Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 05.05.2010, 11:30
Benutzerbild von NadirKacan
NadirKacan NadirKacan ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von meyse Beitrag anzeigen
Nadir Bey

Suan tabiki dört dörtlük degil Türkiyemiz, degil kabul ediyorum, kesinlikle degil, ama ben sadece kiyas yapmanici rica ediyorum, sööyle bi maziye bakin ve kiyaslayin diyorum.

Bu arada bardak catlak konusuna deginmek isterim, cok haklisin kesinlikle catlak buna bende inaniyorum, fakat takdir edersiniz ki bu bardak "dün" catlamadi,catlak bir vaziyette 2002 de devredildi...bende diyorum ki asil meziyet burda,her ne kadar catlak olsa, su sizsa...ona ragmen yani bi sekilde ilerliyor

Siz de bunu göz arda etmeyin, rica ediyorum

Saygilar efendim
hehehe, tamam anlastik...
Alt 05.05.2010, 11:35
sensemi

Standard

Zitat:
Zitat von NadirKacan Beitrag anzeigen
hab nix verstanden, wie gesagt, hier ist ein deutsch türkisches forum...es ist nicht rassistisch, wenn man hier erwartet, daß entweder in der einen oder in der anderen sprache geschrieben wird. das ist einfach nur unhöflich. du würdest im eiscafe neben einer blonden schnecke ja auch in einer sprache sprechen, die sie versteht. oder du bist so lieb und lieferst die übersetzung mit, anstatt dich auf tayip erdogan niveau zu begeben, der vor paar tagen Ismet Inönü mit Hitler verglichen hat.
er merkt gar nicht wie peinlich er ist.
Alt 05.05.2010, 15:48
Serhatx1970

Standard

Zitat:
Nadir Bey

Suan tabiki dört dörtlük degil Türkiyemiz, degil kabul ediyorum, kesinlikle degil, ama ben sadece kiyas yapmanici rica ediyorum, sööyle bi maziye bakin ve kiyaslayin diyorum.

Bu arada bardak catlak konusuna deginmek isterim, cok haklisin kesinlikle catlak buna bende inaniyorum, fakat takdir edersiniz ki bu bardak "dün" catlamadi,catlak bir vaziyette 2002 de devredildi...bende diyorum ki asil meziyet burda,her ne kadar catlak olsa, su sizsa...ona ragmen yani bi sekilde ilerliyor

Siz de bunu göz arda etmeyin, rica ediyorum

Saygilar efendim

tebrik ederim meyse hanimefendi ve saygilarimi sunuyorum
Alt 05.05.2010, 15:53
Serhatx1970

Standard

Zitat:
Zitat von Virtual_Reality Beitrag anzeigen
Weil sie es sich nicht leisten können auch noch auf dieser Flanke einen Kleinkrieg zu führen. Glaube mir auch ich habe ein vitales Interesse an einer Türkei, die modern, demokratisch, weltoffen und rechtstaatlicht wäre. Aber ob mit diesem sektiererischen Haufen buchstäblich ein Staat machen lässt, wage ich arg zu bezweifeln Serhat dostum!
Auf eine Formel gebracht wollen sie ihren Wunsch nach einer Türkei in der die Scharia herrscht, einen demokratischen Anstrich verleihen, bis sie den Sack zugemacht haben. Dann werden sie ihre wirkliche Fratze offenbaren. Und das Gesicht der Demokatrie sieht anders aus! Glatt rasiert, ohne fez und diesen gestutzen Schnäutzer etc..

