Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 17.01.2005, 00:33
eniskaya

Standard Elmalili Hamdi Yazirin Tefsir Linki

uzun zaman iyi bir Link aradim ama yinede bundan dha iyisine rastlayamadim......

Isteyen Ahmed Hulusinin Web-Sitesinden Download yapabilirsiniz veya Linkten HAmdi Üstadin ünlü tefsirini okuyabilirsiniz....

Bazi arkadaslar burada OT gibi bos Hurafet Sex dinini anlatacigina.... bir Tefsire bakarsalar.. ne kadar sakat bir yolda olduklarini anlarlar ve baskalarinin ne cikletine ne pantolonuna nede nikahina karisirlar.....

En azindan ümidimiz bu....

Bundan sonra benimle tartismak isteyen bu Forumda olsun yada GB üzeri olsun.... sadece Tefisrden kaynak verek konussun...... Mealler artik gecerli degil... cünkü Meladen Kuran anlasilmaz

Selamlar
Enis

<a href="redirect.jsp?url=http://www.enfal.de/t_elmalili_index.htm" target="_blank">http://www.enfal.de/t_elmalili_index.htm</a>
Alt 17.01.2005, 00:51
Benutzerbild von gralciplak
gralciplak gralciplak ist offline
Neuer Benutzer

Standard helal olsun helal !!!!! harika yazi

bir saheser !
gerce3k türk müslüman yigidi nasil olur göster bu rum dönmeleri ve onlari sevgilisi sakiz ciyniyen zillilere..
bir moslemim diyen kiz sakiz cignermi sokah ortasinda...
bende bir kiz türk kizi babasi yasindaki zenciye bakip göz kirpip dondurma yaliyordu..
serefsizler
hep bu laz ve rum hocalarindan ögreniyorlar
yanindayiz dostum
Alt 17.01.2005, 00:52
Neuer Benutzer

Standard sus kiz sakizci zilli

sen ahmet hulusiye bakip bakip dondurma yaliyanlardan degilmisin
kurban kesmenin farz oldugunu bile bilmiyorsun sen !
Alt 17.01.2005, 00:54
Neuer Benutzer

Standard ne lan bu ahmet hulusi mulusi

dinden cikmis kafirlerden hoca yapiyorsunuz onlada size sokakda nasil dondurma yalanir sakiz cignenir onu gösteriyor..galiba
kurban farzmidir degilmidir onu dahi bilmiyorsun kes konusmayi
du assi laz !
Alt 17.01.2005, 00:55
Neuer Benutzer

Standard hz ali sevgilisine tangami aliyordu yani

yilbasi oldugunda sizler birbirinize kirmizi tanga hediye ediyorsunuz hz alidenmi ögrendin bunu yoksa ahmet hulusi denilen sarlatandan mi ?
Alt 17.01.2005, 01:01
eniskaya

Standard Hayatimda titarli iki tane Hoca görmedim

Hayatimda titarli iki tane Hoca görmedim...

Yillardir din ile ugrasan sorgulayan ve arastiran birisi olarak sunun farkina vardim.....

Yeryüzün iki tane birbirinden ayri mekanda yasamis ve ikiside Kuran hakkinda ayni kanaate varmis iki tane Hoca yeryüzünde bulamadim.....

En azindan varsa böyleleri ben tanimiyorum...

En azili modernist denilen Hocalar arasinda bile ana temel hususlarda bile acayip ayricalik bulmak mümkün......

Bence bu gercek dinin bireysel oldugu ve herkesin beynindeki Allah kavrami ayni olmadigini gösterir.....

Elbet bi 10 yasindaki cocukla benim, yada Süleyman Ates ve Yasar Hocanin beyinlerindeki Allah kavrami baskadir..... ayni olmasi MÜMKÜN degildir......

Buda Allahin cok cesitli yüzü oldugu ve tanimlayabildigimiz ve tanimlayabilmedigimiz her seyi icinde varindirdigini anlatir.....

Bosuna demiyorlar ucsuz bucaksiz tek.......

Herkesin beynindeki Allah baska türlü oldugu bir realite iken, elbette herkesin dini anlayisi baska türlü olacaktir... cünkü Allah ve dini algilayis yasam kalitesi ve egitimine baglidir....

Elbette ben günün birinde bir Süleyman Ates yada bir Ysar Hoca gibi Allahi algilamak isterim... amaq ayni zamanda onlarda, bir Ali yada bir Ebu Bekirin Allahi algiladigi sekilde algilamak isterler ve dini tam kaynagindan ögrenmek isterler....

HAl bu iken insanlari bir arada, ancak Seriat mekanizmasi, tutar....

Eeeeeee seriat nedir...... SERIAT = HULKUK SISTEMI yada mekanizmasi......

Yani mecaz anlamda ortak degerler.... iste insan oglu bu ortak degerler cervesinde bir arada yasar ve hayatlarini eda ederler.....

Söylede denilebilinir.... Seriat tüm SEMAVI DINLERIN, yada baska bir adiyla IBRAHIMI dinlerin temelidir.....

Iste insanlik hayatini bu temeller üzerine kurmus ve dahlende bu temeller üzerinde yürümekte.....

Seiatin yürüme sekli ise su anki haliyle Demokrasi yada Soyal Demokrasi, Liberalizim, gibi insanliga faydali makanizmalarla adlandirilmistir....

Laiklik ise dini saf disi birakan degil... din adina saltanat sürmeyi engelleyen bir mekanizmadir... yani insanligi Allahin mecaz anlamda "Tehlikelidirler dikkat edin" dedigi insanlardan koruyan mekanizmadir.....

Elbet Resülün zamaninda, Demokrasi; aliklik yada benzeri kavramlar yoktu..... ama ayni zamandada Mezhepcilik yada Ali Felicilik yoktu.....

HZ Muhammed zamaninda Seriat=Hukuk Sistemi ayni su anki sekliylede semavi dinlerin temelinde yatan evrensel degerler cercevesinde kurulmustu...... ve bu sistem bir ebedi sitem ve mekanizmadir..... degismez.....

O yüzden dünyada hangi sitem gelirse gelsin.... temelde Allahin bizlere lütfettigi semavi dinlerin temellerini baz alirsa, hic bir sakinca yoktur ve basarili bir yönetim sekli kacinilmazdir.......

Wohl gemerkt, bu ancak gercekten iyi niyetli insanlar icin düsünülen ve gercekten aydin insanlar icin düsünülen bir mekanizmadir... mecaz anlamda Kuranin tabiriyle Halifelerin sistemidir....

Su anki hayatta sisisel savaslarin var oldugu ve herkes kendini Allahin Jandarmasi saydigi bir ortamda, Cehaletin boyu bile astigi zamanda neredeyse yok olam haline gelmis Tarihi bir sistemdir.....

Insallah bu sekliyle günün birinde yeryüzünü kaplayip insanlarin ve nesillerin rahat bir sekilde bir arada yasamlari mümkün olur.....

Su anki haliyle mümkün degil.... cünkü Insanlik Allahi ve Sünnetullai=Tabiat sistemini anlayacak kalitade ve aydinlikta degil....

Selamlar
Enis
Alt 17.01.2005, 01:26
eniskaya

Standard Bu arada Laiklik ve Seriat

kelimelerinin bana göre anlamlarinida aciklamis oldum......

Ve umarim baskalarida ayni sekilde detayli halde, kendi Seriat ve Leiklik anlayislarini aciklarlar

--------- Önceki Mekalemden alinti -----------

1.)

SERIAT = HULKUK SISTEMI yada mekanizmasi......

Yani mecaz anlamda ortak degerler.... iste insan oglu bu ortak degerler cervesinde bir arada yasar ve hayatlarini eda ederler.....

Söylede denilebilinir.... Seriat tüm SEMAVI DINLERIN, yada baska bir adiyla IBRAHIMI dinlerin temelidir.....

Iste insanlik hayatini bu temeller üzerine kurmus ve dahlende bu temeller üzerinde yürümekte.....

Seiatin yürüme sekli ise su anki haliyle Demokrasi yada Soyal Demokrasi, Liberalizim, gibi insanliga faydali makanizmalarla adlandirilmistir....

2.)

Laiklik ise dini saf disi birakan degil... din adina saltanat sürmeyi engelleyen bir mekanizmadir... yani insanligi Allahin mecaz anlamda "Tehlikelidirler dikkat edin" dedigi insanlardan koruyan mekanizmadir.....

Elbet Resülün zamaninda, Demokrasi, Aliklik yada benzeri kavramlar yoktu..... ama ayni zamandada Mezhepcilik yada Ali Felicilik yoktu.....

HZ Muhammed zamaninda Seriat=Hukuk Sistemi ayni su anki sekliylede semavi dinlerin temelinde yatan evrensel degerler cercevesinde kurulmustu...... ve bu sistem bir ebedi sitem ve mekanizmadir..... degismez.....

O yüzden dünyada hangi sitem gelirse gelsin.... temelde Allahin bizlere lütfettigi semavi dinlerin temellerini baz alirsa, hic bir sakinca yoktur ve basarili bir yönetim sekli kacinilmazdir.......

------------------- Alinti Ende -----------

Benim arzum biz Türklerinde medeni bir sekilde bagirmadan cagirmadan, küfür müfür etmeden, hakaret etmeden, sohbet edebilmemiz....

ZAman zaman bende bu hataya kapilip assagilayici laflar kullaniyorum, ame kesinlikle bana denilen kadarlari kadar degil..... ama elbet yinede hata....

Bence bu ve benzeri hatalar biz Türklerin yada Islam devletlerinin kaninda yatan GENETIK BIR HASTALIK olsa gerek.......

Insallah Kurandaki dine bakarak, kendimizi egiterek daha cok okuyarak bu cehaletimizi giderir, dünyaya ABD yada Avrupanin yerine bizler örnek MEDENIYET devletleri oluruz......

Ama su anki gercek, Avrupa devletlerinin bir cogu Seriat olarak bizden daha iyi konumda ve Allahta onlari o yüzden bizden daha cok sevip riziklandiriyor......

Bizim amacimiz ilk önce Allahin sevgisini Kurandaki dinle kazanip herkese örnek olabilme niyetine, yan yattigimiz yerden kalkip calimaya baslamamiz lagzim...

ICH HABE FERTIG.... (Giovanni Trappatoni)
Alt 17.01.2005, 01:29
eniskaya

Standard Ne bagirip cagiriyorsun be

Bir halt biliyorsan kaynakli göster 1000 sefer dedim sana......

Und hör auf hier Gottes Krieger zu Spielen.....

Adam gibi Tefisri kaynak alarak aciklamalarini yap.....

Yapamiyorsan, Halt einfach die Fresse...... und spiel hier nicht den Hermann
Alt 17.01.2005, 01:33
eniskaya

Standard Onun o kadar felsefe anlayisi yokki

anlasin.....

Üstad Ahmedin lafidir o.... (kendisine Selamlar Hürmetler).....

Adamlar pantolonu, cikleti veya basörtüsünü din etmisler..... onlarla yatip kalkiyorlar.....

Bilirsin Kuranin tabiriyle... "Allah onlarin kalbindeki hastaligi artimis" veya "gözleri mühürlenmis artik göremezler"

Bunlar bos laflar degil...

Iste isbati.... tekin farkinda bile olmayanlar, kalkmis Allahin Jandarmasini oynuyorlar.... ve Elalemin sakizi veya Poposuyla oynuyorlar......
Alt 17.01.2005, 01:36
eniskaya

Standard Kurban farzdir

ama Kurban nedir.... onu bilirmisin ?????

Sen ve Üstad Oezsu ile arandaki en büyük ilim ve kalite farki, onun bilmesi ve senin bilmemendir.....

Aciklarmisin.... Kurban ibadetiyle Allah neyin pesindedir......

Insanliktan onun rizasini kazanmamiz icin ne bekliyor ??????

Naaaaaaaa da belibt einem die Puste weg, wenn man nicht antworten kann, nicht war
Antwort