Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 26.04.2005, 10:17
Benutzerbild von xp0mpalanejatx
xp0mpalanejatx xp0mpalanejatx ist offline
Neuer Benutzer

Standard delilsiz atalarinizin dini....

"ANDOLSUN Kİ; SİZE BEYYİNE (AÇIKLAYICI, AÇIK DELİL) AYETLER, SİZDEN ÖNCE GELİP GEÇENLERDEN ÖRNEKLER VE KORUNUP SAKINANLAR İÇİN DE BİR ÖĞÜT İNDİRDİK." (24/34)
"TA Kİ ÖLEN BEYYİNE ÜZERİNE ÖLSÜN, YAŞAYAN DA BEYYİNE ÜZERİNE YAŞASIN." (8/42)
Kuran"a göre insan beyyine üzere olmalıdır. "Gelenek" diye, "böyle gördük, biz de böyle yapıyoruz" diye yapılan uygulamalar, Kuran"ın İslamı ile bağdaşmaz. Kuran"a göre; Kuran"ın kendisi beyyinedir. Böylece Kuran"ı dinin kaynağı yapanlar, açık delile uymuş olurlar.
"BUNLARI KURAN"DA TÜRLÜ TÜRLÜ ŞEKİLLERDE AÇIKLADIK Kİ ÖĞÜT ALIP HATIRLASINLAR. FAKAT BU SADECE KAÇIŞLARINI ARTTIRIYOR." (17/41)
Alt 26.04.2005, 10:58
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Toprak

Alim cigner,zalim cigner,tank cigner seni
Rabbim senin bagrindan yaratti beni
Yedirir, icirir, sabirla beklersin,
bilirsin bir gün yiyeceksin sen beni!!

Demekki sende hem verir hem alirsin
Alime zalime e$it kalirsin..
Üzerine Kan akitan $ehid`i
bagrina basar, cok iyi davranirsin!!

Bilirim sanada kanun koyan var
Sen tatbik edersin, ya biz ne deriz?
Ya Yaratani tanir $ükr eder,
yada, ba$i bo$ hayvanlar gibil,üzerinde gezeriz.
Alt 26.04.2005, 11:25
Benutzerbild von xstudentxnrw
xstudentxnrw xstudentxnrw ist offline
Neuer Benutzer

Standard Tefsir"i iyi niyetli biri yazdiysa..

güzel seyler ögrenebilirsin evet. AH, YNÖ gibilerinin yazdiklari tabiki bunlar arasinda saymak cokda zor olsa gerek.
Zamanin alimleri arapcadan tut, sahabe hayatini, peygamberimizin (s.a.v.) hayatini bir sürü bilgiye sahip olarak yazmislar eserlerini. Bugünü bazi kendiniz bilmez yazarlar, kalkmislar baskalarinin parasi ile onlarin isteklerine göre yazmislar cizmisler.
Bir insan kendide Kurandan kendibasina cok sey cikarabilir.
Ama sunu unutmayalim.. cocuklari genc yasta ana okuluna yollariz, sonrada okullara. Ikisindede baslarinda onlari bazi seyleri ögretecek kisiler olur. Okuldan sonra meslek yapmak isteyen bir ustanin yanina, okumak isteyen üniversitedeki profosörlerin yanina gider. Onlar o kadar yillarini vermis, o alanlarda ustalasmis, baskalarina cani gönülden bir seyler ögretmeye calisiyor. Ama gel gör ki, dini konularda bazi insanlarin direktifi dogru bilgiyi aktarmak degil.. para ne derse o olur misali, kaynaklarinin isteklerine göre yazarlar, birde kendi imanlari zayif ise o zaman bu isi bir baska istekleri yapmalari normal.
Okudugumuz kitaplara, yazarlara dikkat edelim lütfen. Bir tarim kitabi bize ürüne yere ekersen olmaz. Dolapta susuz, topraksiz ve havasiz yetismesi lagzim deyince, o kitabi okumaya devam edermisiniz? bu ne sacma dersiniz. Bir pädagok size cogunuzu her hatasinda dövün, hata yapmasa yine döcün derse, o adamin kitaplarini okuyup sözünü dinlermisiniz? Bir doktor sizi ameliyat edecek, kepce küreklen gelmis odaya, buyurun doktor bey dermisiniz?

Lütfen bir düsünelim o zaman!

Vesselam
Alt 26.04.2005, 11:47
Neuer Benutzer

Standard NURDAN DAMLALAR

HADİS-İ ŞERİF MEALLERİ

· “Zikrin en faziletlisi “La ilahe illallah” Kelime-i tevhididir.” (Tirmizi)

· “Şüphesiz bu din garip başladı, garip olarak dönecektir. Benden sonra sünnetimden nâsın bozup değiştirdiği şeyleri islah edip düzelten gariplere müjdeler olsun!...” (Tirmizi)

· “Ümmetim fesada gittiğinde, sünnetime sımsıkı sarılan kimseye yüz şehid sevabı vardır.” (Beyhaki)

· “Oğulcağızım! Kalbinde hiç kimseye karşı bir kin ve adâvet olmadan sabahlayıp akşamlamaya güç getirebiliyorsan öyle yap. Oğulcağızım işte bu benim sünnetimdendir. Sünnetimi seven, gerçekten beni sevmiştir. Beni seven ise benimle beraber cennettedir.” (Tirmizi)

· “Haberiniz olsun bana kitap (Kur’ân) bir de onunla beraber onun kadarı verildi. Uyanık olun! Çok sürmez tok mağrurun biri tahtına kurularak der ki “Size lazım olan yalnız bu Kur’ân’dır onda helalden neyi buldunuzsa onu helâl bilin. Haramdan neyi görürseniz onu da haram olarak tanıyın!” şüphesiz ki Resulullah’ın haram kıldığı şeyler (hükümde) Allah’ın haram kıldığı şeyler gibidir. Haberiniz olsun Ehli eşek (eti )... size helâl değildir.” (Ebu Davud- Tirmizi )

· “Benim sünnetimden yüz çeviren kimse, benden değildir.” (Müslim)
Alt 26.04.2005, 11:59
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard birileri otoyolda arabayi

alköllü ve süratli kullaniyor diye kötülük otoyolda mi oluyor? hasa!
Alt 26.04.2005, 12:05
Neuer Benutzer

Standard Bu forumda olsun, Politik forumda olsun

nerdeyse hic bir sey konusamassin. Bunu burada yazan olmustu. Bazi insanlar bunu yapamiyor. Adamlar istedigin kadar anlat, hep ayni seylerle geliyorlar! Bozuk plat gibi masallah :O)
Alt 26.04.2005, 12:42
unknown

Standard hadis

hadis konusunda yazilacak ve yazilmasi gereken cok cümleler var; mutlaka. fakat, belki sizleride aydinlatacak, en azindan benim kafamdaki hadis kargasasina nihai noktayi koyan bir allah dostunun desturu:

simdi, kainata lütuf ve rahmet olarak gönderilen ondan bir hadisin manasini verelim de, bakalim ona esir olmaktan büyük hürriyet ve hakikat kabul edecekmisiniz: (benden size bir hadis nakledilir de, o hadis icinizi acarsa, ruhunuza sevk verirse benimdir; icinizi kapar ve ruhunuzu sikarsa benim degildir.)

[necip fazil kisakürek]

- bu nasil mantik, hadisi yine hadisle dogruluyorsun?
diyenlereyse,
- bu nasil hadis, mucizevi sekilde kendi kendini dogruluyor?
demekten baska birsey bilmiyorum!
Alt 26.04.2005, 13:21
eniskaya

Standard Sen Müslüman ariyorsan bana bak o.T.

ohne Text
Alt 26.04.2005, 13:25
eniskaya

Standard Tefsri iyi niyetle degil... gercekcilir

benim birinin öbürünün iyi niyetine ihtiyacim yok, digerlerininde yoktur.....

YSNÖ dedigin zat Türkiye Cumhuriyetinin en büyük din Alimlerinden saaadece bir tanesi...

Dedigim gibi... daha cok uzmansan, tüm masraflarin bana ait... TR ye yollayalim seni cik TV de onun karsisina... yanina senin Hocanida al ve onun sini bitirmeye ugras....

Haaaa sbu arada sunuda unutma bari.... kisisel din anlayisi degil... Kurandaki dinden bahsetmelisin... yoksa daha sohbete baslamadan TILT olur kalirsin......
Alt 26.04.2005, 13:27
eniskaya

Standard UNd... Kurandaki hangi Yaetlere dayaniyo

bu aciklamalar ????

Heeeeeee..... keine Ahnung dimi... elbette keine Ahnung... cünkü din olmayan seyleri böyle din yaparsan... elbet senin basina gelir baskalari dayi kesilirler.....

Ilsma Aleminin hali.... Kuran yerine... BIZ IYIYIZ DIGERLEI KÖTÜ... adinda din yaratmislar
Antwort