Seriat gelecek ve cok kan akacak! Fistik gibi olacak! (Meclise pezevenkler meclisi diyen adi serefsiz Sevki Yilmaz)

Virtual in jeder diskusion die wir führen bezüglich AKP kommst du immer wieder mit dem argument der scharria, glaubst du nicht das man es in den letzten jahren nicht intensiv versucht hätte wenn die absicht da wäre. Ich denke nicht das diese absicht da ist, ich denke das die AKP kulturbewußt ist und der ISLAM ist nun mal ein Teil unserer Kultur sogar ein Prägender Teil. Jeder soll so leben wie er/sie möchte ob mit minirock oder Kopftuch. Was ist daran so verwerflich und das sagt jemand wie ich der im Grunde schon fast Atheist ist. Eigentlich Deist! Ich habe dich das schon mal gefragt nenn mir eine Alternative zur AKP, aber eine reale die schon was geleistet hat damit man vergleichen kann und auch sagen kann das es eine Alternative ist, denn nur Personenbezogen irgend welche aussagen treffen ist nicht realitätsnah genug. Ich sehe und ich erkenne keine Alternative zur AKP und diese ist nun mal ZUR ZEIT das kleinst mögliche Übel! Sie Arbeiten! Sogar das Miltär hat sich mit denen angefreundet und kommt sehr sehr gut klar mit der AKP! Warum müssen wir alles immer so schwarz malen können wir nicht auch mal die Fortschritte erkennen und schätzen lernen?

Geändert von Serhatx1970 (05.05.2010 um 15:55 Uhr).
Alt 05.05.2010, 16:26
meyse

Standard

Zitat:
Zitat von NadirKacan Beitrag anzeigen
hehehe, tamam anlastik...
buna sevindim...NadirKacan beyefendi
Alt 05.05.2010, 16:31
meyse

Standard

Zitat:
Zitat von Serhatx1970 Beitrag anzeigen
tebrik ederim meyse hanimefendi ve saygilarimi sunuyorum
saygi benden efendim, nacizane fikrimi sundum
Alt 05.05.2010, 16:37
meyse

Standard

Zitat:
Zitat von Virtual_Reality Beitrag anzeigen
Weil sie es sich nicht leisten können auch noch auf dieser Flanke einen Kleinkrieg zu führen. Glaube mir auch ich habe ein vitales Interesse an einer Türkei, die modern, demokratisch, weltoffen und rechtstaatlicht wäre. Aber ob mit diesem sektiererischen Haufen buchstäblich ein Staat machen lässt, wage ich arg zu bezweifeln Serhat dostum!
Auf eine Formel gebracht wollen sie ihren Wunsch nach einer Türkei in der die Scharia herrscht, einen demokratischen Anstrich verleihen, bis sie den Sack zugemacht haben. Dann werden sie ihre wirkliche Fratze offenbaren. Und das Gesicht der Demokatrie sieht anders aus! Glatt rasiert, ohne fez und diesen gestutzen Schnäutzer etc..

Seriat gelecek ve cok kan akacak! Fistik gibi olacak! (Meclise pezevenkler meclisi diyen adi serefsiz Sevki Yilmaz)
VR senin seriat korkunu hala anlamis degilim

simdi düsün bu hükümet kac yildir calisiyor? dur cevapliyayim 2002 yilindan beri yani hesap edersek yaklasik 8 yildir
ok simdide senden rica ediyorum islami bir kanun/ seriati cagristiracak herhangi bir yasa herhangi bir sey, ufacik ta olsa bizlerle paylasabilirmisin??

hani su senin korkularini dogrulayacak bisi....
ben düsündüm bulamadim, bana yardimci ol sana zahmet

bu arada politikadaki serefsizleri sayarsak, upuzun bi liste cikar, tek isimle kalmaz
Alt 05.05.2010, 22:30
Virtual_Reality

Reden Elbette sen bana böyle tatli bir sekilde ricada bulunursunda ben etmezmiyim?

Zitat:

simdi düsün bu hükümet kac yildir calisiyor? dur cevapliyayim 2002 yilindan beri yani hesap edersek yaklasik 8 yildir
ok simdide senden rica ediyorum islami bir kanun/ seriati cagristiracak herhangi bir yasa herhangi bir sey, ufacik ta olsa bizlerle paylasabilirmisin??

bu arada politikadaki serefsizleri sayarsak, upuzun bi liste cikar, tek isimle kalmaz
Benim seriat korkumun sözüm ona fikih ve tefsir kitaplarina dayali bir seriat korkusudur. Bu seriatta geleneklerin dinsellestirilmesi söz konusudur! Beser-i fani hic bir insan Allah adina dogru karar veremez. Eger Kuran'i essas alirsak Kur'ana göre en uygun yönetim sekli laik demokratik cumhuriyetir.
Allah ve peygamberi tarafindan insanliga aktarilan Kuran-i Kerim'den onay almamis hic bir söz ve kurum Allah adina yönetemez!

Bizim Giresun'lu Recep'e gelince. Aslinda onun yapmak istedigi cok sey varda ama icinde tutuyor. Fettullah hocasi ona ne talimatlar verdi ne talimatlar! Ama o'nun da ve feristah'inin da bir sorunu var.

"Efendiler ve ey Millet! iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat (yol) uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın buyurduğu ve istediğini yapmak insan olmak için yeterlidir. Tarikat başkanları bu dediğim gerçeği bütün açıklığı ile algılayacak ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapatacak, müritlerinin bundan böyle olgunluğa eriştiklerini kabul edeceklerdir."

(Türk Silahli Kuvvetlerinin ebedi baskomutani Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ...... ! Elbette öyle degil, ama farz edelim ki Ilker Basbug emeklisini bekleyipte suya sabuna dokunmak istememis olsa bile ama Türk Ordusu gerekirse emirsizde sahlanir bu gaye icin. Cünkü bu emiri aldi bir defa! Emir borcu namus borcudur)

Eger o uygulamak istedigini hayatta gecirmeye calissa. Kisladan askerler, tanklarla, zirhli araclarla, savas ucaklariyla, gerekirse Nurcu tarikatina yakinligiyla bilinen polis teskilatini bombalayip ve yerle bir ederek ihtilal namlusunu o tarafa dogru uzatir..
Borsa mi krize girdi, varsin girsin, ic savas mi cikti varsin ciksin! Korkunun ecele faydasi yok, kan gövedeyi mi götürecek? Varsin götürsün. Ölen ölür kalan saglar bizimdiiiirrr :-D

Kimse ordunun geri adim attigina sevinmesin. Daha hizli kosmak icinde yapabiliyor olabilirler!
Kestane biyiklilar fazla nabiz ölcmesinler, yoksa umduklarindan da büyük cikar ve ölcüleri yetmez!
sevinmesin!

Meyse, sana bir sorum var. Daha önce refah düzeyi düsük, okuma yazma orani yok denecek kadar az ve issizligin ve cehaletin yüksek oldugu bir ülkenin, örnegin mezhepsel fikih, tefsir vesaire seriat kanunuyla yönetilipte refah düzeyinin yükseldigi, issizligin azaldigi, tip ihtiyacinin giderildigi ve ilimin bilimin ilerletildigi, insan ve kadinin haklarinin pratikte yasandigi ve uygulandigi bir örnek ülke göster bana. Bir örnek kafi, o zaman ne istersen senden onu yapacagim tamam mi? Erkek sözü veriyorum sana

Geändert von Virtual_Reality (05.05.2010 um 23:50 Uhr).
Alt 06.05.2010, 03:15
Benutzerbild von Monster
Monster Monster ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Bu konu çok önemli

Zitat:

Zannediliyor ki şeriat İslam’a inanmayanlara ya da İslam’a inanıp da kurallarına uymak istemeyenlere “zorla” dayatılacak bir şey.

İslam hukukunda Kur’an ve sünnette geçen sadece birkaç tane had cezası vardır. Bunlar da; “adam öldürmek, zina etmek, içki içmek, hırsızlık yapmak,”

Bunlar arasında namaz kılmayana ya da başörtüsü takmaya ceza filan gibi abukluklar yoktur. Dinin rituelleri tamamen kişiseldir. İslam’ın had cezaları ise toplumsal düzenle ilgilidir. Bunlar da toplumsal gelişmelerle değişime açıktır. (Teori ile yanlış uyguamaları irbirine karıştırmayalım)

Tıpkı modern hukuk gibi İslam hukuku da temel ilkeler ile yorumlanır, gelişir..

