Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 18.12.2015, 09:00
Benutzerbild von Esmauelhuesna
Esmauelhuesna Esmauelhuesna ist offline
Benutzer

Standard Oruc tutmanin faydalari

Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.

Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.

Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir. Zekât, malın kiridir. Zekât veren, malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan, vücudunun zekâtını ödemiş, onu hastalıklardan korumuş olur. Peygamber efendimiz, (Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur. Oruç tutun, sıhhat bulun!) buyurmuştur. (İbni Mace, Taberanî)

Orucun faydaları çoktur. İki hadis-i şerif:
(Oruç, eti eritir ve Cehennem ateşinden uzaklaştırır. Gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hatırına gelmeyen nimetler, ancak oruç tutana nasip olur.) [Taberanî]

(Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allahü teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle Cehennem ateşinden 70 yıl uzak tutar.) [Buhârî]

Orucun sevabı diğer ibadetlere göre daha fazladır. Hadis-i kudside, (Her iyiliğe, 10 mislinden 700 misline kadar sevab verilir, fakat oruç bana mahsustur, onun mükâfatını ben veririm, çünkü kulum, benim için şehvetini ve yeme içmesini bırakmıştır) buyuruldu. (Buhârî)

Her iyiliğin sevabını Allahü teâlâ verdiği hâlde, orucun sevabı için, (Ben veririm) buyurmasının hikmeti vardır. Yeryüzünün tamamı Allahü teâlânın mülkü olduğu hâlde, Kâbe’ye (Beytullah) yani (Allah’ın evi) denmesi, ona şeref vermek içindir. (Oruç bana mahsustur) demekle de ona özel bir şeref vermiştir. Oruç tutana verilecek sevabın muayyen bir ölçüsü yoktur. Oruçlunun durumuna göre, çok sevab verilecektir. Başkaları oruç yerken oruç tutmak daha sevabdır. Hadis-i şerifte, (Oruçlunun yanında oruçsuzlar yiyince, melekler oruçluya dua eder) buyuruldu. (Tirmizî)

Herhangi bir sebeple nafile oruç tutamayan, şükretmeli; misafirlere, fakirlere yemek yedirmelidir. Hadis-i şerifte, (Şükredip yemek yediren, sabredip oruç tutan gibidir) buyuruldu. (Tirmizi)

Şükredenlere çok mükafat verilecektir. Şükür, İslamiyet’e uymak demektir.

İmam-ı Rabbani hazretleri, (Ramazanda nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu aya saygısızlık edenin, bu ayda günah işleyenin bütün senesi günah işlemekle geçer) buyurmaktadır.

O halde bilhassa Ramazan ayında günah işlemekten daha çok sakınmak gerekir. Mübarek yerlerde yapılan ibadetlere de daha çok sevap verilir. Hadis-i şerifte, (Mekke’de bir Ramazan orucu tutmak, başka yerde tutulan bin Ramazan orucundan efdaldir) buyuruldu. (Bezzar)

Cuma günü yapılan ibadetlere de kat kat sevap verilir. Cuma günü işlenen günahlar da iki kat yazılır. Kıymetli günlerin değerini bilmek ve gereğini yapmak gerekir.
Alt 19.12.2015, 22:45
Benutzerbild von rhineraiser
rhineraiser rhineraiser ist offline
Benutzer

Standard Seninle tanismak istiyorum

Iyi aksamlar esmaülhüsna. Ben kendim atheistim. Ya da nasil söyleyim belki atheist degilim. belki sirf agnostikim ya da deistim. ne biliim artik. Buruya yeni üyeyim ve senin yazilarin benim gözüme carpti.
Yazilarin bu kadar güzelse ya bunu yazan bayan aceba ne kadar güzeldir diye düsündüm.Yani anliyacan akil mi biraktin bende? Senin düsününce karsimda sanki cennetin en güzel hurisi, gögüsleri karpuzlari andiran bi huri oldugunu düsünüyom.Senin dindar bi bayan oldugunu tahmin ediyorum. Olsun, ziyani yok.
O yanı olanin imani olmazmis. seninle vahsice geceler boyu sevismek istiyorum. Ya o yanına gelecegim ya da imana, ama sana gelecegim ve sana icimi bosaltmak istiyom. Sen tanga da giyiniyon mu? düsünmesi bile beni tahrik ediyo. cevabini bekliyom vahsi güzel

Geändert von rhineraiser (19.12.2015 um 23:41 Uhr).
Alt 20.12.2015, 00:14
Benutzer

Standard

Ich glaube es handelt sich bei ihm um meinen verschollenen Zwillingsbruder

Zitat:
Zitat von tl Beitrag anzeigen
rhineraiser bist du verwandt oder verschwägert mit timeraiser???
Alt 20.12.2015, 17:01
Benutzer

Standard

du hasts erraten, wie bei den twins

Zitat:
wie bei den twins

welcher bist du? der mit den überlegenen genen oder der gendefekt???

Alt 20.12.2015, 17:47
Benutzer

Standard

gördügünün yarisina, duydugunun hic birisine inanma

Zitat:
sieht er auch wirklich so aus wie devito???

Alt 20.12.2015, 17:59
Benutzer

Standard

dazu kann man grossartig nix zu sagen. yasanmis ve bitmis. ben gelecege bakarim bi insanin gecmisine bakmam. bi de esmaya bakarim

Zitat:
was sagst du eigentlich dazu dass devito was mit ihr gehabt haben soll???

Alt 20.12.2015, 21:52
Benutzer

Standard

Kiz esma sen onu bunu bos ver. benim olmak istermisin? gündüzleri hayalin geceleri cilgin düslerin olmami istermisin? evet de, dünyaya haykiriyim sana olan askimi. leyla mecnunu kiskanciligindan cöllerde kurda kusa yem ederdi, bir erkegin bir kadini ne kadar daha fazla sevebilecegini görseydi
Alt 21.12.2015, 20:10
Benutzer

Standard

Abi ben futbol oynamiyom ki pas versinler. bana cennetten hürü melek getirsen yine de onu esmaya karsi degismem. benim sadece esmayi istiyorum. vallah billah hepsi senin olsun, gözüm yok. gözüm zaten esmadan baskini da görmez oldu. onun icin ben herseyi yaparam abi.

timeraiser ile artik arasinda ne yasanip bittiyse bilmekte istemiyom. Tövbe etsin yeter. Ben sirf onu istiyom.

Zitat:
benim gibi biri dururken sana kim pas verir???

bunu akliniza yazin artik !!!

Alt 21.12.2015, 20:55
Benutzerbild von GIIIII
GIIIII GIIIII ist offline
Neuer Benutzer

Standard

Zitat:
siz bu iftiralarinizi sadece rüyalarinizda görürsünüz.

das was ihr (banu-firdevs-lara-timeraiser-rhineraiser) hier als gruppe macht nennt man mobbing und rufmord.

sherefsiz bunlar merak etme aslan parcasi hak yerini bulur
Alt 21.12.2015, 21:12
Benutzerbild von GIIIII
GIIIII GIIIII ist offline
Neuer Benutzer

Standard

Zitat:

bunlarin ne oldugu ortada ve her okuyan yorumunu yapiyor ama bunlara hakaret etme cünkü bunlarin istedigi bu.

yüzlerine tükürsen yarabbi sükür derler

senin yüzüne tüküre tüküre tükürecek yer kalmamish napiyin
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche