Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 24.06.2014, 20:47
Benutzerbild von manbee
manbee manbee ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Ask_Sehidi Beitrag anzeigen
Burda sidik yarisi yapan yok. Yani ben yapmiyorum. Sen yapiyorsan o senin bilecegin bir sey.
Az bir sey Kemal Dervis'in uygulamalarina dokunmadiniz Türkiye adam oldu. Bu basarinin asil mimari rahmetli Bülent Ecevit'tir..
AKP hirsizliktan baska bir sey yapmiyor!
Kemal Dervis yüksek faizle IMFden kredi alip karsiliginda devlet islerini IMFin zorladigi sekilde yönetilmesini kabul etti.

IMFi türkiyeden kovuldugunda karsi cikti. tr iflas edecek dedi.

türk lirasindan sifirlar silinirken karsi cikti ve tl'nin sonu olur dedi.

ak parti basa geldiginde türkiye batacak demisti.

hepsininde büyük bir yalan oldugunu 13 yil sonra hepimiz gördük.
Alt 24.06.2014, 20:50
Ask_Sehidi

Standard

AKP simdiye kadar Türkiye'de herseyi satti. Istanbul'da ki kiz kulesini bile satiliga cikardilar. Üretim olmadiktan sonra satarak bir yere kadar sicak bara gelir. Ama sunu unutma tasima suyla degimen dönmez! Türkiye'de üretim yok, üretim! Üretim ekonominin olmazsa olmazlaridir! Herseyi ithal eden bir ülke olduk! Sen hangi ekonomiden bahsediyorsun. Bu balon batladi batlayacak!

Zitat:
Zitat von manbee Beitrag anzeigen
Kemal Dervis yüksek faizle IMFden kredi alip karsiliginda devlet islerini IMFin zorladigi sekilde yönetilmesini kabul etti.

IMFi türkiyeden kovuldugunda karsi cikti. tr iflas edecek dedi.

türk lirasindan sifirlar silinirken karsi cikti ve tl'nin sonu olur dedi.

ak parti basa geldiginde türkiye batacak demisti.

hepsininde büyük bir yalan oldugunu 13 yil sonra hepimiz gördük.
Alt 24.06.2014, 20:59
Benutzerbild von manbee
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
AKP simdiye kadar Türkiye'de herseyi satti. Istanbul'da ki kiz kulesini bile satiliga cikardilar. Üretim olmadiktan sonra satarak bir yere kadar sicak bara gelir. Ama sunu unutma tasima suyla degimen dönmez! Türkiye'de üretim yok, üretim! Üretim ekonominin olmazsa olmazlaridir! Herseyi ithal eden bir ülke olduk! Sen hangi ekonomiden bahsediyorsun. Bu balon batladi batlayacak!
2002 üretim sayilarini ve 2013 üretimini karsilastirmadigin ortada. sen bu paylastiklarini hangi kaynaklara dayanarak söylüyorsun?

bunun yanlis oldugunu bilerek yapiyorsan sana yalanci derler, sadece uyduruyorsan iftiraci derler, baskalarindan duydugunu satiyorsan cahil derler.

yine tosladin sert kayaya, yine 10 yeni yalanla gelip sinifta kalisini saklamaya calisma.
Alt 24.06.2014, 21:02
Ask_Sehidi

Standard

bir sonraki seçimde akp'ye oy verecek olan salaktır.

Hani bakanlar çıkıyor ya "ekonomimiz çok, Imf'ye para verecek duruma geldik bla bla bla" diyorlar. Oglum biz niye görmüyoruz bu iyiliği? Kısaca örneklemek gerekirse enerji bakanı artık "bu ay zam yok hadi gene iyisiniz" diye demeç veriyor. Bundan daha açık bir gösterge olabilir mi? Veya benzine yapılan zamlara ne demeli? Artık ya utandıkları için yada gelen tepkilerden veya seçimin yaklaşmasından azaldı gibi. neredeyse litresi 5 lira oldu. Allah'tan korkun. Onu da geçtim (hoş benzine gelen zam tükettiğimiz her şeyi dolaylı da olsa etkiler ya neyse). şimdi her bir hattan aylık 1.30 lira telsiz bilmem ne ücreti alıyorlar. O da mı etkilemiyor lan sizi? gelen mesajda zaten yazıyor devlet adına alındığı. madem bu kadar iyi ekonomi o neden alınıyor? eczanelerin camlarında da vardı bir ara "3 lira ilaç ücreti devlet adına(!) sizden tahsil edilmektedir" diye. olum madem iyi, süper über ekonomi neden bu ücretler alınıyor? bak bunlar vergi bile değil. daha o konuya girmedim bile. artık vergi zammı yapamadıkları için ek olarak para alıyorlar, düşün.

şimdi de bes diye bir şey çıkarmışlar. bireysel emeklilik sistemi. 100 liraya 25 lira devlet verecekmiş. gidin devlete para verin diyorlar kısaca. iyi kötü bilmem. zaten tartışması mevcut. ama benim aklıma ilk gelen bunlar ya batıyor yada parayı alıp kaçacak.

şimdi 65 yaş üzerindekilerden para almamakla göz boyuyorlar ya. en çok ona gülüyorum. kesinlikle güzel bir uygulama. ama koskoca başbakanın bunu über, süper, "akp döneminde yapılmıştır" gibi lanse etmesi komik gerçekten de.

neyse. bu salaklar oldukça giren bize de giriyor. ona yanarım...

edit: dur lan hemen "bak bizi aşağılıyorlar ühü ühü"cüler gelmiş tabi. salaklık burada düşünmeyen insandan kaynaklanıyor. yani düşünse zaten ekonominin iyi olduğuna inanmaz. yazdık yukarıda uzun uzun. onlara cevap vermeyip "bak bu böyle, şu şöyle asıl salakta sensin" demeyip direkt ağlama moduna girenler. bi gidin allah için.
Alt 24.06.2014, 21:07
Benutzerbild von manbee
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
bir sonraki seçimde akp'ye oy verecek olan salaktır.

Hani bakanlar çıkıyor ya "ekonomimiz çok, Imf'ye para verecek duruma geldik bla bla bla" diyorlar. Oglum biz niye görmüyoruz bu iyiliği? Kısaca örneklemek gerekirse enerji bakanı artık "bu ay zam yok hadi gene iyisiniz" diye demeç veriyor. Bundan daha açık bir gösterge olabilir mi? Veya benzine yapılan zamlara ne demeli? Artık ya utandıkları için yada gelen tepkilerden veya seçimin yaklaşmasından azaldı gibi. neredeyse litresi 5 lira oldu. Allah'tan korkun. Onu da geçtim (hoş benzine gelen zam tükettiğimiz her şeyi dolaylı da olsa etkiler ya neyse). şimdi her bir hattan aylık 1.30 lira telsiz bilmem ne ücreti alıyorlar. O da mı etkilemiyor lan sizi? gelen mesajda zaten yazıyor devlet adına alındığı. madem bu kadar iyi ekonomi o neden alınıyor? eczanelerin camlarında da vardı bir ara "3 lira ilaç ücreti devlet adına(!) sizden tahsil edilmektedir" diye. olum madem iyi, süper über ekonomi neden bu ücretler alınıyor? bak bunlar vergi bile değil. daha o konuya girmedim bile. artık vergi zammı yapamadıkları için ek olarak para alıyorlar, düşün.

şimdi de bes diye bir şey çıkarmışlar. bireysel emeklilik sistemi. 100 liraya 25 lira devlet verecekmiş. gidin devlete para verin diyorlar kısaca. iyi kötü bilmem. zaten tartışması mevcut. ama benim aklıma ilk gelen bunlar ya batıyor yada parayı alıp kaçacak.

şimdi 65 yaş üzerindekilerden para almamakla göz boyuyorlar ya. en çok ona gülüyorum. kesinlikle güzel bir uygulama. ama koskoca başbakanın bunu über, süper, "akp döneminde yapılmıştır" gibi lanse etmesi komik gerçekten de.

neyse. bu salaklar oldukça giren bize de giriyor. ona yanarım...

edit: dur lan hemen "bak bizi aşağılıyorlar ühü ühü"cüler gelmiş tabi. salaklık burada düşünmeyen insandan kaynaklanıyor. yani düşünse zaten ekonominin iyi olduğuna inanmaz. yazdık yukarıda uzun uzun. onlara cevap vermeyip "bak bu böyle, şu şöyle asıl salakta sensin" demeyip direkt ağlama moduna girenler. bi gidin allah için.
güleyimmi agliyayimmi??? google üzeri yalanlarina cevap bulmaya calisirken baskalarin yazdiklarini kopyaliyorsun.

üretim yok diyordun ama kopyaladigin metinde üretim ile ilgili hicbir sey yok.

ne demistim sert kayaya toslayinca ayni davranista bulunuyorsun. baska yalanlari ortaya atip yalanini gizlemeye calisiyorsun.
Alt 24.06.2014, 21:15
Ask_Sehidi

Standard

Bak su yaziyi oku da okumaktan biraz haz al

“Oyum hala AKP’ye çünkü..” diyenlere

yolsuzluklar, ses kayıtları, villalar, adacıklar, bakanlar, bakan çocukları, eritilen paralar tahliye edilen adamlar.. Ve onca yozlaşmışlık ve adaletsizlik içinde “Oyum hala AKP’ye çünkü…” diyen azımsanmayacak bir kitle. Ekşi sözlük yazarı xetex, hala’cı bu kitlenin neden oyum hala AKP’ye dediğini ve söylemlerinin gerçekliğini sorgulamış. Madde madde, soru soru cevap cevap buyrun..

herkesin kendince bir açıklaması olan önerme. doğru da.. nacizane bir arkadaşın verdiği “çünkü” listesine cevap yazmazsam bende eksik kalacak. sonra millet bu yalanlara inanıyor. acaba diyor. belki inanacak bir kaç iyi niyetli arkadaşı uyandırırım.

objektifce yazmaya çalışacağım. bir iktidar herşeyiyle yanlış olmak zorunda değil. ama vizyon yoksa niyet bozulmuşsa denecek bir şey yok.

buyrun:

önerme: oyumu hala akp’ye veriyorum çünkü şu an dünya üzerinde hatırı sayılır bir ülkeyiz,

cevap bu neye istinaden söyleyenebiliyor anlamıyorum. akp mitinglerinde söylenmesi veya türkiye’de trending topic olmasıysa sebep sözüm yok. kendi kendine telkin der geçerim. oysa bölgede başta suriye, ırak, mısır ve filistin konularında ideolojik saplantılı dış politikamız yüzünden devre dışı bırakıldık. neo-osmanlıcılıkla dış politika idare edilebileceğini sanmanın bedelleri bunlar. bunun haricinde dünya üzerinde bulunan 7-8 tane gelişmekte olan ülkelerden biriyiz. muadillerimiz endonezya, nijerya ve meksika. büyümemiz bunlardan daha fazla da değil, daha az da. dünya sermayesinin yüksek getiri için yatırım yaptığı ülkelerden biriyiz sadece. siyaset, ekonomi, kültür, sanat, spor, teknoloji, eğitim hiç bir sektörde esamemiz bile okunmazken neye istinaden hatrı sayılır bir ülkeyiz?

önerme: çünkü cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar duble yol gördüm,

cevap: doğruya doğru tarihimizde bu kadar duble yol hiç yapılmamıştı. rant için yapılan gerekli gereksiz duble yolları geçiyorum. peki duble yol neden yapılır veya neden yapılacağı söylenmişti hatırlayan var mı 2002 yılında? hatırlatayım o zaman. duble yollar ülkenin en büyük kanayan yanası olan “üretmeyen ekonomi”‘yi “üreten ekonomi”ye çevirecek altyapı yatırımları olarak planlanmıştı. yani ulaşım daha rahat olacak, sanayi artacak, istihdam artacak, cari açık kapanacak. montaj ihracatı değil, katma değerli ihracat yapacaktık. ne oldu hiç bir şey olmadı. gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek cari açığa sahip ülke olduk. cari açık ne demek dışa bağımlılık demek. yani o duble yollar sen ben jilet gibi yollarda araba kullanalım diye değil, üretim artsın diye yapıldı. (ek: elbik):özellikle türkiye gibi geniş coğrafyaya yayılmış, hammade kaynakları ile üretim merkezlerinin, üretim merkezleri ile tüketim merkezlerinin, (ihracat için) üretim merkezleri ile ülke sınırlarının kaçınılmaz olarak uzak olduğu bir ülkede, yük taşımacılığının ana omurgası kesinlikle demiryolu olmalıdır. bu nedenle, bölünmüş yollar ile ilgili maddeye bu dediklerimle desteklenerek “zaten karayolu ulaşımına dayalı bir üretim – büyüme politikası baştan yanlıştır, lakin, belirttiğim gibi, yanlış olan bu politika da gerçekleştirilememiştir. hiç bir yapısal değişiklik yapılmadığı için sadece müteahhitine rant sağlayan yollar kaldı geriye. sanayi gelişmedi. üretmeden büyüyen bir ithalat ekonomisi oldu. kaldı ki o yollar kamu bütçesinden yapılıyor. hiç bir üretimi olmaksızın dış sermayenin fonlamasıyla dönen ülkenin kamu bütçesi. eğitime harcanmayan bütçe üretime istihdama dönmeyen zifte yatırılıyor. akp yaptı diye söylemiyorum. akp dediğini yapmadı diye söylüyorum.

önerme: çünkü artık istediğim eczaneden ilaç alabiliyorum. artık hastanelerde özel kartvizitini uzatabilen doktorlar yok.

cevap: sağlığa genel cevap vereyim. eczanelerden ilaç alabiliyoruz. ssk, bağkur veya adı her neyse daha önce de alabiliyorduk. bu konuda daha genel bir düzenleme yapıldığı ortada. 12 yıllık tek parti iktidarında bunu başarmış olmak marifet değil. hastane ve doktorlar konusu ise apayrı bir manipülasyon. evet artık doktor kartvizitini uzatmıyor. çünkü artık iyi doktor hastanede yok. yapılan düzenlemeyle ya devletinsin ya özel sektörün ayrımına zorlanan doktorlar hastaneleri terk etti. artık yetersiz ve tecrübesiz doktorlarla iş devam ediyor. her doktor standart “paragözler” olarak gösterilip itibarsızlaştırılarak yapılan bu uygulamayla hastanelerde doktor kalmadı. kişi başına düşen hemşire sayısında avrupa’nın 6′da 1′iyiz. hastaya doktor değil, hemşire bakar ve bu ülkede 12 senede bu oran bir nebze artmadı. elimizde tokinin- yine müteahhitlik rantını bir yana koyalım- yaptırdığı içinde doktor olmayan hastaneler var. buysa sağlık reformu afiyet olsun.

(ek:drejj) şu anda üniversite hastanelerinde kalan iyi doktorların dert yandığı bir konu da performansa dayalı sistem. bir doktor şu an günde 100 150 hasta falan görüyor. who’ya göre bunu yapması imkansız çünkü hasta başına en az 20-30 dakika ayırması şart. sırf bu sistem yüzünden sadece tonlarca geç tanı almış ve bunun ceremesini çeken hastalar var. hasta doktoru istediği zaman görebiliyor fakat kendisine yeterince zaman ayrılmadığı için kaliteli bir sağlık hizmeti alamıyor. ama pardon önemli olan nitelik değil nicelik. çok gözüksün ki mutlu olsun halk. tıp fakültelerindeki inanılmaz kontenjan artışını ise başka dert üniversitelerin tıp fakültelerinin hiç biri mevcut altyapılarıyla bu kadar öğrenciyi kaliteli olarak eğitemez. hasta görmeden sınıf bitiren mi arasın yoksa kadın görmeden kadın doğum bitiren mi? bunların hepsinin ceremesini ise yine halk çekecek. bundan bir 10 yıl sonra falan yanlış uygulama olayları çok artış gösterecek. önemli olan hastane rektörü bizim adamımız olsun.

ayrıca, hastanelerde hemen tedavi olunduğu, hemen randevu verildiğini söyleyen devlet hastanesine hiç gitmemiştir. yakınlarda bir aile büyüğümüz için randevuyu 3 ay sonraya aldık. sağlığı sadece hastane binası yapmak zanneden zihniyet aynı şekilde adliye sarayı yaparak da hukuku sağladığını varsayıyor. şahane.

