Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 09.02.2005, 08:45
Benutzerbild von bc2000
bc2000 bc2000 ist offline
Neuer Benutzer

Standard KAMA ya.. LUTFEN YA!!!

Sevgili Kama..

Uzun suredir kendime verdigim bir soz vardi, o da Vaybee"de foruma ozellikle de bu bolume hicbir yorum yapmiyacagim hakkinda idi .. Ama nedense senin yazilarin beni hep cileden cikartmayi beceriyor..)

Hatirliyacagini sanmiyorum ama tarih Haziran 2000,yer Vaybee forum . Konuyu simdi hatirlamiyorum ama sen demistin ki

"Ben hristiyanlar gibi yapamam, bana tokat atana gulumseyerek obur yanagimi ceviremem."
Ben buna kizarak sana uzunca bir karsi-yorumda bulunmustum..

Tarih Subat 2005 .. Yine bir arpa boyu yol alamamisiz .. Oyle degil mi?? Diyorsun ki:

Alimler ve mezhepler saf disi olunca, Kuran - i kerimi istedikleri gibi yorumlayip, müslümanlari parcalamak daha kolay olacakti. Nitekim öyle oldu?

Insaf be Kama.. Yani sence herkes bu kadar beyinsiz mi?? Bak muslumanlar arasindaki egitim seviyesinin dusuklugunu ben de biliyorum ama pek cok muslumani asagilamiyor musun boyle diyerek??

Bilemiyorum belki de senin cevrendekiler herseye inanan beyinsizler, sen de herkesi ayni kefeye koyuyorsun..( Almanya"daki kendini her alanda egiten piril piril insanlarimizdan da ozur diliyorum, sozum onlara degil..)

Multicultural bir ortamda yasamanin nimetlerinden iyi faydalanin.. Kendinizi herseyden de soyutlamayin.. Karsinizdakini anlamaya calisip, pozitif olarak yaklasmayi da ogrenin artik ya..
Alt 09.02.2005, 09:40
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard soru :

1- Qu"ran in anlami nedir ?

2- okumak, ilim sahibi olmak her nerde olursam olayim sevapsa, neden astroloji ilmi günah olsun ?

3- kainati yaratanin *evini* (= evreni) arasdirmak günahsa o zaman tipda günah olmali cünkü yaratanin en güzel seyini didik didik arasdiriyor ilim adamlari ?

LG
Alt 09.02.2005, 11:14
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard 2. soruya cevap vermek gerekirse

ben astrolojinin haram olup olmadigini bilmiyorum lakin, gaybi seyler ile ugrasmak insanin akil kari degildir. yani, insanin bilmesi mümkün olmiyan seylerin pesinde kosmasi karanliga kilic sallamaktan baska birsey degildir.

akli selim olan bir insan BOS seyler ile ugrasmaz. kuranda ise gayb ile ugrasmayi yasaklamistir, hatirladigim kadari ile.
Alt 09.02.2005, 11:25
vonderstrasse

Standard Alevilerin Islam anlayisi daha gercekci

Aslinda iman yürektedir ve kimse kimin daha inancli oldugunu göremez bilemez. Fakat surasi bir gercek ki, günümüzde Islam adina yapilan uygulamalar Kuran"dan uzaklasmis ve basta hadisler olmak üzere Kuran disi kaynaklara yönelmistir.

Peygamberimizin vefatindan 60 yil sonra yazilan hadislerde onun neler yaptigi yalan yanlis anlatilmakta ve sunnet adi altinda Hz. Muhammedin güya söyledikleri ve yaptiklari temelinde Islam anlayisi sekillenmektedir.

Bu hadislerin arasinda öyle sacmaliklar vardir ki, "Peygamberimiz seytanla bogustugu, seytanin osura osura kactigi" gibi sacmaliklar dahi yer almaktadir. Kaldi ki, bu yazilanlar dogru bile olsa, Peygamberimiz de bir insandir ve her insan gibi günahlidir. O nedenle Kuran disindaki kaynaklarla Islam"i tanimlamak sakincalidir.

Ben Alevilerin Islami anlayis ve yasayis tarzini daha gercekci buluyorum, cünkü onlar hadisleri kaale almiyorlar ve inancin görünüsünü degil özünü benimsiyorlar, aklin rehberligine önem veriyorlar. Bu sayede kadinlari kapatmak dahil, akla mantiga sigmayan konulardan uzak duruyorlar.
Alt 09.02.2005, 11:40
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard ehli kafirlerin ele baslari

hakikatin icerigini bulandirmak icin metod olarak senin kullandigi metodu kullanmistir.

halbuki vahyin ilk muhatabi olan bu mubarek insan dini sadece insanlara anlatmamis.

bugün laikler ve görünürde inananlarda cok görebildigimiz birsey. adam laiklik ve devlet icin hicbir konuda taviz vermem deyip arkadan paralari götüren pkk ile isbirligi yapan generaller ve digerleri böyle müthis dindar ayaklarina girip vs....

ama peygamber öyle bir insan degildi. insanlardan fakirleri gözetmelerini beklediginde kendisi bir sultan gibi sefasini sürdürmemisti. tam aksine ve tam örnek bir insandi.

aklini kullanabilme yetenege sahip bir insanin gelipte peygamberi örnek almamasi gibi bir sacma eylemde bulunmasinin arkasinda yatan Essek"lige ne demeli?

öyleki bu sakat kurani peygamber gibi anlamasi mümkün olmiyan bir adamin söylediklerini birbir tekrarlayip kendi bilgisizligini ikide bir önesürüp kimin pesinden gittigini isbat ederken, peygamberin yaptiklarindan uzak olmak gibi bir gaflette bulunan bir salak ESSEG"e ne demeli?

senin süleyman atesin, y.n.öztürkün agizlari ile kus tutsalar kurani peygamber gibi anliyabilemiyeceklerdir ve dahi yasayamayacaklardir. orjinal dururken böyle öztürk gibi basit kopyacilar ile insanin yetinmesinin anlami nedir?
Alt 09.02.2005, 11:47
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard kurani daha iyi anladiklarindan dir ki

herhalde Allah"in emirlerini de kaale almiyorlar. namaz kilmiyorlar. cem evlerinde dans ediyorlar, ondan sonra senin anlattigin gibi ibadet mibadet bunlar bos benim gönlümde kimse bunu tabii bilemez yatan bir sey var. dedeye taparim onun yolundan vazgecmen.

müsrikler gibi sizinde putlariniz dedeleriniz. araci olarak kullaniyorsunuz.

birde kendilerini alevi diye adlandiriyorlar utanmadan. Alinin yaptiklarinin birtanesini dahi yapmiyorlar. Ali peygamberinin gittigi yoldan sasmaz iken siz kim oluyorsunuz?

tabii böyle kendinizi pahaliya satacaksiniz. hicbir film yok, hicbir mok degilsiniz kuran isiginda ama yinede dini daha iyi anliyorsunuz, kadina daha cok hak taniyorsunuz.bunuda kadinin basini örtmemesi ile isbatlamis oldunuz.

hüüüü dost hüüüü lerle böyle palavra müslümanligi yutturulmaz.

Allah"in ayetleri acik ve nettir, inkar edenlerin konumuda acik ve nettir.
Alt 09.02.2005, 12:00
unknown

Standard :-(((

Kerio arkadasim haklida olsan yazi uslubun seni ne yazik ki cogun insanin gözünde HAKSIZ kiliyor...

Yazindaki cohu itirazlara bende sansen katiliyorum... Ama uslubun cok "hakaretvari ve kirici" olmus...!

Selam ve Dua ile...
Alt 09.02.2005, 12:47
Benutzerbild von esmercikolat
esmercikolat esmercikolat ist offline
Neuer Benutzer

Standard ......

sag mal, glaubst du überhaupt an etwas oder lebst du einfach vor dich hin?? wenn du islam nicht praktiziertst, dann ist das akzeptabel, aber dir gibt niemand das recht, einfach pilgerfahrt und ähnliches als phantasie zu bezeichnen. jeder lebt das so aus, wie er es für richtig hält!!! weil du hinterm monitor sitzst und eine tastatur vor dir hast, und 10 finger system beherrschen kannst, brauchst du hier dich nicht wie ein monitorheld darzustellen!!!
Alt 09.02.2005, 12:52
Benutzerbild von esmercikolat
esmercikolat esmercikolat ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

eger ki islam ve müslümanlik icin birsey yapmak istiyorsan önce insan kendinden baslamalidir... islam nedir.. bu soruyu kendine sormali insan... herkes kulaktan duyma seylerle islami biliyor.. allah her insani yaratirken bir akil vermis.. ve bu akili kullanmasi insanin kendi elinde... araba sürmesini veya okumayi yazmayi insan nasil ögreniyorsa islamida öyle ögrene bilir.. ama insanoglu cok nankör bir varlik oldugundan hep kolay olan seyleri tercih eder.. hangimiz elimize kurani alipta okuyunca acaba icinde ne yaziyor bu yazanlarin manasi nedir diye kendimize soruyoruz...türkiyeyi bu duruma düüsen bati ülkeleridir.. türkiyenin kendisi degil!!
Alt 09.02.2005, 13:22
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kardesim neden durmadan ayni hatayi

yapip rezil oluyorsunuz??
neymis alevilik gercek müslümanlik mis!!
böyle dersen kerio gibileri agzinizin payini verir iste..

aleviligin islam dini altina girip girmedigi bile tartismalidir..süphesiz icinde islamdan cok unsur vardir..ama icinde islam öncesi ilkel din unsurlarindan tutun da hristiyanlik ve yahidilige kadar etkiler bulmak mümkündür..

yanlis anlasilmasin; ben bunu alevilige deger verdigim icin söylüyorum..alevilik benim nazarimda sünnilikten kat kat daha iyidir, hümanist bir felsefeye dayanir ve laiklik de demokrasiye daha yakindir..sünnilik gibi sekil kurallarina önem vermez..
anadolu hümanizminin arap fanatizmini kabul etmeyip kendince olusturdugu bir din-kültür-felsefe etkilesimidir..
kimse benden bunun icin kanit istemsin..türkiye tarihini söyle bir incelesin hakli oldugumu anlar..onca katliam görmesine ragmen her zaman baristan yana olmayi bilmis ve kemalist laik devletin destekleyicisi olarak bunlari kanitladilar..
Antwort