Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 12.07.2004, 01:18
eniskaya

Standard Bilmiyor olabilirsin.....

Erdogan bir usta Politikacidir... o yönden cok severim kendisini... ama din hususunda cag disi bir kisidir.... o yüzden rezil bir Erbakan mürididir.....

Yasar Hocanin veya Süleyman Hocanin veya Hulusi Hocanin devleti yani Tayip Erdogan din azmanini cok taktiginimi zannediyorsun.....
Hatta Elmalilinin Tefsiride ortada varken.....

Yanlis yoldasin.... söylim
Alt 12.07.2004, 01:21
eniskaya

Standard Cevabini

"Mutlaka Okuyun ve görüslerinizi"

mekalesinde vermistim...... istersen bir bak.... ama ben senin görüslerinide merak etmeye basladim....

Boir fikirde sen üret ve söyle domuz yagi yenirmi yenmezmi...????
Alt 12.07.2004, 01:25
eniskaya

Standard OK

bu Ayetler acik ve net veriyor faizle ilgili kanunlar.....

Ama sen simdi herkesin günahini sirtina yüklenerek..... enflasyon endeksli olan... paranin sedece kendi degerini koruyan paranin haram oldugunu söyleyebilirmisin..... yani milleti sefaletten kurtaran paranin kendi degerini koruyan sistemin yanlis oldugunu söyleyebilirmisin.....???

EVET veya HAYIR la cevapla bakalim...... ha simdi kalkip bu is bana düsmez deme.... kime is düsüyorsa aciklamalari yapmislar zaten, Diyanet ve Ilahiyat
Alt 12.07.2004, 01:34
eniskaya

Standard Tesekkür ederim

elbet bizlerde bunlari anlayacak kadar hem yasimiz hemde kariyerimiz var.....
Devletin sistemi degismesinin gerektigini bizde biliyoruz..... ama bu sistem sen veya ben buraya yazdik diye bugünden yarina dagismeyecegi kasindir...... tartismaya bile gerek yok.

Simdi olamyan bir sistemimi tartisalim, yoksa reel olan yasadigimiz sistemimi tartisalim.... Bence yasadigimiz sistemi tartisip cözüm getirmemiz gerekiyor.... devletin önemli bir organi olan Diyanet ve serbest bilim üreten Ilahiyatcilarin ortak aciklamalariyla, enflasyon degerindeki faizin haram sayilamiyacagini acikladilar, cünkü para ancak lendi degerini korudugu icin...... yani haksiz kazanc sözkonusu degil.....

Anladigim kadariyla sen bu aciklamayi begenmemissin..... olabilir... herkes hürdür ve demokrasimizda herkese yer var....

Simdi ben senden, Diyanetin ve Ilahiyatin aciklagi fatvadan daha iyi bir fetva bekliyorum.....

Aciklarmisin senin sistemini veya daha iyi olabildigini düsündügün sistemi....??????
Alt 12.07.2004, 01:43
eniskaya

Standard Mecazi anlamda

maasin yükseltilmesi faize girer....

Ayni isi yapip... normalinden dahah fazla para kazanmak......

Veya ucuz alip, pahali satmak... isadamli gibi....

Veyagi emeklilerin maaslarina zam gelmesi gibi.... yil sonunda gelen zam (faiz diyede adlandirabiliriz) haramdir, mecazi anlamda cünkü gelen zam(faiz) enflasyon endeksli.....

Bankada yatan paranin kendi degerini korumasi icin yani zam alabilmesi icin, faiz (zam diyebiliriz mecazi anlamda) almasi sartki kendi degerini korusun....

Yani isler o kadar icicedirki...... maaslarimizda aldigimiz zama kimse bir sey demiyor, ama Bankadaki paramiza aldigimiz enflasyon endeksli zama herkes yaygara ediyor....

Yaygara edenlere...... bundan sonra maaslarina ne zam.... Bankadaki paralarina ne enflasyon endeksli faiz.... verelim.....
Cünkü bunlarin hepsi haramdir ya...... bakalim görelim, bende merak ediyorum iki yil sonra hallerini.....