İslam’ın yönetim sistemi de dahil tüm toplumsal ihtiyaçlar zamana bırakılmıştır, ve bunlar belli ilkeler etfarında sosyal değişimlere uygun olarak esnek bir biçimde evrilmeye açıktır. İslam’da din değiştirmek bile serbesttir ki nerede kaldı ritüellere ilişkin cezadalardan, özgürlük kısıtlamasından bahsedilebilsin..

Dahası meselenin tarihsel boyutu var: Yani değişim.

İslam’ın bir toplum tasavvuru vardır. Doğru. Yönetim biçimi olarak şekli bir dayatımı olmasa da ilkeler bakımından İslami bir toplum tasavvuru mümkündür.

Ama İslam, tabiatı gereği toplumsal kurallarının uygulanabilirliliği açısından homojen bir yapıyı gerektirir. Günümüzün küreselleşmiş dünyasında ise bu mümkün değil. Çünkü kültürel çeşitlilik muazzam bir boyuta ulaşmış durumda. Bu açıdan İslam’ı kabul edip onun kuralları ile yaşamayı isteyen insanları biraraya toplamak ve “yekpare” (kelimeye dikkat) toplum oluşturmak çok zor görünüyor. İslam’ın vicdan hürriyeti de İslam’a inanmayanlara, ya da inandığı halde kuralarını uygulamak isteyenlere kurallarını dayatmayı kabul etmez.

Bu yüzden de günümüz dünyası için homojen yapıların imkansızlığı açısından “inançlara saygılı bir laiklik” anlayışı İslami açıdan son derece uygundur. Ayrıca İslam’ın temel siyasi ilkeleri modern toplumlar için çok isabetli açılımlar sunuyor.

( Bir yöntem daha var. O da laik bir çatı olmakla birlikte insanlararası ilişkilerde “çok hukukluluk” uygulaması. Bu uygulanma niteliği olarak mümkün olsa da pratiği düşünüldüğünde birçok aksaklığı da beraberinde getirebilir. O bakımdan uygulanması hemen hemen imkansızdır
Alt 06.05.2010, 13:34
Benutzerbild von NadirKacan
NadirKacan NadirKacan ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von Tilki1977 Beitrag anzeigen
Ach so, wenn hier Monster auf Portogiesich schreibt ist das in ordnung. Unhöflich ist es andere aus dem weg haben zu wollen, weil sie nicht deiner Meinung sind.
Oh, mit der blonden hast du aber ein tolles Bsp. gegeben, mein Freund! Machen wir das nicht andauernd!
Zwei Türken ein Deutscher, in welcher Sprache wird geredet? Fast nur auf türkisch.

Keine Angst ich beleidige nur in einer Sprache die mein gegenüber auch versteht, so fäir bin ich dann doch. Du willst wissen um was es ging.
Ich habe geschrieben das die EU-keine kleinen Kinder für 50 Jahre ins Gefängnis sperrt, weil sie von irgendwelchen Leuten angestachelt mit steinen auf Polizisten werfen. Man kann nicht schwarz mit weiß vergleichen. Das habe ich geschrieben.

Mir ist schon klar das du das auch nicht verstehst, nicht weil du es nicht willst, sondern nicht kannst. Deshalb bin ich dir auch nicht böse.
ulen ne adamsin sen yaa..
bisey diyoz, hemen baskalarini misal gösteriyorsun. bana ne ulan monsterden..o kisinin tek bir yazisini okumus degilim. senin yazdiklarini gene okumaya, anlamaya calisiyoruz, hemen düdük gibi zirlamaya basliyon. sonra kendinden yola cikma bakiim hemen. benim geldigim yerde iki türk bir almanin yaninda olunca almanca konusurlar, o kisi kendisini dislanmis hisetmesin diye. tercüme ettigin icin bu arada tesekkür ederim.

ps: wenns dir klar ist ,daß ich und die meisten das nicht verstehen, was solltest du auch einen grund haben mir böse zu sein?.

pps: wo wird bitteschön 'portogiesisch' gesprochen?

ppps: in diesem thread hab ich in keinem wort erwähnt, daß ich dich aus dem weg haben will....das war in einem anderen thread.

Geändert von NadirKacan (06.05.2010 um 18:01 Uhr).
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche