Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 04.06.2006, 12:59
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Deger dilenir

"Demokrasi belkide ikinci iyi sistemdir, ama birincisini görmedim duymadim ve denenmis basari gösteren ikinci sistemde yok..."

Bu sözlerin bile ne demek istedigimi ortaya koymustur...

Demokrasi olmasaydi Islam yetersizmi olacakti?Islam;Hayatin tüm detaylari hakkinda kanunlar vaaz ederken deger yargilari ortaya koyarken, onu vicdanlara mahkum edenler
Yegane bir hayat sistemini rafa kaldiran milletler, haricilerin koplexli cocugu olmaya mahkum oldugunu bazi misallerle gözler önüne sermeye calistik

selamlar
Alt 04.06.2006, 12:59
Erfahrener Benutzer

Standard Deger dilenir

"Demokrasi belkide ikinci iyi sistemdir, ama birincisini görmedim duymadim ve denenmis basari gösteren ikinci sistemde yok..."

Bu sözlerin bile ne demek istedigimi ortaya koymustur...

Demokrasi olmasaydi Islam yetersizmi olacakti?Islam;Hayatin tüm detaylari hakkinda kanunlar vaaz ederken deger yargilari ortaya koyarken, onu vicdanlara mahkum edenler
Yegane bir hayat sistemini rafa kaldiran milletler, haricilerin koplexli cocugu olmaya mahkum oldugunu bazi misallerle gözler önüne sermeye calistik

selamlar
Alt 04.06.2006, 14:35
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard din bireysel diildir

bireysel olan bir sey toplumun genelinde aynı ozellikler gostermez.en sivrisiyle basortusu ve namazın sekli olarak kendisini bunu kanıtlamaya yeter.dunyanın her yerinde dindar musluman bayanlar ortunur.ve aynı sekilde yani zinet olarak kabul goren yerlerii orterler.vee bu genellik ortunun sekliyle biraz değişim gostermeye baslar.o da cografya ile alakalıdrı.genis cografyalarda yoresel farklılıklar gorulur.namaz da bunu da goremezsin.namazın sekli neredeyse musluman olan her ulkede aynıdır.mezhebi farklılıklar da buna aykırı bir duruma neden olmaz.hasılı bireysel olan bir seyin toplumsal aksi bu kadar derin ve yaygın olmamalı.
o halde din birreyseldir sozunu irdelemek gerek.bu soz reformdan sonra avrupalının dine bictigi ve kendisini KİLİSENİN TAHAKKUMUNDEN kurtarmak amaçlı urettigi sekuler bir onermeden ibarettir.insan hic bir yonuyle ne toplumun malı ne de tam anlamıyla bireysel olamaz.toplumla var olan ve kendine has bir kişilik ureten insana din gibi hayatın her alanını islamda bizatihi kendisini teskil eden noktasında bireysellik dayatılamaz.peygamberi dini kendi zamanına gore yorumladıgını sölemen de abs le iştigaldir.peygamer dine bir sey eklememiş bir sey cıkarmamıstır.Allah ne emrettiyse onu yapmıstır.sunneti de buna dahildir.bir insan olarak dini en mukemmel sekilde nasıl yasaması gerekiorsa oyle yasamıs ona o sekilde yasatmıstır(Allah)ortaya koydugu dini hayat tum zamanlara hakim olacak niteliktedir.cunku Allahın emrettiginden baska bir sey yapmamıştır.Allah zaman ve mekandan munezzeh olduguna göre,peygamberine ilettigi emrettigi seylerde zaman ve mekan dısı zamanı ve mekanı belirleyen sekildedir.yani Allah ın emri tum zamanları belirleyen olduguna göre o devirde peygambern yasadıgı hayatta tum zamanlar için gecerlidir.aslolan hayyatır.kuran Allhın lafzıdır.peygamberle konusmalarıdır.bagımsız bir soz yıgını ve kişiye gore anlam kazanan bir eser diildir.Allahın emirleridir.Allah emretmiştir peygamber yapmıstır.sen okursun sen ole anlarsın o emri bildigin anladıgın gibi yaparsın demek de dogru bir yaklasım diildir.bole olsaydı Allah içimizden bir insanı secip ona hitap etmezdi.ve ona bu dinin her seyiyle asıl yasanması gerektigini bilfiil ogretmezdi.sadece hepsini birden bildirir ve anladıgın gibi yasa derdi.kuran hayatın kendisiyle içiçe ne yasanılıorsa ona gore inmiştir.peygamberin hayatıyla iç içedir.peygamberin hayatını cekip cevirmiş onun aracılıgıyla tum insanlıgın hayatınına duzen getimiştir.sahabe o ne yapmıssa onu yapmıstır.

senin dedigin gecerli olsaydı Allah bizatihi hhitap ettiginde kuran inerken peygamber gelen ayetleri okur ben bole anlıom bole yapıom siz de nasıl anlıosanız ole yapın derdi.herkes anladıgına gore hukum cıkarırdır.ole olmamıs .peygamber ne demişse o yapılmıs.ve bu anlayıs 1400 yıl korunmus ve korunmakta..

senin ortaya attıgın fikir de bizatihi bir baskasının ortaya attıgı ve kabul goren bir fikirdir.bireysel diildir.senin gibi dusunen ve bunun emellerini atan bir kaç kişiden ortaya cıkmıstır.ve diger insanlar da o kişiler uymustur.hayta bole devam eder.kişilik bu sekilde kazanılır.ama senin fikrin temelleri itibariyle hristiyan reformculardan baslayan ve aydınlanmacı filozoflardan beslenen batıcı bir fikirdir.sen bireysel olaka bole dusunuosun ben de bole dusunuorum.bu bize sorunmluluk yukleyen nokta..bunu abartmanın anlamı yok.insan İNSANLA yasar.
Alt 04.06.2006, 15:11
eniskaya

Standard Kesinlikle bireyseldir

kapasiteldir.. kii herkes DINI kendi sahsi bilgisi ve kapasitesine göre yorumlar... ve kimsenin DIN anlayisi hic bir kimse icin gecerli veya yükümlülük getirmez...

Eger yinede farkli diyorsan o zaman herkes benim sahsi DIN anlayisimi kabul etmek zorunda...

olay bu kadar basit
Alt 04.06.2006, 15:14
eniskaya

Standard DIN bireyseldir

Demokrasi ise sadece bir tek DINI degil tüm DINLERI iceren bir anlayis seklidir... kisacasi esas DIN de denilebilir... cünkü SAHSI görüslere yer yok onda...

Ancak ortak DIN anlayislara yer var... ve öylede olmali...

Eger illada Islam diyorsan o zaman benim DIN anlayisimi kabul etmek zorundasin
Alt 05.06.2006, 01:23
Erfahrener Benutzer

Standard Islam`Hem bireysel

hem toplumsal bir dindir..

Önce bireylere yönelir..Sonra topluma,..

Yani;Islam Hem Dindir hem devlettirde diyebiliriz..
yegane örnek Peygamber sav dir...
Alt 05.06.2006, 12:28
eniskaya

Standard Degildir

Devlet DIN ile yönetilemez... DIN bu yönde feci sekilde kesattir.... yani yetersizdir.

Su aniyle Kurani masaya yatirsan ve sadece ona göre yasamaya kalksan tüm DÜNYA DURUR... hic bir sey yürümez hic bir yere varilmaz...

Kuranin amaci devlet yönetmek degildir...

Devlet kamramini bir gözden gecir.. DEVLET ortakliktir insanlarin bir arada MECLIS kararlariyla yasamalaridir...

Iste bu cercevede kisisel DIN anlayoslarina yer yoktur... isteyen IMAMI AZAM TUTSAGI.. yani usagi olur isteyen Erbakanin kölesi olur isteyen maymun olur.. ne olursa olsun beni yada baskalarini ilgilendirmez... yeterki bir arada yasamayi kabul etmisse.... o zaman MECLIS kararlariyla meyadana gelmis olan kanaunlara uymali....

Uymuyorsa... o zaman alsin DINIde evine gitsin... kimsenin DIN anlayisina ihtiyacimiz yok... cünkü kanaatimce cogularindan daha fazla kavriyorum DINI... kiiiiiii kimseye DININ dayatilmaz ve hic kimse kendi DIN anlayisini ALLAHIN sözleri diye dayatamaz oldugunun farkindayim... ))

Olay ock basit... illada tersini dava ediyorsan... benim DIN anlayisimi al kabul et bas taci et ve ona göre yasa...
Alt 05.06.2006, 12:29
eniskaya

Standard Kiritik üretmek akilcilik degildir

akilli insan care cözüm üretir....

Altan beyin ürettigi cözüm nedir ????
Aydin latirmisin bizleri ???
Alt 05.06.2006, 14:09
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard grüsse wurden herzlich

empfangen, sorgfältig gepflegt und nach schwabenland zurückgeschickt
Alt 05.06.2006, 14:14
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard ben ne güneydoguluyum ne de milliyet

ciyim..
dogu akdenizde dogmus, ege sahillerinde büyümüs, trabzonspor fanatigi ve milliyetciligin her tür formuna ve rengine de düsman bir insanim..
ayni seyleri tartisip durmanin anlami yok..
Antwort