Wäre Interessant zu sehen, wie es denen ergangen ist....
Alt 12.07.2004, 09:43
unknown

Standard o.T.

ne münasebet, rica ederim... sana önceden de anlattim, daha kaba anlatayim. faiz, aleti nafakaya -hatta faizin faiziyle beraber aletin nafakasini bile nafakaya- baglamaktan, senin anlayacagin hirsizliktan veya emek gaspindan baska birsey degildir. bundan dolayida dinimizce haram gösterilmistir. senin belirttigin gibi 1 yatirilip 5 alindigindan dolayi degil. ben mesela is adamiysam elbette 1 yatirip 5, hatta 50, hatta 500 alirim. istismar olmadigi sürece bu hem ahlaki, hem ilmi cercevede dogal ve dogrudur... senin belki bilincsiz savundugun fikirleri baz alacak olursam ayni sekilde diger hirsizliklarida helal kilmam gerekir. mesela aynen ilkokul hesabi yapip: enflasyondan kaybim 100.000.000 tl, carptigim para 150.000.000 tl, 50.000.000 tl sini bagis yaparsam digerini helalinden kazanmis olurum. bukadari da toplumun hayrina olsun, keselerine bereket. neticede sen ancak elindeki paranin degerini korudun degil mi, yani burada da haksiz kazanc sözkonusu degil; üstelikte bagis yaparak sevapta kazanmis oldun. ne güzel ya, acaba olur mu?

eyvallah, materyalist zihniyetten hortlayan ve bütün dünyayi saran bir sistemi kisa veya orta vaadeli bir zamanda degistirmemiz mümkün degil. kuruculari gibi fani olsa bile 3 nesilde kemiklesmis duruma geldi, kirilmasi ne de zor. buna nazaran daim olan, zaman ve mekan tanimayan ilahi(!) yasa (faiz haramdir!) bugün yattik, yarin kalkdik degisdi!? garip durum, cözüm diye lüpcülügün, kolayciligin, belesciligin taa kendisini sunuluyor! hemde ilahiyatcilar tarafindan?.. bu öncelikle dini bir mevzuu olmadigini anlarsak, neden böyle bir cözüm öne sürüldügünüde anlamis oluruz. gayet basit: sorunun muhattabi onlar degil. her alanda oldugu gibi burada da din istismar ediliyor, hemde siyasi ve ekonomik basiretsizligi örtbaz etmek icin. cözüm yollarinida gösterdim. daha önceden belirttigim gibi yilllardir bu konu üzerinde duruyoruz: milli devletle, milli ekonomiyle, milli siyasetle milli sermayenin disariya akmasini, dolaysiyla sürekli kan kaybina ugramamizi engellememiz gerekiyor. yerli is gücü, yerli mal, ama yabanci piyasa ve yabanci kapitali yakalayamadiktan sonra bütün önerilen pseudo-cözümler ülkemizi ve milletimizi faiz girdabinin, sömürünün daha da icine cekecektir... kisacasi senin sundugun fikir hem maddi, hemde manevi yönden alternatifsiz yanlistir.

sahiden, bilmiyorum kac gündür, ve haftadir ilahiyatcilar, diyanet söyle böyle aciklamada bulundu diyorsun ama bende medyayi, ki dizileri kastetmiyorum, takip etmeme ragmen böyle bir aciklamaya rastlamadim. fetva mercisi degilim; icerikleri, muhattaplari, mekanlari ve zamanlari referans gösterirsen aynen biraktigim yerden devam ederim... mevzuu begeni mevzuusu degil. herkes elbette hürdür, ama toplumu ilgilendiren, mesela dini konularda rast gele sallanirsa tepkiyi, dogrusu tekmeyi yemeye hazir olmali... bunlari, birde peygambere (s.a.v) hic ama bilmem ne adamlarina bukadar cok iltifat etmenin sebeplerini aciklarsan, memnuniyetle devam ederiz.

bende tesekkür ederim, vesselam
Alt 12.07.2004, 11:36
eniskaya

Standard Dediklerinin hepsi dogru

onlara bir sey diyen yok zaten...... galiba ikimizde baska seyden konusuyoruz gibi.....

Ben ise söyle bakyiorum.... yanlista olsa enflasyon sistemi var, bu bir reel olay..... bugünden yarina kaybolmaz.....
O yüzden milletin elindeki parayi kaybaetmesini önlemek gerek, yani parasinin asiri deger kaybetmesini önlemek gerekir.... sonuc sefalet olur.... bu besbelli.....

Söylede yapilabilinir.... diyelim herkes parasini bankaya yatirdi ve devlette paranin deger kayibini enflasyon endeksli taviye paralarla önledi ve bu takviye parayi banka araciligiyla sana gönderdi...... simdi buda harammidir..... hayir degildir...... su anki durum nirazda buna benzer.....

Acikcasi su anki enflasyon endeksli takviye parasinin haram oldugunu hic kimse 100 de 100 diyemez..... yanlis olabilecegini kabul ediyorum, ama milleti sefalet etmektan daha makbul oldugu kesin....

Zaten demokratik ve diger sistemler yaklasik 100 yilda tez insa edilemiyor..... arada sirada böyle aksakliklar olabiliyor.... önemli olan bu gibi aksakliklari en az kayipla atlatmak.

Selamlar, Sevgiler
Enis
Alt 12.07.2004, 11:59
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard daha demokratik daha laik

olup olmamiz gerekip gerekmedigini kesinlikle söylemem mümkün degil, islami prensiblere dayali bir idare sisteminin kendi ön sartlari yerine getirilmesi gerek. bunu ne kadar ne kadar demokratik laik sistem yerine getirir o kanimca hic kimse tarafindan ciddi bir sekilde arastirmis degil.

homo aeconomicus democraticus nasil sekillenmis olacak bu konuda gereken bilgiler bulunmamakta. onun icin bana cok yanlis ve ucuz geliyor böyle tarihten birkactane olumsuz örnek getirip iste bundan dolayi böyle olmamiz gerek sadece bir koskoca bütünün bir parcasina bakmaktir ve eksiktir.

bunlar tarihte bircok sefer gerceklesmistir.

rusya da bir car avrupalilarin gelismisliginin sebebini arastirirken batidaki adamcagizlarin sakali yokmus, buna mukabil tüm rus erkeklerin sakallarini kesmek zorunda kalmis. kalkinacagiz ya.

bunlar sorunlara ciddi cözümler getirmez. onun icin senin söylediklerinde bütünün hepsi degil.
Alt 12.07.2004, 13:24
Benutzerbild von coach01
coach01 coach01 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Enis kardes

Inasallah verdigim Ayetlerin mealini ve tevsirini okumussundur Enis kardes.

Bu ayetler dogrultusunda yolla cikarsak faiz haramdir bunu kendinde söyliyorsun. Yani Diyanetin ve Ilahiyatcilarin söyledikleri bir yorumdur. Milleti rahatlatmak amaciyla söylenmistir.

Faiz parasi paramiza karisiyor ve bunu istiyerek veya istemiyerek yiyiyoruz. Ev alirken araba alirken her türlü banka islemlerinde faiz katkisi oluyor. Bunu degistirmek mümkün degil zaten.

Senin ve göya Diyanetin ve Ilahiyatcilarin yöntemlerine gelince. Hepsini sacma buluyorum. Allahin koydugu yasagi kaldirmaya calismak ne kadar dogru bunu sende biliyorsun.

Bilerek Faiz yiyenden bile daha beter Faizi legallestirmek. Cünkü Legallestirmek demek Kurandaki yasagi kaldirmak demektir. Buda sirktir. Ben burada bu konu hakkinda düpe düz sirk yolunda oldugunuzu anlatmaya calisiyorum. Diyanet, Ilahiyatcilar, Alimler, Müftüler, Hocalar ... Kurani Kerimde sabit bir yasaga müsamaga gösteriyorsa onlarda sapik yoldadir.

Nereye varmak istiyorum. Faiz haramdir dimi. Faize taktik kafayi bu ara. Ya faize kalana kadar ne kadar müslümanlik görevini yerine getiriyor nüfüs müslümanlirimiz ?

Namaz kilmak farz. Kilmazsan haram islemis olursun. Oruc tutmak farz. Tutmasan haram islemis olursun. Zekat vermek farz Hacca gitmek farz. ... Farzlari yerine getirmemekte haram oluyor. Bu farzlarda milletimiz cok zayif. Namaz kilmayi yaslilik görevi haline gelmis bizim memleketimizde.

Biraz önce faiz konusunda diyanet yasak koyamaz demistim. Cünkü devlete bagli bir kurulus devletin istegine göre yasak koyar !

Zina haram dimi. Sen Diyanete sor bakalim. Kerhane acmak iyimidir kötümüdür ? Onlar yine faiz konusunda oldugu gibi: Bazi sartlar altinda bla bla bla ... olabilir derler belkide cünkü Türkiyede Kerhane acmak serbesttir buna Diyanet yasak getiremez.

Gelelim senin Evet hayir soruna.
Ben kendimi katarak söylüyorum. Ben dahil faiz alip verirsem yersem Günah islemis olurum sartlar ne olursa olsun. Bundan dolayi tevbe etmemiz gerekli.

Faizi evet diyen sirk etmis olur bunu yukardada dedim.

Sonuc: Faiz konusu herkesin kendi vicdanina kalmis bir meseledir.
Alt 12.07.2004, 13:26
Benutzerbild von coach01
coach01 coach01 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Domuz yagi haramdir !!!!

ama sen ondan vaz gecemeyenlerdensen. Yani kayip elaziz kardesimiz gibi yiyebilirsin. Hesabini bana degil Allaha vereceksin !
Antwort