kelimeleri arasındaki ilişkiyi çok seviyorum, gerçek bir öze dönüş ve arınma vesilesi bu ay ile irtibatlı diye düşünüyorum.

tamami

http://www.zaman.com.tr/ramazan2013_...m_2114542.html

ZAMAN
Alt 28.07.2013, 14:51
BosphorusTaurus

Standard

Onun icin hayirli olsun.

Almanya'da asmile olan Turkleri de konussak biraz? Soyad degistirilmesi, yabancilarla evlilik, dogan cocuklarin vaftiz edilmesi, adlari soyadlarinin degistirilmesi, Turkiye'ye ve Turk kulturune tamamen yabancilastirilmalari gibi.

Forumda benim gibi Turkiye'den olan insanlar da var, bu konulara biraz yabanciyiz.
Alt 28.07.2013, 15:00
Cakabeyy

Standard

Zitat:
Zitat von BosphorusTaurus Beitrag anzeigen
Onun icin hayirli olsun.

Almanya'da asmile olan Turkleri de konussak biraz? Soyad degistirilmesi, yabancilarla evlilik, dogan cocuklarin vaftiz edilmesi, adlari soyadlarinin degistirilmesi, Turkiye'ye ve Turk kulturune tamamen yabancilastirilmalari gibi.

Forumda benim gibi Turkiye'den olan insanlar da var, bu konulara biraz yabanciyiz.
baska konuda konusun lütfen, benim bir bilgim yok..
Antwort