Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 17.08.2013, 10:23
Cakabeyy

Standard Mısır’da herkes şuurunu kaybetmiş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’da yaşananların İslam dünyası açısından utanç verici olduğunu söyledi. Savaşlarda bile bu kadar kayıp olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Mısır’da herkes şuurunu kaybetmiş durumda.” dedi. Gül, kaos ortamından kurtulmak için Mısır’ın önde gidenlerine büyük iş düştüğünü belirtti.
VİDEO

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 3. Zirvesi için Azerbaycan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilere gündemi değerlendirdi. Gül, öncelikli olarak Mısır’daki katliama değindi. “Mısır’da şuurunu kaybetmiş bir durum var.” diyen Gül, ölü sayısının 650’ye ulaştığını, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Savaşlarda bile bu kadar kayıp olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Akıllı savaşlar oluyor, nokta operasyonlar yapılıyor. Bu asla kabul edilebilecek bir durum değil. Mısır’da herkesin şuurunu kaybetmiş bir durumu var. Böyle bir ortamdan Mısır’ı çıkarmak lazım. Hepimizin ve uluslararası camianın buna gayret etmesi lazım. Esas iş Mısırlıların kendisine düşmektedir. Mısır’ı aklıselimle bu durumdan çıkarmaları lazım. Yoksa Arap dünyasının en önemli ülkesi, halkı ile ordusu ile tükeniyor. Suriye bu şekilde kendini tüketirken Mısır’ın da bu hale düşmesi kabul edilecek bir şey değil.” dedi. Kaos ortamından kurtulmak için Mısır’ın önde gidenlerine büyük iş düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin de yapılacak çalışmaya destek vereceğini belirtti. Bu durumun iç mesele olmanın çok ötesine geçtiğine de dikkat çeken Gül, “Onun için bu uyarıları, Türkiye’nin iç meseleleri kurcalama değil bir dostun duyduğu üzüntü, yaşadığı bir şok şeklinde görmek gerekir. Biz onlara yardımcı olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Yaşananların İslam dünyası adına utanç verici olduğuna işaret eden Gül, şöyle devam etti: “Herkes de bakıyor, seyrediyor dışarıdan. Dostları bunun acısını duyuyor. Ben her ölen Mısırlının acısını duyuyorum. Onun için, daha da kötüye gidişi önlemek için aklımızı kullanıyoruz. Bu ülkenin dostu olmayanlar da var, onlar da herhalde kurşun atmadan, güçlerin tükenmesine seviniyorlardır.” Katliamlarla ilgili ABD’den gelen açıklamalara da değinen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Söylediği fazla bir şey yok. BM açıklamasında da öyle. Ne olursa olsun dostu acısını duyar bizim duyduğumuz gibi. Onu içinde duyar. Diğerleri de böyle durumu idare ederler.” değerlendirmesini yaptı.

İSTİHBARAT RAPORLARINDA CHP İLE İLGİLİ FİŞLEMEYE RASTLAMADIM

Cumhurbaşkanı Gül, CHP ile ilgili çıkan fişleme iddialarını da değerlendirdi. “İstihbarat raporları bana geliyor, böyle bir şey görmedim.” diyen Gül, böyle bir şeyin olacağına da ihtimal vermediğini kaydetti. Şöyle konuştu: “Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) görev alanları, yetkileri belli. Ama şunu söylemek isterim, Cumhurbaşkanı olarak bana düzenli raporlar gelir. Böyle bir şey hiç görmedim, olacağını da tahmin etmiyorum. Böyle bir şey de sezmiyorum. Ancak illegal faaliyetleri takip etmek de devletin görevidir. Ancak kuralları belli ve demokrasi olan ülkede bunlar olmaz, olamaz. Bizlere karşı geçmişte olmuştu. Allah korusun, bunlardan Türkiye’nin kurtulmuş olması lazım.”

ZİRVE, GELECEK SENE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

Azerbaycan’daki zirveye de değinen Gül, ele alınan konular arasında ulaştırmanın da olduğunu belirtti. Gül, “Eski İpek Yolu’nu tekrar canlandırmak ve modern anlamda devreye sokmak için demiryolu, karayolu, gaz ve petrol boru hatları bütün bunların hepsini bitirmek gerekiyor. İpek Yolu tarihte ne kadar canlı olduysa Türk dünyasının tarihindeki yeri de o kadar canlı olmuştur.” ifadelerini kullandı. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun bitmek üzere olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, gümrüklerde de uygulama birliği sağlanacağını dile getirdi. Bütün bunların çok önemli adımlar olduğunu söyleyen Gül, zirvenin 4.sünün de gelecek sene Türkiye’de yapılacağını açıkladı.

GEBELE İHA, DHA
Antwort