önerme:artık havayolu lüks değil.

cevap: değil. dünyada da değil. yani bu çok özel bir marifet değil. çünkü dünyada kara taşımacılığı deniz ve havaya kayıyor. yani bu lüks herkese lüksken artık dünya genelinde ucuz. gelişmekte olan tüm ülkelerde son on yılda havayoluyla taşınan yolcu sayısında baz etkisiyle (yani geç kalmış talep diyelim) yolcu sayılarında artış çift hanelilere yakın. (ek elbik) özellikle uçak biletlerindeki ucuzlama, bütün dünyada yaygınlaşan gelir yönetimi uygulamalarının yansıması, akp’nin bu çorbada yalnızca tuzu thy’larının büyümesi hepimizin gururu. dış kaynağın bol olduğu zamanda özel sektör eliyle havalimanları yapıldı. herkes de bunu zaten tebrik etti ve oy verdi. bugün durum bu değil. bugün havacılık adına elimizde sadece nasıl fonlanacağı, neden orada yapıldığı, neden ihaleyi kazananların yaptığı, yapılacağı belli olup olmayan bir 3. havalimanı projesi var.

önerme: hızlı treni artık sadece japonya’da görmüyoruz.

cevap: görmüyoruz. bu hızlı tren 12 senede ülkenin ne kadarını kapsamış? ülkenin demiryolları (hızlı tren değil) yük taşımacalığı için yenilenmiş mi? hani şu demirağlarla ülkenin her yanını örmüşler diye dalga geçtikleri 1940′lardan kalma demiryollarına bir tek çivi çakmışlar mı? hayır varsa yoksa jenerik iki tane hızlı tren. kaldı ki altyapısı bu kadar zayıf bir ülkede 12 senelik tek parti iktidarı iki tane tren de yapıversin. sen yine yukarıdaki duble yol başlığına bir daha bak. bu arada serkan k ve like spinning plateshızlı tren kazalarında ölenleri hatırlattı sağolsun. istersen hızlı tren değil roller coaster diyelim.

önerme: üniversiteler artık heryerde.

cevap: buna gerçekten cevap vermek yoruyor. evet üniversite rant ve ideoloji pompalama kapısı olunca elini sallayan ilkokul açar gibi üniversite açmaya başladı. bu üniveristelerin herhangi bir akademik başarısı var mı? yok. öğrencileri iş bulabiliyor mu? hayır. teknoloji/fikir üretebiliyor mu?: hayır. yani üniversite adı verilen beton binaların her yerde olması eğitim demek olmuyor. eğitimde ülkede 12 senede bırakın ileri gitmeyi en az 10 sene geri gitmiş bir ülke var. bunu yeni mezun olan kuşakların katkısında çok daha iyi anlıyabiliyoruz.

önerme: artık eğilip bükülen başbakanım yok.

cevap: bu doğru. evet haklı olana, hakkı yenene, isyan edene, demokratik hakkını arayana, sistemden rant sağlanmasına karşı olana, adalet sağlayana eğilip bükülmüyor. ama merak etmeyin büyük abilerinin hepsine eğiliyor. bana bölgede karar vererek yaptırdığı, ülkenin lehine çevirdiği bir tek durum söyleyin. israil, filistin, mısır, suriye, libya, tunus, suudi arabistan, ırak, iran, rusya… hadi bir tane? çünkü yok. ama sizin eğilmemekten anladığınız obama’nın en lüks dairesini bize açtılar, ecevit resminin yanında bakın nasıl heybetli mizansenleriyse buna gülerim.
Alt 24.06.2014, 21:15
Ask_Sehidi

Standard

önerme:artık birçok şeyden ödün verip ımf ‘den borç almıyoruz.

cevap: buna uzun uzun yazardım. alıntıyala cevap vereceğim ki bilenlerin kıçıyla güldüğü böylesi bir çarpıtma kimsenin aklında yanlış kalmasın.

“çarpıtan çarpıtana. borç vermek-almak deyince, sadece ımf diye bir kurum varmış gibi, bir zamanlar borç alırdık, şimdi veriyoruz, türü gerçeklikle hiç ilgisi olmayan süfli şişinmeler, türkiye’nin gerçek borç kamburunu kamuflaja çabalayan devekuşu zavallılıkları var ortada…

türkiye’nin ımf’ye kalan borcu, 4 milyar dolar küsur ama tc devleti, ımf’ye değilse de dünya bankası’na, başka uluslararası kuruluşlara 30 milyar dolar borçlu. bunun üstüne özel bankalara olan kamu borçlarını koyun, eder 40 milyar dolar. bunun üstüne tahville yapılmış 50 milyar dolarlık devlet borcunu koyun, eder 90 milyar dolar. bunun üstüne 10 milyar dolara yakın kısa vadeli kamu borcunu ekleyin, tc devletinin 100 milyar dolar dış borçlu olması gibi bir gerçeklik var karşımızda. bu borcun çok azı ımf’ye diye, borcu olmayan bir devlet görüntüsü vermenin neresi ahlaki? gelelim özel borçlara; özel sektörün dışarıdan borçlanmaları ise 200 milyar doların üstünde. yani toplam borçların üçte ikisi. üstelik dörtte biri kısa vadeli borç. yani ortada 310 milyar dolar dış borcu olan bir ülke gerçeği varken, ımf’nin kriz havuzuna yüzde 1 katkı sözüne vıcık vıcık methiyeler düzme zavallılığı var”

önerme oyum hala akp’ye çünkü internet üzerinden, medya üzerinden servis edilen haberleri kafamın içine yerleştirip burada kristalleştirmiyorum.

cevap buna cevabım yok, neticede bilgi orada. ben habere falan bakmam, parti sözcüsü ne derse benim için makuldur partizanlığına diyeceğim bir şey yok.

basın oyu. hadi afiyet olsun.

düzeltme: inanılmaz sayıda mesaj aldım. nasıl aldığımı bilmiyorum. hızlıca detaysızca yazdığım bir mesajdı. yine de çok teşekkür ederim. elbik, drejj, serkan k ve like spinning plates’in bazı eklemeleri oldu. onları da yansıttım.

bir de bir arkadaş çok şey yaptılar derken kanalistanbulu yazmış. kanalistanbulun ironi olduğunu düşünüyorum.

bu arada daha önce akp’ye hadi akpartiye oy vermiş arkadaşlarım. gelin bir düşünün. uzun ve karizmatikse oy verme sebebiniz veya sadece dinse boşverin. yoksa bir düşünün. ama savunma üretmeden düşünün.
Alt 24.06.2014, 21:22
Benutzerbild von manbee
Erfahrener Benutzer

Standard

üretim yok diyordun ama kopyaladigin metinde hala üretim ile ilgili hicbir sey yok.

copy & paste yaparak kendi fikirinin olmadigini ortaya koyuyorsun. baskalari sana servis ediyor sende troller gibi bunu yayiyorsun.

bekliyorum türkeyinin üretimi hakkinda sayilar sunacaktin.
Alt 24.06.2014, 21:24
Ask_Sehidi

Standard

Iste o sayi yok. Türkyie sifiri bile harcadi. Yani satti! AKP'den üretim bekliyorsan sen daha cok beklersin

Zitat:
Zitat von manbee Beitrag anzeigen
üretim yok diyordun ama kopyaladigin metinde hala üretim ile ilgili hicbir sey yok.

copy & paste yaparak kendi fikirinin olmadigini ortaya koyuyorsun. baskalari sana servis ediyor sende troller gibi bunu yayiyorsun.

bekliyorum türkeyinin üretimi hakkinda sayilar sunacaktin.
Alt 24.06.2014, 21:30
Benutzerbild von manbee
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Iste o sayi yok. Türkyie sifiri bile harcadi. Yani satti! AKP'den üretim bekliyorsan sen daha cok beklersin
ak parti gelmeden önceki (2002) üretim sayilari ile 2013 üretimini kiyaslayamiyacak kadar bos sanmiyordum seni.

sende biliyorsun sayilari aciklasan daha önce yalan söyledigini itiraf etmis olacaksin.

bir daha bilmedigin konular hakkinda yazma.
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche